Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska

Autor palko 
Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 09:28
Kdo jste jel po této téměř zapomenuté trase přes Bosnu a Hercegovinu na Makarskou, podělte se s ostatníma o své zkušenosti a přidejte pár rad na cestu. Já se chci tudy letos vydat . A možná nebudu sám.
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 09:47
V životě jsem tudy nejel.smiling smiley Ale je možné, že se najdou cestovatelé co preferují průjezd těmato končinama a třeba jim to vyhovuje.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 10:10
V r.06 jsem skoro stejnou trasu jel. Ale začátek přes Mikulov,napojení v Mosonmagyar a dál pod Banja Lukou dolů na Jablanici a Metkovič. A jak píše resstless,ta trasa mi vyhovuje...smiling smiley Ale jezdím v září,prakticky skoro po sezoně.
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 10:12
V živote som o takejto trase nepočul eye popping smiley, určite neodporúčam. Ale dobrodruhom by možno vyhovovala smiling bouncing smiley.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 10:38
Romane,možná by jsi se divil,ale tato trasa je v pohodě. Ikdyž se doporučuje Bosnu jet přes den! Asi kvůli bezpečnosti z dřívějška.Ale moje zkušenost je - kvůli kráse hor a průsmyků údolím Vrbasu. Takže jsem před hranicí u Bos. Gradišky trošku oddechl a v 6.30 projel do "jámy lvové". S pasem a zelenou kartou v rucegrinning smiley. Je potřeba oprášit ruštinu /nápisy na cedulích/ale jen k B.L.,dál už v latince.A tam to nejlepší začalo.Ty hory kolem Vrbasu jsou fantastické,často jsem musel zastavovat na odpočívadlech a "čučet jak telátko na vrata".Myslím,že nějaké fotky jsem dával na "obrázky",/průjezd Bosnou/,opravoval je Petr.Silnice poloprázdné,jen je malý problém s tunely.Jsou neosvětlené ! A vjet ze slunce do černé díry je trochu šok,než si oči zvyknou. Ale tunelů není tolik a vyplatí se hodně zpomalit. Ono ne nadarmo tam mají hodně omezení rychlosti na 50 i 30 km.Kvalita cest? Kam se na ně hrabemeangry smiley Jen ty odpočívadla-bohužel většinou bez vybavení a "čurbes" jak u našich některých spoluobčanů.
Jinak v městečkách na trase restaurace i benzínky v množství i kvalitě.Naftu jsem platil v E. Kolem Mostaru je už doprava silnější až k hranicím.V Metkoviči výjezd do Ch ve 12.30 ,takže i přes velké "koukací" přestávky dobrý čas.Ještě jsem zapoměl - kolem B.L. je něco jako dálnice/neplatila se/a budují tam jak čerti.Jak pokračují,snad zjistím letos...To jsem se rozkecal...grinning smiley
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 10:58
no, já to jel za komoušů, kdy ještě nešlo jet přes Rakousy. Jel jsem to dva dny, protože jsem se na rozdíl od tvého plánu stočil za Banja Lukou ne na Livno, ale na Mostar, který jsem si chtěl prohlédnout. Z Mostaru při Neretvě do Metkoviče a pak magistrálou do Makarské.
Aktuální radu nedám, prože po cestách za těch dvacet let se asi dost změnilo. Ale chci říci, když teď jezdím do HR po dálnicích a cesta mi vyslověně nebaví, už abych byl na místě, tak na dojmy z této cesty přes Bosnu budu do smrti vzpomínat jako na parádní zážitek.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 11:12
roman92 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> V živote som o takejto trase nepočul eye popping smiley, určite
> neodporúčam. Ale dobrodruhom by možno vyhovovala
> smiling bouncing smiley.

Romane, ty jsi o teto trase neslyšel a přesto ji nedoporučuješ? Tomu nerozumím.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 11:26
Úplný souhlas s Bradem. Jel jsem tak v roce 2004. Určitě to není cesta pro dobrodruhy. Dnes sice jezdím po dálnici - je to určitě rychlejší, ale kdybych si měl vybrat mezi "starou cestou" v Chorvatsku přes Plitvice nebo cestou přes Bosnu, tak jednoznačně vyhrává Bosna. Přes Maďarsko a první část Chorvatska (Komárno-Székesfehérvár-Barcs-Daruvar) jsem jel v noci a auto jsem prakticky nepotkal. V Bosně jsem byl brzo ráno a až do Banja Luky byl velmi hustý provoz, ale pak už to bylo zase v pohodě. Do Livna jsem nejel přes Bugojno, ale přes Mliništu a Glamoč.
Pro toho, kdo nespěchá a chce se cestou kochat, určitě doporučuji. thumbs up
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 11:30
Palko, keďže ňou skoro nik nejazdí, vedie po vedľajších cestách - preto ju nedoporučujem. Ale o kráse okolitej krajiny určite nepochybujem. Mňa len zarazil výber tejto trasy. Pretože vyše 25 rokov (od mojej mladosti) jazdíme BA - Makarska a okolie (väčšinou), pripadala mi táto trasa dosť zvláštna. Za komoušov sme jazdili klasika BA - Rajka - Redics - Záhreb - stará cesta - Makarska, po 89-tom diaľnicou cez Rakúsko, teraz je diaľnica až po Šestanovac a vrátil som sa na trasu cez Maďarsko (teraz však cez Goričan). Variant je teraz veľa, len táto mi pripadá ako nie veľmi vhodná časovo i náročnosťou ciest. Toť vše.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 14:16
Palko. Tuto trasu jsem jel loni 2007. Chtěl jsem si oprášit vzpomínky z roku 1987. Jel jsem přes Bratislavu a dole jsem to střihnul kolem Balatonu. Mám zopracovaný itinerář tak jestli budeš chtít tak pošlu.Jedině kde jsem měl problém, tak to bylo v tom Keszthely, tam jsem se pěkně zamotal.
Jinak tuto trasu doporučuji pro pohodové cestovatele, kteří si chtějí užít požitku z krásné přírody a nezajímá jich za kolik to udělají.
Bacha na radary.
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 19:00
jako dálniční jezdec přes Rakousko jsem loni poprvé zkusil cestu (Praha – Duče u Omise) přes Maďarsko. Po zkušenostech s Rakouskem a hlavně Slovinskem a hranicemi s HR jsem byl navýsost spokojený a příště, pokud pojedu v termínu s rizikem dopravních problémů, o jiné trase ani uvažovat nebudu.
Danou trasu, alespoň její část Zahřeb – Banja Luka – Livno – Omiš jsem pak měl připravenou jako náhradní pro případ výrazných problémů u tunelů. Měl jsem spočítáno, že daná trasa by měla mít „bod zlomu“ při více jak 10-ti km kolonách u tunelů. Pošéfovaný jsem to měl tak, že schopný příbuzný doma sledoval na netu místní dopravní situaci a mobilem dával v potřebném čase echo. Nakonec jsem danou náhradní trasu nevyužil, i když jsem měl na mále. Těsně za námi daný směr k moři uzavřeli a pustili tunely jednosměrně od moře.
No, a pak jsme si, v rámci pobytu, udělali výlet do Mostaru. Tam jsme jeli cestou, kterou turisté asi moc nejezdí a už to byl první šok. Na hranicích zejména na bosenské straně byly v uniformách takoví divní típci, že jsem si je vyloženě představil, že to dostali „jako trafiku“ za vynikající válečné činy „na civilním obyvatelstvu“ a vůbec z celé cesty až do Mostaru jsem měl takový divný pocit. Navíc se mě začaly honit hlavou takové myšlenky, např. a co bych teď a tady dělal, kdyby se stalo to a to. Mostar se mě poměrně líbil, ale mnohé budovy ještě rozstřílený až do úrovně rozvalin (a to je město), dokonce i mnohé budovy kolem světoznámého mostu po válce v dezolátním stavu, atd. I začal jsem přemýšlet o tom, že svět asi nevyhazuje nemalé peníze za pobyt modrých přileb v Bosně zbytečně, že asi ví, proč. A usoudil jsem, že daná náhradní trasa pro mě zůstane ještě dlouho náhradní, a to výhradně pro případ fatálních problémů na normální trase, typu uzavření tunelů a následném kolapsu objízdných tras apod. I když souhlasím, že může být velmi zajímavá a romantická, určitě příjemnější než „tupá dálniční jízda“, ale bezpečnost mé rodiny je pro mě prvořadá
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 01. 2008 20:11
No, my jsme tu trasu jeli asi před čtyřmi nebo pěti léty ne jako náhradní, ale záměrně - chci porovnávat a něco vidět - , cesta proběhla fajn, pravda, nefičelo to jako po dálnici, ale zato jsme tu Bosnu projeli zcela zdarma, když ani po těch létech nám nestáhli z konta částku, kterou jsme platili kartou u pumpy.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
24. 01. 2008 09:24
... v roce 2006 - bez problémů
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
07. 02. 2008 20:30
ona zas tak zapomenutá není spíše nevhodná pro ty co se přepravují z bodu A do bodu B. A jaksi nejsou peníze na opravu. Mýtné co vybírají policajti na nesmyslných omezeních rychlostí na to stačit nebude eye rolling smiley . Ale dva dny s kocháním mohu doporučit. Za komunistů jsme tak jezdili skoro pořád ale po zkušenostech přátel z posledních roků nic moc.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
08. 02. 2008 09:45
Ako píše David - je to cesta pre pomalý rytmus. Práve tak pred rokmi sme sa zdržali v Banja Luke , potom v Jajce atď. Výsledok - ďaleko pred Livnom sa stmievalo a chceli sme prespať. Ocitli sme sa však v kopcoch , v divokej a pustej krajine bez stpopy civilizácie a prázdnej ceste . V krasovitom kamennom poli nebolo ani vegetácie . Konečne sme pod sebou uvideli malý lesík . Bolo rozhodnuté - prespíme na divoko. Do lesíka viedla akási poľná cesta .Pred ňou stál starček s oslíkom . Povzbudivo sa na mňa usmial a hovorí : Može , ovo je državna šuma " teda môžeš a toto je štátny les . Zabočili sme na cestu a trochu naboku sme zaparkovali a uložili Tmu zrazu prerezali svetlá auta ktoré vyšlo kúsok nad nás a zhaslo. Čakal som čo bude . Po asi pol hodine sa svetla zase zápílili a auto odišlo . Potom prišlo druhé a zopakovalo sa to . Potom tretie ...
Výsledok - veľmi som sa nevyspal ale pochopil som : Štátny les = privátne milovanie !
Taky chceme letos jednu cestu takhle jet. Jela jsem ji kdysi dávno a tak si to chci zopáknout - co si pamatuji, tak pěkné okolí. Zastavit v Jajce a ještě jsem objevila na internetu asi 2km. od Jajce Plivsko jezero s pěknými starými mlýny. Tak snad to uskutečníme. [tomo.blog.siol.net]
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
09. 02. 2008 17:37
...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 14:56).
Bessy, bydlíme ještě kus pod Makarskou, tak v plánu je z Kleku - Mostar - Bugojno - Jajce - Plivsko jezero. Z Makarské se budeš muset podívat do mapy, to nevím.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
11. 03. 2008 14:39
Přímo tuto trasu jsme nejeli. Potřebovali jsme se zastavit v Osjeku, proto jsme projížděli až kolem Sarajeva. Přes den v případě, že budete dodržovat rychlost, nebudete snad mít žádný problém a ani v noci žádná velká hrůza. Pouze je potřeba počítat s tím, že v noci je většina benzinek zavřených. Tím pádem máte ale problém s čůracími pauzami. Na odpočivadlech nedoporučuju. Pokoušeli jsme se zastavit asi 3x, ale pokaždé nás uvítala smečka divokých psů. Když na mě do okna jukla potvora velikosti vlkodava, já hlasitě jukla na manžela (spíš zařvala), ať proboha jede a čůrat budem až ráno. Divil se, co že mám proti psům. Vždyť je miluju. Další malé dobrodružství bylo, když jsem cestou domů chtěla ještě naposled na odpočivadle fotit. Šílený domorodec se mě snažil přejet a honil mě jako zajíce. Zachránila jsem se skokem přes svodidla. Naštěstí tam nebyl hned za silnicí sráz. No a ještě jedna hezká příhoda. Před Metkovičem byla řádná kolona (bohužel jsme museli jet z pátka na sobotu). Tak jsme si to vesele švihli přes hory přímo na bosenský pobřeží. No to byla cesta, jakou jsem nezažila ani na Visu na Molou Trovnu, nebo na Korčule na Pupnatsků luku. Uprostřed kopců se proti nám vyřítili hasiči. Tak to jsme měli štěstí, protože nás míjeli snad v jediném místě, kde se dalo vyhnout. Fuj, ještě teď se mi chvěje žaludek. Všechny krásný zážitky z dovolené v Boraku předčily mnohem silnější zážitky z cesty. Tak tedy letos zase Bosna. Už se moc těším - to není ironie, myslím to vážně. Bosna je překrásná.
Co se týká délky cesty, tak v případě, že musíte jet z pátka na sobotu určitě zvolte Bosnu. My jsme i při dvou delších zastávkách (Osjek a za svítání Mostar) byli na Pelješaci dříve než ti, kteří jeli přes Rakousko a museli absolvovat čekání u tunelů.
avatar Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 03. 2008 12:06
Prof.Klaus napsal(a):
-------------------------------------------------------
> A usoudil jsem, že daná náhradní trasa pro mě
> zůstane ještě dlouho náhradní, a to výhradně pro
> případ fatálních problémů na normální trase, typu
> uzavření tunelů a následném kolapsu objízdných
> tras apod. I když souhlasím, že může být velmi
> zajímavá a romantická, určitě příjemnější než
> „tupá dálniční jízda“, ale bezpečnost mé rodiny je
> pro mě prvořadá

---------------------------
a nejen toto toto jsem měl na mysli
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 03. 2008 13:49
Profesore, Tvé obavy jsou sice oprávněné, ale nebezpečí číhá na každém kroku, nejen na minových polích Bosny. Na silnicích a dálnicích ročně umírá mnohem více lidí než v poválečné divočině. Přesto Tvé varování neberu na lehkou váhu a budu opatrný.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
23. 03. 2008 18:27
Vloni jsem si zopakoval cestu Metkovič, Mostar, Banja Luka. Týden jsem přemlouval manželku, že si zopakujem cestu z roku 1985. Pak povolila a to udělala chybu. Hrůza. Značky 20, 30, 40 se stále střídaly a každých 2 km poldové s radary. Krásné údolí Neretvy jsme si mohli vychutnat, co hrdlo ráčilo. Vždy z nějaké boční cesty vyjel před nás náklaďák s max. rychlostí 40 km, takže cesta se zdála nekonečná. Před Banja Lukou jsem musel v hlavě oprášit azbuku, abych se správně nasměroval. Již nikdy více.
Jedeme tuto trasu (Valašské Meziříčí - Basko Polje) 6. a 7.6.08 hlavně kvůli tamním přírodním scenériím, snad nám ty dva dny budou stačit. Víte někdo o rozumném ubytování v Daruvaru?
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
22. 04. 2008 15:05
Profesore, kdyby ty miny vybuchovali na silnici nebo u ní, pak bych Tvůj strach chápal, takhle je ale poněkud off-topic. O téhle cestě, ale na Pelješac, uvažuji zcela vážně v jednom směru - možná tam spíš než zpět.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
27. 04. 2008 13:26
Ahoj všichni. Již 3x se nám povedlo úspěšně absolvovat trasu F-M - Bečiči. Trasa je vpohodě, akorát trochu náročnější na čas (1200Km / 20hodin). Je se ovšem na co dívat a kde zastavovat. Letos nám ovšem přibyde malý pasažer a proto zvažujem rychlejší alternativu.
Původní trasa:
F-M, Bytča, Bratislava, Jánossomorja, Csorna, Sárvár, Sumeg, Keszthely, Marcali, Nagyatád, Barcs, Virovitica, Daruvar, Pakrac-Lipik, Okučani, Bosanska Gradiška, Banja Luka, Jajce, Jablanica, Mostar, Metkovic, Opuzen, Dubrovnik, Bečiči
jel jsem to zpet z Peljesacu pres Mostar, priroda pekna, rychlostni omezeni nesmyslna az na 20ku a policajti v petikilometrovych rozestupech, casove nekonecna ale pohodova-hezky zazitek, kdyz se moc nespecha.
Re: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska
19. 05. 2008 13:18
Tak jsem dal dohromady podrobný plán cesty po této trase, celou ji několikrát prošel v programu Google Earth na satelitním snímku 400 m nad zemí a již nic mne od teto varianty neodradí. Výhodou není jen poznání míst, kam bych jen stěží zavítal, ale i ekonomický důvod. Trasa od nás do Živogošče je dlouhá 854 km a nevede ani kilometr po zpoplatněné dálnici. Tedy úspota na poplatcích 1772 Kč( 270Kč SK + 1502Kč HR-Goričan-Šestanovac).Benzín Natural 95 je v Bosně o cca 5 Kč levnější, než kdekoliv na trase- úspora 400 Kč .Dohromady 2172 Kč počítaje cestu tam i zpět. Navíc mi můj R-Megane combi 1,6 16V se střešním boxem v plném zatížení na dálnici při rychlosti nad 120 km/h žere víc a jet jen 110, to bych jen zavazel.A že je to časově delší? Tak vyjedu dřív.
Benzínky v noci?
19. 05. 2008 13:47
Obecné info o tom, že benzínky na noc v BiH zavírají, jsem zaznamenal, ale je mi divné, že by v Banja Luce, Bugojnu nebo Jajcích či Mostaru na noc nikde nebylo něco v provozu. Kdo jel naposled, nemá o tom info? Díky, chystáme se tamtudy cestou zpět, kdy o čas nejde... Zeptám se ještě strýčka Googla...
Morten
Re: Benzínky v noci?
19. 05. 2008 13:52
Bez obav. V roce 2005 jsem tudy jel a normálně v noci tankoval. V Banja Luce bylo několik otevřených pump, stejně jako po cestě ve větších městech. Pravdou ale je, že většina měla v noci zavřeno.
Pro Rohala.Pošli mě prosím ten Tvuj itinetář ,chci to projet letos do Drašnice.Děkuji.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 58
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.