Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa

Autor Lejka 
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
17. 05. 2012 09:42
A já to minulý rok v srpnu v sobotu dopoledne (odjezd z Makarské v 8 hodin) střihnul před Krapinou na Cvetlin a Ptuj. Na přechodu jediné auto, celníkem jsem byl jen odmávnut, silnice dobrá, bez kolon a čekání. Letos to bude asi tak tak.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 13:34
Já myslím, že tak jak to mají Slovinci vymyšlené je celkem pochopitelné. Nemají moře a jediné jak si příjit k nějakém výdělku přes léto je dálnice... Pokud zjistí, že se jim "zacpávají" okresní silnice, tak dříve nebo později "donutí" objížděče aby jeli po dálnici. Možností jak to udělat je asi několik.
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 14:11
Martin_77 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já myslím, že tak jak to mají Slovinci vymyšlené
> je celkem pochopitelné. Nemají moře a jediné jak
> si příjit k nějakém výdělku přes léto je
> dálnice... Pokud zjistí, že se jim "zacpávají"
> okresní silnice, tak dříve nebo později "donutí"
> objížděče aby jeli po dálnici. Možností jak to
> udělat je asi několik.

pokud nedodělají dálnici tak můžou leda tak *****, to by se v Bruselu nelíbilosad smiley

_______________________________________________________
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 14:17
Sice jenom kousek pobřeží, ale moře mají.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 15:17
Ja nevim co po tech Slovincich chcete? Dalnici zadarmo?
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 16:08
patak napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ja nevim co po tech Slovincich chcete? Dalnici
> zadarmo?

Mezi Šentiljem a Ptují : 1 km dálnice = cca 7,50 Kč (a možná i více).
To se zdá většině cestovatelů moc ...
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 17:38
A to chcete speciální známku pro tento úsek? Slovinci mají daleko větší dálniční síť než jen kousek mezi Šentiljem a Ptujem.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 18:06
Ale no tak... Nikdo tu určitě nechce speciální známku na tento úsek. Ale:
Když mohou mít Rakušáci známku na 10 dní za 8 € a my na dní za 310 Kč, tak proč musejí mít Slovinci známku na 7 dní za 15 €? Mají snad více dálnic? Mají na nich nějaké bezplatné služby? Prdlajs! Jsou to vydřiduši. A možná půlka lidí, co jsou potenciální kupci té sedmidenní známky, Slovinskem projíždí po této kraťoučké trase. Kdyby známka stála 8 € na 10 dní, kolik lidí by to objíždělo? Podstatně méně. Na 1 projetí (1 směr) úseku Innsbruck-Kufstein hranice si rakouskou známku za 8 € bez problémů koupím, ale za 1 projetí úseku Spielfeld-Ptuj 15 € vyhazovat nemíním, pokud mi není blbě (1x) nebo pokud nemám cesty už úplně plné zuby (rovněž 1x). Na vyhazování nemám a arogantní zloděje podporovat nebudu! Nikde jinde se k tranzitním cestujícím takto nechovají.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 18:11
Slovinské dálnice jsou co se týče kvality na naprosto jiné úrovni. A ještě k těm známkám - Švýcarsko 1rok 40CHF...a stěžuje si někdo?
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 18:14
patak napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Švýcarsko 1rok 40CHF...a stěžuje si někdo?

Já ano, protože v CH dělám a dálnice jsou tu úzké. Navíc ono je to spíš eko poplatek ....
edit:ale je fakt,pokud tu jezdíte pravidelně, tak to moc peněz není



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Tony Stark (21. 05. 2012 18:32).
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 18:48
Globík napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... Nikde jinde
> se k tranzitním cestujícím takto nechovají.

No já nevím. U Maďarů to letos není taky žádný zázrak...
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 19:02
u Maďaru kúpiš mesačnú známku a máš aj na cestu späť. Tu ide o to, že za ten úsek, kadiaľ chodia turisti sa pred časom platilo mýto a stálo to cca €0,75. Potom zrušili mýta a zaviedli mesačnú známku ktorá stála €30 Brusel im to ale stopol, že nemôže byť iba mesačná známka, tak Slovinci vydrbali z Bruselom, zrušili mesačnú známku a zaviedli týždennú, ktorá nikomu nestačí za €15. Takže turista zaplatí itak €30.

My s tým, moc toho neurobíme 99% ľudí je lenivých a zaplatia to. Všetky navigácie a plánovače ciest ich v základnom nastavení itak tak zavedú. Už teraz to urobili tak, že pre turistu, čo nečíta fórum a je len s mapou, alebo navigáciou, alebo plánovačom je veľmi ťažké a nepochopiteľné nájsť obchádzkovú trasu.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 20:24
A jak to teda je za Ptujem jak se najiždí na konec dálnice?? tam už se platit dalnice nemusí??
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 20:52
Půjčil jsem si od L.K. Mapa
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 20:54
luk.ino hledat najdeš spinning smiley sticking its tongue out je toho tady hodně jen to lze čím dál hůře najít smiling bouncing smiley Téma fóra
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 21:10
podle toho co jsem nasel, tak by to melo byt v pohode.. jen doufam ze se nic od minuleho roku nezmenilo..... jen bych to nejradeji slysel od nekoho kdo tam jel treba vcera smileys with beer
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
21. 05. 2012 21:24
Luk.ino, chápu, že se tu každé vlákno úžasně rychle zaprasí zbytečnostmi, mezi kterými se těžko hledá, ale hned v druhém příspěvku vlákna "Fakta pro cestu do Chorvatska" (od Miruse) jsou uvedené detaily cesty. Protože dálnice nijak výrazně nepokročila, zůstává to i teď při starém - sice je přivaděč od Puhova mostu u Ptuje v mapě vedený jako rychlostní, ale je bez poplatku. Známka je povinná až za razcepem Draženci směrem na Maribor.

Protože jsem měnil doménu a ta mapa, co jsem do uvedeného vlákna Mirusovi poskytl, může kdykoli zmizet, dám ji sem znovu. Šipka označuje, odkud je povinná známka (mapa je ze září 2011, potvrzená tu kýmsi z poloviny dubna 2012, žádné novější zprávy o změně zatím nejsou, tak snad to ještě nejméně jednu sezónu vydrží).
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
22. 05. 2012 14:16
Včera ne, ale v pátek. Vše jako loni (a kromě navíc směrovek "Zagreb" na kruháčích v Ptuji i jako podle popisu dle Miruse a Fanky ve FAQ). Napsal jsem to do FAQ, ale admin to v rámci mazání debat smazal také. A dopravní značka "konec dálnice" je opravdu a stále na dálnici od Mariboru cca 10 metrů před místem, kde se dá od Ptuje napojit na silnici směr Macelj, tedy fyzicky není možné vjet na jediný milimetr komunikace, označené jako dálnice.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 01:59
Uvádím pár faktických dat z GPS v autě - porovnání dálnice (2010) a objížďky přes Mureck a Ptuj (2011):

rok 2010 - po dálnici:
pátek 27.8.2010 tam po dálnici - průjezd Slovinskem 61 km, 50 minut, z toho 9 minut zastávka (10:25-11:15)
neděle 5.9.2010 zpět po dálnici - průjezd Slovinskem 61 km, 39 minut (15:30-16:09)

rok 2011 - objížďka přes Mureck a Ptuj:
středa 22.6.2011 tam - průjezd Slovinskem 61 km, 1:03 hod (8:22-9:25)
sobota 2.7.2011 zpět - průjezd Slovinskem 61 km, 1:30 hod (17:00-18:30) - zdržení bylo způsobeno čekáním na HR-SLO hranicích, za hranicemi jsme se rozjeli v 17:25, takže samotná cesta přes SLO trvala 1:05 hod.
K objížďce je nutné připočítat ještě cestu od rakouské dálnice do Murecku (12 km, 13 minut). Na objížďce jsme potkávali převážně auta s našimi RZ (řekl bych asi 80%, zbytek domácí a jen výjimečně rakouské). Cesta na objížďce byla celkem prázdná, předjíždět se dalo. Kvalita silnice už je horší, ale za těch ušetřených 30 € za měsíční známku se to dá vydržet.
Tento rok pojedeme opět v červnu, ale zatím ještě nejsem rozhodnutý, zda po dálnici nebo po objížďce.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 06:33
tak díky za čerstvé info. Jedeme 15-30.6. tak pak napíšu jaká byla cesta. Už se nemůžeme dočkat spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 20:53
Nenašel jsem tady variantu o které psal SM. A to je Vídeň potom sjezd na Ilz a do Slovinska na Gornja Radgona a potom už klasika Lenart a Ptuj. Loni jsem jel přes Mureck, ale zdá se mi zbytečný jet až do Grazu a potom na Mureck. Už jste tudy někdo jel? Musím říct, že těch 30 Euro by mě určitě nezabilo, ale jako mnoho jiných to objíždím je z principu...Slovinci prostě jen zneužívají situaci. Mějte se a šťastnou cestu!
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 21:07
Jo, pár lidí odtud tamtudy jelo nebo jezdí. Taky jsem si po zavedení známek cestou z HR říkal, že když už jsem v Lenartu, nepojedu na A9 a kolem Grazu, ale hezky zkratkou přes Gornju Radgonu a 66 na Ilz a rovnou na A2. Jen jednou a nikdy víc. Celá cesta samá zatáčka a kopec.
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 21:52
Citaci
Globík napsal(a):
Jo, pár lidí odtud tamtudy jelo nebo jezdí. Taky jsem si po zavedení známek cestou z HR říkal, že když už jsem v Lenartu, nepojedu na A9 a kolem Grazu, ale hezky zkratkou přes Gornju Radgonu a 66 na Ilz a rovnou na A2. Jen jednou a nikdy víc. Celá cesta samá zatáčka a kopec.

Ale cestou je mnoho míst k zastavení, krásné výhledy, lhostejno, jestli před nebo za Murou. A hromada hospůdek a pizzerií, kde se dá za dobrý peníz dobře pojíst. Někdo potřebuje něco do přírodního střívka, někdo radši dá nažrat očím, aby mu nechcíply.
Ano, člověk si tím kolečkem zatočí podstatně víc, než na dálnici. Tuto cestu jsem vyzkoušel poprvé v roce 2008 oběma směry a od té doby přes Ilz a Radgonu jezdíme pokaždé (tedy k dnešku 5x tam i zpět). Zkoušel jsem projet Slovinské gorice i "přímo" z Ptuje na Radgonu (do té se pak přijede z druhé strany), ale už jsem si to víckrát nezopakoval. Hezké výhledy, ale tato cesta už byla moc i na mne. Klikatá a pomalá.
Jistě, mám tu cestu rád a důvody jsem tu už postupně uvedl sand všechny. Ostatně každý rok se dá najít další důvod navíc, někdy i čtyři, když jedeme v tom roce dvakrát. Netrvám na tom, že jde o ideální řešení objezdu známkové dálnice vyhovující každému, ale nejsem zdaleka jediným vyznavačem této trasy (a některé už znám i osobně), takže zase tak špatná volba to není.
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 22:02
Člověče, Ty to popisuješ tak idylicky, že si to snad v září zopáknu a usoudím, zda jsem tenkrát nebyl moc velký pesimista smiling smiley
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 23:02
Chce to jet ale za světla, v noci je cestou pěkný pohled jen na hrad Riegersburg, je dobře nasvícený, v Bad Radkersburgu vodotrysky v kruháčích a pevnost u řeky. Přes den je toho vidět daleko víc, s dětmi se dá navštívit Štyrský park (modely dino- a jiných saurů s dobou ledovou, zemětřesením a sopkou, ale rupne na to téměř celý den a je lepší se objednat předem, značka ukazuje na Styrassic Park a lze se tam zbavit dilematu, kam s 30€ ušetřenými za slovinskou dálnici - sezónní rodinná vstupenka 2D+2d tam přijde na 20€, mimo sezónu právě těch 30€).
To jen například příklad.
Ale opakuji, že nikomu tuto trasu nenutím, je to jen takové moje malé vyznání....
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
23. 05. 2012 23:39
Ty jseš jako moje druhá polovička, ta se taky na tu cestu a kochání se krajinou těší stejně jak na válení u vody. Těší se i na kávu a pikniky na dálničních odpočívadlech smiling smiley
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
24. 05. 2012 08:19
Jedu přece na dovolenou a k té patří i cesta, jak tu kdosi správně podotkl. Mám se cestou uštvat? Vždyť mi to moře tak rychle neuteče.

Moře sice ještě počátkem třetihor prý bylo blíž, ale zase k němu neměl kdo jezdit. A i kdyby, silnic nebylo.

Jen mi není jasné, kdo tehdy řídil buldozer, který vytlačil ze zbývajícího moře třeba Biokovo nebo Dinaru, o Karpatech a Alpách nemluvě...(Omlouvám se, to je pouze řečnická otázka a počínaje druhým odstavcem tohoto příspěvku jsem mimo téma.
Proto ZPĚT K TÉMATU!)




Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (24. 05. 2012 08:32).
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
24. 05. 2012 09:10
Prostě asi tak, nepatříme k těm BORCŮM, co je cesta obtěžuje , a jezdí to na dvě čůrací zastávky smiling smileysmiling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Schimi (24. 05. 2012 09:11).
avatar Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
24. 05. 2012 14:21
Mě cesta taky neobtěžuje.
Když jedeme přes Macejl ,objíždíme přes Mureck, někdy i přes přechod Cvetlin (podle dne v týdnu kdy jedeme). A když vyrážíme na Istrii, rád zaplatíme Slovincům měsíční známku 30 Euro, protože se již vyplatí (kdykoliv).
Re: Slovinsko - dálnice versus objízdná trasa
25. 05. 2012 10:56
Lidi málá info --párkrát už jsem měsíční známku na Slovinsku zaplatil--ted už jsem se naučil objíždět,ale
ty komentáře že je drahá atd.to mně fakt zaráží.Předevčírem jsem musel při koupi nového vozu zakoupit
desetidení známku na krásné české dálnice poněvadž roční jsem ponechal doma a u mého udivu
cena 310 Kč.
Což znamená skoro 13 euro.
Takže jsme s cenou na tom skoro stejně jako Slovinsko
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 113
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.