Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky

Autor Zahajskej 
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
12. 04. 2017 10:31
ted koukam na Macelj a je z obou stran uplne prazdny

[www.hak.hr]#
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
13. 04. 2017 07:20
JiVi: tato informace nám pro plánování jízdy v sezóně bude prd platná
Slovinci ty kontroly, co jsme tu komentovali v předchozích příspěvcích, po velikonocích (dnevnik.hr) nebo v květnu (jutarjni.hr) míní obnovit v plném rozsahu.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil m-i- (13. 04. 2017 07:23).
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
13. 04. 2017 07:44
..aby je pak s prichodem letni sezony v plnem rozsahu znova zrusili :-)
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
13. 04. 2017 18:36
No ono je docela možne že pojedeme v lete tak akurat do riti, keď sa poobzerárám na to, čo hýbe nyní svetom. eye rolling smiley
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
13. 04. 2017 19:34
... Janicka, začínám mít dojem, že jsi vizionářka ...
smileys with beer
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
13. 04. 2017 19:48
Vychádzam iba z reality. Bohužial.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
13. 04. 2017 22:57
Napadla mě zajímavá věc. Jde o aktuální dopravní informace na cestě po HR, kde je jaká kolona, nehoda atd. Ty jsou v exponovaný dny k nezaplacení. Někdo používáte Waze, někdo posloucháte rádio a mě napadla další možnost. Otevřít si na mobilu stránky HACu a čerpat informace odtud. Určitě je odtud berou i rádia, takže budete mít malej náskok. Od půlky června zmizí roaming v EU, takže rozumný surfování cestou nás nezruinuje. Někomu může vadit že to je chorvatsky a tudíž ne úplně srozumitelný. Překlad je ale úplně jednoduchej. Otevřete si překladač Google a do okýnka vložíte celou adresu HAC.hr. V pravo se pak objeví odkaz, na ten kliknete a máte stránku přeloženou.



Upraveno 5krát. Naposledy upravil valeri (13. 04. 2017 23:18).
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 07:31
Na telefonu/tabletu v prohlížeči označím text, v menu které vyskočí si vyberu položku "přeložit". Případné položku sdílet a pošlu to do aplikace Překladač.

Kdo má povoleny překlad přímo v prohlížeči, ten jenom odklikne automaticky zobrazeny dotaz na překlad celé stránky.
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 08:47
to valeri:
akorát v ty problémový dny musí vše fungovat.Já mám v mobilu jejich apku od HAKu a ta vloni,když byla zavřená dálnice nefungovala.Prostě jim to lidi tak přetížily až jim to spadlo.Nevím jak stránky tam jsem nekoukal.

HAK-Hrvatski autoklub [www.hak.hr]
HAC-Hrvatske autoceste [hac.hr]
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 10:18
Doporučuji Waze thumbs up ... a dle situace, buď na vašem stávajícím tarifu. Možná, narozdíl od valeriho tak nějak předpokládám, že naši operátoži roaming opět "nějak zprasí"... nebo člověk nemá / nechce takový tarif. Za pár měsíců uvidíme...

Alternativně je pro cestování po Evropě dobrá předplacenka Orange Mundo + Go Europe (po pořizovacích nákladech) vychází provoz 1EUR / den - 100MB dat, což je pro Waze s rezervou OK.
V HR lze použít 4G unlimited 11EUR / týden. Tato volba již je vhodná i pro pobyt, pokud je ubytko bez Wifi... s klidem i na filmy atd. (prostě bez limitu - 2x osobní zkušenost minulý rok). Nicméně je to pouze HR.
Zajímavá alternativa je také slovenská moja 4ka, která nabízí za 4 Centy 1 MIN / SMS / MB po celé Evropě.

P.S. Nechci spustit debatu o tom, kdo má jaký výhodný neveřejný tarif apod. Pouze jsem nastínil (jedny z nejlepších) možnosti dat pro online navigaci nebo offline navigaci s aktuálním dopravním infem atd.
smileys with beer
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 10:19
lidi prosim neblaznete a uvedomte si, ze velikonoce jsou dopravne naprosto stejny narez jako letni nejvyssi sobotni spicka. Ty kolony o velinocich byly vzdy kazdy rok i v minulosti. Vubec netusite jak ohromno mnozstvi lidi jezdi prave o velikonocich z celeho sveta za rodinami a prateli do HR. Proto ty kolony. Ne kvuli skenovani dokladu. Momentalne jsem na Peljesaci a nekolikrat jsém hranice prejizdel obema smery, protoze jsem z Hr Musel zpet do Slovinska. A nikdo nikde mne doklad neskenoval. Kolona pouze proto ze bylo hodne aut. Nic vic a nic min. Jo a cekani bylo 1/2 hodiny. Naprosto zadny problem. I letecke spoje jsou pridane, aby stihli lidi dovest a odvest.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 11:03
Citaci
valeri mimo jiné napsal(a):
.... Otevřít si na mobilu stránky HACu a čerpat informace odtud. Určitě je odtud berou i rádia, takže budete mít malej náskok. Od půlky června zmizí roaming v EU, takže rozumný surfování cestou nás nezruinuje...

Aby to ale nebral každý za univerzální řešení, trochu tě doplním: jako každé informace, tedy i ty dopravní, můžou dobře posloužit jen připraveným.
V dopravních informacích se vždy předpokládá, že znám cestu, a umím odhadnout, jak daleko přede mnou je událost, kterou právě HAK zveřejnil, případně mám představu o tom, jak dlouho potrvá, než k tomu dojedu.
Tady to nás čte většina takových, kdo to už máme najeté, nám by to tedy potíže dělat nemělo ani podle rádia a s papírovou automapou.
Horší je to s těmi, kdo to jedou poprvé podruhé, nepamatují si či komolí jména měst či výjezdů, a ke všemu v předsudku, že nemají buňky na cizí jazyky včetně příbuzných, se nesnaží ani rozumět (podotýkám, že nikdo nemáme žádné specializované buňky na jazyky!).
Čili přijatou (dopravní) informací je třeba umět příslušným způsobem zpracovat a pak se to dá jet i napoprvé.

Příklady:
Jestli na obchvatu Zagrebu dostaneme informaci, ať už z rádia, stránek HAKu či informační tabule nad dálnicí, že na km 39 A1 je uzavřená dálnice, kolik řidičů si neumí představit, že budou třeba i dost zblízka koukat na výjezd Karlovac, ale nedojedou k němu? Ve špičce za chvíli kolony ucpou i výjezd Jastrebarsko, takže to neobjedeme ani my, kdo víme, ale neodbočili jsme z dálnice dřív.
Naopak, když vím, že k hlášené události pojedu ještě nejméně 3 hodiny, může to znamenat, že už to bude normálně průjezdné, ale taky, že už spadnu do kapsy za posledním výjezdem či odbočkou, a už nezbude, než si to vystát.
Ale, jak říkám: když vím, že pojedu ještě nejméně 3 hodiny...
Oba příklady jsou z vlastní zkušenosti - dopravní informace i znalost cesty a možností objížděk mi byly na nic, když už to ucpali jiní, a poslední výjezd před tou gužvou, abych mohl jet jinudy, už jsem minul...


Navigaci nezatracuji, i když jsem ji použil zatím dvakrát v životě - poprvé na podzim kolem Pelhřimova, jako kudy do Želivi, nepamatoval jsem si mapu, a před měsícem od Pasohlávek na Výrovice a Znojmo (cestou předtím až po Pálavu ani zpět přes Vranov a Bítov jsem ji nepotřeboval). V obou případech bylo příčinou hanebné značení cílů na našich silnicích. Je zajímavé, že kdekoli jinde s orientací potíže nemám.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 11:43
čtvrtek 13.04.2017 ...
chorvatská policie varuje ... z důvodu přístupu ze slovinské strany hrozí přetížení hraničních přechodů HR/SLO ...
Ministerstvo vnitra HR včera ve čtvrtek hlásilo, že na vnitřních hranicích Schengenského prostoru ... tedy se Slovinskem a Maďarskem provádí pouze cílené kontroly, které by měly urychlit průchod přes hraniční přechody bez výrazného zdržování ...
... během nadcházejícího období dovolených i dále prý budou dělat vše ... pro rychlé a účinné hraniční kontroly při provádění nařízení (EU) 2017/458, s využitím všech materiálních a technických zdrojů a použitím vhodných opatření s ohledem na plynulosti dopravy na hraničních přechodech ...
... slovinský premiér Miro Cerar prohlásil, že je v neustálém spojení s chorvatský premiérem Andrejem Plenkovicem kvůli frontám na hranici s Chorvatskem, které vyvolalo nové nařízení ... přesto zdůraznil, že Slovinsko přísné kontroly musí respektovat, pokud chce zůstat v Schengenském prostoru ... Slovinsko chce sice zmírnit kontroly a snížit dopravní zácpy na hranicích, opatření je ale třeba dodržovat a uplatňovat, protože Slovinsko bude bránit schengenskou hranici dokud Chorvatsko nevstoupí do schengenského prostoru volného pohybu bez hranic ...
až tam Chorvatsko vstúpí, ať si pak Schengenský prostor hlídá Chorvatsko ... stejné chování očekává Slovinsko od ostatních zemí ...
a proto prý svalovat vinu na jednu nebo druhou zemi určitě nepřispívá k produktivnímu a efektivnímu řešení potíží na hranicích ... pokud chce Chorvatsko změnit stávající nařízení o ochraně Schengenského prostoru, mělo by kontaktovat všechny členy Evropské unie ... do té doby bude Slovenia ochráncem schengenských hranic a udělá všechno proto, aby toto nařízení bylo respektováno ...

den poté ...

... pátek 14.04.2017 ... podle nejnovějších sdělení slovinské policie se ještě dlouho bude čekat na hraničních přechodech při vstupu do Chorvatska ... dnešní ( 14.04.2017 ) fronty jsou do 10 kilometrů ... a čeká se až tři a půl hodiny ... zejména se to týká hraničních přechodů Macelj, Bregana a hraničních přechodů na Istrii ... v souvislosti s tím nákupy návštěvníků z chorvatské Istrie ve slovinských pobřežních městech klesly na polovinu, na čemž mají podíl i reakce chorvatských cestovek pořádajících jednodenní výlety do Slovinska ... pač na jednodenním zájezdu nechtějí pročekat půldne na hranicích ...

[dnevnik.hr]

smileys with beer



 



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (14. 04. 2017 11:48).
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 11:52
chorvátsko do schengenu...predpoklad rok 2018...
[euractiv.sk]
hot smileyRe: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 11:55
Když se teď dívám na web kamery z hraničních přechodů, je volno. Já jedu 22.6., doufám, že to tak vydrží. Jinak budu hodně přemýšlet, kterou dírkou do Chorvatska proniknu.
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 11:56
Mozna mimo tema,ale pokud budou takobe kolony i v lete,tak cesta pres Bosnu prakticky ztraci smysl (+2 celnice navic)



Upraveno 1krát. Naposledy upravil darko (14. 04. 2017 14:03).
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 12:40
@valeri, mne prijdou informace na waze a googlemaps (aktualnejsi) nez na HAC, nebo HR2 (vidim to tam hned).
Podobne tomu je i tady v CR (waze resp gmaps napr vuci infromacim v zelene vlne). Vetsinou kdyz jezdim mam pred sebou google maps se zapnutym zobrazovani hustoty provozu, a jen si prstem presouvam oddalenou mapku tak abych videl dejme tomu 50km dopredu jestli tam je neco cerveneho. Nebo si zapnu primo navigaci a predpokladam ze mne od kolony odchyli (uz se tak stalo nekolikkrat), ale jistejsi to je tim sledovanim aktualni hustoty provozu na mape, tam uvidim i zacinajici kolonu, o ktere jeste nemusi HAC nebo zelena vlna vedet... tak to delam ja, nerikam ze je to to nejlepsi, ale zatim sem na nic lepsiho neprisel.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 18:16
... podle stanoviska slovinského premiéra ... mi mezi řádky vychází, že Slovinci ( kudy jezdit nemusím ) budou nejdůslednější stát v Evropě co se týká dodržování nařízení EU č. 2017/458 o kontrolách " Schengenského prostoru " do doby, než Chorvaté přistoupí na kompromis ve věci určení námořních hranic HR/SLO ... čehož jsou si Slovinci dobře vědomi a i jejich stanovisko bude pro posunutí hranic Schengenu důležité ...
... ostatně ... Bled a Triglav mají taky své kouzlo ...
smileys with beer
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 20:12
Koukal jsem, ze vás dost jede 22.7. Ja se ten den vracím. Takhle to ten den vypadalo loni, mate se na co těšit
Dopravní info
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
14. 04. 2017 22:20
Čerstvá zkušenost 13.4. hraniční přechod Mursko Srediste kolem 9 hodiny dopoledne. Kolona asi 1 km ve směru do Chorvatska , ale většinou kamiony. Osobních aut asi 15. Problém byl, že se nedaly předjet kvůli provozu z protisměru. Asi po 10 min čekání vyjeli na majáky slovinští policisté a vytahali za sebe všechny osobáky z kolony a dovedli je na hranici. Odbavení na hranici trochu delší, skenování pasů probíhalo, ale ne u všech v autě. Celkem zdržení asi 20 minut.
Jinak počasí v Opatiji nádhera - kolem 20 st., slunce pálí, na procházky a opalování ideální. Pro otužilé i vlézt do moře se dá.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
15. 04. 2017 07:47
15.04.2017 ... 07:44 ...

... stal se zázrak, nebo byl zrušen vstup do Chorvatska ... hraniční přechody jsou bez kolon ...
nebo do webkamer pouštějí stará data ... yawning smiley

[www.hak.hr]# ( přepnout na granični prijelazi )

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (15. 04. 2017 07:50).
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
15. 04. 2017 09:00
Z pohledu "schengenského Evropana" je podle mne při výjezdu důležitější "Mejni prehod Gruškovje" ze Slovinska do Chorvatska.
A tam v současnosti taky "pouští " obrázek s prázdnou silnicí.
[www.lookr.com]
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
15. 04. 2017 21:41
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
16. 04. 2017 09:16
Valeri, cesty toho 22.7. se nebojím. Je to ze soboty na neděli. Skopčákům začínají v některých regionech prázdniny v pátek. Takže, pokud se budou "stěhovat" k moři, nejhorší to bude v z pátka až do soboty do odpoledne. Noc ze soboty na neděli bude v klidu.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
17. 04. 2017 18:25
Takže jen krátce-cesta zpět z Novigradu(8.00h) dnes v pohodě.Přechod Kaštela čekání 5min.Po hranice SLO-A pohoda.
Akorát místo kolony na HR-SLO hranici jsem si vystál kolonu 50min na SLO-A(Spielfeld).Páni z Reichu měli aktivní den a hlídali "vnitřní" EU hranicecool smiley
Nekontrolovali fyzicky nic jen mávali prstem jak Mengele při selekci-můžeš,nebo ukaž se.
Ale jinak jako za 8h15min doma(750km)smiling smiley.Akci hodnotím jako velmi zdařilou a náplní mám pocit,jako bych tam byl týden.Za 11týdnů už se vším Jadranokoupacím komfortem znovu a tentokrát námi "zajeté" Mandre.yawning smiley

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PODACA(2001),ZAOSTROG 2x(2002-2003),BAŠKA(Krk-2007),KLENOVICA(2007),GRADAC(2008),BAŠKA(Krk-2009)OREBIČ(2010),GREBAŠTICA(2011),MURTER(2012),STARIGRAD-PAKLENICA(2014),MANDRE(2015),VIR a MANDRE (2015),MANDRE (2016),NOVIGRAD(Istrie-velikonoce 2017),MANDRE(2017),ŽABORIČ- velikonoce(2018),MANDRE 2x-(2018),MANDRE(2020)

-OPEL MERIVA B 1.4i Turbo 88KW(120HP) a Citroen Jumper 2.8HDI(obytná vestavba Dethleffs)
-Jinak od Přerova.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
17. 04. 2017 21:16
Co bylo navíc jsem přesunul sem.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: Fakta pro cestu do Chorvatska 2017 (FAQ)
18. 04. 2017 12:34
Čaute.
Zmenilo sa to. 14.4. cesta do Zadaru cez Maďarsko na prechod Letenye, pred hranicou kolóna 150 metrou nám trvala 1,5 hod.
Maďarský colníci kontrólovali ako o dušu: cestovný doklad, vodičák, doklady od vozidla... každé druhé auto absolvovalo prehliadku zavazadlového priestoru... Ľudia tlačili autá ako za socíku.
Neviem si predstaviť koľko času strávime čakaním v lete, v niekoľko kilometrových kolónach.
HR cestovný ruch asi zaplače... aj keď mi to tam milujeme, tak si to na hraniciach odtrpíme.
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
18. 04. 2017 14:08
Jarous77 přesunul jsem to sem tady už se o tom diskutuje.

.
.

_________________________Jirka_________________________
avatar Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
18. 04. 2017 18:30
Jarous77:

Jen otázka-bavíme se o dálničním přechodu,nebo o přechodu mimo dálnici,tedy zde říkáno Starý Goričan?Ono je to sice jedno,ale na tom dálničním
se stávalo i když se dříve v letech minulých nic "nedělo"-jen tam byl větší provoz.
Re: A je to tady - cestovatelská sezóna 2017 a dopravní novinky
19. 04. 2017 06:55
Jeste se to k tomu vratim, jezdim tam na velikonoce skoro kazdy rok, takze i po jakoby zruseni kontrol, kontroly i nadale probihaly, mozna mene dukladne, ale probihaly. Jak cestou tamm, 3-4 auta prede mnou v noci driv opravdu netrvaly 15 minut a nikdy po mne nechtel ukazovat ridicak, technicak (kufr uz jsem ukazoval i drive). Cestou zpet to odsypalo rychleji. Mluvim o dalnicnim prechodu HU-HR Gorican.
...
Loni jsem jel pres Rakousko a tam sice nezastavovali, ale svedli to do jednoho pruhu a projizdelo se krokem a stali tam vitaci samopalncici (samopalnice) s takovymi podivnymi jakoby plastovymi samopaly, z cehoz jsem taky nemel dobry pocit, letos to bylo aspon bez viditelnych zbrani
...
Zacpy byly na velikonoce vzdycky, kdysi jsem chytnul stau na velikonoce cestou domu za Zadarem v dalnicnim tunelu Sveti Rok, tenkrat asi jeste jednotubusovem. Naopak letos jsem mel pocit, ze tam bylo mene lidi. Pravda jezdivam uz ve stredu v noci a odjizdim v pondeli rano, takze nejedu ve spicce
...
Mam Chorvatsko strasne rad a po tom jejich mori jsem uplne nemocny. A pokud se jen trochu zadari, jezdivam tam 3krat rocne velikonoce-leto-dusicky. Ale pokud to v lete bude na nekolikahodinove fronty (nejezdivam ve spickach a mam domluvene nastupy jindy, pripadne jedu o den driv a prespim jednu noc nekde v kempu. Tak je to fakt na posledy. A volim misto toho Korsiku, jih Italie, Francii, mozna i letecky Recko nebo neco podobneho
...
A Chorvati to vedi o co se hraje a hysterci. Turistika je opravdu dulezitou casti jejich hospodarstvi. Ze Slovinci se podle mne vzajemne nenavidi a delaji si vzajemne jen naschvaly. To je samozrjeme muj laicky nezasveceny pohled. Vim, ze uz se Slovinci po ctvrt stoleti konecne vzpamatovali a zacali protahovat dalnici k hranicim Chorvatska. Ale to jim pravdepodobne nekdo dal z EU nuz na krk. Furt se resi jenom Recko, ale pred par lety bylo Slovinsko na pokraji statniho bankrotu a nejak to vysumelo do ztracena, takze tipuji jiny pristup a nejaka masivni podpora ze strany EU, takze ted asi musi slovinci vic poslouchat. aby nedopadli jako Recko.
...
A je mi uplne zle z tech celniku, jak jsou ve svem zivlu a mohou kontrolovat a buzerovat normalni lidi a pres zelenou hranici do EU pritom roudi statisice ilegalu bez dokladu, pro ktere jezdi neziskovky lodemi az k brehum Afriky, aby se nahodou cestou neutopili. Ted s prekvapenim Nemci zjisitili, ze podle mezinarodnich umluv musi prijmout krome tech mladych inzenyru a gynekologu i jejich rozvetvene pribuzenstvo. Mame v republice kazdorocne skoro milion narizenych exekuci, jsou desetitisice bezdomovcu-nasich lidi a EU jen spekuluje, jak to udelaz, aby ti imigranti dostali stejne davky jako v Nemecku a mohli je k nam prerozdelit a oni jim nezdrhli zpatky do Nemecka. Takze ano, EU a cela Evropa podle mne smeruje k obrovskemu pruseru, takze jezdete k mori, dokud to jde.
...
Za totace, se nasi rodine zadarilo jen jedenkrat ziskat devizovy prislib, ten zaver filmu Pupendo? jak misto u more se hrdinka vyvaluje v mlze u Balatonu, je priznacny. A nebyli jsme zadni disidenti ani odpurci rezimu. Uz se tesim na Hvar



Upraveno 2krát. Naposledy upravil vrgada (19. 04. 2017 07:12).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 55
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.