Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Zdražené dialnice v Chorvátsku

Autor Viera 
Zdražené dialnice v Chorvátsku
15. 11. 2013 08:46
Chorváti zverejnili štúdiu.Zdraženie dialnic im neprinieslo zisk,ale stratu a samozrejme nižší počet áut na diaľnici a viac na starej ceste,kde po 7 rokoch zaznamenali zácpy.Asi sa môžeme nachystať na ďaľšie zdražovanie.
Preklad z google:Zároveň k miernemu zvýšeniu príjmov z mýta - píše Jutarnji zoznam. však, predovšetkým vďaka rastu mýta v júni z 15 percent. Alarmujúce je skutočnosť, že diaľnica chorvátsky vo dvoch výrazných letných mesiacoch júl a august, na diaľnici Záhreb - Split -. Vrgorac uprihodile jedno percento menej peňazí ako v rovnakom období minulého roka tak, aj napriek vznesené cien mýta prinieslo zisk vo výške 217,2 milióna kún v porovnaní s 218,8 milióna kún v 2011th Zároveň diaľnice počas dvoch mesiacov uplynulo štyri percentá menej áut ako v rovnakom období minulého roka. ale súčasne okolo 10 percent zvýšenie prevádzky na diaľnici Záhreb - Macelj, že turisti prichádzajúci do Chorvátska. Podľa neoficiálnych údajov, turisti po mnoho rokov, sa rozhodol priblížiť Karlovac v D1, stará cesty k moru. Na ceste na letné vozidlá v kolóne, že nebol prípad posledných šesť najbližších siedmich rokov. Celková Na druhej strane, pri pohľade na prvých ôsmich mesiacoch na všetkých diaľniciach spravovaných HAC v ôsmich mesiacoch roka, prevádzka klesol o 3,22 percenta. Respektíve, na ich cestách tento rok voz 720.000 vozidiel menej než v minulom roku.
A ešte dobrá správa:preklad z google: Jedná sa o tri navzájom prepojené oddiely, Vrgorac Ploce, Ploce, Karamatići a Ploce hranice Bosna a Hercegovina sa Sela nové. Teraz prebiehajúce technická revízia časti vykonávané ministerstvom dopravy. S dohliadajú inžinierov bol tím "Slobodna Dalmacija", ktorý bol medzi prvými, kto sa potom moderné diaľnice, tým, že daň v dedinke Carapina a cez rokliny a viaduktov na sedemnásť kilometrov diaľkové Vrgorac a potom Karamatić, kde mýta čakajú na prvé vozidlo. Od Karamatić Dalmatina zamietol tzv rýchlu cestu k uzlu Čeveljuša vzdialenosť asi päť kilometrov od miesta, kde sa bude vetviť do prístavu Ploče, ale o tom neskôr. Vstup do prístavu je stále vo fáze projektovej dokumentácie, aj keď boli zabezpečené finančné prostriedky z pôžičky Svetovej banky
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
15. 11. 2013 09:52
Ešte som tu našla že chystaú zdražiť o 10% už v máji to majú odsúhlasiť.Vraj pre to,aby ľudia využívali viac leteckú,autobusovú a vlakovú dopravu.No ale asi akosi pozabudli nato,že ako máme cestovať my dovolenkári?Asi tým sledujú aj to,že do autobusu si nenapakujete to,čo do auta.Míňate potom E u nich./Aj keď ja už tu okrem pivka nevozím nič./
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
15. 11. 2013 12:54
Ať zdraží,já to mám vpaži.Nic nenaděláme.
Zdarec
thumbs down
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
07. 12. 2013 21:18
Ak myto zdrazie o par percent, nebude sa menit nic, ak myto zdrazie drasticky, tak to naozaj bude mat vplyv na zamyslenie ako vlastne na dovolenku pojdem. Autobus a vlak nepripada do uvahy a ked sa rozhodnem pre letecku dopravu tak zas urcite nepojdem do HR.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
07. 12. 2013 22:22
Když se tam budu chtít dopravit po vlastní ose a nejet to dlouho, nezbude mi, než to zvýšené mýtné akceptovat a zaplatit.
Když to porovnám s cenovými skoky našich dálničních známek, jde pro nás, kdo tou chorvatskou dálnicí jedeme dvakrát nebo čtyřikrát za rok, o zdražení, které nás finančně nepoloží. Kdo takový pocit má, ať si s sebou zase začne vozit konzervy a ošidí hubu o část půvabů, které se v Chorvatsku dají vstřebat...
Ale asi budou iniciátoři zdražení poněkud zklamáni, až vypukne sezóna (vzpomeňte si na tento příspěvek, až se tu v květnu až červnu začnou objevovat dotazy na stav cest mimo dálnici): zatím totiž kdekoli v Evropě a nejspíš kdekoli ve světě zdražení tarifů znamenalo ztrátu, jinak řečeno - vybralo se méně, než před zdražením. V lepším případě se vybralo stejně, ale zřejmě neexistuje případ, že by zdražení o 10% vyneslo také o těch 10% víc. Zase poněkud zhoustne provoz po ličké magistrále a přes Banja Luku a Mostar, více vydělají majitelé hospůdek a pokojů cestou, zato mýtnice, benzínky a obchůdky na odpočívadlech dálnice jistou ztrátu pocítí.
avatar thumbs upRe: Zdražené dialnice v Chorvátsku
08. 12. 2013 07:33
Hill
Kdo takový pocit má, ať si s sebou zase začne vozit konzervy a ošidí hubu o část půvabů, které se v Chorvatsku dají vstřebat... thumbs up
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
10. 12. 2013 12:53
Zdravím,mne tiež nezostane nič iné ako platiť.Išlo mi o to,že sa snažia ľudí presúvať vlakom,autobusom ...ale napr z ČR,SR,Maď. nejde ani autovlak.Z tohto pohľadu sa mi zdá ich zdôvonenie prinajmenšiom postavené na hlavu.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
23. 03. 2014 10:54
im musí byť jasné, že drastické zdraženie nebude znamenať ,že dovolenkári pôjdu vlakom, busom, letecky atď, ale dosť sa na nich aj vykašle a pôjde inam. znovuzavedenie autovlaku by som prijal, hlavne na ceste naspäť.
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
26. 03. 2014 09:47
Zdražili se cigarety - nebudeme kouřit
zdražilo se pivo - nebudeme pít
zdražila se dálnice - nebudeme po ní jezdit
zdražil se benzin- nebudeme jezdit

atd. atd. kouříme (až na mne)
pijeme (zatím až na mne)
jezdíme po dálnici
jezdíme i když je benzin drahý ........ řeči se říkají a voda teče.

můj plat v r. 1967 ....2.050 kč
litr benzinu asi 2,20 kč
dálnice zdarma -byla až 7/1971
Nepoměr je to hrozný ale jezdíme a platíme jak mourovatí !
Moto Pionýr - u pumpy v r.1962 - dal jsem 5,- Kč vzal plnou a jezdil dál !spinning smiley sticking its tongue out
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
26. 03. 2014 15:00
podražilo mýtné na Istrii o cca 3%
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
26. 03. 2014 19:12
Ten nepoměr zase není tak hrozný. Já jsem mladší, ale ne zase o moc a tak vím co jsem si mohl koupit za svůj plat v roce 83 a co dneska za stejný plat, tedy za průměrný plat. ale to je na jiné povídání.
Ale fakt neřeším, jestli se zdražila dálnice. Je to následek běžného zdražení nákladů na údržbu. A raději dražší, ale kvalitní dálnice.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
28. 03. 2014 18:28
Zdražuje se všechno a všude, takže mě to nijak nepřekvapuje a případné zvýšení cen za dálnice v Chorvatsku mě nechává úplně klidným. Pokud už na tu dovolenou jedu, tak těch pár kun mě rozhodně nepoloží. Navíc za tak kvalitní dálnici to rád zaplatím.

Až bude dokončena celá dálnice ve Slovinsku a z hraničního přechodu Macejl se stane přechod dálniční, to už pak bude celá cesta na dovolenou prodražena o citelnější peníz, protože 30€ za pár desítek kilometrů mě přijde opravdu dost. I to pak budu muset zaplatit, byť se skřípěním zubů, pokud si nebudu chtít cestu zbytečně protahovat někde přes Maďarsko. Jezdím od Chebu, takže přes Německo a v Rakousku pak do Grazu po dálnici A9, tudíž cesta přes Slovinsko je pro mě jednoznačně nejkratší kilometrově i časově.

Takže Slovinsko, to už mě pak štvát opravdu bude, protože ve srovnání s Rakouskou a Chorvatskou dálnicí je to sakra předražené. Oproti tomu pár kun navíc za cca 1000km při cestě tam a zpět po excelentní kvalitní dálnici v Chorvatsku je směšná záležitost, která ani nestojí za řeč.

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (28. 03. 2014 18:34).
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
29. 03. 2014 00:37
Za Chorvatskou dálnici si rád připlatím,Ušetřím si na ni tím, že nekupuju dálniční známku na ty naše tankodromy.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
29. 03. 2014 07:24
Petře K.
Vždyť tu slovinskou dálnici se bude dát při cestě na jih i zpět stále objet. Nebo snad ne?
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
29. 03. 2014 07:28
Petře K.
Kolik jsou poplatky za tunely v Rakousku tou cestou co popisuješ přes Graz po A9? Díky.
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
29. 03. 2014 10:45
•na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels - Graz: Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) - 4,50 EUR. Bosruckému tunelu se lze vyhnout menší objížďkou z města Spital am Pyhrn po silnici č.138 přes Pyhrnpass (945 m), Liezen zpět na dálnici.

•na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels - Graz: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) - 8,00 EUR. Gleinalmskému tunelu se lze vyhnout objížďkou přes Leoben a Bruck an der Mur, vede krásným údolím řeky Mur (84 km).

[www.chorvatsko.cz]
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
30. 03. 2014 13:52
Určitě su bude dát objet. Každá dálnice má nějakou přijatelnou alternativu. Třeba stávající objíždění Mariboru ( Mureck, Lenart, Ptuj), z Ptuje směr Zavrč a dále na Varaždin, odkud je dále dálnice do Zahřebu. Polovinu ze Zavrče do Ptuje už jsem osobně vyzkoušel a ucházející. spinning smiley sticking its tongue out
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
30. 03. 2014 14:03
Co se týče objíždění tunelů Bosruck a Gleinalm, já osobně je objíždím oba cestou tam a Gleinalm cestou zpět domů. 21,50 Euro uspořeno a najeto o 60 km navíc, časově to vyjde stejně, neboť v těchto tunelech je max rychlost 80 km/h a já jedu, objížďka Gleinalmu skoro pořád 110 - 120 km/h. Objíždění Bosrucku je trošku náročnější, asi 6 km do kopce a pak 12 km z kopce do Liezenu. thumbs up
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
30. 03. 2014 18:15
Časově to stejné asi nebude, když jedeš o 60 km víc. Dřív jsem to také objížděl, ale dnes vím, že to nestojí za to. Ale je to věc každého, jak to vidí.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
30. 03. 2014 22:21
Je pravda, že z hlediska fyziky to opravdu nesmysl, ale z hlediska vnímání času pocitově je to pro mě stejné. I když je trasa přes tunel Gleinalm asi o 10 min. a těch 30 km kratší. V mém případě jde o to, že jsem spokojený, když jedu mimo tunel.(necítím se v tunelech které jsou obousměrné dobře). smiling smiley
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
31. 03. 2014 16:24
petr70 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Petře K.
> Kolik jsou poplatky za tunely v Rakousku tou cestou co popisuješ přes Graz po A9? Díky.


Pravda, na tunely jsem zapoměl. Máš pravdu Petře, že ty tunely samozřejmě taky nejsou zanedbatelné a cestu po rakouské dálnici mě prodraží. Když jsem jel naposledy, tak to bylo 4,5 + 7,5€, tedy celkem 24€ za cestu tam a zpět. Zaplatit to ale musím, objíždět tunely se mě nechce a volit úplně jinou trasu je nesmysl, protože po A9 je pro mě nejkratší cesta.

Ovšem i s těmi rakouskými tunely mě kilometr po slovinské dálnici vychází bezkonkurenčně nejdražší. V Rakousku jedu po dálnici tam a zpět celkem cca 600km, za které zaplatím i s tunely 33€ (vejdu se do desetidenní známky za 8,5€), ve Slovinsku ujedu tam a zpět cca 100km za které zaplatím 30€.
Slovinci vymysleli sedmidenní známky, protože dobře vědí, že do té se pro obě cesty nevejdeš ani kdybys jel pouze na týden, vždy je nutné koupit známky dvě. Kdyby ta jejich známka za 15€ byla desetitední, neřekl bych nic.

Ale je to jedno, stejně s tím nic nenaděláme, takže to píšu jenom aby řeč nestála. Když už na tu dovolenou jedu, tak s tím samozřejmě musím počítat.

** Petr **
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
01. 04. 2014 08:39
My jsme vloni jeli ze západních Čech takto:

[youtu.be]
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
01. 04. 2014 15:43
Pro waja:
Moc hezký, pěkný počasí na cestu jste měli. Já většinou chytnu déšť přes Alpy nebo při cestě zpět v Chorvatsku. Pěkná návnada! Už se těším na cestu 14.6. do Omiš! cool smiley
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
01. 04. 2014 17:43
waja - podarené, pekné video. Zistil som, že jazdíme úplne stejnú trasu z Plzně aj s objížďkou SLO dialnie,okrem tej objížďky tunelu, dokonca sme vyrážali o deň neskor 3.8. 2013
A konečne som videl ako to vyzerá v Rakúsku cez deň, pretože vždy vyrážame z PL cca 20:00 h a Rakúsko je po tme.

thumbs up
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
01. 04. 2014 18:48
waja:
Moc hezky udělané video thumbs up . A protože jsem už po dva roky nebyl a začíná mě to lézt na mozek, aspoň jsem se při sledování na 20 minut zasnil a na té A9 jsem se za tím volantem úplně viděl yawning smiley

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (01. 04. 2014 18:48).
avatar Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
01. 04. 2014 19:01
Liborm a foco, díky za pochvalu, jezdíme touto trasou už hezkých pár let a vždy jsme si plánovali vyhlídkové cesty s objezdem tunelů v Rakousku. Ani ne kvůli úspoře peněz (projede se víc paliva a je to časové zdržení), ale hlavně jsme se chtěli pokochat krajinou. Jezdíme jen za dne, noční jízda už pro nás moc není. Většinou nám také nevyšlo počasí, přes rakouské Alpy pravidelně prší, doslova chčije, takže jsme rádi, že projedeme po dálnici co nejrychleji. A ty přechody z tunelu do tunelu už nám také nedělají moc dobře, je to náročné pro oči. Vloni poprvé na cestě k moři nepršelo, takže jsme si vyzkoušeli "horskou dráhu" serpentinami přes kopečky. Na tom videu to až tak moc vidět není, ale manžel si volantem zakroutil docela dost. Před dvěma lety jsme si zkusili na zpáteční cestě od moře objezd tunelu Gleinalm přes Bruck an der Mur a Leoben a to je mnohem pohodlnější.
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
02. 04. 2014 11:28
waja - i my jezdíme léta tuto trasu a také ve dne, a naopak nám pršelo jen 2x. K objížďce tunelů se mi ještě manžela přemluvit nepodařilo, tak snad letos. Mám totiž v tunelu nepříjemný, až ošklivý pocit. Uvidíme.
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
02. 04. 2014 19:27
pro waja:
Vidím, že jsme na tom stejně! To je přesně ten hlavní důvod, proč objíždím tunely a radši jedu přes den.
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
02. 04. 2014 20:18
Dámi a páni, tak ja som vždy vravel, že slovo "dovolenka" je od slova "dovoliť"... smiling smiley (akurát neviem teda či k nejakej Lenke...dovo-Lenka...) Takže!!

...si dovolím nabudúce cestu po "starej" (v úvodzovkách aby žena nemraučala...) a deti budú mať aspoň zážitok yawning smiley
rrn
Re: Zdražené dialnice v Chorvátsku
12. 04. 2014 08:43
Já jedu autem a po dálnici!

Zjistil jsem si cenu autobusem: 4x sedadlo = 4x 1900,- (běžná linka na Krk).
Zjistil jsem si cenu vlaku: pro 2+2 se slevou cca 6500,- a jízda 18-21h a 2x přesedat (do Rijeky) pak Bus na Krk.
Zjistil jsem cenu letenky pro 2+2: 3 měsíce předem 18000,-; aktuálně až 25000,-

O čem se tady kruci bavíme? Auto: poplatky a palivo 4000,- tam i zpět !!!! Na to má každý a po dálnici.

Osobně jsem cestoval singl do Splitu. Letadlo stálo 5450,- zpět 2700,- a z Vídně vlakem 22€. Naštěstí služebka.

Zkusil jsem vlak pro cestu do Umagu opět solo. Musíte do Kopru, Pak přestup na bus. Cena :-( = 56€ (1600) 14 hodin.

Jsem tedy jasně pro auto, které se 4 osobami je jasně nejlevnějším dopravním prostředkem a dostanete se až na určené místo někdy i rychleji.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 52
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.