Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Čistota mora a pláží

Autor Mirod 
avatar
FAT
Re: Čistota mora a pláží
14. 08. 2017 22:38
Tak a je to za nami. Nakoniec sme zakotvili v Promajne. Aj napriek predchádzajúcim príspevkom a nie dobrým referenciám. Niekedy skutočne priplávali peny Boli však aj dni kedy to bolo čisté. Tipoval by som to ako špina doplavená z Makarskej. Pena



Upraveno 5krát. Naposledy upravil FAT (14. 08. 2017 23:31).
Re: Čistota mora a pláží
15. 08. 2017 12:54
Vy se snad na dovolené nemažete opalovacími mléky nebo oleji? Nemyjete sebe ani nádobí, nesplachujete? Vynásob si to počtem lidí na pláži. Je úctyhodné jak si s tím moře poradí a pokud to skončí jen několika bublinkami pěny na hladině, je to krásný výsledek. Zvlášť na takovém místě jako hlavní pláž v Promajně, kde v zátoce je minimální pohyb vody.
Nejvíc bordelu se do moře dostane, když dva dny fučí bora a sfoukne do moře vše co v ulicích najde. Pak se to bohužel na hladině vrací několik týdnů.
avatar
FAT
Re: Čistota mora a pláží
16. 08. 2017 21:58
Niekedy mám pocit, že fóra používajú niektorí ľudia pre propagáciu svojich obchodov. Obhajovať nedostatky ako je špina istotne nemôže zákazník. Opaľovací krém je mimo dosah domácich, ale splašky a odpady končiace vedome v mori musia riešiť oni, ak si nás chcú udržať. My turisti by sme mali zase do nich stále biť a dať im najavo, že nám to jedno nie je.
Pedro nebudeš Ty tiež Chorvat? To fakt Ti nevadí ten humus?
Re: Čistota mora a pláží
16. 08. 2017 22:56
Jistě že by mi humus v moři vadil, a o pořádkumilovnosti Chorvatů nemám žádné iluze, stačí se trochu rozhlédnout po okolí. Ale na tvé fotce vidím jen trochu pěny, která podle mne souvisí s tím co jsem popsal.
Já na dovolené žádné splašky a odpady vědomě končící v moři neviděl, viděl jsem každé ráno úklid přetékajících odpadkových košů a popelnic.
A zkus se taky zamyslet nad tím, kolik splašků od nás je prostřednictvím Labe a Dunaje vědomě vypouštěno do moře... zajímalo by mne, koho za to budeš "biť " eye rolling smiley.
avatar Re: Čistota mora a pláží
17. 08. 2017 09:04
No, ještě že Labe a Dunaj neteče přímo do Jaderského moře. Než tam nějaká molekula jejich znečištěné vody doputuje, tak jistě samočistící schopnost mořské vody kdejaké nečistoty vyřeší.
Je ale pravda, že čističek H20 v Chorvatsku jsem moc neviděl, funkční kanály ústící do moře ovšem ano.
A jestli se několikrát týdně na hladině po projetí výletních lodí objeví "hejno" nečistot, tak to bude asi tím, že jsou z těchto lodí odpady vypuštěny.Těžší klesnou ke dnu kde se rozloží, lehčí vytvořit třeba pěnu, která"pění a pění". Protože i kapka Jaru umyje nekonečně mnoho talířů a ještě nějaké k tomu navíc. Takže i to chudák moře má s Jarem, ať už se jmenuje jakkoliv, problémy.
avatar Re: Čistota mora a pláží
17. 08. 2017 12:12
Brela (Jardula) v minulých 12 dnech bez problémů, sem tam nějaké jehličí - to hlavně při víkendové buře. Na začátku pobytu trochu popela (zřejmě po požárech). V jednom dni nějaké plovoucí igelitky a obaly od cukrovinek.
Re: Čistota mora a pláží
28. 08. 2017 08:20
V Rovinji letos strašně špinavé moře na plážích.Jedno ráno v přístavu plavalo 20(asi neprodaných) chlebů.
avatar Re: Čistota mora a pláží
03. 07. 2018 14:00
Kupanie sa na plazi v Dubrovniku len na vlastne nebezpecie. Clanok
avatar Re: Čistota mora a pláží
12. 08. 2018 14:55
Tak letošní čistota moře Drašnice od nějakého 5.8 kdy bylo vidět ,že směr na ostrovy je bouřka a za Biokovem též byla čistota na prd . V moři vložky ,pánské ochrany a hnědý hnus .Drželo se to v pásech podle vln a hlavně u mola v závětří . Jeden den návštěva Makarské ( povozit se na jetsky ) síla jak čistota moře v maríně smetiště mezi loděmi tak čistota pláží .Nechápu jak tam může někdo jezdit takovej svinčík a smrad nachcáno a nasráno všude kde lze .Pláž jak smetiště zátky od piva ,plasty zbytky co kdo dojedl a lehátka 5cm od sebe .Hold noční život tam asi láká

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
avatar Re: Čistota mora a pláží
13. 08. 2018 13:32
Brela (Jardula), za poslední týden bez nějakých extrémů, jehličí a trávu nepočítám. Jinak několik kapesníků ( spíše těch nerozpustných).
avatar
FAT
Re: Čistota mora a pláží
13. 08. 2018 22:21
Už neviem presne koľký rok po osebe, ale opäť som zažil nepríjemnú špinu pripomíňajúcu splašky. Neviem, akého je pôvodu, pripadá mi to, že je vypustený odpad z lodí voziacich ľudí na výlety. Žiaľ aj tento rok to priplávalo krátko po preplávaní lode. Na pláži v Baška Vode



Upraveno 1krát. Naposledy upravil FAT (13. 08. 2018 22:22).
Re: Čistota mora a pláží
29. 07. 2019 23:57
S bordelem v moři se vůbec nic nezměnilo. Letos opět jeden den pěna a černý bordel na vodě obsahující rozmočený papír.
Předpokládám, že se nějakým mechanizmem občas dostane bordel ze dna na hladinu. Například průjezdem větší lodi, něbo nějakou změnou proudění.
Asi by konečně měli zapracovat na výstavbě čističek.
avatar Re: Čistota mora a pláží
01. 08. 2019 07:49
Slobodna Dalmacija (video o vypúšťaní fekálií do mora):

[slobodnadalmacija.hr]
Re: Čistota mora a pláží
06. 08. 2019 23:19
atnarfus napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Asi by konečně měli zapracovat na výstavbě
> čističek.

Zkoušel jsem projít celé pobřeží v Google mapách v satelitní verzi a jedinou čističku jsem našel na Krku. Opraví mně někdo že se mýlím?
Re: Čistota mora a pláží
07. 08. 2019 09:13
Pokud hledáš něco jako je na Císařském ostrově v Praze, tak to asi nenajdeš. Na Krku jsi možná našel ropný terminál a ne čovku??

Stačí se podívat třeba na starou čističku na poloostrově v Makarské, na satelitním snímku si budeš myslet že je to třeba bývalý hotel.
Nová čistička je plánovaná SZ od města nad FKK a z větší části bude vestavěna do svahu jako podzemní továrna.
Re: Čistota mora a pláží
08. 08. 2019 21:28
Viděl jsem mockrát plavat výkaly u pobřeží, a co vím na Pelješacu není ani jedna a kanál je u Žuljany, Boraku, Podobuče a dalších vyvedenej 300-400 m do moře. Hill to jistě ví také. Takže nepřesvědčuj o to co v podstatě neexistuje.
Re: Čistota mora a pláží
08. 08. 2019 23:10
Nevím proč hned startuješ... jen jsem napsal, že současné "čističky" budeš těžko hledat na satelitních snímcích, protože většinou vypadají jako ta v Makarské. Je to nějaký domek, v kterém je pouze hrubé mechanické čistění a zbytek jde podmořským kanálem několik set metrů do moře, přesně jak píšeš o Pelješacu. Pokud vidíš v moři plavat nějaké fekální zbytky, tak je to buď z lodí, nebo nějaký povrchový bordel spláchnutý deštěm nebo bouřkou.
avatar Re: Čistota mora a pláží
11. 08. 2019 21:22
Konkrétně k tomu Pelješaci, nikde jinde nemám info. Tam je to tak, že do moře je svedena pouze první řada domů, která leží těsně u moře a není možnost tam udělat septik. Jinak již pře cca 2-3 roky byla povinnost úplné legalizace staveb, které se na Pelješaci postavily od konce jejich poslední války. Kdo chtěl projít a mít nemovitost zlegalizovanou, tak měl povinnost vyřešit i odpadní vodu. Nejčastěji je to na Pelješaci řešeno a konkrétně v Boraku klasickým 3 komorovým septikem. Výjimku mají pouze domy v první řadě ležící přímo u moře v pásmu od moře do 50m, protože alespoň na ostrovech (Pelješac má právní statut ostrova) nelze zabrat přístup k moři. Tedy je-li v této oblasti přímo u moře nějaká nemovitost, která má u sebe "vlastní pláž, přístup k moři" tak na ni lze vstoupit a majitelé Vám musí umožnit přístup do moře. Něco jako u nás máme lesy státní a soukromé a vlastníci jsou povinni nás do lesů na jejich pozemek pustit.
Jinak i v Boraku občas plave bordel, ale ten jak zde psal již někdo výše není z té roury co vede poměrně daleko od pobřeží do moře, ale z toho, že si někteří majitelé hlavně provozovatelé restaurací přímo u moře (nebudu jmenovat, kdo to tam zná tak ví) odpadní vodu vypouštějí hned do vody na pobřeží.
avatar Re: Čistota mora a pláží
12. 08. 2019 15:42
Na SZ ostrova Hvar, vedle zátoky Vira je čistička.

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
avatar Re: Čistota mora a pláží
12. 08. 2019 17:10
Tak přeci někde jsou
Re: Čistota mora a pláží
12. 08. 2019 18:58
Na té Viře jsem ju našel, ale ostrovy jsem neprohlížel. Možná se sem tam objeví nějaká vlaštovka, ale je jich poskrovnu. Byl jsem na Boraku mockrát, bydlel jsem u Franiny R. ale i od ní vím, že to valí do moře. A jestli v hospodě u M. něco pouští do vody tak asi jen z kuchyně. V Drašnici, tam to lili u mola z okna taky do moře a u mola byl pod vodou kontejner s bordelem převrácenej. Nedělám si iluze o čistotě a ochraně životního prostředí u Chorvatů, ale ani u jiných středomořských národů. Prostě moře to nějak zpracuje. A oni to ani tak moc neřeší. V Itálii na jihu to samé, Korsika a Sardinie bez výjimky bordel všude. Osobní zkušenost.
Re: Čistota mora a pláží
12. 08. 2019 20:23
avatar Re: Čistota mora a pláží
13. 08. 2019 20:49
Vypúšťanie fekálií do mora v Chorvátsku Hovnátsko
avatar
mdr
Re: Čistota mora a pláží
14. 08. 2019 09:08
Otázka je, ako je to v iných krajinách?
Re: Čistota mora a pláží
14. 08. 2019 09:54
Úplně stejně. Koukni na Itálii, Řecko. Jsou v EU už mraky let a hlavně v odlehlejších částech se s tím nes...nepárají. Zažil jsem v Itálii čističku odpadních vod, ale na pláži a "vyčištěnou" vodu vypouští do moře. V sezóní špičce čistička nestíhá, tak se čistící proces zkracuje, pokud se vůbec odpadní voda alespoň přibrzdí. Hned vedle se lidé s úsměvem válí na pláži. O smradu ani nemluvím.
Re: Čistota mora a pláží
14. 08. 2019 14:03
Jééžíš, to je hnus, ty fotky od figara. A já si bláhový myslel, že to z toho septiku natáhnou do fekálvozu a odvezou někam do čističky. Pokud to tak funguje na většině pobřeží, tak potěš koště...
Re: Čistota mora a pláží
15. 08. 2019 10:40
Před 2 roky v Posedarje říkal domácí, že mají jímku, do které vedou všechny odpadní vody z domu. Když je jímka plná, tak jímku vyčerpá fekální auto a zaveze do čističky do Zadaru. Tento rok Ljubač u Ninu, měli jsme apartmán skoro na samotě, jeden den tam taky jímku odčerpával fekální vůz. Kam to odvážejí jsem se neptal. Na pláži se často dělala taková mírná šedožlutá pěna. O jejím původu jsem raději moc nepřemýšlel.
Re: Čistota mora a pláží
15. 08. 2019 12:07
Jo, ještě jedna zkušennost z letoška. Když jsem si to trajdal na člunu od Makarský do Drašnice, míjel jsem jednu kocábku, takový ten menší hotýlek na vodě, co někdy vypadá, jako když ho ukradli pirátovi. Za ní pruh jak za protrženým fekálem, před ní nic takového nebylo. Asi se takto zbavují bývalého obsahu útrob posádky i pasažérů. Také i jachtaři jsou prasata, co je "navíc" tak šup s tím přes palubu. Vzhledem ke koncentraci lodí okolo pobřeží, bude z nich bordela více než dost.
avatar
mdr
Re: Čistota mora a pláží
15. 08. 2019 12:56
Oni se toho tak asi zbavují všichni. Viděl jsi někdy, že by to v přístavu z takové kocábky odčerpávali?
Re: Čistota mora a pláží
25. 08. 2019 22:32
Na jachtách se to samozřejmě vypouští do moře. Respektive pumpuje, protože toaleta je pod čarou ponoru.
Kritizujeme přímořské národy, ale koukněte naše vesnice a městečka, kolik z nich má čističku. Polovina Vysočiny močí do potoka, který teče do Švihovské nádrže a Pražáci to pak slopou.
Města čističky sice mají, ale nemají oddělenou kanalizaci. Stačí když zaprší, čistička to nemá šanci zvládnout, tak to zředěné skončí v řece.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 50
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.