Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
16. 02. 2008 21:49
Jsem samouk "kapitán" a zkušenosti získávám postupně a rád se podělím a získám další zkušenosti na tohle téma tj. kotvy,řetězy,lana,bojky,flendry,udržba člunu apod.

myslím si, že nás bude více co to uvítají ....



Upraveno 2krát. Naposledy upravil StandaM (16. 02. 2008 22:03).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 02. 2008 12:05
Asi všichni víme, že se o tomto hodně debatovalo v tématu zde, možná by nebylo špatné, kdyby admin přenesl "technickou" diskuzi sem, aby tam zůstaly jen záležitosti týkající se míst, kam s člunem jet. Nějaké zkušenosti jsem zapsal i sem.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
18. 02. 2008 07:22
To byl i tak trochu zamer aby se diskuse z tematu "
Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem " presunula sem, ale jak pozoruji zatim se to moc nedari
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
18. 02. 2008 17:15
Tak já se sem přesunuji, ať máš radost :-) Tak třeba se můžu podělit o zkušenost s lodním háčkem. Nejdřív jsem ho neměl a přišlo mi jako hloupost vyhazovat 600 Kč za tyč s háčkem, ale pak jsem si ho koupil a od té doby bych bez něj nevyjel. U břehu je to super nástroj, jak se někam přitáhnout, odněkud odstrčit, někde přidržet, zkoumat hloubku atd. Náklady lze snížit tak, že si pořídíte nějakou násadu na hrábě a koupíte si jen ten vršek s háčkem.

Mimochodem o kolik dražší je Ch. dálnice a trajekty s gumovým člunem na vleku (tzn. vlek 5-6 metrů)? Zatím jsem vozil člun sbalený na přívěsném vozíku, cca 3 metry délky a to stojí o polovinu víc než bez vleku. Ale u trajektu rozlišovali vozík do 3 metrů a větší a na tu větší cenu jsem se tehdy, bohužel, nepodíval.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Míra1 (18. 02. 2008 17:19).
Někde jsem zahlédl ceník mýtného na chorvatských dálnicích, myslím, že to bylo na stránkách chovatského autoklubu- www,hak.hr a tam bylo mýtné rozpoložkováno do všech kategorií vozidel a souprav.
Nemáš zkušenost, jak jsou iniciatvní s měřením? Mám vlek i s ojí 2,95 metru a ty necky, co povezu budou dozadu přesahovat asi o 60cm, tedy nějakých 3,6 m od koule na autě k zrcadlu.
Ten vlek je normální s korbou a bude mít jen pro účely transportu plavidélka zvlášť vyrobenou konzolu.
Dík.
Tomm
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
18. 02. 2008 17:58
to Mira1:
dik uz mam radostgrinning smiley

tyc s hackem uz mam na seznamu v loni jsem se potreboval vyhnout sutru pri dojizdeni k plazi a smudlil jsem to padlem,ktere je prisroubovane na clunu no ....pohled jak na blbceeye rolling smiley

pro dalnice by mela platit trida 2 :odkaz
pro lodni dopravu:
A - za osobu
B - osobní automobil do výšky 1,8 m
C - karavan, kempingový přívěs, mikrobus, osobní auto vyšší než 1.8m do délky 5m.
D - karavan, kempingový přívěs, mikrobus, osobní auto vyšší než 1.8m dlouhé 5-7m.
E - karavan, kempingový přívěs, mikrobus, osobní auto vyšší než 1.8m delší než 7m.
F - motocykl
G - jízdní kolo
odkaz priklad na Rijeckou oblast

to All:
letos si chci poridit jak jsem se jiz nekde zminoval kotvu a retez vzdy jsem to resil u mola nebo u kvadru za oko pod vodou

jak nad tim premyslim nebudu potrebovat dve kotvy nebo i dva retezy?
pokud pouziju jednu kotvu a zacne foukat opacnym smerem, tak hrozi uvolneni kotvy...ta druha kotva by to mohla jistit ne?
nebo jak to resite?



Upraveno 3krát. Naposledy upravil StandaM (18. 02. 2008 18:11).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
18. 02. 2008 19:22
Tomm: mě nikdo nikdy neměřil, ale vždycky vylezli (u trajektu) z budky, podívali se, řekli "mala prikolica" a napočítali mi vozík do 3 metrů, což sedí. Na tvém místě bych ale člun sfouknul (jestli je to gumák) a vezl ho sbalený, už jen proto, že s uzavřeným vozíkem se dá jet o dost rychleji než s gumákem na korbě. Něco podobného - udělat si příruční vozík na člun a ten i s člunem pak dát nahoru na korbu vozíku jsem taky řešil, pro kratší jízdy je to nejlepší řešení, ale protože si možná budu kupovat jiný člun, tak to asi nechám nedořešené.

StandaM: no přesně, moje poslední jízda bez háčku byla to samé ("přece si nebudu jak idiot kupovat nějaký háček, když to vymanévruju veslama ..." ) a veslo přidělané k člunu není zrovna ideální nástroj. Tehdy jsem to vyřešil rychlým skokem do vody, což taky vždycky nejde provést.

Díky za info, taky mě mohlo napadnout podívat se na web Jadronije, a ten cenový rozdíl mezi vozíkem do 3 metrů a nad 3 metry je teda brutální. Zase na druhou stranu je logické, že pokud zaberu prostor pro 2 auta, tak musím platit jako za 2 auta. Ta dálnice je naštěstí v pohodě (s vozíkem o 50% dražší), ale stejně to možná vezmeme po staré, časový rozdíl je hodina a když přetrpím cestu z Karlovacu do Plitvic, tak potom už je krásná silnice a že by tam měřili nad ránem, kdy tam pojedu, to snad ne. Stejně bude zase pršet jako vždy, tak budou zalezlí ...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Míra1 (18. 02. 2008 19:26).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 07:11
StandaM - co když začne foukat z boku? Dělám si srandu. Při kotvení vážu kotvu na zrcadlo a od předku mám provaz na břeh - takže se člun nemůže otáčet.
Míra1 - podle mých zkušeností měří na staré ve dne v noci. Nevím jak za deště. Snaží se vydělávat. Tak to bylo i dříve, natož pak když jim dálnice vzala kus provozu.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 07:30
to HonzaD:
jj,to je mi vcelku jasne, ale jak resis kotveni na volne vode ,tak jak jsem to popisoval v predeslem prispevku?

to Mira1:
uz jsem nasel na netu teleskopicky hacek 275,- hlinik 60/105 nebo 335 ,-110/220 cm

Jen pro pořádek to co jsem nenapsal: Ty moje necky budou od fy Gimmiyachts- člun Gimmiwee. tři metry délky, 1,55 metru šíře.
Já uvažoval jen s pevnou konzolou přišroubovanou k rámu vleku, ale Tys mne "načal" myšlenkou vozíku. Za to "načnutí" dík, abych se v devětačtyřiceti letech učil svářet.::! Nu co, budu třeba umět zasejš něco navíc( já jsem státní ouřada, víš).
Ale- třeba se to fakt naučím.
tomm
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 09:35
StandaM - kde jsi našel tak levný háček? Každopádně jdu do toho většího (220cm). Na webu jsem našel jen přes 500,-
Na volné vodě nekotvím - proč bych to dělal? Parkuji u břehu, nebo cca 3 m od mola, abych mohl vystoupit a nastoupit.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 09:50
tomm
ty jsi me dalsmiling smileyhledam Gimmi a ona je Gimismiling smiley a co bude tedy za motor?
pokud budes mit 5HP, tak pojedes skoro jednou tolik co muj gumak z 5HP
jinak jenom malickost ma lodka ve vybave padla? musís je mit.
Promiň za nepřesnýá přepis...Omlouvám se, můžem to někdy zapít..
Počítám s pěti koni, ikdyž pan mitisek říkal, že na to jde pověsit oi patnáct, že by mi při výrobě posílili zrcadlo. Ovem myslím, že bude ideální přešstítkovaný motor o deseti koních. Protože má víc jak 2,5 metru, tak ji stejně nechám registrovat u lodního a průmyslovýho registru a vybavrená bude přesně podle foršriftů, nemám potřebu tropit nějaký maléry. Bude to splnění klukovskýho snu v mým pokročilým věku.O tom háčku vůbec nepřemýšlím, ten taky bude. Jediný, co mi vrtá hlavou, je to, jak to dělají, že v přístavištích mají loďku pár metrů od břehu na dvou lanech. Tedy, jak se na ni dostanou suchou nohou a jak je to s napínáním těch lanek..
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 11:04
teď jsem to rešil s pánem(firmou) kde jsem koupil můj parník

1.kotva 2,5kg pokud pouziju řetěz jinak stačí 3,2kg - 4 kg
2.řetěz 8mm 1m
3.šekl (spojí řetěz s kotvou)
4.háček

ja bych řekl, že napínaní po uvazaní zajistí řetez,který při přitažení k molu napneš a přiblížíš loďku, ale je to jen moje teorie
budu rád, když mě to někdo vysvětlí i včetně typu uzlu na oko
používám tyto dva nebo dračí smyčku







Upraveno 2krát. Naposledy upravil StandaM (19. 02. 2008 11:07).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 11:07
StandaM napsal(a):
-------------------------------------------------------

> to Mira1:
> uz jsem nasel na netu teleskopicky hacek 275,-
> hlinik 60/105 nebo 335 ,-110/220 cm

Zkazil jsi mi den, ten 220 cm jsem koupil v Avar-yachtu za asi 650 Kč. Stěží nacházím slova. A to na internetu normálně nakupuji, tohle mě nějak nenapadlo.

Tomm: s tím přeštítkováním opatrně, nejsou to úplní pitomci. Měl jsem vedle sebe pověšené 2 motory, jeden 3,3HP a jeden 15HP a rozdíl ve velikosti i konstrukci byl hodně velký. Jo a svářet se učit určitě nebudu, to to radši dám sousedovi, ten mi to za 300 Kč svaří pořádně a hned. Ještě vloni jsem vozík neměl (tedy ještě pořád ho nemám, ale je v plánu) a získal jsem velmi příjemnou zkušenost: kotvil jsem na volné vodě v květnu na Hvaru, byly trochu vlny a protože je dost pracné dostat člun bez vozíku z vody, nechal jsem ho na vodě. Zbytek jsem tu už popisoval několikrát: v noci přišly 3metrové vlny, nevydržel šekl u kotvy a člun i s bójkou na 50kg šutru skončil na skále na břehu. Člunu ani motoru se kupodivu nestalo vůbec nic, jen jsem pár věci poztrácel. Chci říct, že kdybych měl ruční vozík, vytáhnul bych člun večer v klidu na břeh a mohl jsem si ušetřit shánění ztracených věcí.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 11:34
to Mira1:
ja zase abych měl levnější háček budu mít dražší kotvu budu to kupovat vse u jedne firmy...každý má hold různé ceny

ten šekl byl špatny nebo slabý? ja jdu do 8 mm šeklu

jen abych ti spravil náladu tak mě také člun odjel i s kamennou kotvou,ale směrem k Hvaru
ráno příjdu mrknout na parník a on nikde koukam a on se plapolá v dály směrem pryč od břehu
naštěstí se zachytil za lano na kterém visel šutr jako zátěž a držel zaháknutý za bojkovou hranici pro koupaní
vzdy jsem ho bral k chatce v kempu, ale jen jednou ne a dopadlo to takto
pak jsem hledal lepší šutr a našel tunovýsmiling smiley kvadr s okem, ale tak jsem ho večer odvážel
mám aspoň poučení na příště



Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (19. 02. 2008 11:35).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 02. 2008 17:46
Ten háček je dobrá věc. Dříve jsem ho neměl a nějak jsem neměl potřebu ho mít. Před dvěma rokama háček vyplavilo moře, tak jsem si ho vzal. Jezdím do kempu a loni jsem stál pod velkým fíkovníkem. Byla to paráda, když jsem si pomocí háčku mohl přitáhnout větev s nejzralejšíma fíkama. To je další využití háčku.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 02. 2008 15:09
Ten šekl byl špatný a já jsem to trochu podcenil, začátečnická chyba.

Do Tullnu se nikdo nechystá? Máme ještě 2 místa v autě z Prahy, jedeme v neděli.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 02. 2008 20:45
Tak by me to melo uz prijit dopravkou

kotva,sekly,hacek ...retez koupim obycejny pozink, kalibrovany je pro me zbytecny
jinak ten hacek je jeste dobry na podrbani na zadech a nejenom na mojicheye rolling smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
04. 03. 2008 20:29
tak uz mam vse doma a muzu vyjet
D33
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
10. 03. 2008 08:51
Jsem trošku starší ročník začínal jsem s loďěma v minulém století když táta koupil plachetnici třídy 420 supr věc když jsme jezdili z Bibinije kolem Kuklice odpolene když byl Meastral nejsilnější až na Kornaty ráhno skoro ve voďě já na hrazdě táta u kormidla.Bohužel moje žena i kluk je nemají potřebu adrenalinu takže jsem přešel na gumák (tedy na nudu).A teď k tomu kotvení vždy je třeba nechat zvláště lehký člun aby se mohl točit proti větru pak i gumak 3.5 metrů přežije vše pozor na jisticí kotvu vzadu večer fouká Burin z pevniny na moře a může vám zamotat přední kotvu s tou vzadu a jste při bouřce v pr.....Mě se jednou stalo že nějakej blb si dal člun vedle mého a zadní kotvu udělal tak, že se můj škuner nemohl natočit proti větru náraz větru vzal moji loď cca.60 kg a hodil ho naštěstí k němu na palubu a jemu se nestalo nic a mě se pouze ohnul aretační šroub co drží motor vyklopený 6 Kuna v želežařství.Jinak nejlepší kotva pro malej gumák jsou kolečka na zrcadlo když se mě počasí nezdá vemu ho na parcelu v kempu a v klidu chrápu.Jinak se mě zdá že je výhodnější kupovat nahradní díly a příslušenstvi v HR je to mnohem levnější než v CZ napříkad na plastové nádrží 12 litrů cca. 400 Kč na kolečkách pro Bombard 500 Kč..
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 03. 2008 08:58
Pokud to ještě někdo neví, tak spousta informací týkající se jachtingu i gumových člunů se dá najít na www.jachting.info v sekci Fórum.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 03. 2008 16:15
Ahoj pro Bessyho - Výtlačná plavba je když pluješ lodí a příď ti proráží vlny zadek lodě je v podstatě zadořenej ve vodě loď jede pomálu a má obrovskou spotřebu alespoň u mne.Při přidání se zvyšuje rychlost loď začíná lehat na vodu a klouzat po vlnách říká se tomu plavba ve skluzu.Loď má optimální spotřebu a jede rychle.Při jízdě musíš hlídat vytrimování Z nohy trimovací klapky a otáčky motoru a vše sladit tak,abys ve skluzu zůstal co nejmenší otáčky a největší rychlost a ne propad do výtlaku.
Při vlnách musíš neustále ubírat plyn abys nenajel v plné rychlosti na vlnu /je li velká/ malé prorážíš a zase hned přidávat abys nevypadl ze skluzu viz dole foto první je rozjezd z výtlaku druhé jízda ve skluzu ahoj Standa




avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 03. 2008 18:00
...Stando, děkuji...
...je nádherná...smiling smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 03. 2008 17:27
Protože máme loď, tak si tady pročítám tohle vlákno a jsem ráda, že někdo má taky takové ploblémy jako my.... kotvení lodě, vázání lodě, odplouvání ve vlnách od břehu atd.
... Koupili jsme si starší gumák se 6koňovým motorem , ale už když jsme ho kupovali, tak měl na štítku 5HP.
Přijeli jsme k moři, člun jsme ukotvili na betonovou zátěž, kterou měl pro nás už domácí připravenou. Kamarád přijel vpodvečer a už se mu nechtělo připravovat kotvení, tak se přivázal k nám....A to byla chyba.. Večer bylo moře klidné. Ráno v 6 hod. rány na dveře a náš německý soused ....Boot ist weg ....Moře už klidné nebylo. Ještě že čluny byly oranžové ---byly to jen takové oranžové tečky v dálce na moři tak 2 - 3 km. S pomocí rybáře jsme je přitáhli ke břehu....
A jak tady psal Standa*, gumáček nestačil. Koupila se loď se 70koňovým motorem, aby se kluci vyblbli, mohlo se lyžovat .... Ale jak říkal náš domácí - mála bárka, malá starost .. ali veliká bárka ..veliká starost. a taky dodával "veliká bárka nee.... puno benzína, málo vína". A měl pravdu. Starostí dost -už cestou počínaje, poplatky (na dálnici jsme ve III.skupině), provoz.... ale to se vše vydrží.
Ještě k té kotevní spojce.... kamarádovi někdo poradil použít místo spojky plastovou stahovací pásku. Má stejnou funkci jako ta spojka, ale praskne až když hodně člověk zabere. Je to jen na kratší kotvení , třeba u hospůdky
Pokusím se sem dát fotky gumáčků v dálce a současné loďky.

Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 03. 2008 17:35


Tak tam, kde je ta šipka, jsou gumáčky a než jsme sehnali rybáře s lodí, dopluly skoro až na Rab.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 03. 2008 17:40
Věro nic, jen prázdný odkaz .....
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 03. 2008 18:03
taky mě uplaval i se zátěží,ale zachytil se o hranici pro koupání,tak jsem pouze v 7 ráno nazul ploutve a doplaval pro něj:-)
krve by se mě nedořezal při pohledu na místo kde byl a on tam nebyl

to HonzaD:
nějak jsem tvůj dotaz ohledně háčku přehlídl,tak pokud je to ještě aktuální odkaz je zde



Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (24. 03. 2008 18:04).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 03. 2008 18:23
Díky. Mám kamráda v Pardubicích a ten mi háček už koupil thumbs up
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
25. 03. 2008 20:01
Kotvení na beton. Je třeba mít delší lano, když příjde pořádná vlna a člun je nakrátko, tak je zle. I malý člun má výtlak několik set kilo, takže nadzvednout beton. krychli při krátkém lanu není problém.
Stejně tak uvazování více člunů na jednu bójku. Viděl jsem při silném větru a metrových vlnách, jak se tři čluny navzájem stále přeskakovaly. Majítelé stáli bezmocně na břehu a zoufale čekali, kdy už ten vítr a vlny ustanou. Od břehu byly ty čluny jenom 20 m, ale ostré skály, hloubka a slušný příboj. Vlézt do vody by byla sebevražda.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 50
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.