Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Karta první pomoci - Slovensko

Autor Rosmarine 
avatar Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 09:02
Vážení přátelé Jadranu,
od letošního roku musíte mít v lékárničce tzv. Kartu první pomoci, pokud chcete vjet bez problémů na Slovensko. Dle informací už pár řidičů zaplatilo 60 Eur pokuty. A ty se dají mnohem lépe "užít" někde v hospůdce, že? yawning smiley

Posílám odkaz:
[i.sme.sk]
[i.sme.sk]

Jak má vypadat vybavení lékárničky dle slovenských úřadů:
[www.health.gov.sk]
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 09:48
dobrý, jenom tak trochu pochybuji o tom, že tím musí býti vybavena i vozidla neregistrovaná na Slovensku.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 10:40
Prof.Klaus napsal(a):
-------------------------------------------------------
> dobrý, jenom tak trochu pochybuji o tom, že tím musí býti vybavena i vozidla neregistrovaná na Slovensku.

Správně, to by se pak už nedalo jezdit nikam - pro každý stát by museli mít všichni pokaždé jinou výbavu !!! Vesty, lékárničky, hasicí přístroje, kartu první omoci, láhev rumu ... Jsme v EU nebo v bordelu ?

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 12:21
Hopkirk napsal(a):
-------------------------------------------------------
... Jsme v EU nebo v bordelu ?
-------------------------------------------------------
někdy to na mě dělá dojem, že spíš v tom druhém.... smiling smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 13:09
Cituji:
23.04.2009 21:11 - Odbor dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje upozorňuje řidiče cestující na Slovensko, aby s sebou měli Kartu prvej pomoci. Podle nových předpisů (vyhláška z 27. 11. 2008) musí být tato karta obsahující nejnutnější pokyny a nákresy k první pomoci při zranění lidí v každém vozidle. Pokud ji nebudou řidiči mít u sebe, hrozí pokuta ve výši 60 Euro. Slovenští policisté údajně stopují hned za hranicemi zejména zahraniční návštěvníky, a nekompromisně pokutují.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 13:33
abych pravdu řekl – zdroj dané zprávy jsou i-noviny.cz a na internetu jsem už četl takových ptákovin…… až pomalu i poplašných zpráv……
Zavedení povinnosti, aby to měli i cizinci nemá logiku, což my dříve narození jsme v tomto směru v pohodě, ale takový klasický Maďar, Rakušák – to by si početl, že. K dokonalosti by potom stačila i povinnost notářsky ověřeného překladu dané karty…… Prostě tomu nevěřím, i když mě daná karta zas tak blbá nepřipadá, dokonce uvažuji o tom, že si to vytisknu a do lékárničky přidám. Člověk nikdy neví a já z hlediska vědomostí první pomoci, jak to kulatně napsat, no nic moc….
No, a pokud to nakonec je opravdu tak, jak se domnívám, že není, pak bych měl jisté porovnání Slovinsko – Slovensko. A to bych nerad, protože Slovensko mám rád a mám tam poměrně dost dobrých známých.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 13:57
Rosmarine

Kartu prvej pomoci môžu na Slovensku kontrolovať až od 1.7.2009.
Takže, aj keby ju potrebovali ai iní štátni príslušníci, neviem na základe akého zákona resp. vyhlášky by mohol byť niekto pokutovaný už teraz, ako sa píše v uvedenom článku.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 14:05
to Mirod,
bon, díky za potvrzení mého názoru. Jsem prostě dobrej, jsem přímo dokonalej..... spinning smiley sticking its tongue out
Jenom by to asi chtělo ověřit, zda cizinci ano, či nikoliv.....
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 14:36
u cizinců je to blbost...
kde si takový Švéd nahoní nějaké povídaní ve své řeči pro doplnění lékárničky když to nemá dané ve svém zákoně ?.
a i kdyby nakrásně, kolik slovenských polišů umí švédsky aby mu smyslupně řekli, co na něm chtějí ?... novinářská kachna...
Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 14:50
Ono to neni tak divoké jak to popisuje Rosemarie. kdo si přečetl vše tak zjistil že součástí SME článku je odstavec:

Analýza čo vyhláška prikazuje:

Sú 3 druhy lekárničiek. Zjednodušene pre: a) motorky, b) osobné a nákladne autá, c) autobusy
Lekárničky, ktoré sú vyrobené, ale nie sú predané možno predávať tak ako sú, len do konca budúceho týždňa, konkrétne do 01.05.2009.
Lekárničky, ktoré sú vyrobené, ale nie sú predané, ak k nim výrobca dodá kartu prvej pomoci, môžu sa predávať ešte o 2 mesiace dlhšie a to do 31.07.2009..
Potešujúca sprava pre vodičov, existujúce lekárničky vo vozidlách môžete naďalej používať, a aj bez karty prvej pomoci a to do dátumu exspirácie. V prípade, že nie všetky prvky v lekárničke exspirujú odrazu, tak do dátumu exspirácie prvého z nich.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
24. 04. 2009 17:48
hm, kedze podla europskeho dohovoru ,"povinna vybava"vozidla sa vztahuje iba na vozidla zaevidovane v danej krajine ,to znamena ze cesky motorista sa nemusi dovybavovaat slovenskou povinnou vybavou a naopak, a to plati pre celu EU , ale nakolko nasi policajti nemaju na autach to co cesky,teda "pomahat a chranit" nasim by skor pasovalo "dodrbat a osklbat"o posledy cent, urcite to budu skusat ktory chudak sa necha nachytat a naplni im vrecka , ako to robia rakusky a taliansky za pocet reflexnych viest ci polsky policajti za hasicaky. netreba si pliest pojmy"povinna vybava" a "zakon o premavke na cestnych komunikaciach"ktory sa dodrziavat musi vsade.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
28. 04. 2009 07:37
Tak jsem se doslechl, že snad maďaři mají něco podobného. No to by bylo " počteníčko" !!! Nebude lepší začít chodit pěšky ??
Re: Karta první pomoci - Slovensko
28. 04. 2009 12:18
Ahoj Rosmarine,díky za info ve čtvrtek odjíždíme na Slovensko.Moc děkuji i ostatním cestovatelům, věřte těmto informacím v loni jsme při před odjezdem d řecka přes Makedonii , díky cestovatelům zjistili , že kontrolují soukromé pojištění v Makedonii a opravdu celnice se mě zeptala a origuranje máš?Hned jsem vytáhla pojištění a ušetřila 10 euro.Takže moc díky.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
28. 04. 2009 13:04
jaké to jako soukromé pojištění kontrolují v Makedonii...confused smiley
jestli máš na mysli zelenou kartu se zákonným pojištěním nebo co...confused smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (28. 04. 2009 13:07).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
28. 04. 2009 13:06
eye popping smiley

Lide český vzpamatuj se!
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
28. 04. 2009 13:11
Alien napsal(a):
-------------------------------------------------------
> eye popping smiley
>
> Lide český vzpamatuj se!

vyděšená děvčata zvlášť .... smiling smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 09:16
Český úředník se zhlédl u našich východních sousedů a od poloviny tohoto roku bude karta i u nás.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 09:54
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Český úředník se zhlédl u našich východních
> sousedů a od poloviny tohoto roku bude karta i u
> nás.


.....a slovenský mustr je lepší, než psaný návod, který ukazovali v TV. A slovensky snad ještě rozumí všichni. yawning smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 10:56
Rosmarine napsal(a):
-------------------------------------------------------
slovensky snad ještě
> rozumí všichni. yawning smiley


Tak to by jsi se hodně divil, jak nerozumí.....
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 19:01
Škoda, naše generace vyrůstala jako dvojjazyčná a bylo mi úplně jedno, jestli čtu knížku v češtině nebo ve slovenčině. A láska ke Slovensku ve mě zůstala napořád. smiling smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 19:56
No, kdyby ta karta zachránila aspoň pár lidí, měla by smysl. Dost dobře si ale nedokážu představit, že někdo přijede k nehodě se zraněným, který je ohrožen na životě, vytáhne lékárničku, sedne si někde bokem a bude si číst návod ... Už vidím, jak ve firmách či institucích při vyhlášení požárního poplachu někdo poběží na chodbu si přečíst požární směrnice, aby věděl co má dělat. A přesto ty směrnice všude musí být.

Bohužel jsem natrefil k několika nehodám a měl jsem to "potěšení" si masáž srdce s umělým dýcháním vyzkoušet naostro. Takřka ve všech případech jsem se setkal s tím, že i když jsem nebyl přímým svědkem nehody ale přijel jsem až po, byl jsem první, kdo řešil konkrétní poskytnutí první pomoci. Obvykle se všichni zmůžou tak na zavolání záchranky a raději nic nedělají, aby něco nepokazili. Díky pár debilům v řadách právníků se jim ani nedivím, ale pokud narazím na někoho, kdo buď nedýchá (stačí opravdu jen zapadlý jazyk), nebo má zástavu srdce, nebo tepenné krvácení, a já mu nepomůžu, tak jsem ho odsoudil k smrti, protože se díky mé nečinnosti velmi pravděpodobně nedožije příjezdu sanitky. Jsou to skutečně převážně jen tyto tři základní věci, které je třeba řešit, a to by snad měl vědět každý. Řešit odřené koleno nebo fixovat zlomenou nohu - to vždycky počká do příjezdu záchranky.
Že by karta se základními radami přesvědčila někoho k činnosti, o tom silně pochybuju.

Možná se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale já osobně bych místo kontroly prošlých obvazů (z hlediska záchrany života totální ptákovina) nařídil policii kontrolovat znalosti základních zásad (opravdu jen těch základních) poskytnutí první pomoci.

Pavel.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 20:38
to Pavel63 ,uuplne suhlasim, bohuzial ja si niekedy pripadam ako magnet na tieto situacie, a popravde v tom strese a zhone ,mam problem sa ropzpamatat kde vlastne lekarnicku mam, a nie este studovat papiere,ja som mal tu "cest" dva krat davat masaz,bohuzial len jeden krat to pomohlo :-( ... ked prisla zachranka doktor len skonstatoval smrt, takze moja snaha a namaha bola zbytocna,aj ked ja som to za zbytocne nepovazoval, vzdy je nadej. kazdopadne, je dolezite aby kazdy vedel to zakladne co sme sa ucili uz na skolach ci uz v ramci brannych cviveni,neviem teraz sa to urcite vola inak ale je to v podstate jedno,ci v autoskolach..... prvu pomoc by mal ovladat kazdy clovek bez ohladu ci je alebo nie je motorista.
a na tom kusku papiera urcite nenajdete ako osetrit napr. oko s ktoreho trci kus celneho skla,ci horucu opuchnutu nohu,alebo ako ukludnit bezradne dieta pytajuce sa kde je tatino,ktory je zmackany pod kopou plechu .........
takze ako pisal Pavel63 ....zabezpecenie zivotne dolezitych funkcii a stabilizacia....



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jusil (29. 04. 2009 20:40).
Anonymní uživatel
Re: Karta první pomoci - Slovensko
29. 04. 2009 21:22
Pavle63, proč ty silné výrazy na adresy právníků?
Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 07:37
A jak tato karta vlastně vypadá?

http://natankuj.sme.sk/c/4351262/karta-prvej-pomoci-stiahnite-si-ju-zdarma-z-natankujsmesk.html

Ministerstvo dopravy Slovenské republiky tvrdí, že je to povinné pouze pro motorová vozidla registrovaná na území Slovenské republiky, mluvčí Policie SR tvrdí, že je to povinné pro všechna motorová vozidla nacházející se na území SR, tedy i cizinců.
Lékárničky pro osobní, nákladní a hromadnou dopravu na Slovensku už nebudou bílé. Barva se změní na oranžovou. Ty, které používají řidiči v současnosti, mohou využívat i nadále, nejdéle však do konce července 2012.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 08:05
darek napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ministerstvo dopravy Slovenské republiky tvrdí, že je to povinné pouze pro motorová vozidla
> registrovaná na území Slovenské republiky, mluvčí Policie SR tvrdí, že je to povinné pro všechna
> motorová vozidla nacházející se na území SR, tedy i cizinců.
--------------------------------------------------------
no, to je tedy dobrý kočkopes. Že by Kocourkov nebyl jenom u nás? spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 08:07
Darku, jak karta vypadá je zřejmé už z odkazu v prvním příspěvku. yawning smiley

A upřímně, kdo z nás by chtěl mít při průjezdu Slovenskem zbytečné dohadování s policií, lepší je vytisknout a dát do lékárničky. A kdybych z toho papíru alespoň jedenkrát dostala včas radu, co udělat a na jaké číslo zavolat, stojí to za to!
Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 08:51
Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 10:43
Stáhnout si kartu z netu a vytisknout je totéž jako ji nemít. Karta musí být v provedení "kupovaném", tj.reflexní barvy atd. Slovenský policajt je stejný jako kdekoliv jinde. Tak jak bylo uvedeno výše, ministerstva dopravy a zdravotnictví SK tvrdí, že karty jen pro vozidla registrovaná na Slovensku, šéf slovenské dopravky tvrdí, že motorista jako motorista, je jedno z které země, kartu musí mít.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 12:37
Všetci sa tu mílite, áno je pravda že karta prvej pomoci sa bude predávať v lekárničkách a to normovaných od 1.júna 2009 ak si však zakúpite lekárnicku staršiu tá nemusí obsahovať kartu prvej pomoci. Ak používate lekárničku ktorej expirácia končí napr za dva roky mozte ju používat aj bez kartičky prvej pomoci a ešte niečo nazáver pre tých čo stresujú AK MATE PLATNU LEKARNICKU TO JE V DATUME EXPIRACIE NIE JE POTREBNE KARTU POMOCI DOKUPOVAT !!!!! a toto je fakt
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 12:46
tak tak, a uz vobec nie cudzinci,zbytocne sa tu siri "panika" a to ze nasi pohlavari si s prepacenim "seru" do ust na to sme si uz zvykli a tak aj vyzera nas stat, ked lava ruka nevie co robi prava .
ako som uz pisal ..povinna vybava vozidla sa vztahuje iba na vozidlo zaregistrovane v danom state
ved uznajte ,keby som sa vybral na cestu europou a mal mat povinnu vybavu kazdeho statu, tak musim pripnut za auto este prives aby sa mi to pomestilo..obrazne povedane..
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 74
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.