Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Výbava auta v HR a SLO

Autor forester 
Výbava auta v HR a SLO
26. 05. 2009 23:12
Dobrý den všichni,
nevíte, prosím, jaká je povinná výbava auta v HR a SLO????
Dále bych rád věděl, jestli vozíte v autě hasicí přístroj, případně jaký.
Narazil jsem na netu na nějakou novinku: hasičák
Nejsem odborník. Rád bych si nechal poradit.
Předem děkuji
Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 08:52
Já si myslím, že u povinné výbavy v HR a SLO (A, HU, ...) platí to samé, co u slovenských Karet první pomoci - t.j. že podle Vídeňské úmluvy (tuším z r. 1948) platí povinná výbava pouze pro vozy registrované v tom daném státě.
Jestli chceš mít hasičák, kartu, vestu a já nevím co ještě je "povinné", je to jen na tobě a tvém pocitu bezpečí.

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 11:44
Zdravicko,

ja vozim i u nas tento klasicka 1kilovka

Jistota je bagr a zvlast tam dole, kde to pekne pece. smoking smiley
K tem sprejum mam takovy jakysi neduverivy postoj.

--
TomKa
Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 12:01
Kdyby podle Vídeňské dohody platila povinná výbava pouze pro registrované vozy v dané zemi tak proč v A policie vyžaduje vesty???? Za vystoupení z auta nemaje tuto vestu je tučná pokuta.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil dajabenova (27. 05. 2009 13:15).
Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 12:14
dajabenova napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kdyby podle VídeˇNské dohody platila povinná výbava pouze pro registrované vozy v dané zemi tak proč v A policie vyžaduje vesty???? Za vystoupení z auta nemaje tuto vestu je tučná pokuta.


Stejná buzerace, jako na Slovensku !!! Bohužel, větší jazyková bariéra a tudíž těžší obrana..

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 18:17
Vestu vozím i doma a hasičák od té doby, kdy jsem po cestě z Chorvatska viděl na hranicích se Slovinskem cca před 8 lety hořet auto (starší renault) a nikdo v okolí neměl hasičák. Až po cca 5 minutách přijel nějaký Němec v bavoráku, vyndal hasičák a hasil. Přesto už z auta moc nezbylo. Jestli jste ještě neviděli hořet auto, tak buďte rádi. Já vloni viděl shořet auto za 15 minut a hoří vše kromě železa (to se ale hezky kroutí). Nic nezůstane (a to tam byli hasiči cca za 5 min). Do auta se hasičák snadno vejde a doufám, že ho nikdy nebudete muset použít.
Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 21:11
Auto jsem hořet viděl a je to fakt fofr. V první řadě bych z auta vytáhnul děti a pak už by to hasit asi nemělo ani cenu.
Re: Výbava auta v HR a SLO
27. 05. 2009 23:30
Co se týká hasičáku v autě, nedávno jsem zavedl rozhovor na tohle téma s automechanikem. Když se mi kopal v autě a já jsem si všiml, že má vystavené hasičáky na prodej. Čekal jsem, že mi bude chtít za každou cenu jeden prodat a bude mi vyprávět, jak je to neocenitelná věc ve výbavě. Odpověděl mi ale, "Kdyby mě chytlo auto, tak zdrhám co nejdál a pokud by hořelo v motoru, ani nezvednu víko, protože jen přiživím plameny kyslíkem." "Takže jestli chceš hasičák, klidně ti ho prodám, ale za pár minut požáru stejně už nebude co hasit."
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
28. 05. 2009 05:52
Záleží kde a jak požár vznikne.V určité fázi se opravdu nedá nic hasit.Hoří to strašně rychle.Mám ale vlastní zkušenost.U motoru chytla elektrika a bez problému jsem to uhasil.Jen proto že hasičák jsem zvyklý vozit od dob kdy jsem jezdil závody.V žádném případě to není nesmysl.Musí být ale na dostupném a bezpečném místě.Pokud nepomůže vám může pomoc ostatním.smileys with beer
Re: Výbava auta v HR a SLO
28. 05. 2009 07:03
Vím že před několika lety vyžadovali v SLO 2 výstražné trojúhelníky.Dva roky jsem je vozil, nikdy mne nikdo nekontroloval a dnes jezdím s jedním, protože druhý už stejně nemám.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ladis (28. 05. 2009 09:23).
Leo
Re: Výbava auta v HR a SLO
29. 05. 2009 20:51
Kdysi jsem vlastnil Škodu Forman, které předchozímu majiteli chytl motor (byla na LPG a on přepnul na benzín, hadičky steřelé a tak jedna praskla a benzín tekl na výfuk). Zastavil, otevřel kapotu a uhasil to košilí. Auto potom normálně jezdilo a až na kousek opáleného laku to na něm nebylo poznat. Hasičákem by se to hasilo určitě ještě lépe, ale pozor na práškové, protože ten prášek potom nejde z motoru moc očistit. Taky nevím, co třeba při použití sněhového udělá s motorem prudká změna teploty, ale jeden hasič ho hodně doporučoval. Když jsem se o to kdysi zajímal bylo mi doporučeno toto:
[www.pyrocool.sk]
Prý se tam používají látky, kterými se hasily ropné věže. Taky pozor na to, aby byl hasičák i do mrazu, protože Vám je jinak v zimě nanic.
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
29. 05. 2009 21:14
...hasičák být nemusí...a upřímně řečeno pidi spraye, které se kupují v drogerii ...mohou pomoci když teprve začíná něco hořet, nebo doutnat...
...vozím pro strýčka příhodu 2 kg CO2 s hubicí...skutečně účinný ...a navíc poslední typ může být uložen v autě i při 60 st. C, což se často může stát při parkování v letním období...jinak hasičáky při vyšších teplotách unikají a snížený tlak nemá při zákroku...tu sílu...
[www.po-bp.cz]
...nejlepší je , když se nemusí použít vůbec...
hoši z fora, kteří " se u požárů otáčejí " ...by asi mohli vyprávět...tak jako známý, který u N. Města na Moravě přijel v zimě ještě s kamošem
k " žigulovi " , jehož řidič na náledí opustil silnici mezi mladý lesní porost ...nemohl vylézt protože si při nárazu zlomil nohu a navíc byly dveře z obou stran blokovány stromy kolem ...když mu chtěli pomoci, zakázel jim rozbít zadní sklo, aby ho vytáhli...tak zavolali dopravku a čekali...
to, že smrdí a vytíká benzinsi nevšimli, než auto blaflo...už ho nevytáhli...
P.S. pokud máte odvahu pomoci, musí být člověk opatrný ale i nekompromisní...



Upraveno 3krát. Naposledy upravil Bessy (30. 05. 2009 11:08).
Re: Výbava auta v HR a SLO
29. 05. 2009 21:59
ladis napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Vím že před několika lety vyžadovali v SLO 2
> výstražné trojúhelníky.Dva roky jsem je vozil,
> nikdy mne nikdo nekontroloval a dnes jezdím s
> jedním, protože druhý už stejně nemám.

Nikdy nevyžadovali dva trojúhelníky. To byla fáma, která se v Čechách úspěšně šířila. Vzniklo to tak, že Slovinci chtěli trojúhelník v každém vozidle, tedy i v přípojném. Někoho s karavanem vybrali, že má jenom jeden a bylo to celé na světě.
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
30. 05. 2009 08:49
------> atnarfus
nevím, možná to změnili, ale nedávno to bylo takto:

Povinné vybavení Slovinsko
Výstražný trojúhelník
Výstražný trojúhelník je povinný. V případě potřeby musí být za vozidlem a to ve vzdálenosti do 50 m. V případě, že se jedná o vozidlo kombinované, musí být umístěn jeden vedle druhého (jsou tedy nutné dva trojúhelníky). Pokud je vozidlo taženo, jeden trojúhelník musí být viditelně umístěn vzadu ve vozidle taženém a druhý v přední části vozidla tažného. Vozidlo s přívěsem musí mít dva trojúhelníky.

Povinné vybavení Chorvatsko :
Výstražný trojúhelník
Všechna motorová vozidla (kromě motocyklu) musí mít výstražný trojúhelník. Vozidlo s přívěsem musí mít dva. S taženým vozidlem je to podobné jako u Slovinců

dle mne, karavaňáci nic nezkazí dvěma yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (30. 05. 2009 09:15).
Re: Výbava auta v HR a SLO
30. 05. 2009 22:42
Ale vždyť já to tak píšu. Jednotlivé auto nemusí žádné dva trojúhelníky mít. Když se ale táhne přívěs, tak je potřeba mít dva.
Re: Výbava auta v HR a SLO
31. 05. 2009 08:39
to Atnarfus
Nepíši fámy! Osobně se mi dostal na stůl předpis, kde to bylo černé na bílém. Píši jen to, co jsem viděl tiskem a neslyšel jsem to u piva. To jen pro pořádek.
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
31. 05. 2009 10:18
Co prý fakt musí být v autě v CZ,SK,SLO,HU,HR,A....., mám to opravdu bílé na černém....možná mi to i zde někdo kompetentní potvrdí červeně....

Re: Výbava auta v HR a SLO
05. 06. 2009 18:22
Sice to do toho fóra úplně nepatří, ale chtěla jsem se zeptat - manžel někde slyšel, že do povinné výbavy v Rakousku patří hasící přístroj!!!! Co je na tom pravdy????
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
05. 06. 2009 19:44
Tady je vše.
[www.uamk.cz]
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
05. 06. 2009 20:24
Pavel.R napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tady je vše.

zase stará blbost, podle nového zákona se v Hr v létě svítit nemusí....



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (05. 06. 2009 20:25).
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
11. 06. 2009 19:14
Pozor pro ty, kteří jedete do Chorvatska přes Slovinsko. Dle mého známého je nutné mít ve Slovinsku 2 výstražné trojúhelníky. V případě, poruchy auta je třeba dát jeden trojúhelník za auto (klasika) a jeden dát před auto!
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
11. 06. 2009 19:24
LOVA
7 příspěvků před Tebou se ta fáma řešila yawning smiley
Re: Výbava auta v HR a SLO
12. 06. 2009 12:35
Chorvatsko
Od 17. června 2008 začal platit silniční zákon, podle něhož jsou zpřísněny tresty i výše pokut, hrozí nově i trest vězení.
Nově je povolen limit 0,5 promile alkoholu v krvi pro řidiče od 25 let, ale pro řidiče do 24 let platí stále nulová tolerance.
Pokud přítomnost alkoholu v krvi řidiče přesáhne 1,5 promile může být nově řidič odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody v délce trvání až šedesáti dnů.
V případě překročení o více než 50 km/h může být nově řidič odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání až šedesáti dnů.
Zvýšily se pokuty, začínají na 300 kunách (v přepočtu 1100 korun).
Omezení rychlosti: obec 50 km/h, mimo obec 90 km/h, silnice pro motorová vozidla 100 km/h, dálnice 120 km/h
Upozornění: chorvatské silnice jsou za deště kvůli vápencovému prachu velmi kluzké!
Od 1. dubna 2009 jsou zrušeny notářsky oveřené formuláře pro nezletilé děti bez doprovodu rodičů.
20. května 2009 zvýšilo Chorvatsko limit pro dovoz masných a mléčných výrobků na 10 kg/osobu.
Letos by se již neměly tvořit fronty na mýtnici Lučko kvůli uhrazení dálničního poplatku, tři kilometry před Lučkem začne fungovat nová mýtnice Demerje, která bude sloužit pro bezhotovostní placení mýtného.
Povinnou výbavou je výstražná vesta pro všechny cestující-tak to jsem netušil..
30. června vstoupí do provozu oba tubusy tunelů Mala Kapela a Sveti Rok.
Důležitá čísla: policie 92, hasiči 93, záchranka 94, poskytování pomoci automobilům na silnicích 987 nebo 981
pgp
Re: Výbava auta v HR a SLO
12. 06. 2009 12:45
pavkakral napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Chorvatsko
> Od 17. června 2008 začal platit silniční zákon,
> podle něhož jsou zpřísněny tresty i výše pokut,
> hrozí nově i trest vězení.
> Nově je povolen limit 0,5 promile alkoholu v krvi
> pro řidiče od 25 let, ale pro řidiče do 24 let
> platí stále nulová tolerance.
> Pokud přítomnost alkoholu v krvi řidiče přesáhne
> 1,5 promile může být nově řidič odsouzen k výkonu
> trestu odnětí svobody v délce trvání až šedesáti
> dnů.
> V případě překročení o více než 50 km/h může být
> nově řidič odsouzen k trestu odnětí svobody v
> délce trvání až šedesáti dnů.
> Zvýšily se pokuty, začínají na 300 kunách (v
> přepočtu 1100 korun).
> Omezení rychlosti: obec 50 km/h, mimo obec 90
> km/h, silnice pro motorová vozidla 100 km/h,
> dálnice 120 km/h
> Upozornění: chorvatské silnice jsou za deště kvůli
> vápencovému prachu velmi kluzké!
> Od 1. dubna 2009 jsou zrušeny notářsky oveřené
> formuláře pro nezletilé děti bez doprovodu
> rodičů.
> 20. května 2009 zvýšilo Chorvatsko limit pro dovoz
> masných a mléčných výrobků na 10 kg/osobu.
> Letos by se již neměly tvořit fronty na mýtnici
> Lučko kvůli uhrazení dálničního poplatku, tři
> kilometry před Lučkem začne fungovat nová mýtnice
> Demerje, která bude sloužit pro bezhotovostní
> placení mýtného.
> Povinnou výbavou je výstražná vesta pro všechny
> cestující-tak to jsem netušil..
> 30. června vstoupí do provozu oba tubusy tunelů
> Mala Kapela a Sveti Rok.
> Důležitá čísla: policie 92, hasiči 93, záchranka
> 94, poskytování pomoci automobilům na silnicích
> 987 nebo 981


Těch 120 na dálnici neplatí náhodou jenom pro řidiče do 24 let?
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
12. 06. 2009 14:25
Je to tak na dálnici v HR je 130km/h ,mají to blbě.
avatar Re: Výbava auta v HR a SLO
12. 06. 2009 16:19
pavkakral napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Povinnou výbavou je výstražná vesta pro všechny
> cestující-tak to jsem netušil..

asi zase nějaká novinářská kachna, prohlížel jsem chorvatský net a tam o tom není ani zmínka, pouze že šofér musí mít vestu, když vystupuje z auta třeba při nehodě....
kdo chce bádat dál, tak chorvatsky se řekne vesta "prsluk"...
v2x
Re: Výbava auta v HR a SLO
12. 06. 2009 16:30
Jo, taky jsem na ty vesty pro všechny v autě dnes nějak divně koukal na seznam.cz, kde je o tom článek. Ještě to je takto napsáno i u dalších zemí.
Nutno dodat, že to může být zase nějakej blábol, stejně jako ty kartičky první pomoci na Slovensku. Taky tam o tom psali blbosti.
Re: Výbava auta v HR a SLO
13. 06. 2009 09:48
Asi máte pravdu je to opět novinářský blábol. Zde píší pouze o tom,že každá osoba vystoupivší z vozidla na dálnici či silnici musí mít vestu.Nepředpokládají pokutování. Vesta
Re: Výbava auta v HR a SLO
15. 06. 2009 13:24
Tak vesty teda né?! A ještě, kde má být nalepená CZka? Nadhodí mi někdo odkaz nebo je to snad jedno?
Re: Výbava auta v HR a SLO
16. 06. 2009 21:56
Tabulka mezinárodní poznávací značky je na vozidle připevněna poblíž registrační tabulky. Má tvar bílé elipsy (o rozměrech minimálně 175 × 115 mm), na které je černými písmeny (o výšce nejméně 100 mm) označení státu. Provedení a umístění MPZ upravuje vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 243/2001 Sb, ve znění pozdějších předpisů, § 25.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil darek (16. 06. 2009 21:59).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 56
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.