Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu

Autor vigen 
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 05. 2022 10:41
Určitě by to šlo, nicméně koukal jsem v jiném vláknu, že vyrážíš v červnu a optimalizuješ cestovní náklady...
Pokud chceš cenově optimalizovat nejenom poplatky, ale i tankování, tak nevyjížděj s plnou nádrží, ale naplánuj si maximum tankování v Maďarsku (zatím je do 1.7. zastropován litr za 480 HUF, cca 32 CZK) grinning smiley
Nevím, kolik chceš najezdit po výletech v HR, případně se určitě vyplatí si dotankovat na konci BiH, než pak tankovat v HR... Nevím, kdy se pak vracíš, ani co Maďaři vymyslí po 1.7.2022, ale obdobně lze naplánovat i cestu zpět...
smileys with beer
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 05. 2022 20:31
No v jiném vláknu. Trošku jsem na start tápal. Totiž těhle vlákem je tu více. Ale jsem moc rád za Tvoje rady a rady ostatních. To zní dobře s tou naftou. Pumpy v Hungary jsou nonstop nebo jako Slovinsko, že zavírají po "večerníčku"? smiling smiley

Už mám i místo v kempu po cestě booklé. Ještě řešíme ty kurtny, data už jsem zjistil - zóna 2 u T-mobile a příšerné ceny, jak jsi psal (jak jste psali).

No a cestu zpět, což bude neděle, resp. pokud bez 14 hodinového letu, sobota.

Zde mne napadá ještě možná dobrý dotaz: tam (červen), končím nejlépe sobota, nebo neděle na Bih - HR hranici směr Ploče. A tam může být frontička, že?

PCR test, dle infa z MZV z 2.5.2022 -72 hodin do BiH.... tzn. taktak vyjde i do HR. - Pokud se do té doby nic nezmění.

Ale zpět mi to vychází zase sobota, nebo nedele a to už tam bude asi fronta na té čáře. A to PCR budu potřebovat na průjezd také myslíte?
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 05. 2022 22:06
Pumpy v HU... Budeš na to muset (opravdu jen trochu) myslet... smoking smiley

Záleží, kterou trasu si ve finále vybereš... a jak si to (po práci?) načasuješ...
Takový "středobod vesmíru" většiny našich tras přes HU do HR a OBVYKLE jistota, je NONSTOP OMV u kruháče - na křižovatce 84 s 86.. thumbs up

Jinak od SVK, hned z kraje v Rajce je MOL do 22-23?... V "Masokombinátu" (Mosonmagyaróvár) už najdeš i NONSTOP...
Od AT na Sopron, v Šoproni snad nonstop pumpa není (o žádné nevím), až na křižovatce 84, 85 je MOL, která bývala NONSTOP (bez záruky).
Kolem Balatonu (při této trase) o žádné NONSTOP pumpě netuším... Občas jsem si dával odpočinkové kafe u pumpy v Balatonszentgyörgy (do 22)...
Jižně pod Balatonem je to prostě horší... NONSTOP měla být OMV v Nagyatád, ALE už jsem tam narazil, že nebyla, tak bacha...
V Barcs není nonstop nic, ani MOL, ani OMV...

Jinak ty otevíračky / zavíračky mají silně idividuální... Někde 19, 20, 21, 22... ráno 4, 5, 6, 7...

Prostě, pokud nejedeš po dálnicích, tak s tím musíš počítat...
10l kanystr "pro strýčka příhodu" mi již párkrát vytrhnul trn ze zadele... thumbs up smiley Jednou zachránil i totálně zoufalého Holanďana s vlekem...
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
10. 05. 2022 07:17
Děkuji "mnohohezky" smiling smiley, mrknu se na vzdálenosti tedy. Ono je to složitější. Já se budu chystat pořád, ale žena chce abychom ji vyzvedli v pátek ve 15.00. Blbá doba. ... do kempu mám příjezd 1,2.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 05. 2022 11:50
Ahoj. Volal jsem na ambasadu bih.
Platí info z MZV. Nicméně jeste se bude rozvolnovat dle jejich slov.
Hodnotne info je, že kdo byl očkovaný, i když ma propadlou tečku. Staci si vytisknout certifikat.

EDIT 1x: nu akurát si píšu s borcema z Nomád.cz a mám takové zajímavé zprávy o tom, že tě bosňák policista kdykoli, kdekoli a za cokoli může zastavit a pokud nedostane co chce (eura), tak i před tím jdeš i s celou rodinou klidně na den do basy. Doku nezaplatíš.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (18. 05. 2022 19:25).
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 05. 2022 12:55
Díky za potvrzení cestou ambasády thumbs up

Aktuality bych možná raději hlídal na těchto stránkách (MZV mívá obvykle pár dnů zpoždění) BOSNIA AND HERZEGOVINA BORDER POLICE - CONDITIONS FOR THE ENTRY INTO BOSNIA AND HERZEGOVINA.

A foreigner who meets conditions for entry to BiH prescribed by Law on Aliens, may enter BiH if he/she at the BiH Border Crossing Points presents any of the following:

negative PCR test or rapid antigen test on SARS-CoV-2, not older than 48 hours if he/she comes from an European country, and if he/she comes from another country, not older than 72 hours until arrival at the border crossing point ofBosnia and Herzegovina,

certificate that a person has received the second dose of vaccine for COVID-19 before more than 14 days before the arrival to a Border Crossing Point of BiH or has received one dose before 14 days and more before the arrival to a Border Crossing Point of BiH, if it is a single dose vaccine,

certificate issued by doctor showing that he/she has recovered from COVID-19 in the previous period from 14 to 180 days until the arrival to a Border Crossing Point of BiH.



O nutnosti "bůůůůstru" ani slovo thumbs up

Tudíž "tečky" 2/2 (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Novavax), případně 1/1 (Johnson & Johnson) na vstup do BiH stačí.

Kdo nemá, tak akceptují (rovněž v textu uvedené) AG (48h) nebo PCR (48h) testy nebo certifikát o prodělání Covidu (14-180d).
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 05. 2022 11:45
Jak je to vlastně s budováním koridoru "Vc" přes BiH? Pokud jsem to dobře pochopil tak by to měla být dálnice přes BiH od severu na jih přes Doboj, Zenica, Sarajevo, Mostar k pobřeží HR. Má to být klasická dálnice? Je nějaký předpoklad kdy má být hotovo? Bude to potom dobrá alternativa k ostatním trasám pro cesty z Moravy? Moc děkuji za reakce.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 05. 2022 12:11
Martine, pěkně to budují, až to bude, tak to bude paráda...

Tady máš ochutnávku kousku z roku 2019:


Minulý rok zase přibylo pár pěkných úseků od HR na Mostar atd. Bohužel jsem přišel o záznam z kamery...
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
22. 05. 2022 12:04
Pojedu přes BIH na Pelješac, prosil bych znalé o názor zda je lepší Banja Luka - Neum přes Jajce - Prozor - Mostar, nebo Mrkonjič Grad - Kupres - Grude?Párkrát jsem jel tou první trasou, ale je to již více let.Pokud někdo ví, zda se tam neprovádí nějaké silniční stavby a s tím dopravní omezení.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
23. 05. 2022 19:34
Mám vyzkoušenu první variantu. Ovšem vzhledem k tomu, že jsem kocher(kochající se na cestě), spal jsem v Banja Luce a půl dne strávil na prohlídce města a pak se přesunul do Mostaru. No a pak dál....
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
23. 05. 2022 20:18
Tou variantou jsem dříve jezdil. Já budu spát v
Laktaši, Dobrý nocleh, dobra cena.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
01. 06. 2022 16:40
Řešíte někdo v BiH mezinárodní řidičák?

Díky
avatar
mdr
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
01. 06. 2022 20:28
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
13. 06. 2022 19:14
Tak tady se letos už nerozepíšu. Neb servis a auto si vybralo jinak. Rozhodně bych chtěl poděkovat za rady i soukromé Slavkovovi a všem tady.
Ps: jedu "normální průlet v noci"
Ps2: ale jednou si to s tou rukou z okýnka 70km/hod dám smiling smiley
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
30. 06. 2022 16:29
2x teď v Bosně. Pumpy jsem i přes lákavou cenu vynechal.
Jídlo, cesty, řeky super. Krása. Chuť.
Dokonce za nás jedna místní zaplatila, což jsme vůbec nepochopili.
Poslala nanuky dětem, my Heineken zpět a ona zaplatila vše.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
04. 07. 2022 18:35
Co se týká jízdy do Sarajeva na výlet předposlední den, kdy jsem ještě nepsal výše text. Tak to bylo také fantastické, rychlé, teplé, ale fantastické. Jediné s čím bych se musel porvat bez klimy, bylo to teplo. Ale jinak

Kravice jsou marketingově na letácích mírně přeceňované.
Co mě ale nadchlo byly tajné restaurace-koupaliště, které navštěvují jen místní. To byl zážitek na dlouho.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
06. 07. 2022 17:09
Teď jsem dával dnešní zkušenost na fórum na FCB, tak ještě radši tady, ať není někdo třeba nemile překvapen.

CELNÍ KONTROLA HRANIČNÍ PŘECHOD ARŽANO BiH - CHORVATSKO
Dnes jsme se přesouvali z Bosny do Chorvatska. Volil jsem mezi hraničním přechodem Aržano a Kamensko, nikde ani jedno auto, nakonec jsme teda vybrali Aržano. A to jsme si dali...Proběhly naprosto bezproblémové dvě kontroly od hraniční policie obou zemí. Už jsme odjížděli, když se vyřítila celnice a mávala, ať zastavíme. Došla k nám, prý jestli něco k proclení?? Říkám dvě lahve vína. Prý jestli nějaké cigarety, já, že vůbec nic. Pak dotaz na jídlo a tím to všechno začalo...Měli jsme pár věcí v cestovní ledničce, co jsme si koupili v Sarajevu. Takže dvě kila čevapčiči, nějaké sýry a salám a klobásy, udělali jsme si menší zásobu před zítřejším vyplutím na jeden malý ostrov, kde toho moc ke koupi není. Velký nákup stejně budeme dělat zítra v Zadru, kde dnes spíme. Celnice začala šílet, že to se vozit nesmí, že velké pokuty atd...Čuměla téměř do všech tašek, dceři i ženě do kabelek. Fakt super pocit, půl auta venku. No, nakonec to dopadlo dobře a pustila nás, ale už jsem se viděl, jak tam všechny ty dobroty házím do kontejneru... Takže jsem hned začal za hranicemi koukat na jejich předpisy a zjistil jsem, že z BiH do Chorvatska je zakázán dovoz masa a mléčných výrobků, alkohol a další je omezen. Vůbec jsme to netušili, což nás samozřejmě neomlouvá. Nestěžuji si, hlavně tohle všechno píšu pro ostatní, kteří do Chorvatska jezdí přes Bosnu jako případnou možnost komplikace na cestě.

CARINA
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
06. 07. 2022 18:03
Jj, to je skoro klasika... Viz. můj příspěvek z roku 2017

"Kontrola a mávacka, akorát v Arzanu se ptala na alkohol, cigarety a maso.. " smoking smiley
... a sleduješ ten ženský rod... Pravděpodobně i stejná paní thumbs up smiley

Jakmile se člověk pohybuje mimo EU, tak je vždy dobré se podívat na celní a veterinární předpisy...
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
06. 07. 2022 19:47
Hele, cestu znám pomalu poslepu a ne jednu, každýmu radím, když se na něco zeptá a tohle mi prostě nedocvaklo...Ale dobrá zkušenost... ;-)
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
23. 07. 2022 23:10
Zač je nyní v BIH cena benzínu? Před měsícem byla na naše poměry skvělá - hluboko pod 40 Kč za litr. Ve vlákně o palivech se o tom nikdo nezmiňuje.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
04. 08. 2022 16:24
Předevčírem jsem tankoval Diesel Plus na INA v Doboji, 3.29BAM za litr, v revolut přepočtu 41.83Kč. Benzín byl většinou kolem 3.10, takže cca kolem těch 40Kč.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
07. 08. 2022 09:59
Ve středu 3.8. po poledni hranice BiH-MNE Vračenoviči 2 hodiny čekání, v sobotu 6.8. kolem poledne hranice MNE-HR Karasoviči 1 hodina (z toho 15min u Černohorců a 45min u Chorvatů). Ale v opačném směru z Chorvatska do Černé hory kolona 2.6km ještě na HR straně, podle rychlosti odbavování tak na 4-5 hodin čekání, masakr.
Ti hajzli to prostě musejí dělat schválně, statisticky snad není možná taková koncentrace lemplů na jednom místě. Mohli by se podezírat Chorvati, že se snaží komplikovat cestu do Černé hory, ale stejný problém je mezi Bosnou a Černou horou, přechod Vračenoviči je navíc společný, kde bosenský a černohorský policajt sedí v jedné budce a doklady si podávají. Problém je tam v obou směrech, loni jsme přes Vračenoviči projížděli opačným směrem a 2 hodiny jsme čekali také. Přitom kromě skenování dokladů nic jiného nekontrolovali.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
11. 08. 2022 12:46
Ne že bych již začal plánovat Chorvatsko na příští rok, ale poslední dobu uvažuji stále více o cestě do HR přes BiH. Tak jsem se jen tak podíval na mapy, na restaurace po cestě, na jejich ceny a recenze a musím říct, že ty ceny vypadají dost v pohodě a recenze většinou 4,5 bodů a vyšší z 5-ti bodů. Když jste mě tady před lety naučili jezdit do HR přes Maďarsko tak mě třeba naučíte jezdit přes BiH spinning smiley sticking its tongue out. Větší smysl bude mít tato cesta asi zejména s postupem výstavby koridoru Vc.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
12. 08. 2022 17:57
Já jezdím na Mutrer, což znamená směr na Knin, to je západní Bosna. Jel někdo přes Petrinju dolů na Novi Grad a Bosanski Petrovac, Drvar a Knin? Na Pelješac by to byla jasné přes Banja Luku podle Vrsaru na Mostar.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
12. 08. 2022 20:15
Pokud jsem správně "dekódoval" Murter, tak mi ta cesta přes "cíp" BiH aktuálně nedává vůbec smysl, oproti cestě přes HR (třeba i po "staré" ). To, co aktuálně předvádějí na hranicích tomu opravdu moc nenahrává sad smiley
I jinak kromě řeky Una mě tam nic turisticky atraktivního nenapadá...

Zda jet na Pelješac přes Banja Luku je také otázkou, osobně takto jezdím do Pisaku (přes Aržano).
Jako "výletová" (řeka Vrbas, Jajce atd., viz. mé letité příspěvky) trasa (i na Pelješac) je to super, jinak je na zvážení trasa přes Osijek, Doboj..., kde probíhá intenzivní výstavba dálniční sítě (výše zmiňovaný koridor). Opravdu záleží na preferencích a odkud se jede, neboť napojení na "dálniční" trasu přes Maďarsko má také něco do sebe...
smileys with beer
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
13. 08. 2022 10:51
Nevím co myslíš tím co předvádějí na hranicích , ale když jsme touto cestou vraceli 12 . 7. domů .tak největší zdržení bylo jako obvykle na v Udvaru na hranicích CRO - HU . Nebyli jsme sice na Pelješaci - naší destinací byl Klek . asi kilometr od v tu dobu ještě neotevřeného mostu , ale z hlediska cesty je toto úplně jedno . Hranice CRO-Bosna přechod Metkovič asi 2 minuty , dále Mostar a nádherným kaňonem Neretvy na Sarajevo, Doboj . Dálniční přechod mezi Bosnou a CRO opět asi 2 minuty . Jak již jsem psal , nejhorší hranice za Osijekem . Tam nás Orbánovci zdrželi asi hodinu . Jinak cesta asi o 2-3 hodiny delší než po A1 , ale zato daleko zajímavější . V Bosně i v Chorvatsku je vidět kolem celé trasy čilý stavební ruch a vzhledem k tomu , že jejich rychlost stavby dálnic je i přes extrémě hornatý terén podstatně rychlejší ne je ta naše , tak věřím že za 2-3 roky bude tato trasa rychlejší a kratší cestou na jih Chorvatska . Už jenom chybí vstup Chorvatska do Schehghenského prostoru a tím konec otravných kontrol na HU hranicích .
avatar
mdr
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
13. 08. 2022 15:47
Obávám se, že až bude Chorvatsko v Schengenu, o to otravnější kontroly budou na hranicích s BiH.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
14. 08. 2022 10:35
mamik: hranice mezi Bosnou a Chorvatskem byly celkem v pohodě i loni, když se kontrolovaly Covid certifikáty, letos jsme projížděli HR-BiH hranici jen z Osijeku do Brčka, tam to bylo na pár minut. Ale problém je kombinace s Černou horou, tam to prostě nefunguje ani s Bosnou, ani s Chorvatskem (ale v obou směrech, takže fakt nevím proč a čí je to vina).
Hranice Maďarsko-Chorvatsko letos obě na pár minut (tam sobota 30.7. směrem na Osijek, takže asi Udvár, zpátky sobota 13.8. starý Goričan)

MartinR: cesta přes Bosnu má smysl ne pro zkrácení cesty, ale pro tu zemi samu, je to zase trochu jíný svět. My to letos vzali přes Bosnu se třemi přespáními jako road-trip po pevnostech. První den jsme dojeli do Osijeku, prochodili si čtvrť Tvrda, která je celá habsburkské opevnění ze začátku 18.stol, pak pokračovali na přespání do Brčka. Odtam do Sarajeva se zastávkami na pevnostech Srebrenik, Doboj, Těšanj, Maglaj a Vranduk, večer a další den ráno si pochodili Sarajevo, pak se zastávkou v Mostaru a na pevnosti Stjepan grad nad Blagajem dojeli do Stolace. Tam jsme další den prochodili pevnost Vidoški grad a pak pokračovali do Kotoru (různé pevnosti a výstupy jsme provozovali i dále po cestě - vylezli jsme na vyhlídku nad Kotorem 570 výškových metrů, byli jsme v mauzoleu Njegoše na vrcholu Lovčen, na Španělské pevnosti v Hercegu Novim, v opuštěném vojenském skladišti nad Ploče, v pevnosti Klis nad Splitem a nakonec cestou domů ještě v pravoslavném klášteře Krupa a na Kudině mostě)

Jídla v Bosně jsou kapitola sama pro sebe, takovou kvalitu za přijatelné ceny jinde nedostaneš.
V Brčku v konobě Bakarni lonac (podle hodnocení nejlepší restaurace v okolí) jídlo pro 2 (grilovaný sumec a grilovaný okoun, pečené brambory s blitvou, nějaké vody na pití) dohromady 43BAM (552 Kč). Samozřejmě všude pekárny a burekžinice s vynikajícími burky (v Sarajevu jsme si oblíbili jednu, kde jsme byli na večeři, snídani i svačinu a vyzkoušeli všech asi 5 druhů burku a 2 slané koláče). V horách mezi Sarajevem a Mostarem jsou kolem silnice restaurace s rožněným jehněčím - náhodně jsme zvolili konobu Sedmica v Jablanici, 2 porce vynikajícího jehněčího s pečenými brambory a litrová voda za 36BAM (460Kč). Poslední den v Bosně jsme se před hranicemi s MNE stavili v restauraci Jezero v Bileči utratit zbylé BAM - pstruh s grilovanou zeleninou (porce byli 2 pstruzi min. 25cm) a telecí pod pekou s brambory a litrová voda za 34BAM.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2022 16:12
Jídlo potvrdí z Mandicaja a Bililo. 8 lidí, 70 E smiling smiley včetně pití.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
26. 12. 2022 09:37
Sice dotyčný nedorazil až k Jadranu, ale zajímavá reportáž z cestování po BiH [www.novinky.cz]
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 93
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.