Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Bosna a Hercegovina

Autor anaxios 
Re: Bosna a Hercegovina
11. 03. 2011 17:35
chtěl klasicky tady přes forum tak jak to jiných forech.
avatar Re: Bosna a Hercegovina
11. 03. 2011 17:38
Mě to také nefunguje-jak velké obrázky to umí ??

MirekŠi



Upraveno 1krát. Naposledy upravil tvsat (11. 03. 2011 17:40).
avatar Re: Bosna a Hercegovina
13. 03. 2011 05:24
Tady je dost map i BiH v PDF je možné si stáhnout z http://chorvatskomapa.cz/
Re: Bosna a Hercegovina
21. 03. 2011 20:01
Cesta přes rakousko :
video: [petulak32chybny-odkaz-rajcemapa]
očekával jsem přímé zobrazení confused smiley
na album jsem nahrál ještě cestu přes maďarsko co mě nakreslil googl.
pokud by k tomu mněl někdo nějaký pozměňovací návrh podložený zkušeností(hrozná cesta,samej semafor,radar) uvítám.To že je bez poplatků doufám že se googl nemýlí smiling smiley.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil PetrMen (21. 03. 2011 20:06).
avatar Re: Bosna a Hercegovina
01. 07. 2011 19:27
Včera večer som šmejdil po kníhkupectve Panta Rhei a našiel som mapu Bosna a Hercegovina 1:200 000 (dosť podrobná) z edície Freytag&Berndt. Stojí 9€. Asi si ju pred cestou kúpim.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Eifel (01. 07. 2011 19:33).
Re: Bosna a Hercegovina
19. 07. 2011 20:42
Buduje se dálnice z Banja Luky do Gradišky, v provozu je od konce dubna nový úsek, který se za Laktaši připojuje na starou. Nový most přes Sávu se v Gradišce teprve staví.
Re: Bosna a Hercegovina
17. 01. 2014 18:08
Zdravím, kolega by jel letos z ostravy, zvolen, budapešt, sarajevo do drveniku přes Bosnu a Hercegovinu. Nevíte jaké tam jsou dálnice? Na ggolu nic moc a na foru taktéž. dík
avatar Re: Bosna a Hercegovina
17. 01. 2014 23:08
Jestli myslí jižně od dálnice A3 v Chorvatsku, tak tam až do Bosny pořád ještě žádná dálnice není. V Bosně je kousek od hraničního přechodu na Banja Luku a dál nic, celou Bosnou až do Hercegoviny také žádná dálnice, snad jen si kousek může užít, když pojede z Čapljiny kolem Kravice (tam už dálnice zase začíná) do Chorvatska a tam kousek po dálnici.
Rozhodně přes Sarajevo není cesta, která by uspokojila spěchajícího.
avatar Re: Bosna a Hercegovina
17. 01. 2014 23:49
Ahojte.smiling smileyR.
Hill má pravdu...je to cesta spíše ke zvídání - než k rychlému přesunu, zvláště - pokud chce až na Hvar. Ale stejně není řečeno - zda na Hvar ze Splitu, nebo Drveníku. Navíc je tam velká rozestavěnost dálničních úseků, tak je možné, že do léta budou některé malé úseky hotovy, a jinde zase objížďky. [www.jpautoceste.ba]
avatar Re: Bosna a Hercegovina
08. 06. 2017 19:58
Ve vláknu o trase přes BiH na Dubrovník se objevila zmínka o tom, co je k vidění, jak to fotky nevystihnou a tak vůbec, tak o tom můžeme poplkat tady:
Citaci
brad napsal(a):
... Ano, právě se toulám tudy, kam se většina nepustí při cestě k moři.Jo - a správně - dávám vždy očím "nažrat"...jen pak po dojezdu domů příjde vždy trošku zklamání - foťák nikdy nedokáže zachytit tu nádheru... Takže nezbývá...než vyrazit opět ... A na Pelješcu neznámá místa - nad Kunou u kaple sv Nikolase... rozhledy na Bosnu, pobřeží, vnitrozemské vinohrady... i ty zatrápené "větrníky"... i když odpředloni ohořelé...
Dovolím si teď komentář fanatického fotografa, ovšem nikoli profesionálního:
s tím focením je to tak trochu jinak: fotím pravidelně a hodně od roku 1964, omezený počet políček na filmu (Bellaluxa byla něco jako Pionýr, ale obrázků na film uměla 16 a měla navíc blesk na hořčíkové jednorázové žárovky, které stejně byly málokdy k dostání), to byla dobrá škola, to naučilo všechno včas nastavit a snažit se ulovit záběr "na první dobrou", ať nedojde film zrovna ve chvíli, kdy není čas ho vyměnit. Naproti tomu některé záběry něčeho, co neuteče, se musely vyčekat, aby stín padl tam, kde ho potřebuji, za některými záběry jsem si musel dojít i dost daleko a vylézt vysoko, třeba i zalehnout.
Expozimetr se použil někdy, stejně sloužil jen k orientačnímu měření, výsledek se tak jako tak upravil odhadem. Až do první Flexarety či kinofilmového Zorkije s dálkoměrem (oba jsem poprvé použil 1971) také záleželo na dobrém odhadu vzdálenosti, žádný "focus puller" přede mnou s metrem neběhal. Přesto tak třetinu snímků mimo mne nikdo neviděl, někdy jsem je vytřídil i dřív, než přišly na fotopapír. Mrzí mě, že jsem při nějakém stěhování přišel o asi 140 zabalených roliček negativů, dodnes by z nich bylo co skenovat, ale zachovaly se alespoň některé fotky.
I když Praktiku s filmem si s sebou vozím také, většinu nafotím digitálem (tomu prvnímu říkám "žebrák", je to HP M525 s nevalnou optikou i krutým postprocessingem, přesto jsem i z něj dostal dost slušných fotek; teď převážně fotím Lumixem, jehož optika je výrazně lepší a jde mu vyřadit různé automatické režimy), ale už dost často ty automatiky ani nevypínám. Jde tu totiž o to, vychytat omezení, která ten foťák má, a buď jich využít ve svůj prospěch, nebo se jim vyhnout.
Snímků takto nasekám víc, smazat je můžu vždycky, když se mi nelíbí. To mazání ale nechávám až domů, sem tam mezi těmi obrázky najdu něco, čeho jsem si cestou nevšiml, něco, kvůli čemu mi to stojí za to, si nějaký ten snímek uchovat, a jsem rád, že jsem ho nesmazal už z karty.
Foť taky radší více, než méně. Jak říkám - smaž, co se nehodí, až někdy později. Možná se mezitím ukáže, že toho tolik zase mazat nemusíš. A určitě to nedopadne tak zle, jak píšeš.
Jistě, na fotce neslyšíš řvát cikády, šumět příboj, prskat rybu na grilu, neucítíš čerstvou levanduli, ružmarin, slaný vzduch či kouř z grilu s tou rybou, ani burčící bobule, co z nich někteří mají ta delíria. Ale určitě ti to ta fotka připomene.
A kruciš, neměl jsem toto vyznání spíše napsat do vlákna o jemné mágii Jadranu? No, snad nevadí, že je to tady...


Pro každý případ jsem začal přesouvat moje fotky z Panoramia, které se letos v listopadu má vypínat, do galerie, již tu spravuje PetrK. A nechystám se přestat jen proto, je tam k vidění mnoho lepších fotek od jiných.
Re: Bosna a Hercegovina
08. 06. 2017 23:36
...ano ,správně "to co neuslyším na fotce"...je toho moc a moc...ale v hlavě to zůstává..a hodně dlouho a fotky to připomenou...
A taky nemám nějaké extradělo pro pořizování snímků...nejsem až takový fanda...používám takového veterána / co by se jinak hodilo k trosce,okopané?? /...mám SONY DSC - F 717...
Musím se vrátit k té Bosně - nevím,ale asi žádná "mašina" nedokáže vystihnout ty nebetyčné "kotáry" nad Vrbasem...když vidím nahoře stromy,co vypadají jako sirky...pak tu fantastickou barvu jezer / to ale někdy dost ovlivní slunce/ - už se mi tam pár nádherných záběrů s tou modrozelenou vodou vyvedlo...Ohromné skalní masivy před Jablanicí,kde těží kámen - a tam někde v tom masivu cestička a na ní bagr - hračička v tom náhledu...to ani mozek pomalu nebere - myslí si,že oči lžou...nebo elektrárna,zasekaná ve skále...výhledy z Makljenu na ty desítky serpentin
Nojo,možná někdo řekne - vyfotit se to dá...možná - ale mě to opětovně nutí - použít tu cestu znovu a znovu...a vždy "čučím a čučím"....ještě že mě nikdo nenutí "honem na pláž"
Jen ve mně trošku trne,jak se příroda vyrovnává po těch děsivých požárech z předloňska...ty pohledy při průjezdech dost bolely..viděl jsem hořet nad Mostarem...dole i před Dubrovníkem- pár let to trvá,ale příroda to zvládne...
"burčící bobule " grinning smileygrinning smiley...perfektní výraz....já vozím každoročně domů tak 10 -15 litrů těch už "odburčených"...aby při těch vzpomínkách bylo líp...
...Jejdanánky grinning smiley- když jsem se teď podíval do té galerie - jsou tam ještě moje fotky z roku 2007..úplně jsem zapomněl,že to někde ještě je...i když je tam dával Petr - já to tehdy "mastil a zipoval "...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil brad (08. 06. 2017 23:46).
avatar Re: Bosna a Hercegovina
09. 06. 2017 11:03
No, tak takového veterána sedmičkové řady máme v práci, dodnes ho v ateliéru používají na focení pro katalogy, i když už samozřejmě mají modernější kamery a navrch zrcadlovky. Můžeš si medit, máš lepší stroj, než většina z nás. Málokdo později uměl superzoomy, z nichž padají tak dobré fotky, a to bez ohledu na rozlišení čipu.
Jo, a u jedné skalní elektrárny jsem se zastavil v třiaosmdesátém:

...a tehdy také tvrdili, že tento most je ještě původní, středověký, a nejspíš taky i byl:
(jde o skeny z diapozitivu Fomachrom D20 foceného Praktikou L2, říjnový podvečer tomu moc barev nepřidal...)

A, abych nezapomněl, ještě ty bobule, ale ty už jsem fotil pastičkou čili žebrákem HP M525:
Re: Bosna a Hercegovina
09. 06. 2017 12:06
...lepší stroj ??? ...Já si myslel,že mám takový "nižší průměr",když vidím,co mají jiní "tůristi " - tak to děkuji za hodnocení...smiling smiley
Jen ta kartička je v něm trošku nedostačující - / 128 MB / i když kupodivu musím přiznat,že na dovolených stačila.....V obchodech na mě koukají jak na jelena - co že to chci...našel jsem obchod v Německu - tam mají Memory stick 2 -4 - 8 GB...takže jsem objednal odtud...
Marně si namáhám hlavu,kde přesně tu elektrárnu míjím - vlastně jsou dvě po pár km.A to byla jen jedna z mála zajímavostí v těch serpentinách a mezi tunely...
Už to hlavě děravé vypadlo...tuším až někde na Neretvě pod Jablanicí...,,,,Budu muset cestou připravit blok a tužku...confused smiley
avatar Re: Bosna a Hercegovina
09. 06. 2017 12:34
A to jsme se ještě nebavili o tom, že od Dračeva na Hutovo se jede po silnici nejméně polovinou délky kopírující zrušenou úzkokolejku Gabela (BiH) - Zelenika (MNE) s odbočkami Hum - Trebinje a Uskoplje - Dubrovnik.
Kolem Hutova místy ještě zbyly nějaké ty koleje.
A taky nebyla řeč o jezeru Vrutac, východně od Hutova směrem na Ravno: z jezera vede na sever téměř 9 km dlouhý tunel přivádějící vodu na turbíny elektrárny Čapljina (někde se uvádí jako Stolac, ale je u Svitavy), zatímco od východu přitéká vybetonovaným původním korytem Trebišnjice. Ten betonový kanál je prý 68 km dlouhý a je největší betonovou plochou na světě.
Nevím, neměřil jsem to, tak tomu prostě budu věřit.
Navíc kousek od Ravna je jeskyně Vjetrenica, kam se chystám každý rok, ale vždycky do toho něco vleze.
Edit: ve Vjetrenici už jsme taky byli, ale o tom jinde.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (30. 04. 2021 10:37).
Re: Bosna a Hercegovina
09. 06. 2017 12:40
...panejo - děkuji za zajímavé informace - tím spíš tudy pojedu !!!
A určitě zas přijedu k moři o dost déle....
avatar Re: Bosna a Hercegovina
08. 09. 2019 13:29
V pondělí, 2.9.2019 se nám podařilo dosáhnout jeskyně Vjetrenica. Skutečně prvních asi 100 metrů zam táhne (teď v létě ven, v zimě prý dovnitř) více, než 50 km/h trvalý vítr, aniž by pak dál v jeskyni bylo nějaké proudění vzduchu znát. Trochu to umocňuje i nízký vstup, helma se půjčuje u pokladny. Je vřele doporučeno ji nosit. Tak vřele, že je povinná. Ale sám jsem se přesvědčil, že tam helma není jen na ozdobu...Ne, že bychom u nás neměli krásné a zajímavé jeskyně. Máme. A, není-li člověk zrovna speleolog, máme i hezčí a zajímavější. Na této je zajímavé hlavně to, kolik toho mají jeskyňáři zmapovaného, kolik toho ještě jen tuší, a jak málo z toho uvidíme my návštěvníci, a přesto i toho je dost.
Kvůli jeskynní fauně nemají rádi focení s bleskem, ale střídají tam barvy LEDkového odvětlení, prodzě i tak se tam leccos vyfotit dá. Konečně - fotky jsem přidal na jadranskou galerii, o cestě nově otevřeným hraničním přechodem Slano - Orahov Do píšu tady na fóru na patřičném místě.
Překvapila nás pokladní: snad proto, že jsme tam byli v pondělí první a jediní, na další prohlídku tam nikdo nebyl, tak čla za námi dolů na parkoviště, otevřela kufr a věnovala nám asi šestikilovou ljubenicu z vlastní zahrádky, peníze odmítla, tak dostala od Červánka aspoň její malá dcerka přívěsek na řetízek na krk, nic vhodnějšího jsme honem nenašli. Kdo nevíte, tak u nás ljubenici říkáme meloun... a, jestli jsme si ho zasloužili tím, že jsme se ptali, netuším. Rozhodně to bylo milé.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 134
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.