Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku

Autor mira.o 
Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 17:25
Mám dotaz ohledně cesty na Hvar, jedeme 26.8. do Stari Gradu. Pokud jsem to dobře pochopil, tak jsou prakticky dvě možnosti, trajektem ze Splitu do Stari Gradu a nebo ze Drveniku do Sućuraju. Co je lepší?

Cena za jednu cestu trajektem ze Splitu mi vychází 318 kn za auto + 47 kn za osobu (pro čtyři osoby tedy tam i zpět 1012 kn = cca 3300 Kč)
Cena za jednu cestu trajektem ze Drveniku mi vychází 108 kn za auto + 16 kn za osobu (tedy pro 4 osoby tam i zpět 344 kn = cca 1100 Kč). Zajížďka oproti Splitu je cca 110 Km (což mi při spotřebě 8 litrů benzínu dělá cca 500 Kč) + ještě cca 100 Kč za dálnici a řekněme 1.5 hodiny za volantem navíc.

Cenový pohled je tedy jasný, 3300 Kč vs.1700 Kč, přecejenom patnáct stovek je už docela znatelný rozdíl, a radši než státnímu molochu ty peníze dám za nějaké dobré místní (především tekuté) produkty smiling smiley.

Jak je to ale s praktičností této "zajížďky"? Můžete někdo srovnat obě cesty? Jak je to s kapacitou a čekací dobou na trajekty? Jak vypadá na ostrově silnice ze Sućuraje do Stari Gradu? Jsou ještě nějaké další pro a proti u obou variant? V kolik hodin je dobré být v přístavišti jak při příjezdu tak při odjezdu?

Díky za odpovědi, hledal jsem zde dlouho, ale přímé srovnání jsem nenašel.

Mira
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 17:58
Takže... Zajížďka oproti Splitu je cca 110km. Z toho 50km dálnice (super) a 60km po jadranské magistrále do Drveniku - OPRUZ (obec/1-2km mimo obec/a zase obec a co chvíla švestky s radarem). Pokud nebudeš chtít zůstat v Sućuraji, tak ti nezbude než absolvovat min 60km přes cca 2/3 Hvaru silnicí kde je z 60% místo na průjezd jednoho auta, klikatice, srázy - TOTÁLNÍ OPRUZ... Na cestu skrz Hvarem počítej min 1hod (pokud nedojedeš hned z kraje nákladní auto - to je potom MEGA OPRUZ). Takže celková zajížďka oproti trajektu ze Splitu 170km...

Dřív jsem uvažoval podobně. Dneska na to se-u. Ušetřím raději 1000,- Kč za vyhnutí se Slovinské dálnici. Do Splitu se dá dojet v pohodě bez přespání a potom si schrupnu 2hod na trajektu do Stari Gradu a z něj jsou všechny fajn místa na dovču dostupná do max 30min.

Ve čtyřech osobách (tam a zpět) /důvěřuji tvému výpočtu/ je to na osobu 400,- Kč navíc... To je malina, nebo ne?
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 18:20
Co se týče trajektů...

Kapacita ze Splitu - velké trajekty - cca 300 osobních aut, sice né tak časté odjezdy: [www.ihvar.cz], ale relativně jistota, že se tam dostaneš.

Kapacita z Drveniku - malé trajekty - cca 40 osobních aut, častý odjezd: [www.ihvar.cz]. V sezóně jezdí i posilový spoj (tzn. 2trajekty), čímž se zvýší přepravní kapacita na cca 80 osobních aut, ale ani tak to nestačí, může se zadařit a budeš čekat min. 1,5hod až 2hod na další kolo... Mnohdy ani příjezd o 2hod před odjezdem trajektu ti nezaručí, že se na něj dostaneš (ale to je velký extrém - ovšem v hlavní sezóně se to přes den může stát).

Pokud si na peníze - jednoznačná volba Drvenik. Pokud na pohodlí, bezpečnost a co nejmíň stresu - jednoznačná volba Split.

A nebo varianta č. 3: Tam - Drvenik-Sućuraj (zjistíš, jestli nekecám) a Zpět - Stari Grad-Split. Variantu č. 3 jsem taky absolvoval smiling smiley.

Volba je v každém případě jen a jen na tobě. Šťastnou cestu a pěknou dovolenou!



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Martin_77 (16. 08. 2011 18:29).
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 18:33
Kapacita trajektu Drvenik Sučuraj presne 33 os. áut. Cesta Sučuraj - Stari Grad možno sa dá stihnúť za hodinu, ale mne sa to nepodarilo. Z hľadiska zážitku je to však super cesta.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 18:37
Eifel, ta hodina nebyla do Stari Gradu, ale do míst kde už se dá začít vybírat místo na dovču... Do Stari Gradu bych počítal 1h20min minimálně...

Jinak dík za zpřesnění počtu osobních aut. Pokud naberou pár nákladních - mají přednost, tak počet dramaticky klesá smiling smiley.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Martin_77 (16. 08. 2011 18:51).
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 21:26
Samozrejme, jedno aj druhé potvrdzujem.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 08. 2011 22:42
Se vším co tady bylo napsáno souhlasím, snad akorát ta cesta ze Sučuraje není až takový opruz. Je úzká a klikatá, ale je pouze několik málo míst, kde se dvě auta neminou, ale pokud vidíš, že něco v protisměru jede, zastavíš a necháš ho projet a zas pokračuješ.Těch 65 km jedu chloupek přes hodinu, takže žádná hrůza. Jelikož cesta vede ze severního pobřeží přes páteřní pohoří na jižní stranu a znovu na severní, zase jižní .... odměnou jsou nádherné výhledy na pevninu, Biokovo,Brač,Korčulu, Pelješac, Ščedro.
Chce to ale se opravdu na jízdu dobře soustředit, což může být vzhledem k už ujetým kilometrům pro někoho problém.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
17. 08. 2011 09:19
Mirus napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Se vším co tady bylo napsáno souhlasím, snad
> akorát ta cesta ze Sučuraje není až takový opruz.
> Je úzká a klikatá, ...

Mirus, naprostý souhlas.

To co napsal Martin_77 : "tak ti nezbude než absolvovat min 60km přes cca 2/3 Hvaru silnicí kde je z 60% místo na průjezd jednoho auta, klikatice, srázy - TOTÁLNÍ OPRUZ... "

je hóóódně přehnané ...
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
17. 08. 2011 09:22
Díky za vyčerpávající odpovědi! Možná tedy přijde na řadu ještě varianta č. 4, a to tam po dlouhé cestě v klidu ze Splitu a zpět potom odpočatý trošku dobrodružnější "vyhlídkovou" trasou do Drveniku smiling smiley

Na Google Maps jsem našel pár fotek této cesty (tedy Sućuraj - Stari Grad), místy tedy vypadá dobře a místy moc ne, ale ty panorámata, to bude něco smiling smiley
[www.panoramio.com]
[mw2.google.com]
[www.panoramio.com]
[mw2.google.com]
[www.panoramio.com]
[mw2.google.com]
[www.panoramio.com]
[mw2.google.com]
[www.panoramio.com]
[mw2.google.com]
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
17. 08. 2011 12:34
Taky preferuji cestu tam ze Splitu po ujetí cca 1000 km, veget na trajektu a těch 20 km už v pohodě. Z5 si vychutnat Hvar takový, jaký je.
Zákruty, výhledy, vesničky,divoká levandule atd. - odpočatý a natěšený na cestu ke svým blízkým doma. Tož tak, hezkou cestu i dovču!!!!!
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
17. 08. 2011 15:05
to tomik3: to je fakt, možná jsem to přehnal, ale varianta č.4 je asi nejlepší (pokud chceš vidět panorámata). Nejblbější cesta hned z kraje a né na konci cesty - tím jsem myslel TOTÁLNÍ OPRUZ. Jet posledních 60km z cca 1000km tím co je cesta ze Sućuraje do Stari Gradu... Nevím, podle sebe toho mám už plné brejle a tak se dělají nejfatálnější chyby. Na této silnici je jejich eliminace složitější (už nebudu používat slovo opruz nebo totální) smiling smiley...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Martin_77 (17. 08. 2011 16:46).
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
17. 08. 2011 23:23
Ta cesta ze Sućuraje není tak strašná, dokonce tam letos na některých místech přibyla svodidla a taky některá místa mají opravený povrch, jsou tam úseky, kde se dá v pohodě jet i přes 100.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
18. 08. 2011 06:28
Zažil jsem cestování do Chorvatska bez nynější dálnice, která je dle mého soudu jednou z nejlepších v Evropě. Nekonečné a úmorné cestování... Takže, pokud se můžu vyhnout 120km po okreskách, mnohdy nevalné kvality, rád to udělám smiling smiley. A panorámat se člověk může nabažit při nějakém výletu...
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
18. 08. 2011 12:27
No já jsem si letos poprvé zkusil trajekt Stari Grad - Split, předtím jsem jel třikrát přes Drvenik a moc jsem z toho odvázanej nebyl. Nevěděl jsem, co mám ty dvě hodiny dělat. Pro mě je lepší varianta přes Drvenik, trajekt jen nějakých 25 min., než se člověk usadí, už vystupuje.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
19. 08. 2011 11:29
Osobně preferuji cestu přes Drveník. Super romantická cesta, která se dá bez problému zvládnout a po více jak 1100 km po dálnicich na cestě tam příjemné probrání všech smyslu.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
19. 08. 2011 15:12
Lachtane, předpokládám, že jezdíš mimo CRO dálnici, po staré jadranské magistrále... To je taky super romantická cesta...
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
19. 08. 2011 22:06
17.7. popoludní po výjazde z trajektu v Sučuraji, som už nezapínal klímu, otvoril som okná, super vôňa. Po hodine a 20 minútach v ID som zistil, že mám spálenú ľavú ruku a nohu. Nič hrozné. Ale príhoda.
Inak to vidím ako Michal Zahajskej. SG - Split som šiel len raz, v noci, spal som. O 1.00 som v Splite sadal za volant na cestu domov. Neviem, čo by som 2 hodiny robil na trajekte.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
20. 08. 2011 00:12
Ja bych udelal malou rekapitulaci .
1. pokud jede jeden ridic a jede tuto trasu na jeden zatah a poprve, bude mit nazor jako Martin77
2. kombinace smer na dovolenou ze Splitu do Stari Gradu a z dovolene ze Sucuraje do Drveniku je pro neznaleho ridice idealni
3. po otevreni tunelu SV. Ilija se naprosto zmeni situace kdy cesta do Drveniku bude po magistrale 5 minut.
4. kdo tady zna kazdy sutr bude psat jako treba Cloudyman, pro me neni problem to jet i v noci a v mlze, ale jen pro to ze za 30 let to tu opravdu znam dokonale
5. nejsou penize takze ani planovana silnice (projekt je hotovy) Poljica - Jelsa, ktera je z celeho useku nejhorsi hned tak nebude.
6. kazdy ma na vyber podle penezenky nebo sveho ridicskeho umu a o teto trase uz toho bylo napasno na tomto foru opravdu hodne a informace se nezmenily od pocatku tohoto fora co existuje
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
20. 08. 2011 16:10
add 5. dúfam, že cesta Poljica - Jelsa tak skoro nebude, Určite to bude nepriaznivý zásah do prírody a nebude to tá romantika, ktorá je tam teraz.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
21. 08. 2011 16:02
Otevřít okýnka již v Sucuraji a jet dál, je to pohoda...
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
22. 08. 2011 20:48
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
03. 09. 2011 18:42
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (21. 02. 2018 18:34).
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
14. 09. 2011 13:07
O tom jakou cestou se vydat (Split-Stari Grad nebo Drvenik-Sućuraj) rozhoduje mj taky momentální situace na cestě. Pokud budu mít víc jak dvě hodiny u Splitu do odjezdu trajektu ze Splitu, určitě je lepší pokračovat na Drvenik (jestli jsou síly na cestu). Mluvím z vlastní zkušenosti. Nakonec jsem byl na místě o 1,5hod dřív (trajektem z Drveniku), než kdybych jel trajektem ze Splitu. Ovšem celé je to loterie, musí se stihnout trajekt z Drveniku smiling smiley.
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
14. 09. 2011 18:50
Ahoj, bude po sezoně a klid já osobně bych volil taky Drvenik. Ale plně souhlasím s Martinem 77 záleží na situaci a zvládnutí cesty. Jinak si to užijte
Radek Bene
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
14. 01. 2012 14:15
spinning smiley sticking its tongue out



Upraveno 1krát. Naposledy upravil KALACH Andrej (01. 02. 2012 22:02).
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
14. 01. 2012 20:24
No to je fajn Lucii jsem neukecal bojí se na trajekt takže jsem byl nucen změnit plán letos nebude Hvar což mě docela štve.Prostě od poslední plavby na bárce Bašce Vodě při vlnobití ji nedostanu ani na Lužnici na pramici a ještě tato italská událost takže jedeme zase Baška Voda a ne ID. tongue sticking out smiley
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
14. 01. 2012 23:46
No je to tedy hrozné..někdo se vyjádřil, že zrovna ten, který měl zodpovědnost - chtěl se čím jak nejvíce přiblížit k ostrůvku, kde měl rodinu..
Kapitán byl prý na večeři. Myslím, že vůbec neměli promyšlený evakuační plán ani samotné velení lodě. Je to tragédie, a taky asi nezodpovědnost nebo snad lehkovážnost posádky. Více tady - mají to obšírnější - a mnozí pasažéři lodě jsou sami taky námořníci - chorvaté... [www.dalmacijanews.com]
Musím nad tím přemýšlet - "Proč"?.....R. [www.dalmacijanews.com]

PS. A já tedy věřím, že toto neštěstí bude přinejmenším poučné pro lodní dopravu i v Croatia, a zvýší se bezpečnostní opatření plaveb - trajektů, rychlolodí atd.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (15. 01. 2012 06:45).
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
15. 01. 2012 21:45
V Jadranskom mori sa potopil tanker s tisíckami ton ropy !!!!

no už len toto chýbalo

7x Tučepi (2007-2008-2010-2011-2012-2013-2014), Primošten Bilo(2009),Brač - Supetar (2015-2016-2017-2018), Pašman, Druce (2019), Brač - Postira (2020 - 2021 - 2022 - 2023)
avatar Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
16. 01. 2012 08:10
To je síla thumbs down snad to nedopadne špatně pro nás na plážích a pro chorvatský turismus
Re: Hvar - trajekt ze Splitu nebo Drveniku
27. 01. 2012 19:42
Moje vlastné skúsenosti z cesty na Hvar cez Drvenik.
Trajekt z Drveniku - Do Drveniku sme prišli v nedeľu, v poobednajších hodinách. Trajekty sa míňajú na pol cesty, tak že vyplávajú každých cca 20 minút. Stihli sme si dať v kaviarničke kávu a džús a chvíľu si posedieť na lavičkách pod borovicami.
To isté bolo v čase odjazdu z Hvaru, zas cez Drvenik. Napriek niekoľko kilometrovej kolóne sme zas stihli si dať kávu a už sme boli na rade v trajekt.

Cesta cez Hvar - všetko záleží na tom, ako rád šoféruješ a tak tiež, či budeš mať cestou pauzu aj na spánok a nebudeš už zničený. (Ja si dávam vždy "šlófika" nad ránom, kedy som najviac unavený a potom ešte raz okolo deviatej. Na oddych mi stačí asi hodinka.)
Mne sa cesta cez Hvar naozaj páčila a užíval som si ju, aj keď som ju išiel po prvý krát. Ale to je vyložene osobná vec. Každý sme iný a iné mu aj vyhovuje.

Najdôležitejšie je, aby si si vybral cestu, pri ktorej budeš mať pocit istoty a vedomie, že nejdeš na hrane. Ideš predsa na dovolenku a nie na preteky.
:-)
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 160
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.