Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 09. 2017 20:53
Jo, to je ono. Koukal jsem tam na to jako na zjevení. Cestou jsem pochyboval, jestli mne tudy vůbec do Chorvatska pustí. Čekal jsem dřevěnou boudu, dědka s kozou co tam místním zvedá dřevěnou závoru a ono uprostřed ničeho stálo tohle. Přitom na mnohem frekventovanějším přechodu v Metkovici, jsou dvě stavební buňky. Ale už i tam měli téměř před dokončením novou celnici s přístřeškem.
Do Bosny jsem jenom nakouknul. Jel jsem z Metkovice do Mostaru, pak na Kravické vodopády. Silnice dost pěkně. Jenom provoz je tam dost hustý a dlouho trvá, než se někam dostaneš.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 09. 2017 21:01
Silnice v BiH jsou v pohodě, pokud jsi někde z okolí, tak mám natočenou trasu tam:
Gradiška - Banja Luka - (po M16) - Jajce - Bugojno - Kupres - Livno - Aržano
a zpět
Aržano - Livno - (po M15) - Glamoč - Podbrdo - Čadavica - (po R411) - Kola - Banja Luka - Gradiška

Není to zrovna přesně to, co potřebuješ, ale pro představu asi ok.
Snížený podvozek v pohodě, v kopcích asfalt ok... prostě akorát "moty moty levá pravá a nahoru a dolů" grinning smiley ... a tu a tam nějaké ty krávy nebo ovce na silnici (vše čtyřnohé) thumbs up smiley
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
29. 09. 2017 08:46
Na Doboj z N.S asi jedině do Chorvatska po dálnici.Cesta od Tuzly na Sarajevo vede přes dvoje nebo troje hory a jedeš do 1100m.n.m,pak dolů a zas nahoru.Rychlost max 40-50km/h,samá zatáčka a moje děcka včetně manželky se tam poblily nekolikrát.Mě to nevadilo já jsem si užíval výhledy,ale tuto cestu nedoporučuji z těchto důvodů. Případně Srbsko vynechat a jet přes Maďarsko na Mohacs,Šamac,Doboj.... Srbsko být tebou bych spojil s cestou do Řecka.Tam jsem jel několikrát.Já v Srbsku nezastavuji,ale jen projíždím v noci po dálnici,když děti spí.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
29. 09. 2017 20:23
: t152
Díky za upozornění na cestu přes Tuzlu. Asi bychom to měli podobné..."Všichni kolem (by) hrozně blili, jen já v koutku tiše zvracel." smiling smiley Řecko bylo letos...spinning smiley sticking its tongue out Následující rok chceme trochu kratší dovču, spíše se motat po srbsko-meďarském pomezí a jak už jsem psal, pak nějaký ten víkend u Adriatiku.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ircavoj (29. 09. 2017 20:24).
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
30. 09. 2017 08:04
Tak potom být tebou bych to vzal dolů z N.S na Užice,Zlatibor do MNE a bud projet sever pohoří Durmitor a pak sjet do Baru a Sutomore k moři a nazpátek přes Budvu a Kotor( doporučuji jeden den na prohlídku a výlez nahoru na pevnost-krásný výhled),pak přes Nikšič na Plužine kolem pivské přehrady ,ale cca 10-15km od hr. přechodu do BiH je šotolinová cesta,takže tam jet jen když nebude pršet,jinak bys měl auto zasviněné.Pak už směr Sarajevo.... Nebo z Kotoru na Dubrovník( doporučuji min 2 dny na prohlídku),pak Trebinje,Mostar,Jablanica,Sarajevo.... nebo z Jablanice na Banja Luku.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
01. 10. 2017 11:47
No, nic ve zlem, ale poslat nekoho, kdo by blil v aute jenom proto, ze je to vysoko na cestu z Foci na Durmitor



nebo severem Durmitor... to chce uz dost velkou davku zlomyslnosti :-)

[www.google.cz]

Pokud se v aute bojite, mate strach, ze neprojedete nebo ze vas tam nekde necha, nedelejte to. Drzte se hlavniho tahu Doboj-Zenica-Sarajevo-Mostar a nespekulujte.

Anebo si uvedomte, domaci nejezdi ve vetsine nejakymi terenaky a nebo poslednimi vykriky techniky. Co projedou oni, projedete taky, staci nebyt uplne kopyto. Sam jsem par takovych kozich stezek projel obycejnym osobakem a kdyz clovek zachova chladnou hlavu, tak si to i uzije.

A jeste jedna drobnost, nevim, co je pro vas "kratsi dovca", ale v teto oblasti funguje prepocet vzdalenosti jinak nez u nas. Sto kilometru neni hodina, ale spis dve, v horach i min. pred par lety, kdyz se rekonstruovala silnice ze Zabljaku na jih, trvala mi cesta do Podgorice ctyri hodiny a to je nejakych 120km. V Bosne mimo hlavni tahy to je stejne a ani na hlavnich tazich (maximalka 80km/h) to neni o moc lepsi. Jako priklad... my loni Keszthely-Barcs-Banja Luka-Jajce-Bugojno-Jablanica-Mostar-Stolac-Trebinje-Herceg Novi-Risan celkem 692km pres noc (vetsinou bez provozu) za 11.5 h plus hodinu prestavky.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
01. 10. 2017 12:51
Asi jsi to Jožko špatně pochopil nebo já? On psal,že se chce podívat i na hory,takže bud může projet kolem nich nebo vyjet nahoru na Durmitor,to už je na něm. Cesta na Plužine směr Foča není zas tak hrozná,že by se tam mělo blít. Pokud mu jde jen o rychlou cestu,tak na BiH a MNE ať zapomene.Dálnice HR nebo Srbsko dolů do Řecka.Ze Srbska může jet na Podgorucu třeba podle [www.rts.rs]
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
01. 10. 2017 18:42
Díky oběma za názory, dovolená je zatím jen ve fázi plánu.

: Jožka - co se povrchu silnic týče, určitě máš pravdu, že domácí většinou také nemají off-roady, na druhou stranu když vidím vozový park v podobných zemích, asi tam moc neřeší, když se něco na spodku urve, ale auto jede dál. Konec konců, traktorem nás tahali v sev.Polsku, kdy při objíždění havárky se nám obyčejná vesnická cesta postupně měnila v "brambořiště".

Na druhou stranu, projeli jsme 4x makedonské "dálnice", kdy auto při stovce drncalo jak na kolejích, občas díra, že by tam člověk kolo urval a část cesty dost dlouhá objížďka po okreskách (stavba části nové dálnice a tunelů) u Demir Kapija. Co se času cesty týče, taktéž ti velmi rozumím. A to letos byly prakticky jen dálnice. Sev.Čechy - Srbsko, kus pod Niš, pěkných 19 hodin. Prakticky žádné přestávky. Ale hranice, pár oprav silnic, pár havárek na cestě + zasekané mýtnice a šup, o nějakých osm, devět hodin navíc.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ircavoj (01. 10. 2017 18:44).
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
01. 10. 2017 19:44
Jozka napsal(a):
-------------------------------------------------------
> priklad... my loni Keszthely-Barcs-Banja
> Luka-Jajce-Bugojno-Jablanica-Mostar-Stolac-Trebinj
> e-Herceg Novi-Risan celkem 692km pres noc
> (vetsinou bez provozu) za 11.5 h plus hodinu
> prestavky.

Mohu potvrdit část trasy Keszthely-Barcs-Banja Luka-Jajce-Bugojno... my jsme pak jeli dál na Livno a na makarskou riviéru - Pisak.
S tím, že začátek Slavkov u B. - Hodonín - Blava - Kittsee - Sopron - Sárvár.
Vpodstatě vše mimo dálnice a je opravdu potřeba počítat s průměrem 60km/h . BiH jeto (tam i zpět) přes den, ve všední den.
Nicméně to platí kdekoli, pokud člověk jede po okreskách (na druhou stranu je úplně jedno čím jedeš - i se soupravou Multivan + vlek s člunem) smoking smiley
Pokud jedu totéž (Slavkov - Pisak), ale kolem Plitvic, tak to jezdím také cca 14,5 hodiny. S tím, že přes BiH je to hezčí cesta thumbs up
V BiH tankováno v dědině Brestovčina (hned za Gradiškou) za 1,59BM (Eurodiesel) thumbs up smiley
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
01. 10. 2017 20:21
t152: Ja prave dostavam od ircavoj rozporuplne signaly, chce na hory, pise o bliti, chce na kousek, ale pise od dost dlouych strekach. Jinak mi je to jedno, kazdy sveho stesti strojvudcem a cesta je taky cil, jen bych nerad, aby se nekdo citil zhrzeny, jak ten kamionak, co ho poslali otocit do rybnika a kdyz utopil kamion, vsichni se divili jak je to mozne, kdyz tam chvili pred tim byly kachny a byla jim voda po pas.

Cesta na Pluzine smer Foca... jak se to vezme. Fotku bosenskeho useku jsem daval. Ja tam treba potkal sklapecku a musel kus couvat. Me to nevadilo, casti posadky uz docela jo, zejmena te, co sedela napravo :-) Cernohorska strany vypada lip, nicmene, kdyz jsem tam treba tady chtel zastavit kvuli fotkam, prava strana mi jasne naznacila, ze jestli vylezu z auta, bude to pro mne mit znacne dusledky :-) A neni to jen muj dojem, kdyz jsem tam tehda jel, kousek za Focou nas zastavil bosensky policajt. Nemeril rychlost, nechtel papiry. Mel jediny dotaz... "vis kam jedes?" Po odpovedi, ze do Durmitoru se usmal a pustil nas. Asi maji totiz zkusenosti s temi, co si pletou tuhle silnici s tou, co vede na Bilecu a Trebinje a je o dost civilizovanejsi a rychlejsi, kdyz chce jeden k mori.

Trasou z odkazu jsem jel taky a za mne hezky, ale s doporucovanim opatrne. Ne vsichni na to maji zaludek. No a kdyz se vam v sedmdesati na padesatce prilepi z kopce na zadek domrodec s kamionem a zacne predvadet, ze mu klakson troubi, slabsi povahy mohou klesat na duchu (my se jenom navzajem vyfakovali a na prvnim vhodnem miste, asi po kilometru jsem ho pustil :-) ).
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
01. 10. 2017 20:25
ircavoj:

Drncat na kolejich stovkou a jet nekolik hodin po silnici, kde je stovka sci-fi jsou dve ruzne veci ;-)

Za mne muzu rict, ze se mi libila cesta Novi Sad - Uzice - Pljevlja - Kolasin - Podgorica - Bar, nicmene je to celodenni streka a jak je Zlatibor i MNE vnitrozemi krasne, je to dlooooooouuuuuheeeee... Rozhodne to neni na odskoceni na vikend k Adriatiku.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 07:59
Já právě jel několikrát Plužine-Foča-Sarajevo jen kvůli cestě kolem Pivské přehrady,že se mi to tam líbí.V tunelech je třeba dávat velký pozor na spadlé kameny a díry v silnici.Ne že by jich tgam bylo moc,ale může se stát.Tunely nejsou vybetonované ani osvětlené.Cesta od hranice po Foču je už celkem rozšířená oproti minulým rokům.Letos jen asi na 2 místech šířka 3m,ale půlka cesty je rádoby asfalt a půlka šotolina.Jede se tam pomalu max 30km/h.Od hranice těch cca 15km trvá asi 30 min. Přejezd MNE od hranice BiH k moři cca 2,5-3h.Přiznávám,že kdo tam jede poprvé může být zaskočen.Na youtube je dost videí s té cesty.Stačí prohlédnout. Ščepan polje-Foča [www.youtube.com]
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 08:44
Slavkov
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac) nový
01. 10. 2017 19:44
... v BiH tankováno v dědině Brestovčina (hned za Gradiškou) za 1,59BM (Eurodiesel)

... Slavkov ... co všechno berou v BiH jako platidlo kromě BAM ... ?
kdysi jsem na magistrále v Neumu na čerpačce viděl možnost platby kromě konvertibilních marek, dolarů, Euro ... i CZK ... (možná to brali jako směnárnu ... ?)
... v Medjugorji jsem totiž v jednom obchodě platil potraviny přímo kačákami ...

smileys with beer
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 09:37
Já v BiH platívám kartou- to je nejvýhodnější( letos kurz fio 13,60kč/BAM),pokud je to malý obchůdek,tak asi jedině místní měna,ale v turistických městech např. Mostar berou i eura. U hranic s HR vzali i kuny,ale přepočet kurzu byl velice nevýhodný.Moje zkušenost i z jiných zemí je,že nejlepší,pokud člověk chce nakupovat na tržnicích nebo u cesty zeleninu atd.. tak na hranicích ,případně v bance směnit eura za místní měnu.Je to výhodnější než měnit u nás v ČR.Aspoň co se týká BiH,FYROM,Albánie,SRB. Jinak využívám pokud to jde platební karty.Platby v eurech jsou výhodnější nakoupit u nás eura než platit kartou v eurech.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 10:19
Díky klukům zde na fóru thumbs up jsem tušil, že s placením může být problém...

Tudíž jsem zastavil u stojanu a šel se zeptat, zda akceptují karty (mám Visu i MC)
Palivo na ČS Neškovič Brestovčina placeno kartou (tam VC od mBank, zpět MC od Equa Bank), výbornou kávu nelze zaplatit kartou, ale berou Eura a i v nich vrátí (zeptala se, v čem chci vrátit).

Co se týká částek na vrub účtu, tak mě celkem překvapily rozdíly ve směnném kurzu při platbě kartou v BiH..
Zatímco v HR od 3,6105 (MC u EquaBank) po 3,6472 (Visa u mBank), což je rozdíl v řádu setin... tak v BiH byl rozdíl mnohem větší: od 13,6968 (MC u EquaBank) po 14,1455 (Visa u mBank), což už je rozdíl v řádu desetin...

S placením ve velkých obchodech (Konzum a spol.) není problém - platba kartou. Nicméně všude jinde jsme tvrdě narazili - ONLY CASH and ONLY "Máraka"... Takto jsme narazili v Jajcích (na hlavní třídě tohoto historického města) ve třech restauracích... i v pizzerii v Banja Luce. Tudíž buď vyměnit ve směnárně nebo vybrat z bankomatu.
Při výběru v BiH z bankomatu (minimálně 20 BAM), samozřejmě nepřijmout jejich konverzi, ale nechat to provést na své straně. 20 BAM - nabídka konverzí za 286 CZK vs. strženo 274,67 CZK (jasně, není to nic likvidačního, ale potěší...). U EB naúčtován poplatek 9 CZK za výběr z bankomatu v zahraničí.

Dále jsme otestovali nákup a večeři v Livnu (díky Eifelově referenci)... V Konzumu i přilehlé restauraci placeno bezproblémově kartou.

Nejsem žádný znalec - letos jsme takto jeli poprvé (příští rok si to zopakujeme grinning smiley ), ale mám z toho pocit, že na severu a jihu je to takové otevřenější, oproti tomu ten "srbský střed" je vyloženě "Only cash and only Máraka" thumbs up smiley
Nadruhou stranu musím pochválit, že (téměř) všude jsem se bezproblémově domluvil anglicky.

Co se porovnání cen BiH vs. HR týká, tak např. pizza QF Jumbo 2 go na Makarské 78 KN (cca 282 CZK), v Banja Luce jsme za těch vyměněných 20 BAM (cca 275 CZK) pořídili tutéž Pizzu + 2x 0,5l (Cola, Fanta) + 2x výbornou kávu smoking smiley
Nafta běžně okolo 1,7 - 1,9 BAM (těch 1,59BAM v Brestovčině byla ojedinělá vyjímka).
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 10:53
Kartu od Mbank už jsem zrušil pro její nevýhodné kurzy.Mám teď od fio a je to celkem OK.V Trnovo mezi Fočou a Sarajevem letos taky na benzínce benzín i nafta skoro stejně kolem 1,58BAM a LPG 0,58BAM což je neuvěřitelné,ale cca 22,-kč/l a LPG 8,-kč/l Benzínka čisté záchody,brali karty a měli i restauraci. Doporučuji [www.google.cz]
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 12:07
t152: Jasne, mam to stejne, doufam, ze se tam jeste nekdy podivam, ale beru, ze ne kazdej to ma stejny :-)

Ty kameny... ten, co jsem vyhodnotil jako prejetelnej a pak mi povalel spodek auta na sjezdu z Trsy k Pluzine, jsem slysel jeste hodne dlouho. Nastesti bez nasledku. Na silnici z Durdevica Tara na jih se mi libil system uklidu. Jela dodavka a po kilometru vysadila chlapa s kostetem a lopatou a vecer je asi zase posbiral. A chlapci zatim uklizeli a uklizeli... nektery kusy byly jak micuda, to jsem si rikal, ze bych tam nechtel byt, kdyz to tam pristalo.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
02. 10. 2017 13:09
Sleduji to tady jen ze zvědavosti, ale Jozka, to modré zábradlí na mostě v tvém odkazu, co je jaksi vyhnuto ven od silnice, by mě zabránilo vylézt ven z auta určitě. Na druhou stranu takové cestování není určitě nuda. Doma bych s něčím podobným asi neuspěl.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
03. 10. 2017 08:33
Nebude to spis zkresleni objektivu? Protoze nazivo nijak vyhnute nebylo.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 10. 2017 17:38
Bessy and others
Tam kde nebola možnosť platby kartou, bola možnosť zaplatiť kunami. Treba si uvedomiť, že ten kurz nevyjde až tak dobre, ale vzhľadom na ich ceny...
Väčšinou to ide aj eurom (kurz tiež nie je super, väčšinou si ho upravia), ale... mince neberú a vydajú (aj z kuny) "máraka". Je rozdiel dostať pár drobných pri platbe kunami, alebo viac KM pri platbe papierovým eurom, ktoré potom nemáš ako využiť.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 10. 2017 21:05
Do Bosny jsem jenom nakouknul, ale všude brali eura. Kurz byl jednoduchý 1EUR = 2BAM.
Platil jsem zmrzlinu, v restauraci, vstupné do mešity, vstupné na vodopády a vše bez problému v eurech. Dokonce i almužnu si vzal místní cikán v eurech spinning smiley sticking its tongue out
Natankovat jsem si já trouba nestihl. Pořád jsem to odkládat, že až cestou zpět a pak už nebylo kde.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 64
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.