Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Zdražené dialnice v Chorvátsku

Autor Viera 
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
12. 04. 2014 09:13
My jezdíme autem zatím jen dva. Je to pohoda. Vyjedeme kdy chceme, zastavíme kdy chceme,někdy se kocháme, jindy jedeme rychleji (podle předpisů +5 až 10 km/hod). Slovinskou dálnici směrem na jih objíždíme přes Ptuj (ze zásady), při jízdě na Istrii kupujeme měsíční slovinskou známku, párkorunové zdražení chorvatské dálnice neřešíme.Když nebudeme chtít platit tolik za dálnici, pojedeme po staré, není kam spěchat a stejně už to mám dlouho v plánu si "zopakovat" tuto trasu.
A navíc "ušetříme" i za palivo. Před dvěma roky jsem nechal namontovat do starší Octavie 1,8 20 V LPG. Vypočítaná sledovaná spotřeba 9,5dm3 plynu na 100km = přibližně poloviční náklady za palivo.
A jak jsem se dočetl zde na Fóru, dá se ušetřit i zakoupením krabičky ENC. To budu muset ještě promyslet (přečíst těch X příspěvků ve vláknu o ENC, což nebude jednoduché).
No a stejně tak i v budoucnu, dokud zdravotní stav dovolí. Doufám, že to bude hodně dlouho. Nejblížší jízda je za 48 dní.
Koukal jsem na webkameru, že už napouštějí venkovní bazény. (například v Živogošče - ale tam jedeme až v září)
Chorvatsku a jejich nádherné dálnici ZDAR.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 07:36
Ahoj všichni toužzase podražily dálnici tojim to nestačilo?
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 08:34
Přečti se hned první příspěvek, než vzneseš takový dotaz. Chorvati uvažují o zdražení. Mělo by se rozhodnout v květnu. Pokud to udělají, bude to opět kontraproduktivní a vyberou na mýtu ještě méně.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 10:37
Ty si zas důležitej to víš že jsem to četl jen sem zvědav kolik lidí zas bude hledat nějakou fintu jak po ní nejet,i když to bude asi delší a pomalejší.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 11:38
Jakou fintu? Existuje několik málo silnic, po kterých se dá k moři dostat, všechny jsou ve stavu lepším, než silnice naše, nejvyužívanější zůstane zřejmě Lička magistrala D1 přes Plitvická jezera, jen se po šesti sedmi letech zase začala v sezóně ucpávat, jak stojí už v tom prvním příspěvku.
Případné další zdražení mýtného povede jen k tomu, že pravděpodobnost gužvy na těchto nezpoplatněných silnicích vzroste a policajti s radarem ve zveřejněném místě a čase skutečně měřit budou, ale to bude také všechno.
Hádám, že po zdražení HAC na konci sezóny opět přizná úbytek počtu vozidel, před nimiž se zvedla závora na mýtnicích, i zase celkově slabší výběr mýta.
Samozřejmě spoléhají na to, že většina dovolenkářů má naspěch, aby si užili z dovči co nejvíc a stihli se vrátit.
A je podstatně víc takových, kdo jedou ještě dál, na prázdniny domů, a naspěch mají. Tedy, ne, že by nás bylo zrovna málo, ale nevěřím tomu, že by každý druhý zanevřel kvůli zdražení na chorvatskou dálnici. Každý pětadvacátý, snad. A i to asi ještě přeháním...
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 11:58
vendis napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ty si zas důležitej to víš že jsem to četl jen sem
> zvědav kolik lidí zas bude hledat nějakou fintu
> jak po ní nejet,i když to bude asi delší a
> pomalejší.

Proč fintu? Trasy mimo dálnice jsou známé... výrazně pomalejší jsou pouze za ideálních podmínek na dálnici (tzn. nepřicpe se to na krizových místech) a že jsou delší? Např. trasa Zagreb - Makarska je to po staré o cca 50 km kratší než po dálnici... takže asi tak...
Má reálná zkušenost je Brno - Brela přes HU po 86, po staré přes Plitvice, prostě vše mimo dálnice (vyjma CZ) vs. dálniční kolegové (objíždějí pouze SLO přes Ptuj) maximálně 2 hodiny rozdíl.... spíš méně smoking smiley
Mimochodem za cenu dálniční známky/poplatků mám minimálně dva dny pobytu navíc a pak alespoň jednu cestu mimo špičku...
Pro "dálniční stíhače", kteří mají pouze týden dovolené a nahání každou minutu to asi zajímavé není... pro jiné je zas nepředstavitelné mít jenom týden dovolené u moře...

Ještě, že si každý můžeme vybrat tu svou variantu grinning smiley
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 13:07
Slavkov: Ještě, že si každý můžeme vybrat tu svou variantu grinning smiley

Tak " A vo tom to je".
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 13:14
Podotýkám, že jsem to bral obecně, nejen z našich StředoEvropských Republik. Myslel jsem i ty. kdo většinu roku bydlí v Německu, Švýcarsku, Rakousku či v zemích Beneluxu, a pospíchají do Hercegoviny, Dalmácie, Černé Hory, Albánie či Řecka navštívit rodinu a pak zase honem zpět. Těm skutečně ušetřená hodina cesty už za nějaký ten poplatek stojí.
Ale, jak říkáš: co kdo snese...
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
13. 04. 2014 13:45
Máme to stejně jako kabinet a jsem tomu ráda ...
Na jih jedeme z Karlovacu po staré D1 až do G. Brely a zpět si cestu kombinujeme - kus po staré, kus po dálnici a zkratkou do Rastoke - podle toho, jestli se nám z Pelješacu podaří odjet ráno nebo skoro v poledne smiling smiley
Jasně, že ten, kdo má za sebou dětičky, které se při odjezdu začnou po 10 minutách ptát: Už tam budem? nebo ten, kdo má týden dovolené na vše, to mají jinak.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
15. 04. 2014 20:09
Nechtěl jsem do nikoho rejpat každej at jede kudy jemu lépe,ale k mému dotazu jak je to dnes s cestou do Bašky Vody prý je tam nový tunel naposledy jsme sjížděli v Šestanovci na Makarskou.Prý se i platí dík.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
15. 04. 2014 20:17
Vendis, tady máš pár stránek o tunelu: [forum.ihvar.cz] Loni jsem jím jel a pohoda.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
15. 04. 2014 20:33
Ano platí 20 kun s ENC to bylo loni 10 kun.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil petr70 (15. 04. 2014 20:33).
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 11:22
Ted koukam na stranky hac.hr a vybiha tam reklama na novy cenik od 28.4.2014

A jak to tak studuji , tak ne ze zdrazeni (alespon v kategorii I dalnice A1) ale zlevneni Zagreb -Dugopolje bylo 181 Kn , nyni 174 Kn.

Chapu to dobre ?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ludek72 (17. 04. 2014 11:44).
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 11:41
ludek72 vypadá to že na delší úseky zlevnily
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 14:08
Napríklad úsek A4 Sv. Helena - Goričan o 1 Kn viac pre kategórie IA,I,III., pre II. ostala cena rovnaká a pre IV. zlacnili o 1Kn. Zrejme sa takto "pohrali" so všetkými úsekmi. Kratšie úseky pre niektoré kategórie zlacnili a iné zas zdražili, ale vyzerá to naozaj tak, že tie dlhšie len zlacnili. A to je pre dovolenkárov dobrá správa.
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 16:34
dlhšie úseky, ale nie všetky - napr.Šestanovac zostáva 197 kn, škoda, vždy poteší zlacnenie ako zdraženie aj keď len o pár kún smiling smiley
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 16:51
foco napsal(a):
-------------------------------------------------------
> dlhšie úseky, ale nie všetky - napr.Šestanovac
> zostáva 197 kn, škoda, vždy poteší zlacnenie ako
> zdraženie aj keď len o pár kún smiling smiley


Já to mám stažený ten ceník a to co říkáš Zahřeb Šestanovač mám cenu 190 kun
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 17:11
Teší ma,že na koniec to predsa len nebude zdražovanie,ale zlacnenie aspoň o pár Kún menej.Aj keď to nie je bohviečo,lepšie ako 10%+..
Cenník nový je tu: [www.hac.hr]
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
17. 04. 2014 20:07
Taky jsem trošku studoval ten ceník a vypadá to že chorvaté provedli podrobnější analýzu po pěti letech společné fúze HAC a ARZ.
No však mají k tomu dobré podklady jak ze způsobu výběru mýtného tak z časového období, tak ze stavu dálnic.
Na a vypadá to podle toho ceníku, že kde budou potřebovat více peněz na údržbu a opravy, tak tam došlo ke zdražení úseku a kde to snese odklad nebo není potřeba úsek se zlevnil.
No alespoň ne všichni uvažují jako firmy u nás. Zlevnit něco? A proč, lidi si zvyknou a budou platit!! A my máme zase penízky navíc.

No pro mě to vypadá na jeden kopeček SLADOLEDU navíc. spinning smiley sticking its tongue out Vlastně dva, zapomněl jsem na cestu zpět.
I tak to potěší. A alespoň zase máme o čem psát a čekat na léto. smileys with beer
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
18. 04. 2014 14:19
Tady je jakési vysvětlení na Aktualne.cz
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
18. 04. 2014 19:49
V tom aktuálním ceníku je stará cena 197 kuna..protože se zlevňuje až od 28.4....jak píše Petr70 ŠestanovaČČČ smiling bouncing smiley 190kuna..těch 197 je do toho datumu



Upraveno 3krát. Naposledy upravil vasnivykolista (18. 04. 2014 19:52).
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
18. 04. 2014 20:15
No tak sorry Šestanovaccccc.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
21. 04. 2014 07:49
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
29. 04. 2014 06:58
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
14. 12. 2014 00:23
Neviem do akého vlákna by sa to hodilo, ale mám pocit, že asi sem. Aj ked sa v článku nepojednáva priamo o zvýšení cien, ale v blízkej budúcnosti by to mohlo korešpondovať s témou tohoto vlákna.
Chorvátske diaľnice sa topia v dlhoch,...
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
14. 12. 2014 10:10
Možná to nebude tak horké.
A kdyby ano, vše se dá objet. Takové kolony, jaké byly před dostavbou dálnice "na staré" s největší pravděpodobností nebudou a tak to bude možná i "o kochání se" a ne 130 a víc, ať už tam jsme.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
27. 12. 2014 09:37
Nevíte náhodou někdo, jaké je procentuální měsíční vytížení dálnice ze Záhřebu směrem na Dubrovník?
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
02. 01. 2015 21:44
... ještě to bude zajímavé, za kolik budeme jezdit po HR dálnicích ... yawning smiley
nyní se jedná o jejich pronájmu zahraničním společnostem ...
[zpravy.e15.cz]
... rozhodovat se má letos na jaře ...
... australská společnost Macquarie by chorvatské dálnice chtěla na 30 let, konsorcium vedené poradenskou firmou Goldman Sachs na 40 a rakouská stavební firma Strabag dokonce na 50 let ...
smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (03. 01. 2015 10:17).
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
18. 01. 2015 20:23
spoplatnenie maďarských, doteraz free úsekov, privatizácia HR dialnic... samé jóbovky...
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
18. 01. 2015 22:35
Kdo jezdí HU po dálnici, tak je mu to jedno a ti co jezdí mimo, tak těch několik min. navíc, co bude potřeba na objetí, v celkovém čase na cestu nijak zvlášť nepocítí. ;-)

A v tom HR se teprve uvidí, jestli ten pronájem nějak výrazně pohne s cenami.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Peťas (18. 01. 2015 22:40).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 50
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.