Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

platba mýtného kartou v chorvatsku

Autor luu 
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
29. 07. 2015 21:21
Včera jsem taktéž všude platil kartou a naopak mám dojem, že letos se platba kartou, která je již v základu rychlá, snad ještě zrychlila a to jsme jeli mimo těžké dopravní termíny a obsluha nemusela nějak kmitat, aby zbytečně nezdržovala. Spokojenost a zcela bez problému.
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 07:36
Taky jsem platil kartou, jen jednou došlo k omylu automatu na výběr typu auta. Může za to truhla na střeše...Pokud ji máte, tak si to hlídejte...Proběhla okamžitě reklamace a dostal jsem rozdíl vrácen.
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 08:27
Chci se zeptat,jak probíhá platba kartou.Platil jsem zatím kartou pouze na Demerje.Takže strčím lístek do čtečky a na displeji se ukáže kolik mám platit.Kartu někam strkám nebo ji dávám obsluze?Pin někde zadávám zvenku nebo mi podá aparát?Díky
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 08:29
Jak kde. Někde to je plně automatické bez obsluhy, jedna štěrbina lístek, druhá karta, potvrdit a jede se. Někde zvlášť na malých mýtnicích je normálně obsluha a té dáš kartu. Pin se nevyžaduje, ale na druhou stranu, nejsou schopni odebrat víc než je nastaveno v jejich systému jako patřičný poplatek.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 08:53
Jestli ti to stačí takto i s odkazem na návod, nebo třeba takto či takto, přečti si to a zapamatuj.
To uvádím jen své poslední příspěvky k placení mýtného kartou, popisují to stále dokola i ostatní, ale jejich souhlas, tak na ně uvádím maximálně odkaz yawning smiley .
V každém případě je to na dlouhé čtení i jen v tomto vláknu samotném, ale dá se to naučit.
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 09:11
Fando, byl tu i odkaz na video uživatele zdejšího fóra na youtube, kde bylo placeni kartou zobrazeno, ale nemůžu ho najít. Tak alepoň link na jiné video https://www.youtube.com/watch?v=TS9ED8-7QHQ kde v čase 0:50min a 1:22min je zobrazeno jak to vypadá a jak platit.
Jedná se o mýtnici Demerje.
Pokud pojedeš přes hraniční přechod Macelj, tak obdobné terminály jsou i dálnici A2 na NP Trakoščan a NP Zaprešič.
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 09:34
ttomas.n napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Taky jsem platil kartou, jen jednou došlo k omylu
> automatu na výběr typu auta. Může za to truhla na
> střeše...Pokud ji máte, tak si to
> hlídejte...Proběhla okamžitě reklamace a dostal
> jsem rozdíl vrácen.

Také funkční řešení, nicméně efektivnější a rychlejší je přivolat obsluhu ještě před provedením platby smoking smiley
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 12:23
abych to vysvětlil,asi 6 let jsem v Hr nebyl a většinou jsem platil hotově.Na Demerje jsem platil kartou asi 2x.Jinak jeden rok jsme jeli asi po dva dny otevřené dálnici na Senj a mýtnice nebyla ještě v provozu ,na jiných mýtnicích jsem viděl podávat terminály z okénka viditelně znechucenou obsluhou.Pamatuji i kdy se platilo za cestu po dálnici 3x.
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 13:06
Terminál ti podají tam, kde není spešl mýtnice na karty, je společná platba s keš a máš určitý typ karty. Teda alespoň to tak bylo. Pár let zpět, když jsem platil kartou já, žádný PIN, když platila kartou má polovička, tak PIN jo, tj.podali terminál.
Již to opakuji mnohokrát, ale než do bedny nacpeš kartu, zkontroluj si účtovanou částku. Pokud nesedí, zmačkneš čudl, obsluha se ti ozve z repro, případně někdo přiběhne a pořešíš to s ní. Kolikrát není ani třeba nic říkat, obsluha to vidí hned u sebe a opraví to. Pak terpve zasunout kartu. Pokud chceš účet, stiskneš čudl RAČUN.
Nejvíce nadávek na okrádání od Chorvatů právě vzniká tady. Nacpe se lístek, hned na to kartu a pak po pár kilometrech se zjistí, že bylo naúčtováno za autí kategorie II. V obchodě přece taky nezaplatíš částku, která nesedí. Čidla a kamery jsou "blbé" a vyšší auto s boxem můžou vyhodnotit jako kat.II.
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 20:42
Uplne to sem nepatri ale chorvati uvažuju o zavedeni dialničnych známok.
Čiže by sa cesta nepredražila ale by bol iny sposob platby???
[www.markiza.sk]
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
05. 08. 2015 21:22
Tak to mně by se dvě týdenní známky po 30 € vyplatily, protože teď mě stojí chorvatská dálnice 36 € za jednu cestu (jezdím jí od hranic až na konec). Pro ty, kdo ji využijí častěji, to znamená ještě výraznější zlevnění. Vlastně by znamenalo. Ten, kdo to navrhl, nepočítá s tím, že pro ty turisty, kteří jedou na dva týdny třeba jen na Istrii, se známka nevyplatí a pojedou raději Slovinskem. Pro všechny, kdo by opustili dálnici kdekoli až po Dugopolje včetně, by to znamenalo zdražení. Ale to řešíme ve vláknu Hustota provozu a vychází mi, že ani propuštění zaměstnanců na mýtnicích nepokryje vzniklou ztrátu.
Pochybuji o tom, že týdenní známka bude za pouhých 30 €. Slibovat je snadné.
Tak - a teď se známkami tam, kde už o nic je řeč.
Tady se budeme bavit o placení kartou.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (05. 08. 2015 21:26).
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
06. 08. 2015 21:55
Ja myslím že to je len taká PR správa pre turistov aby vedeli že sa niečo musí pre nich spraviť aby nevznikali kolóny. Osobne si myslím že mýtne ostane ešte dlho tak ako je.
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
06. 08. 2015 22:05
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Terminál ti podají tam, kde není spešl mýtnice na karty, je společná platba s keš a máš určitý typ
> karty. Teda alespoň to tak bylo. Pár let zpět, když jsem platil kartou já, žádný PIN, když
> platila kartou má polovička, tak PIN jo, tj.podali terminál.

Ano, liší se to podle toho, jaký typ karty mám.

Embosovaná karta (MasterCard, Visa...) obsahuje jak elektronický čip, tak i magnetický proužek. Dnes už při všech nákupech platím pomocí čipu, t.j. kartu zasunu do terminálu a musím zadat PIN. Pokud kartu podám obsluze na mýtnici, ta provede platbu kartou přes magnetický proužek a tam se PIN nezadává.

Elektronická karta (Maestro, Visa Elektron) obsahuje pouze čip. Takže bez PINu s ní zaplatit nelze. Proto potom obsluha mýtnice podá terminál, aby se tam naťukal PIN.

** Petr **
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
06. 08. 2015 22:35
PetrK , to vobec nie je pravda, aj embosovana aj neembosovana karta ma v dnesnej dobe chip a magneticky pruzok. Rozdiel je ze embosovana karta sa da pouzit offline v tzv. zehlicke. Inak su uplne rovnake. To ze su zavedene rozne limity ci sluzby navyse s tym nema nic spolocne.
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
06. 08. 2015 22:59
neviem preco som včera zašiel na Zapresici do brány pre karty grinning smiley....cúval som jak debo..ešte že nebol provoz...ale kartu som mal a cash pripravený v ruke grinning smiley

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 07:33
A čím jsi tedy platil?
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 08:43
Že by platil velbloudama? Když už kartu měl, tak proč couvat?
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 09:04
To je přece jasné... kunama grinning smiley
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 10:08
Ano je to tak, rozdíl mezi embosovanou a elektronickou kartou je pouze v prolisech, které umožňují sejmutí mechanickým způsobem a navíc jsou jaksi více bonitní, vydávají se ověřenějším klientům a speciálně v USA mají větší váhu.
Ale...
Elektornické karty byly chráněny pinem i při použití magnetického proužku v terminálu. A to v době kdy chipy osazeny v kartách nebyly. Takže pokud je karta elektronická tak by měla požadovat PIN i při protažení magnetickým snímačem.
Bohužel takovou nemám abych to mohl odkotrolovat.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 10:34
Na demerje nechcelo od mna nikdy pin ani na embosovanej ani na obycajnej karte. Tak to bolo pred par rokmi, odledy mam enc tak neviem ci sa nieco zmenilo.
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 10:39
Janik napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Na demerje nechcelo od mna nikdy pin ani na
> embosovanej ani na obycajnej karte. Tak to bolo
> pred par rokmi, odledy mam enc tak neviem ci sa
> nieco zmenilo.


Mám tu samou zkušenost, před nakupem ENC 3 typy karet, žádný PIN
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 11:32
Na Demerje je automat (stejně jako na kartových branách Zagreb-Macelj), tam není PIN kam zadávat smiling smiley .

PIN se zadává (nebo spíš dříve zadával) povinně pouze u některých emisí karet Maestro při platbě na terminálu u obsluhy (na nějaké menší mýtnici).
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
07. 08. 2015 11:39
Jak jsem psal karty Maestro (dnes se snad už vůbec nenabízí) a VISA elektron měly ochranu PINem i při aplikaci přes magnetický proužek.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023



Upraveno 1krát. Naposledy upravil MotoMoto (08. 08. 2015 13:45).
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
08. 08. 2015 12:26
Potvory jedny, karty Maestro s otravným PINem. Ale zato byly životné a dlouho vydržely, když "měli" s měkkým "i" na konci slova, že?
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
08. 08. 2015 13:19
Já platil kartou MastrerCarrd na dálnicích A2 pin jsem nezadával
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
08. 08. 2015 13:46
spinning smiley sticking its tongue outhot smiley

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
09. 08. 2015 16:40
V některých "exotických" zemích jsem zaznamenal problémy s klasickou debetní kartou Visa, kreditka pro změnu bez problémů smoking smiley
Demerje vždy bez PIN-u a bez podpisu grinning smiley ... poprvé jsem celkem koukal, jak je to možné...
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
18. 08. 2015 14:28
Nerozumiem tomu, prečo som nemohol na Sv. Helene platiť kartou? Ten típek v búdke mi odmietol zobrať kartu s tým, že kartou sa platí v poslednej búdke po pravej strane. Hádal som sa ním, že tam je len ENC a nie je tam nikde napísané, že aj karta. Keď teraz pozerám na Google Maps obrázky, naozaj tam nie je ani zmienka o platbe kartou. Tu je snímok: Sv. Helena
Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
18. 08. 2015 16:02
Irenej mal si pravdu ty, platit kartou mozes u kazdeho je na tebe ci mu das hotovost v kunach, eurach, alebo to zaplatis kartou
avatar Re: platba mýtného kartou v chorvatsku
18. 08. 2015 16:13
Přesně nevím,už si to nepamatuji,ale při prohlídce a přiblížení je na té budce ENC dole na okénku vidět matně symboly karet ?? škoda,že nelze projet ostatní brány.Jinak snad kromě Lučka,lze platit kartou všude. Otázkou je co by dělal.kdyby jsi žádnou hotovost neměl.Osobně se dívám prvně na světelnou tabuli co je tam za cenu a kategorii a zda jsou tam nalepeny symboly karet. To samé na čerpačkách.Pokud tam mají vylepeno a na stojanu není vyvěšena porucha terminálu,tak je to jejich problém,ne můj.Všude se najdou šikulové jak si nějak přivydělat.

MirekŠi
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 42
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.