Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

JAK SVÍTIT ?

Autor prha 
Medák
Re: JAK SVÍTIT ?
13. 09. 2005 10:42
Jo světla pro denní svícení jsou lampy s nižším příkonem (cca 21W oproti tlumenejm 55W) Lepší nový auta už to maj z výroby.Na starší se to dá dokoupit jako přídavný světla.ALE..
známej si to koupil a namontoval (pochopitelně homologovaný) a obden ho stavěli poldové-prej,pane řidiči proč svítíte mlhovkama? Ti pitomci o existenci těchle světel nemaj ani páru!
avatar Re: JAK SVÍTIT ?
13. 09. 2005 11:12
medák
já se poldů trochu zastanu
pravidla silničního provozu říkají : 3) V období mimo část kalendářního roku, pro kterou je stanoven letní čas podle zvláštního právního předpisu,musí mít vozidlo za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo obrysová světla a světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.
Když si tedy nějaký kutil namontuje denní světla bez vazby na svícení obrysových ve dne, tak poldové mají oporu v blbém zákoně a můžeš dostat i flastr.
Medák
Re: JAK SVÍTIT ?
16. 09. 2005 12:49
to mack: zastáváš se nepravejch.Ten známej má ty denní světla pochopitelně současně s parkovačkama!
Problém je,že o přídavnejch světlech pro denní svícení-přesně tak jsou homologovaný!-ty švestky ani nemaj tušení!Pak začal vozit s sebou návod,kde to je popsaný i s homologační značkou.Jenže,jedněm to vysvětlil a za pár dní ho stavěli jiní.
Firmy jako Hella nebo polskej Wesem to maj v nabídce.
MilanM
Re: JAK SVÍTIT ?
16. 09. 2005 13:32
Někdy jsou ti chtějí být vidět až tak moc vidět,že když jedu proti nim nevidím zase nic já.
MilanM
Re: JAK SVÍTIT ?
16. 09. 2005 13:32
Někdy jsou ti chtějí být vidět až tak moc vidět,že když jedu proti nim nevidím zase nic já.
zase
Re: JAK SVÍTIT ?
16. 09. 2005 21:16
blbi, co so si něco montují navíc, jsou exhibouši
pokud někdo něco dělá do auťáků, tak ví, že svícení ve dne zvyšuje spotřebu ne jen o 0,1 l, ale někdy až o 0,2 l na sto kiláků
avatar Re: JAK SVÍTIT ?
17. 09. 2005 01:48
To Zase:
No asi ti uniklo že ti co si tam montují ta přídavna denní světla to dělají zřejmě proto, aby byli na silnici vidět a nemuseli svítit potkávacími. Nebo-li aby při zachování bezpečnosti šetřili protože světla pro denní svícení mají menší příkon než světla potkávací.

Jinak ale i kdyby mě to sežralo o 0,2l navíc (o čemž ovšem hodně silně pochybuju), tak vetší bezpečnost mě za těch pár korun rozhodně stojí. Obzvlášt při mé barvě auta která se snadno přehlédne winking smiley. Ono těch skutečně slunečných dnů v roce zas až tolik není a minimálně alespoň na dálnici bych celoroční svícení nařídil zcela určitě. Když k nám tahle vymoženost svítit ve dne dorazila, taky jsem byl tehdy proti a zdálo se mě to jako nesmysl. Ale časem jsem musel uznat že skutečně i ve dne to má svůj význam, stačí se podívat jaký je rozdíl ve viditelnosti auta bez světel a se světly, pokud protijedoucí auto ve dne svítí nemůže se mě ani náhodou stát že ho přehlédnu. Takže já svítím furt, dneska je provoz na silnicích úplně o něčem jiném než ještě někdy před 10 lety a nemocnice nebo márnice mě fakt za ušetřených pár drobných na PHM nestojí.

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (17. 09. 2005 01:51).
FiL
Re: JAK SVÍTIT ?
17. 09. 2005 11:41
Ono totiž, potom ta oprava auta stojí podstatně víc než ušetřených 0,2l (taky se mi to zdá hodně moc přehnaný viz spotřeba klimatizace) a hlavně, aby měl potom KDO to opravovat!





Upraveno 1krát. Naposledy upravil (17. 09. 2005 11:42).
Re: JAK SVÍTIT ?
18. 09. 2005 10:07
Vážený "FiL"e toto téma trošku překračuje hranice diskuse, ale zrovna v této době kdy se jasně ukázalo jak křehký je stav v zásobách ropy a tím i PHM ignorantsky říci mé ušetřené 0,2l nic neovlivní mi připadá jako argument charakteru "vbrzku bude maso". Uvědomujete si kolik jakékoliv nesmyslné zvýšení spotřeby jednoho v součtu udělá dohromady. Nebylo by lepším řešením vychovávat řidiče k ohleduplné a bezpečné jízdě. Naše drancování přírodního bohatství neobnovitelných zdrojů je furiantství nafoukaných ignorantů a nabobů. Rozhodně nejsem pro omezování cestování, ale po prosazení celodenního svícení si nějaký blbec vymyslí další ptákovinu, aby místo hašení následků se nemusel pachtit s řešením příčiny.
FiL
Re: JAK SVÍTIT ?
18. 09. 2005 11:08
To: HOHA

Je vidět, že někteří ještě potřebujou dospět a doufám, že v brzké době se odhlasuje zákon, který bude ukládat za povinnost celoročně svítit. Vážený pane, pokuď chcete brát vážně to co jste napsal, potom si kupte automobil na alternetivní pohon (třeba elektomobil) a potom snad něco uděláte pro ty zmíněné zásoby ropy. Tím nechci říci, že schvaluju bezdůvodné plýtvání neobnovitelných zdrojů, ale to, že 0,2l, které u mnohých aut a tím myslím převážně ty, co si vezmou 10l a více na 100km je pouhá kapka, která představuje rychlejší starty na křižovatce! Jinak co píšete o vychovávání řidičů je zajímavé, ale pokuď to vozidlo přehlídnu, protože není dostatečne a VČAS vidět, tak může být řidič ohleduplný, i bezpečný a přesto mu to nepomůže. Jinak už jsem několikrát psal, že 0,2 je strašně přehnané číslo a pokuď chcete, najeďte si někde na okruh a vyzkoušejte, kolik si za relativně stejných podmínek Vaše auto vezme, při zapnutých a nezapnutých světlech.
Ještě nedávno jsem pracovně jezdil 7000 km měsíčně a nikdo mi nenamluví, že neosvětlené auto jede bezpečně. Pokuď jste jiného názoru, potom doufám, že Vás nikde po cestě nepotkám....

S pozdravem FiL



Upraveno 3krát. Naposledy upravil (18. 09. 2005 14:47).
Re: JAK SVÍTIT ?
18. 09. 2005 17:32
tak setrici, automotor ma vykon treba 75kW=75000W.
"zere" treba 7 litru.
Zarovky v aute maji dohromady mene nez 200w.
ucinnost alternatoru ci dynama sice je se ztratou, ale zkuste ucmrndnout tu vasi 1-2 deci, KDE by to sezralo TOLIK? to vam asi napsali v nejakejch Lidovkach nebo Rudym pravu nebo Blesku?
Ten alternator se totiz otaci i bez svetel a kdyz rozsvitis tak zacne "brzdit", ale za deci??? Copak nikdo nevidi ty rozdily v řádech?
Re: JAK SVÍTIT ?
18. 09. 2005 18:39
Jak jsem napsal, domnívám se, že toto téma překračuje hranice této diskuse a možná by bylo dobře kdyby tato diskuse za účasti v oboru orientovaných proběhla tam kde se ev. celodenní svícení bude projednávat. Kolegové nepřesvědčili jste mne svými argumenty, asi ani já Vás však nepřesvědčím. Pokud Ivoši jsi tak citlivý na přesnost, nemluv o řádech v množném čísle, jde pouze o jeden(!) řád a čtvrt procenta výkonu motoru je v globálních číslech zajímavá veličina. Stále se domnívám, že ze všech hledisek je výhodnější vychovávat řidiče k slušné a ohleduplné bezpečné jízdě, nežli tiše tolerovat zásadní překračování limitů bezpečnosti. Jistě, auto jedoucí 220 km/hod (viz diskuse na tomto foru o dojezdových rekordech) uvidím dříve s rozsvícenými světly než bez nich. Vzít okamžitě řidičák takovému šílenci je podle mne daleko větší prevence než ho přemlouvat aby si alespoň rozsvítil. Myslím však, že při rychlostech 120-130 km v slunečném letním počasí k žádnému zvýšení bezpečnosti rozsvícením světel nedojde. Možná, že by stálo za úvahu zvětšit viditelnou plochu automobilu, třeba nějakou nástavbou na střeše s třepetalkami. Auto by bylo více a dříve vidět a tudíž tím jistě dojde k zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Upřímně zdravím diskutující.
jirkaKK
Re: JAK SVÍTIT ?
18. 09. 2005 19:44
prostě svitˇte, atˇ jste vidět a neřešte píčoviny.
FiL
Re: JAK SVÍTIT ?
18. 09. 2005 20:33
to: jirkaKK :-D

to: HOHA no nevadí. Jinak za plného sluníčka je sice možná zbytečné svítit, ale ruku na srdce, když vyjedete za takového počasí a jedete delší cestu, tak kdy nejdříve rozsvítíte...? Já Vám to povím: rozsvítíte až nebudete vidět :-(

tímto končím (ta sem opravdu nepatří) a děkuji za argumenty...




Upraveno 1krát. Naposledy upravil (18. 09. 2005 20:34).
Medák
Re: JAK SVÍTIT ?
19. 09. 2005 10:29
Asi to do tutoho fora nepatří ale když tu běží debata o vhodenosti nebo zbytečnosti denního svícení přidám jednu perličku.Víte,že v Portugalsku a Řecku se svícení ve dne POKUTUJE ?
avatar
XXX
Re: JAK SVÍTIT ?
19. 09. 2005 11:23
...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 07:21).
jirkaKK
Re: JAK SVÍTIT ?
19. 09. 2005 18:11
a pak přijede Portugalec do Svédska a hned dostane flastr, že nesvítí. Dobře mu tak.
Re: JAK SVÍTIT ?
20. 09. 2005 10:20
Nechci polemizovat o efektu svícení, ale nějaké argumenty moc neodpovídají: třeba že motor při 75kW vezme 7l jak psal Ivoš je asi dost ujetá představa, co? 75kW pro benzínový motor osobáku znamená plyn na podlaze a převody zařadit tak, aby to točilo 6.000RPM a tehdy to těžko jede za 7, co??? Auto v silničním provozu pracuje s průměrným výkonem cca 30% svého deklarovaného, výš rozhodně ne (i ten kdo jede "na krev"winking smiley. Jo a v globále už se počítalo, kolik jedna běžná země vyplýtvá svým silničním provozem energie jen speciálně pro svícení aut a bylo to myslím pro Německo (oni zatím nesvítí - to víme) a když se spočetly najeté vozokilometry krát nejméně trvalých 500W navíc (mech. energie nutná k výrobě cca 100W elektřiny pro žárovky), asi byste jednoduše žasli. Energie nevzniká z ničeho (kdo si myslí že zrovna pro "jeho" auto je to k nerozpoznání, tak pro auta celé Evropy už to poznat jde a to sakra citelně) a bohužel se brzo naše děti budou ptát jak mají na téhle planetě žít - ta doba při tomhle pohledu na všechno evidentně přijde, tomu věřte!!! Vlády celého světa uvažují v intencích délky svého volebního mandátu a dále zatím nemají potřebu něco řešit.

Znovu říkám že nehodlám polemizovat o svícení, jen chci říct, že stále víc a víc drancujeme neobnovitelné zdroje a že "kapka ke kapce" se pěkně nakumulují různá dnes rádoby téměř nicotná nařízení, která v součtu vedou kam vedou. Zatím lidstvo uvažuje jen pro svojí jednu generaci a za 50 let bude říkat, že kdyby už v 1950 něco, tak tamto...
Filip
Re: JAK SVÍTIT ?
20. 09. 2005 12:37
Víceméně jsem také zastáncem svícení i v letních měsících na dálnici a mimo města, ale svítit v zácpě někde ve městě mi připadá trochu blbost,nehledě na to,že až budeme všichni svítit pořád,jsou daleko ohroženější ostatní účastníci silničního provozu, třeba cyklisti,chodci apod.
Medák
Re: JAK SVÍTIT ?
21. 09. 2005 14:04
to Filip:Motorkáři už to řešej.Aby byli mezi svítícíma autama nápadní,svítěj ve dne dálkovejma.
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 09. 2005 21:39
a dobře dělaj
Re: JAK SVÍTIT ?
30. 11. 2005 16:01
Dnevna svjetla jsou potkávaci
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 19:50
Ahoj!
Loni se zde vášnivě diskutovalo jestli svítit, nebo ne.Zde je rozřešení i pro Rakousko.

Povinnost celoročního svícení v Rakousku platí již od listopadu a to pro všechna motorová vozidla na všech veřejných komunikacích. Od konce února končí přechodná doba "hájení" motoristů, kdy policisté na tento přestupek hlavně upozorňovali. Od 1.3. budou za tento přestupek nekompromisně trestat poměrně vysokou pokutou.
grinning smiley
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 19:57
a jak nejsem zlomyslnej, tak všem těm "šetřilům" žárovek přeju, aby je tam odlapili. moody smiley
avatar Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 20:08
JJ, doporučuji při cestě z dovolené po přejetí hranice z Rakouska do Čech zhasnout, jen tak prostě ze zvyku grinning smiley . Nějak se tu nemluví že i u nás je totiž od července povinné celodenní svícení thumbs up smiley , tak na to nezapomeňte hot smiley . Zkrátka svítit se v létě už musí od baráku z domova až k apartmánu na Jadran grinning smiley

** Petr **
Anonymní návštěvník
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 20:10
nazdárek forum!thumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil podgoranin (15. 02. 2008 02:05).
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 20:56
to PetrK: ono to zase asi 70% domacich ani nevie, ze uz to u Vas plati.
jazdim k Vam asi 2x tyzdenne sluzobne a svietiacich je velmi malo, vacsinou cudzinci alebo taky ako ja co svietia stale.cool smiley
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 20:59
zatím nic neplatí. Svítí se jen v zimě a od 1.7. to bude celoročně. hot smiley
Re: JAK SVÍTIT ?
22. 05. 2006 21:03
myslel som ze od 1.5., tak sa ospravedlnujem, ale aj tak si myslim ze sa to o moc nevylepsi, mozno nejake bilboardy pri cestach, kde to bude napisane,a bude to ok.spinning smiley sticking its tongue out
jitka1
Re: JAK SVÍTIT ?
23. 05. 2006 21:15
V HR je povine sviceni pres cely rok, takze neni co resit.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Mi
Hosté: 191
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.