Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

dětská autosedačka

Autor Peťulla 
dětská autosedačka
20. 05. 2007 19:47
Dobrý den, jedeme letos do Chorvatska,poprvé s dětmi -3 roky a 19měsíců+ 3 dospělí.Jedeme přes Rakousko a Slovinsko a chtěla bych se zeptat,jestli je možné jet s dítětem v autosedačce na předním sedadle.Samozřejmě při vypnutém airbagu.
Máme na zadních sedadlech jen 2 bezpečnostní pásy u oken a pokud se tak jet nesmí,musel by dospělí na WC pauzy přeskakovat přes děti.
Re: dětská autosedačka
21. 05. 2007 08:50
Podľa mňa je ale bezpečnejšie deti voziť vzadu, navyše je veľmi nepraktické splňať všetky potreby detí zo sedadla spolujazdca.....Takým malým deťom treba robiť spoločnosť.....bohužiaľ. Cesta je zvyčajne dlhá , deti sa budia na colnicách mítach....je tam veľa svetla.....No a to preskakovanie dospelého....aj tak tie cik pauzy sú hlavne z dôvodu, že deti navydržia...takže vystúpi najskôr dieťa a potom nejak aj rodič. Ja som tak chodievala roky, lenže ja som pomerne štíhla, pre mňa to nebol až taký problém, ale uznám, že pre väčšieho dospelého to naozaj nemusí byť jednoduché...Druhá možnosť úniku je pretlačiť sa na sedadlo spolujazdca a odtiaľ vyjsť.....No proste mamy nemajú jednoduchý život :-)))



Upraveno 1krát. Naposledy upravil miskav (21. 05. 2007 08:52).
avatar Re: dětská autosedačka
21. 05. 2007 17:34
Já nevím-vždycky jsem vozila děti vzadu-nějak mi vepředu sedačka přišla divná-navíc vypínat airbagy a myslet na to..
Je ale pravda-že naše malá už od 18 měsíců když usme-tak spí a nebudí se ani na mýtnici-a kdo jezdí s dětma určitě zná::v případě že usnou nezastavujeme-ani nepřibržďujeme.Jezdíme tak v 18hodin a malá usne tak v 21 a chrupe aspoň do rána do 6-taže toho využíváme a jedem v kuse aniž bychom si připustili že i my máme potřeby-za klid v autě to stojítongue sticking out smiley Prostě děláme minimální zastávky na protažení a tělesné potřeby.

Jinak ale obdivuju toho dospělého co pojede mezi dvěma dětskýma sedačkama(předpokládám že i ta 3letá má ještě velkou sedačku 3.třídy která je poměrně velká ).My jezdíme tady k rodičům-máme velkou sedačku pro 4letou dceru vprostřed(máme pásy všude) z jedný strany sedí syn(je mu 12 ale ja jak nudle) a z druhý dcera(17-takže vlastně dospělá velikost) Auto máme vzadu dost prostorné-ale představa sedaček dvou+ dospěláka na takovou cestu-to si myslím moc o pohodlí nebude.
Takže dotaz chápu.Na druhou stranu bych se bála toho-že pokud by dítě bylo v sedačce vedle řidiče a cestu neprožívalo nějak extra dobře-mohl by řidič lehce znervoznět-a při tom čase který je víc než 10 hodin minimálně je asi potřeba aby měl řidič klid.
Takže fakt nevím co by byl větší problém.
Re: dětská autosedačka
21. 05. 2007 19:27
Co to máte za auto, že máte vzadu jenom dva pásy? I hodně staré pasti mají uprostřed tzv. bederní pás a i na ten se mnohé dětské sedačky dají upnout. Já jsem si záměrně takovou koupil a naší malou vozíme uprostřed.

Jinak osobně nevidím v umístění sedačky dopředu žádný problém. I když normálně jediné využití mne napadá, když jede řidič s dítětem sám, tak ho má pod kontrolou. Ve pěti lidech bych v normálním autě teda jel tak na chalupu, ale určitě ne k moři.
Re: dětská autosedačka
22. 05. 2007 07:38
podmínkou umístění sedačky dopředu je možnost umístit ji proti směru jízdy a vypnout airbag. Pokud dobře chápu, tak airbag nemáš protože vzadu nemáš prostř. pás, ale tento druh sedačky je pekelně drahý. (tedy alespoň kvalitní sedačka s možností jízdy protisměru)
Re: dětská autosedačka
22. 05. 2007 13:09
Kde si našel tu podmínku, že sedačka musí být umístěna proti směru jízdy? Já jsem se v předpisech vrtal a nalezl jsem pouze podmínku, že dítě musí sedět v dětském zádržném systému. Tedy v jakékoliv sedačce.
Re: dětská autosedačka
22. 05. 2007 17:58
V mém manuálu k autu ( PEUGEOT) JE UVEDENO, že na PŘEDNÍM sedadle jen proti směru jízdy. VZADU jak chceš
Re: dětská autosedačka
22. 05. 2007 19:36
Nevím, nakolik je závazný návod k autu. Já tam například nemám o dětských sedačkách asi ani slovo. Zásadní jsou zákony té dané země.

Zde v čechách se jedná o zákon č. 361/2000 novelizovaný slavnou 411kou. A přímo provedení a upevnění sedaček je pak uvedeno v zákoně č. 38/1995, aktuálně to asi bude v zákoně č. 56/2001. Fakt se mi znovu nechce pročítat několik předpisů a jejich novelizací.
Re: dětská autosedačka
22. 05. 2007 21:38
No máme Octavii r.v. 2000.Problém je v tom, že na zadním sedadle uprostřed je loketní opěrka a není nainstalován pás.Pouze spodní díl.Jinak počítáme s tím,že děti by snad měli cestu prospat.Jinak airbag na sedadle spolujezdce není.
Taky nás to netěší,jet v 5.lidech,bohužel kamarádka má dítě a nemá auto smiling smiley a rádi-neradi ji naložíme.
Asi nám nezbude nic jiného,než kamarádku dát dozadu mezi sedačky sad smiley
avatar Re: dětská autosedačka
23. 05. 2007 08:45
Peťula:já si myslím-že ikdyž to bude nepohodlné-tak to kamarádka přežije!Nakonec pokud je to od vás víceméně ochota-tak si myslím že se holt musí přizpůsobit.

Ad:sedačka na předním sedadle v protisměru-vím že segra tak vozila děti pokud byly malé a byly v tý první kategorii sedaček-tzv. vajíčko.Nijak speciální sedačka na to nebyla-měli normální CHicco vajíčko.Ale určitě si to dokážu představit jen u prcka a je to asi platné jen v případě že člověk s ním jede sám a tudíž na mimino vidí.
My děti vozili vždycky vzadu a i v nejmenší sedačce ve směru jízdy(a tenkrát to tak někoho z okolí udivilo neboť žil v domění že to tak nejde)
Taky máme airbegy u spolujezdce vepředu i z boku-takže by to bylo i tak o ničem.


Peťula:přejem klidnou jízdu a hlavně krásnou dovolenouyawning smileyA neboj-ono to nakonec uteče a zvládnete to vpohodě.
Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 14:31
ako je to v Chorvátsku s autosedačkami - do koľko rokov, prípadne podľa váhy alebo výšky dieťaťa? ďakujem
Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 14:47
povinne to myslim nie je, ale v Rakusku a Madarsku povinne su takze vziat ju musis tak ci tak
avatar Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 15:28
Povinné sú od zajtra aj na Slovensku. A keby neboli, to sa pýtaš preto, že by si prípadne cestovala s deťmi bez nich? eye popping smiley
Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 16:02
Povinné jsou asi pouze do nějakého věku a do nějaké výšky. A na to se majocka ptá. spinning smiley sticking its tongue out
Romane, já svoje děti (19 a 17 let) do autosedaček určitě posazovat nebudu. thumbs up smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil tomik3 (31. 05. 2007 16:32).
Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 16:02
[www.uamk.cz]
[www.chorvatsko.cz]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil smejkali (31. 05. 2007 16:07).
avatar Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 16:20
Smejkali:jenom pro zajímavost-v jednom odkazu píší že sedačky jsou povinné-a v druhém že nikolisad smiley
Já teda nejmenší dítko v sedačce vozím-velké už nesplnují míry a váhy delší dobu.Věřím že používání autosedaček je potřeba.Ačkoli když půjdeme do detailů-znám lidi co sice dítě na dedačce maj ale nefungujou mu na ní upínací pásy-nebo koupěk první odlitek v supermarketu a ještě líp na inzerát sedačku po 3dětech a bouračce-takže pak je to dosti diskutabilní.Ale to jsou extrémy.

Nicméně to si musí každý v sobě srovnat sám bez ohledu na předpisy.
Ale stejně podle těch odkazů-jen tak pro zajímavost-jsou tam teda povinné-nebo ne??

Na sedadle spolujezdce pak je zakázáno vozit děti do 12 let a do 18 let, jsou-li menší než 150 cm. Dětské autosedačky nejsou v Chorvatsku povinné.

Povinnost používání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů (děti do 12 let věku nesmějí sedět na předních sedadlech).

Tak co si z toho vybrat??(za předpokladu že obratem-dětský zádržný systém-je míněna autosedačka)
Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 16:29
sedacky nie su povinne, a co sa smie na prednom sedadle je hadam tiez kazdemu jasne eye popping smiley
Re: dětská autosedačka
31. 05. 2007 21:53
Také jsem hledala informace ohledně autosedačky, hlavně proto, že kamarádka se synem tam bude bez auta (manžel ji tam jen přiveze, vyhodí a nechá), tak jsem chtěla vědět, zda se nějak srovnáme do jednoho auta - jen na popojíždění cca 3 - 5 km do města a tak. Našla jsem toto :

V Chorvatské republice začal dne 20. srpna 2004 platit nový Zákon o bezpečnosti silničního provozu
Nejvýznamnější změnou v nových pravidlech je bezpochyby zavedení nulové hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče (doposud povolená max. hranice 0,5 ‰). Dalšími významnými změnami jsou povinné používání mobilního telefonu s hands-free, povinná rozsvícená světla během dne, povinné používání ochranné přilby pro cyklisty mladší 16 let, povinné používání dětské sedačky pro přepravu dítěte mladšího 5 let. Zpřísnila se také pravidla pro řidiče vlastnící řidičský průkaz méně než 2 roky a zavádí se systém negativních bodů. Současně došlo ke zpřísnění všech pokut, jejichž minimální částka je nyní 300 HRK (dříve 50 HRK).

?????????
avatar Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 08:19
Tomíku3, 17 a 19 roční už nie sú deti. thumbs up smiley A autosedačky sú všade rovnaké. Asi keď mám dieťa do 12 rokov, tak ho do sedačky posadím a pripútam. Do Chorvátska cestujete buď cez Rakúsko alebo Maďarsko, a tam sú autosedačky povinné tak či tak.
Juro, eye popping smiley a sedačky sú na Slovensku oddnes povinné, pozri toto: [www.bleskovky.sk]. Keď chceš, nájdem ti aj znenie zákona. thumbs up smiley
A propo, Vám nejde o bezpečnosť Vašich detí? Preto nechápem, ako sa tu o tomto môžte baviť. A ešte jeden postreh, práve sme mali návštevu rodiny z Canady, a aj keď zatiaľ u nás neboli autosedačky povinné, tak sme si ich museli pre nich požičať. Oni by ani len nepripustili fakt, že by deti sedeli v aute bez sedačky. Asi na rozdiel od niektorích z nás myslia na bezpečnosť svojich detí, a nie na to či je to povinné alebo nie.
avatar Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 08:33
Romane-já si myslím že jde spíš o tu situlaci jak tady popisuje Renuna.

Myslím že dneska už autosedačky používá každý-ačkoli jsou vyjímky.Já jsem taky zavedla že když jsme u našich tak jim tam nechávám sedačku pro malou-ačkoli na to můj táta koukal divně-protože když my jsme byli děti-tak to nebylo-nafrkali nás všecky tři do auta a jelo se na dovču.Takže můj požadvek vozit malou v sedačce ikdyž jedou jen nakoupit mu přišel absurdní novota.


A upřímně teda si přiznejme,že dítě v sedačce je líp kontrolovatelné než když by lozilo po autě a dělalo si co chtělo.
Ale to se tady taky řešilo už 100x.
Mě spíš zajímaly ty odkazy co se sem dávaly-protože tam byly dva naprosto jiné výkady a tak mě zajímalo co z toho platí.
Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 08:34
len tak pre zaujimavost, ja pisem o Chorvatsku nie o Slovensku, som na fore o Chorvatsku a dotaz bol na pouzivanie sedaciek v Chorvatsku, smiling bouncing smiley

viem, ze su od 1.6.2007 autosedacky na Slovensku povinnesmiling bouncing smiley

aj moj syn pouziva autosedacku smiling bouncing smiley

ja v autosedacke uz nesedavam smiling bouncing smiley
Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 08:36
Ahoj roman92,chci jen reagovat na to,že pokud bys měl dítě do 12 let,tak ho do sedačky posadíš.Pro své děti jsem měla vždy sedačky,myslím si,že dbám na bezpečnost,ale synovi je 10 let a měří 152 cm,ha,co s tím? Nejde to nijak paušalizovat.Letos pojede poprvé bez "bobku",protože mu stačí pás a nikde ho neškrtí.
avatar Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 08:41
Iveto, ja chápem situáciu, ktorú popisuje Renuna. To asi ozaj netreba sedačku na krátke cesty do najbližšieho mesta a pod. Prípadne, keď ju manžel privezie (a asi aj odvezie), môže im tam autosedačku nechať. Ale skôr som reagoval na iné príspevky.
Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 08:41
tak by som to riesil aj ja thumbs up
Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 09:19
majocka napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ako je to v Chorvátsku s autosedačkami - do koľko
> rokov, prípadne podľa váhy alebo výšky dieťaťa?
> ďakujem

to roman92:
Romane, reagoval jsi už opravdu na plno příspěvků, ale chudák majocka pořád nezná odpověď na svoji otázku. confused smiley
avatar Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 09:54
Tomiku3, zato ty si nás svojimi príspevkami veľmi obohatil.
Juro, písal si, že v Rakúsku a Maďarsku sú povinné autosedačky. Preto som reagoval, že aj na Slovensku. Alebo si myslíš, že Česká republika má s Maďarskom spoločnú hranicu? Asi nie, takže Česi pri ceste cez Maďarsko musia ísť aj cez SR. Viem, že som na fóre o Chorvátsku smiling bouncing smiley , aj preto som informoval o tuneli Sitina na inom vlákne. Nepochopil? eye rolling smiley
Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 10:16
doteraz neviem ako to je.
Ideme do Chorvatska cez Maďarsko, máme syna má 10 rokov a výšku 145 cm, teraz váži 35 kg. Potrebuje ešte mať autosedačku/sedák alebo nie. Pôvodne som sa pýtala na podmienky, viem, že používanie autosedačiek pre deti je pre bezpečnosť potrebné, ale predstava, že strávi celú cestu na sedáku......ďakujem za jasnú odpoveď.
avatar Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 10:32
Predsa len skúsim dať odpoveď. Podľa európskych noriem pre autosedačky (podľa jednotlivých kategórií) sú sedačky určené pre deti do 12 rokov, avšak do výšky 150 cm. Takže keď má povedzme 10 rokov a nad 150 cm, nemusí byť v sedačke. Podľa tvojho prípadu by však mal mať autosedačku. Ale zase pochybujem o tom, že syna budú policajti pri kontrole merať. smiling smiley Čo sa týka legislatívy, predpisy EÚ sú v podstate totožné. Ešte jeden odkaz, kde je písané viac: [auto.etrend.sk]
Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 10:42
to Roman:
Já nepochopil a jak je vidět tak ani Majocka.
Když neznám odpověď, tak neodpovídám.
Reagoval jsem pouze na Tvůj příspěvek z 31.5. v 15:28, kde na jasnou předcházející otázku byla nesmyslná odpověď, která vyvolala další zbytečnou diskusi, ale odpověď na původní otázku pořád neznáme.

Rád se opravuji. Poslední Tvůj příspěvek je konečně k věci. thumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil tomik3 (01. 06. 2007 10:45).
avatar Re: dětská autosedačka
01. 06. 2007 10:57
V Chorvatsku používání dětských autosedaček není povinné.
[www.chorvatsko.cz]
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 162
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.