Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Přes Maďarsko (2)

Autor admin 
Re: Přes Maďarsko (2)
19. 06. 2021 16:36
Plnou moc vnučky? Bylo by možné vysvětlit? Pokud má pas, nebo jiný doklad totožnosti, tak snad není nic jiného potřeba, ne?
Re: Přes Maďarsko (2)
19. 06. 2021 17:49
Pokud dítě nejede s rodiči, tak musí být jejich souhlas. To je asi myšlena ta plná moc vnučky. My letos pojedeme s dcerou a její dcerou, tedy taky s vnučkou. Ale jak je to s případným souhlasem otce (který nebude fyzicky přítomen)? Ten musí dávat souhlas? V minulosti jsem něco zaznamenal o tom, že se tak musí vyřešit riziko únosu.
Re: Přes Maďarsko (2)
19. 06. 2021 17:55
Jezdíme s vnoučaty bez papíru ale jmenují se stejně tak můžu tvrdit že jsou to naše děti. Gott je měl taky dlouho!
Re: Přes Maďarsko (2)
19. 06. 2021 20:51
Pokud vím, tak se proti pašování před pár lety zavedla povinost mít pro dítě doklad totožnosti, tj.pas nebo OP. Už nestačí dítko zapsané v pasu. Takže nějaká plná moc je blbost.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
19. 06. 2021 21:37
Michale, to není v rozporu, ALE dítě necestuje se svým zákonným zástupcem... tudíž by měl zmocnit třeba dědečka s babičkou smoking smiley
Když pojedeš půjčeným autem, tak máš také potřebné papíry (OTP + zelenou kartu)... a asi i plnou moc, ne?
Re: Přes Maďarsko (2)
20. 06. 2021 09:46
Pavle, v občance dítko napsané nemám. Dítko má svůj vlastní pas. Takže můžu vzít sebou jakékoliv dítko se stejným příjmením a tvrdit, že je moje. V případě příjmení Novák by takhle šlo propašovat půlku nezletilých Nováků. Nemá ta plná moc logiku, protože bych si ji musel napsat jako rodič sám sobě, nebo tahat sebou rodný list. A přirovnávat dítě k autu?
Re: Přes Maďarsko (2)
20. 06. 2021 10:18
Zahajskej napsal:
Pavle, v občance dítko napsané nemám... presne vysvetlenéyawning smiley

Na stránkach MZV Slovenska je toto:
Chorvátsko
Chorvátske orgány pri ceste neplnoletých detí so slovenským občianstvom v sprievode iných osôb ako rodičov alebo zákonného zástupcu nevyžadujú overené potvrdenie o súhlase alebo splnomocnenie rodičov.
S mojimi vnučkami chodím do Chorvátska 18 rokov, ani raz splnomocnenie nikto nepýtal.

MZV ČR Doklady:
Chorvatsko je členským státem EU.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Nezletilé dítě, jež necestuje společně s rodiči, nemusí být vybaveno jejich souhlasem (souhlasem zákonného zástupce) s cestou v doprovodu jiné osoby, nicméně v případě mimořádných událostí je praktické takový písemný souhlas mít u sebe.

Při cestě motorovým vozidlem může být od občanů ČR požadován platný řidičský průkaz, technický průkaz od motorového vozidla a zelená karta. Při cestě zapůjčeným vozidlem se doporučuje mít při sobě písemný souhlas vlastníka s použitím vozidla.

smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil vlado tt (20. 06. 2021 10:37).
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
20. 06. 2021 11:16
Neboť jsme ve vláknu přes HU a někteří jedou dále přes BiH nebo přes BiH jedou i ti, kteří jedou "jenom" přes Neum, případně si chtějí zajet "jenom na výlet" do Mostaru...

Cestuje-li cizinec (neobčan Bosny a Hercegoviny) mladší 18 let do/z Bosny a Hercegoviny bez rodiče (příp. zákonného zástupce či opatrovníka), musí se osoba, která jej doprovází, prokázat ověřenou plnou mocí vystavenou rodičem (zákonným zástupcem, opatrovníkem). Cestuje-li osoba mladší 18 let bez doprovodu, musí mít při sobě ověřený souhlas rodiče.

Mimochodem, že to někde není povinné neznamená, že to není doporučené.
Např. doporučení MZV - Písemný souhlas rodičů
"I v případě, že tento doklad není druhým státem vyžadován, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, aby při každé cestě nezletilého občana ČR do zahraničí bez doprovodu jeho rodiče nebo zákonného zástupce měla doprovázející osoba písemný souhlas rodiče s konkrétní cestou."

Někdo má raději za 30 CZK a 5 minut na CzechPointu jistotu... třeba i pro řešení "něčeho" v nemocnici... s plnou mocí je to vždy jednodušší a rychlejší. Nějakou osobní zkušennost s "pronto soccorso" mám... samozřejmě EU a potvrzení není nutné
smileys with beer
Re: Přes Maďarsko (2)
20. 06. 2021 11:59
Ahoj, omlouvám se za nepřesný název dokumentu. Trochu to uvádí na pravou míru Gigi3. Jedná se o souhlas rodičů. Nikdy jsme souhlas s sebou nevozili, ale letos, jen tak, pro jistotu. Vnučka má samozřejmě svůj pas, ale také má jiné jméno, po otci. Resp. je to vnučka od dcery. Nevím zda jsem jeho zájem nevybudil tím, že když dlouze zkoumal její pas a pak se vracel k našim pasům, tak jsem mu dal tento souhlas. Potom odešel do budky a radil se s kolegou. Tak na dopřesnění. Základní informace příspěvku je ta, že není nutné, za určitých okolností, cestovat po koridoru. Mirek
Re: Přes Maďarsko (2)
20. 06. 2021 12:49
Proto se před pár lety v rámci EU cestovní doklady pro děti zaváděly, aby nebylo třeba dalších canců. Takže nechápu, proč plnou moc na hranicích HU, když je součástí Schengenu. Mimo EU jistě, tam si každý pravidla určí dle svého gusta.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
20. 06. 2021 13:18
Ty pasy se zavedli primárně proto, aby jsi na "zápis" (bez fotky atd.) ve svém pasu nemohl provážet jakékoli jiné dítě smoking smiley

Nicméně, je to debata o prdu...
NEMUSÍ / JE DOPORUČENO ... konec zbytečné debaty (pozor na BiH a další problematické eventuality)
smileys with beer

Je to stejné, jako jsou lidé, kteří vozí pouze povinnou výbavu... a někdy ani to ne... a jsou jiní lidé, kteří vozí i věci doporučené nebo dokonce "kde co" navíc...
V ČKD Slévárny jezdil kamarád Míra - autobusák, celý rok pouze v dřevákách, nejenom v létě do kempu na Balatonakali, ale i celou zimu. Vždy v pohodě, udělat to já, tak na mě "i hajzl spadne" thumbs up smiley
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 06:41
Kdesi som čítala ze madarsku diaľničnú známku staci kúpiť do hodiny po vstupe na diaľnicu. Mate s tym skúsenosť? Keď ideme od nas z východu cez milhosť tsk je tam cca 3 km diaľnice a po pol hodine cesty je benzinka kde kupujeme diaľničnú. Takze ci je to ok nechce sa mi zbytočne preplácať cez stranky kde predávajú online ale nahadzuju si vyššiu cenu. Vdaka.
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 06:51
Veď to kúp priamo cez [ematrica.nemzetiutdij.hu]. Neviem o tom,že tu by si niečo prihadzovali.
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 08:09
Kolony pred BA na D2 - cele leto

Ak plánujete cestovať na juh po D2 cez Bratislavu, tak zvážte inú trasu, v Bratislave opravujú most nad železnicou a je to zvedené do jedného pruhu = zápcha na 2 hodiny.

Má to byť do konca prázdnin.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 08:23
syja11 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kdesi som čítala ze madarsku diaľničnú známku
> staci kúpiť do hodiny po vstupe na diaľnicu. Mate
> s tym skúsenosť?

Dokonce i v informačním letáku v češtině to píšou (případně SK verze):

"DŮLEŽITÉ INFORMACE
•Úseky silnic s povinností úhrady je možné použít výhradně s platnou e-znám-kou, kterou je nutné pořídit před vjezdem na silniční úsek s povinností úhrady. Vpřípadě, že ktomu nedojde, je třeba provést zakoupení e-známky rychle, do 60 minut od vjezdu na silniční úsek s povinností platby.
"


Více rozepsané je to tady v angličtině

V roce 2018(?) to "vyzkoušel" kolega, který najel omylem... na pumpě zaplatil... a žádný dopis mu nepřišel...

Nicméně, jak je psáno o nějaký příspěvek výše, lze nakoupit přímo u provozovatele (bez jakékoli přirážky): https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 09:26
Do pr... Byla by nějaká rada na alternativní cestu? Letos musím zcela netradičně přes Brno, navíc poněkud s časovým presem. A když koukám na mapu, tak to vlastně musím vzít městem. Kudy nejlíp. Ušetřím tím něco? Může v tom hrát roli, že to bude sobota?
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 11:18
dbart napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kolony pred BA na D2 - cele leto
>
Když se dívám na mapu, pod dálnicí D2 vede železnice u Lamače a u Petržalky. O který most prosím jde?
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 11:45
U Lamače.
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 15:55
Takže pro nás ze Slezska je řešením jet přes Bytču.
Díky za info!
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 16:09
dbart napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kolony pred BA na D2 - cele leto
>
> Ak plánujete cestovať na juh po D2 cez Bratislavu,
> tak zvážte inú trasu, v Bratislave opravujú most
> nad železnicou a je to zvedené do jedného pruhu =
> zápcha na 2 hodiny.

2 hodiny?
To už nemá vůbec smysl jet po SK D2, ale má smysl to vzít od Břeclavi přes AT po 49 na Csornu... smoking smiley
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 16:16
to Gigi 3 + dvoukvítek
nějak mě to na Bytču zatím nebere i když jsem z OV - mám totiž své + tj.přes PR a dále
letmo jsem na to juknul a vidím to - pokud už nebudu v koloně - na výjezd z D2 - EX 55 / na 505 Dev.N.Ves,musí se dole vpravo kousek na rondel,kde se otočím a jedu jakoby v " protisměru ",podjedu D2 na 2 Lamačská
nebo ještě dříve Ex 44 / na Záhor.Bystricu na 2 / Lamačská /a pak na semaforech doprava - směr sídliště Janka Alexiho - podjet D2 a rampou nahoru na D2
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 16:23
Díky za varování se zácpou u Lamače. Dnes je tam sice kolona celý den, ale zdržení asi 15 minut. Pro nás co tam budeme kolem deváté večer, to nebude problém.

Samozřejmě, pátek odpoledne až večer to bude asi jiná písnička.
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 16:40
To mě taky napadlo, ale podle mapy se po té B49 se dostanu do Bad Deutsch_Altenburg a jak dál? Tady zas podle mapy vidím několik možností, ale má to někdo najeto? Jde mi především o čas.
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 17:04
Vikouš napsal(a):
-------------------------------------------------------
> to Gigi 3 + dvoukvítek
> nějak mě to na Bytču zatím nebere

No, mě to taky na Bytču moc nebere, zvlášť v noci přes Bumbálku. Ale uvidím, rozhodnu se operativně, jezdíme ve čtvrtek večer, v Blavě jsme kolem půlnoci, to by mohl být i v omezení klid.
avatar
mdr
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 17:14
A není to lepší z Ostravy vzít na Svrčinovec? Vkaždém případě tam nejsou takové kopce, jako přes Bumbálku.

[sk.mapy.cz]
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 18:40
To mdr:
Přes Svrčinovec to samozřejmě jde, jen je třeba počítat s tím, že silnice přes Hnojník a Střítež je uzavřená a objíždí se to přes Český Těšín, Ropici, Nebory. Dál to jde dobře, obchvat Třince je hotový, od Svrčinovce je otevřená nová dálníce D3 do Čadce, která vyústí u tunelu Čadca. Dále po "staré cestě". Přes Kysuce je třeba počítat s menšími kolonami. Zejména světelná křižovatka Radola. Před Žilinou se opět najede na dálnici D3, přes tunel a na slovenskou D1 se to napojí v Hričově. Dále už dálnice D1, Blava, maďarská M15, M1, buď přes Csornu po 86 nebo po M1 až k Györu a dál po M85 a M86 na Szombathely.
Přes Bílou a Makov je to kratší i rychlejší, problém může nastat, když chytíš kamion(y) v serpentinách.
Cestu přes Olomouc, Brno a Blavu jsem zavrhnul, je to letos katastrofa.
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 18:45
Zdravim vsetkych.
Mam dotaz, co myslite je sanca na zmenu regulacie v HUN, aby clovek nemusel ist po tom koridore z BA do Budapesti po dialnici a potom okolo Balatonu smer Gorican?
Chodievame Csorna a M86 akosi sa mi nechce si to zachadzat do Budapesti.
Dik.
avatar
mdr
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 19:45
namazuma, podľa mojich vedomostí zaočkovaní a tí, ktorí Covid prekonali, majú vstup do Maďarska voľný, čiže koridory sa ich netýkajú a čítal som aj to, že od 24.6. to bude voľné pre všetkých.

Ale tých informácií je toľko a tak rýchlo sa menia, že už neviem, čo je pravda.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 20:10
Gigi3 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> To mě taky napadlo, ale podle mapy se po té B49 se
> dostanu do Bad Deutsch_Altenburg a jak dál? Tady
> zas podle mapy vidím několik možností, ale má to
> někdo najeto? Jde mi především o čas.

Najeté to samozřejmě mám, jinak bych to ani nepsal... nicméně většinou pak jedu kolem Neziderského jezera ještě dál.
Takové to "nějaké objíždění" nemá moc efekt, vyhnout se Slovensku a najet na HU M86...

Realita je taková, pokud to jedu celé po dálnicích CZ, SK, HU (M86), tak na konci HU jsem cca za 4 hodiny.
Pokud to jedu komplet mimo SK a HU dálnice, od Břeclavi přes AT, tak je to cca 1 hodina navíc.
Prostě, pokud má být zpoždění po dálnicích cca 1 hodina, tak vyjde nastejno to jet přes AT, HU celé mimo dálnice... neplatit za "parkování" na dálnicích a s bonusem "na pivo".
Jakékoli kombinování SK po dálnici a v HU nikoli, či obráceně nefunguje efektivně... Buď celé po nebo celé mimo smoking smiley
Re: Přes Maďarsko (2)
21. 06. 2021 21:09
Vlada - cestování přes FM není žádný med, rondlíky, aktivní PČR na výpadovce na Ostravici - zažil jsem tam akci se 3 radary po cestě. Kdo zrychlil po 1. či 2. dostal ho 3. radar, na tom odpočívadle před odbočkou na Frýdlant zúženo na jeden pruh, takže neunikl nikdo. V Ostravici je semafor, takže tam bývají dost fronty, cesta přes Šance v kolonách až po odbočku na Bílou se umí také hezky protáhnout. Pravda, pak už to jde.
Teď bych z Ostravy jel na Bohumín, cesta po Rudné a Petřvaldem umí být také dosti zdlouhavá a je dobře hlídaná PČR. Pak přes Karvinou na Č.Těšín, tam se nenechat svést na dálnici a jet na Třinec městem, pak Ropice a v Nieborech začíná slušná cesta. Poslední špunt Čadca předpokládám zmizel díky dálnici, která ji obchází a pak se obchvat Bratislavy někde za odbočkou na Senec a nový most přes Dunaj do Maďarska.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 48
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.