Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let

Autor icanjan 
3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let
24. 01. 2020 11:45
Dobrý den, chystáme se poprvé na balkán, se třemi dětmi 2,4,6. Slovinsko, Chorvatsko, Černá hora, Bosna, Srbsko, Maďarsko.
Snažím se zjistit nějaké podrobnosti o autosedačkách, ale vždy nacházím jen ty stejné zkopírované informace.
Mám dva detailní dotazy.
Všude nacházím tuto větu o Slovinsku: Dítě do 3 let věku nesmí být přepravováno ve vozidle, pokud nelze namontovat dětský zádržný systém.
Co je zádržný systém pro Slovinsko a dítě do 3 let? Je to autosedačka nebo něco speciálního?
V ČR pokud se do auta nevejdou 3 autosedačky tomu třetímu stačí podsedák. Jak je to na balkáně?

Děkuji předem moc za jakékoliv odpovědi, popř nasměrování někam, kde bych info našel.
avatar Re: 3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let
24. 01. 2020 15:45
Už je to pár let zpátky, takže teď už to neřeším (také tři děti)....
Z osobní zkušenosti... největší pedanti jsou Rakušáci, co se týká upevnění nákladu, dětských sedaček, povinné výbavy atd.
Maďarský policajt, pokud uvidí tři děti připoutané v "nějakých" sedačkách a podsedácích, tak nebude mít sebemenší problém, v BiH totéž... na Balkáně bych obecně neměl strach vůbec.... Maximálně to bude "s kalkulačkou" za rychlost, kdy to řeší palubní kamera, nebo 10€ nebo dvě plzně...
Snažím se jezdit tak, abych nějakými přestupky nepřitahoval zbytečnou pozornost orgánů... na druhou stranu volbou vozu (z minulého tisíciletí), načasováním a trasou (všední den, v noci, mimo hlavní trasy) jsem si v době "migrační krize" několik kontrol v HU/AT pohraničí vykoledoval...
Najezdím v zahraničí celkem dost (cca 2500km týdně) a nikdy mě policisté "neprudili" kvůli zbytečnostem, či "hnidopichování" na detailech. Ano, primárně jim v provozu nedávám záminku. Když už, tak se k nim chovám slušně a s respektem... ne jako něktečí čecháčci k našim pomahačům.... pak se nesmí divit reakcím zahraničních policistů, kteří na to nejsou zvyklí...
Když už jsem se namotal do nějaké namátkové akce, tak např. pokud chtěli vidět vesty (ve služebním autě), tak opravdu nezkoumali, zda splňují poslední EN normu atd. U kotvících prostředků se dívali, zda mají certifikaci...
Vždy vše z obou stran v naprosté slušnosti a korektnosti smoking smiley
Navíc, co si budeme povídat, když vezeš děti... tak i v případě nějakého drobného prohřešku (ne "na prase", že ohrožuješ všechny i sebe) je dialog: otec rodiny (policista) - otec rodiny (ty), navíc s drahou polovičkou po boku, vždy mnohem více kolegiální a tolerantnější... opět osobní zkušenosti na Balkáně.
Jediné, kdy bych čekal nějaký problém, tak nedejbože v případě nějaké nehody... asi u pojišťovny. Tady je to dost komplikované např. u povinného ručení v té dané zemi atd. Nicméně to by byla debata na celé nové téma... a drtivá většina motoristů tato úskalí vůbec netuší...
Mimochodem, to prostřední místo vzadu, máš s pásem od úrovně ramene nebo pouze přes úroveň pasu?

Jinak do dovolené máš dost času, tak se emailem či datovou schránkou zeptej na našem ministerstvu zahraničí, našem velvyslanectví tam (to se mi obvykle osvědčilo nejvíc), jejich velvyslanectví tady atd. Některé věci překvapivě fungují... např. z našeho ministersva zahraničí jsem dostal informaci (vyžádali si jí v HU) o nemocnicích v Maďarsku, kde je v principu nepřetržitá neurologická ambulance... totéž z BiH. Samozřejmě to není nejrychlejší, někdy nadvakrát, ale jo...
Re: 3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let
25. 01. 2020 16:36
icanjan napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Všude nacházím tuto větu o Slovinsku: Dítě do 3
> let věku nesmí být přepravováno ve vozidle, pokud
> nelze namontovat dětský zádržný systém.
> Co je zádržný systém pro Slovinsko a dítě do 3
> let? Je to autosedačka nebo něco speciálního?
Autosedačka je zádržný systém...

> V ČR pokud se do auta nevejdou 3 autosedačky tomu
> třetímu stačí podsedák. Jak je to na balkáně?

Kdo vám to o ČR řekl? Každé dítě přeci musí jezdit v sedačce podle věku, váhy a výšky. Žádná taková výjimka neexistuje. Pokud máte mít 3 děti v sedačkách v žádném případě neplatí, že můžete použít jen podsedák, když se vám tam sedačky nevejdou...

> Děkuji předem moc za jakékoliv odpovědi, popř
> nasměrování někam, kde bych info našel.
avatar Re: 3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let
25. 01. 2020 19:22
Tak podle mě, to nejstarší dítě (píše 6 let) již nebude mít problém s podsedákem...
Ono to s těmi sedačkami "podle věku, váhy a výšky" totiž není nikde zakotveno a např. drtivá většina podsedáků udává informace: hmotnost cca 15 - 36kg, věk cca 3 - 9 (někde 3 - 12).
"Průměrné" 6-ti leté dítě má něco přes 20 kg a cca 120cm výšky...
Výšku bych řešil pouze v kontextu nastavitelnosti polohy bezpečnostního pásu s ohledem na rameno a krk...
avatar Re: 3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let
27. 01. 2020 16:51
Já podsedák a nastavitelnost polohy s ohledem na rameno a krk sedmileté vnučky vyřešil (doufám) položením podsedáku na 10 centimetrový upravený polystyren. Jinak jsem to za dané situace s bezpečnostním pásem vedoucím ze stropu snad ani řešit nemohl.
Vozíme vnoučky jednou za 14 dní ze školky (někdy ani to ne).
Na sedačky, aby měl člověk pomalu garáž navíc. Rodiče mají 3+3 sedačky a my 2 + vyvýšený podsedák. Vzdálenost "opatrného" přesunu 2 km.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil kabinet302 (27. 01. 2020 20:24).
Re: 3 autosedačky + Slovinsko dítě do 3 let
27. 01. 2020 20:15
Co jsem vyčetl, tak v Chorvatsku mohou na předním sedadle cestovat děti do 2 let v sedačce typu vajíčko otočenou proti směru jízdy a samozřejmě s vypnutým předním airbagem.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 49
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.