Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Sveti Ilija

Autor halit13 
Re: Sveti Ilija
11. 03. 2013 22:32
V dnes vyšlém Světě motorů mě zaujal článek o plánovaných podmořských tunelech v Chorvatsku:


Je pravda, že takto pojaté spojení s ostrovy by nenarušilo pohledy na ostrovy a okolní přírodu, ale za cenu vyšších stavebních nákladů a nemám dobrý dojem ani z bezpečnosti v tunelu – ať už náhlé porušení vodotěsnosti vlivem technické příčiny nebo devastujícího požáru při řetězové havárii v tunelu. Nechci ani domyslet… Dosud si vzpomínám na asi nejznámější děsivé nehody v Taurském tunelu nebo Kaprunu (i když zde to byla kabinová lanovka). Vyloučit do budoucna nelze ani teroristický čin. Na obou koncích by tedy zřejmě byly nějaké vstupní stanice spojené s mýtnicemi. A pokud se pro víceméně standardní tunel Sv. Ilija (který je "výjimečný" snad jen tím, že se v něm místní představitelé shlédli a považují jej za zlatý důl) uvažuje o 40kn mýtném (např. most na Krk 35 kn), nechci vidět výši mýtného zde.

Na druhou stranu, tato technologie by se dala použít pro překonání zálivu na místě tzv. Pelješackého mostu, který měl být dokončen původně v r. 2012 (později 2015 a ještě později 2017), aby nakonec v květnu 2012 chorvatská vláda kontroverzní stavbu definitivně zastavila. Jedním z hlavních sporů zde byla bosenskou vládou požadovaná světlá výška mostu, která se z původních 15 m vyšplhala nakonec na dvojnásobek… Ještě vloni se přitom uvažovalo i s "hladinovou" variantou - viz zde (cca uprostřed stránky).

Chorvatsko líčí na turisty. Chystá tunely mezi pevninou a ostrovy
Tuneli ispod mora spojit će Zadar s otocima
Podmorski tunelski mostovi prema otocima!?

Bezpečnost v silničních tunelech - Zkušenosti z předchozích nehod v tunelech
Hrozí v dálničních tunelech katastrofy?
Re: Sveti Ilija
12. 03. 2013 18:33
Už se to tu před pár dny probíralo ve vlákně Pelješac.
Plánovat se dá ledaccos. Je např.vyprojektovaný most od Zadaru k Anconě a projektant tvrdí, že by se most na pár let zaplatil.
A českoslovenští soudruzi plánovali tunel z jižních Čech na Istrii
[www.lidovky.cz].
Re: Sveti Ilija
13. 03. 2013 20:30
Globíku, nevím jak to vidíš ty, ale já říkám.....ha,ha.
Re: Sveti Ilija
14. 03. 2013 14:01
No já také. Když zatím nedokončili strategický most na Pelješac, tak se mi to také zdá jako utopie.
Re: Sveti Ilija
14. 03. 2013 20:41
Bohužel, příroda na obou březích je nevratně zničena… Nevratně proto, že nevěřím, že po naprosto zbytečně proinvestovaných téměř 60 mil. kn bude mít někdo odvahu žádat prostředky na uvedení břehů do původního stavu, nemluvě o porostu. Jizvy na krajině už zřejmě zůstanou.




snímky převzaty z fora České dálnice
Re: Sveti Ilija
16. 03. 2013 22:02
Myslím, že výběr mýtného způsobí v sezoně nové kolony , takže chytří návštěvníci "Makarské rivieri" tunelem nepojedou. Stejně se nic neuspěchá.
Re: Sveti Ilija
17. 03. 2013 00:57
Mě ta poslední cca hodinka cesty po magistrále baví. Po nekonečných hodinách na dálnici se konečně kochám pohledem na moře, nasávám atmosféru projíždějících městeček a konečně mám ten správný pocit že už jsem TAM. Takže tunel asi nepoužiju, leda ze zvědavosti.
Re: Sveti Ilija
17. 03. 2013 13:11
To je masakr Chorvaté postaví tunel za 3 mld. pod mořem až na Korčulu a u nás v Ostravě 1,1 km u Klimkovic 2,5 mld.
[cs.wikipedia.org]
Re: Sveti Ilija
17. 03. 2013 17:11
milan007 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> To je masakr Chorvaté postaví tunel za 3 mld. pod
> mořem až na Korčulu a u nás v Ostravě 1,1 km u
> Klimkovic 2,5 mld.
> [cs.wikipedia.org]
Až to postaví, tak si o tom tady popovídáme.
Re: Sveti Ilija
17. 03. 2013 18:35
Aktuálně k tunelu:
Loša vijest za imotsku krajinu i turiste
[dnevnik.hr]
Myslím,že to stejně dopadne tak,že domácí budou jezdit za pár kun celý rok a turisti zaplatí zbytek.Záleží jak moc na to budou místní tlačit.
Osobně to možná ze zvědavosti jednou zkusíme, ale jelikož jezdíme do Brely tak je to pro nás akorát zajížďka.
Jak to bude s mýtem na dálnici-o kolik se to prodraží a kde se vlastně bude sjíždět.

edit:hledal jsem ten sjezd:exit Zagvozd,cena z Lučka 201kn(2012),jen + 4kn a +11km z Šestanovače



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Jirka 75 (17. 03. 2013 18:54).
Re: Sveti Ilija
17. 03. 2013 18:57
Tak tedy bezva. Ještě větší zlodějna než např.rakouská část Brennerské dálnice.
Aby nakonec z výnosu nebylo jen pokrytí nákladů na výběr mýtného, až jim na to všichni budou prdět.
Re: Sveti Ilija
20. 03. 2013 12:20
No uvidíme, možná to bude na ENC i za lepší peníz. Jinak po staré cestě a budu se kochat.. To bude lepší.
Re: Sveti Ilija
22. 03. 2013 16:34
Rubbs, pokud se nepletu tak tyhle fotky jsou cca3 roky staré a jsou ze stavby mostu na Pelješac a ne z tunelu ne?


jinak k tunelu ministr financí uvedl že se bude platit 30KN a pro místní možná nějaká slevička
Re: Sveti Ilija
22. 03. 2013 17:10
Sponik napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Rubbs, pokud se nepletu tak tyhle fotky jsou cca3
> roky staré a jsou ze stavby mostu na Pelješac a ne
> z tunelu ne?
>
>
> jinak k tunelu ministr financí uvedl že se bude
> platit 30KN a pro místní možná nějaká slevička


Ano jsou to fotky mostu, však nimi Rubbs reaguje na příspěvek Globíka.
avatar Re: Sveti Ilija
23. 03. 2013 16:08
Na stránkách levnedochorvatska zase píšou, že tunel bude stát 20KN. Nějak mi sem nejde vložit odkaz.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Kudu (24. 03. 2013 13:08).
Re: Sveti Ilija
23. 03. 2013 19:11
Tiež mi to nejde,tak aspoň takto:
Tunel Sveti Ilija otvara se u lipnju, a cijena za aute bit će 20 kuna
Iako još nije dobio odobrenje Vlade za naplatu, HAC izravnom pogodbom već nabavlja sustav naplate tunelarine vrijedan 8,1 milijun kuna
Povećaj Tunel Sveti Ilija otvara se u lipnju, a cijena za aute bit će 20 kuna
Gradnja tunela stajala je 530 milijuna kuna
Re: Sveti Ilija
24. 03. 2013 15:14
atnarfus napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já silnici Šestanovač-Grornja Brela miluji tak
> jako většina zdejších. Ani mne nenapadne jezdit
> tunelem.
>
> Jak v Šestanovači sjedu z dálnice, jdou okna dolu
> uživám si cvrkotu cikád a krásné vůně borovic. Při
> průjezdu průsmykem se mi zastavuje dech tak jako
> poprvé.


Mám to naprosto stejné. Vždy jako poprvé...
avatar Re: Sveti Ilija
24. 03. 2013 15:50
On ten pohled při výjezdu z tunelu bude taky asi úžasný.
avatar Re: Sveti Ilija
24. 03. 2013 16:45
Ahojte. Myslím, že se pořád ještě o té ceně dohadují...ministr chce platbu, místní představitelé to berou jako útok na místní lokalitu - když jinde se za tunely v Croatia neplatí...Jen doufám, že to nebude s opačným závěrem - jak to tak dost často chodí, a nezačnou se - aby to bylo spravedlivésmiling smiley - i ostatní tunely v Croatia platit...Zdravísmiling smileyR.
PS. Výhled po výjezdu z tunelu myslím nebude zdaleka tak zajímavý - jak nad Brelou......


Re: Sveti Ilija
24. 03. 2013 18:10
Kudu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Nějak mi sem nejde vložit odkaz.

Odkaz na článek zde (i když neaktivní):
http://levnedochorvatska.cz/aktuality/tunel-mezi-makarskou-rivierou-a-vnitrozemim-bude-zprovoznen-v-cervnu/
copy+pasteyawning smiley
Re: Sveti Ilija
25. 03. 2013 16:36
Re: Sveti Ilija
29. 03. 2013 08:16
Re: Sveti Ilija
09. 04. 2013 19:44
JIRKA Z RI napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...bude to asi tak, že mistni poznavaci značky
> zadara (jinak tam budou barikady), nebo ročne za
> cca 50 kn, a ostatni 25 tam a za 40 tam a zpet v
> jednom dni...tunel (5 km) Učka stoji 29
> tam...takže pro mne (RI-...) to zadarmo nebude...a
> dat 80 za tam a zpet...ani napad...jedine tak
> jednou do roka...no uvidime...

Takže to od 1.5. bude asi takhle...pro mistni poz. značky 8 kun tam a 8 zpet...a ostatni 20 + 20 zpatky...no nevim...jen kolem Rieky je tunelu asi tak na 5 km, a zadara...jenomže je to obchvat...
Re: Sveti Ilija
09. 04. 2013 21:51
Možno je niekto zbehlejší v práve EU,ale mám pocit,že rôzne ceny môžu "naraziť".
Re: Sveti Ilija
21. 05. 2013 07:55
[cestovani.idnes.cz]

Tak jsem zvědavý o kolik to bude tunelem rychlejší. Určitě ho letos zkusím, ale nemyslím si, že až tak podstatně zkrátí cestu na pobřeží, jak se píšou.
Re: Sveti Ilija
21. 05. 2013 23:02
Tunelů je po cestě několik a všechny mi přijdou stejné, v každém mám stejně nepříjemný pocit. Vždy se těšíme, že jak sjedeme z dálnice, uslyšíme řev cikád, ucítíme vůni borovic, a už jen čekáme na okamžik, kdy se mezi skalami objeví moře, Pak už víme, že tam budem .
A o tohle se neochudíme. (ani jednou).
Re: Sveti Ilija
22. 05. 2013 06:38
VERONIKAF :též pravda.thumbs up
Re: Sveti Ilija
22. 05. 2013 23:40
Kudu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> On ten pohled při výjezdu z tunelu bude taky asi úžasný.




A možno bude prejazd cez tunel stáť iba niečo cez 1€
seebiz
Ak som to dobre pochopil, tak 20 Kuna je požiadavka EU
avatar Re: Sveti Ilija
23. 05. 2013 06:28
Pohled je úžasný....samá lampa.
avatar
mdr
Re: Sveti Ilija
28. 05. 2013 08:09
Kbinet 302 thumbs up taky mě to napadlo grinning smiley jinak názor mám jako většina - snad jednou to zkusím eye popping smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 175
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.