Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Pravidla, povinnosti související s provozem lodí

Autor Míra1 
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
23. 09. 2016 11:08
Tak, když místo hasičáku připřáhnu hasičskou stříkačku, tak se s Fousem na tom Baťáku ani nevyhneme grinning smiley
Mimochodem, tento víkend je poslední, kdy se komoruje... a počasí vypadá slibně...
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
23. 09. 2016 11:58
Ono taky mít hasičák, když je kolem tolik vodyeye rolling smiley
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
23. 09. 2016 13:43
Citaci
Zahajskej
raschi a co máš za kocábku? Výtlak 450kg mě připadá strašně málo...
Jinak ještě doplním, že mi na SPS bylo řečeno, že se na výbavu dle nové vyhlášky při kontrolách na vodě soustřeďují.

Mám celolaminát 3,4m s 30hp 2T, ale v papírech mám výtlak 0,45m3. Jinak samozřejmě většinu těch povinných věcí mám (2 pádla, háček, hromadu lan, kotvu, vesty, fendry, světlo, bilge pumpu...), ale všechny beru jen k moři (třeba na pár hodin na Dalešicích si kotvu, vesty ani vlajkový stožárek se světlem fakt neberu).

Při posledních 2 vyjížďkách na Dalešicích koncem srpna a začátkem září nás kontrolovala policie, ale nic jiného než VMP a papíry od lodě vidět nechtěli.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
26. 09. 2016 13:39
raschi - nedalo mi to a dal jsem si další dávku příslišné vyhlášky. Sice máš uveden výtlak 0,45m3, ale pro potřebu této vyhlášky je výtlak uveden takto: výtlak plavidla Dmax - celková hmotnost plavidla včetně maximální nosnosti v kg, Takže asi budeš muset mít na své kocábce více výbavy, než sis myslel. S tou kotvou ti dávám zapravdu, je až od 1000kg. Dříve byla i pro menší plavidla a od 1000kg dvě. Takže jakási nepatrná úleva. Lano v délce minimálně 15m jsem sebou na technické neměl (a mít musel), jen tři kratší, i když ho doma mám. Zajímalo by mě, jak na svém laminátu řešíš povinnost dvou vesel či pádel.
Opravdu se to vyplatí přečíst slovo od slova a né prolítnout úhlopříčně, jak jsem to udělal já. Při každém dalším čtení nacházím další nové povinnosti.
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
26. 09. 2016 20:58
Hmm, tohle asi poliše nezajímá. Ale v případě kontroly plavidla plavební správou by chtěli i předepsanou výbavu. Páky na to mají...
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
27. 09. 2016 08:40
Citaci
Zahajskej
Sice máš uveden výtlak 0,45m3, ale pro potřebu této vyhlášky je výtlak uveden takto: výtlak plavidla Dmax - celková hmotnost plavidla včetně maximální nosnosti v kg,

Ale to je snad ten údaj o celkovém výtlaku, který je v lodním osvědčení. Tam nejsou zvlášť údaje o prázdné hmotnosti a maximální nosnosti.
Můj člun má podle údajů výrobce prázdný cca 100kg, motor podle katalogu 55kg, k tomu nádrž, baterka a další výbava, takže kompletní vybavená loď cca 200kg. Na náklad tedy zbývá 250kg, i kdybych počítal 300kg, tak jsem pořád v tom limitu 500kg.
Jinak 2 pádla s sebou vozím vždy, člun má na ně přesně pasující místo pod sedačkami (a na jednom je na konci listu namontovaný i háček). Takže opravdu výbavu pro plavidlo do 500kg mám vždy a k tomu spoustu věcí navíc smoking smiley
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
27. 09. 2016 11:44
Právě že ne, Výtlak, který je uveden v dokladech, s tím nemá co do činění. Dle vyhlášky je tento údaj veden jako výtlak vody. Tady jsem to z vyhlášky vyškubnul
Příloha č.2
1.02.1. Pro účely této vyhlášky se stanoví tento význam pojmů
o) výtlak vody V - ponořený objem plavidla v m3,
p) výtlak plavidla Dmax - celková hmotnost plavidla včetně maximální nosnosti v kg,


A všude dále je jen Dmax, pod 500, nad 500, nad 1000 atd., takže budeš muset, jak jsem psal výše, přehodnotit výbavu. Na SPS mají v kartě k plavidlu více údajů, než co je napsáno v samotných dokladech a tak moc dobře vědí, co máš mít a nemít. A Policii ČR fakt nezajímá, zda máš předepsanou výbavu, není to v jejich gesci. Obdobné je to např.u rybářů, kde Policie kontroluje oprávnění k lovu, ale jestli máš podběrák, je jim u zádele.
Samozřejmě se s tebou hádat nechci, ale je zbytečné, aby tě při kontrole SPS rozmázla
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
27. 09. 2016 13:46
Myslím si, že nemáš pravdu. Termín "výtlak vody" je podle všeho výtlak okamžitý (tedy podle aktuálního zatížení) a asi tam pouze zůstal z předchozí verze zákona, protože v té aktuální se s ním už nijak nepracuje (v předchozí se podle něj počítalo kdeco, ale jak jej měřit a kontrolovat?). V platném zákonu se pracuje vždy jen s Dmax, tedy výtlakem maximálním. A to je ten uvedený v dokladech. To je taky jediný údaj, podle kterého ti mohou na vodě kontrolovat výbavu (samozřejmě ještě k tomu délku a výkon, ale to jsou také údaje v dokladech uvedené a nikdo ti je na vodě přeměřovat nebude)
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
28. 09. 2016 11:31
... jak vybavit člun ... to záleží na úhlu pohledu ... [www.rajce.net] yawning smiley
... v tuzemsku stačí zavolat na SPS a tam Vám to řeknou ...
co ale potřebujete na Jadranu, to se dozvíte například zde ... [www.rajce.net]
smileys with beer
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
28. 09. 2016 21:29
No vidíš, mě zase napadlo (v kontextu zdejší debaty), že vlastně ani nevím, co platí na Slovensku.... když už po tom Baťáku plujeme až do Skalice smoking smiley
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
29. 09. 2016 08:32
Tak jsem si pro jistotu na SPS napsal a je to jak jsem říkal: výtlak uvedený v dokladech je výtlak plavidla Dmax podle vyhlášky.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
29. 09. 2016 08:44
Aha, ale nijak mě to nepřekvapuje, když SPS tvrdí něco jiného, než co je napsano ve vyhlášce. Pokud je ve výjkladu pojmů uvedeno to, co jsem napsal výše a ve skutečnosti se pak berou hodnoty jiné, se může stát fakt jen tady v tom našem Banánistánu. Zbytečné se rozčilovat.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
29. 09. 2016 09:46
Já ti člověče pořád nevím, kde v tom vidíš problém? Výtlak může být buďto aktuální podle okamžitého nákladu (který se mění i během plavby podle spotřebovaného paliva nebo při zastávce v hospoděsmileys with beer) nebo maximální přípustný, který je uvedený v dokladech. Co jiného by v těch dokladech taky mělo být?
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 08:59
Jen že se míchají hrušky s jabkama. Výtlak uvedený v dokladech je v m3, tj.kolik vody plavidlo vytlačí. Počítalo se to dle ponoru a rozměrů plavidla. Dmax je v kg. Pokud to dává do roviny i SPS, budiž jim odpuštěno. Logiku to ale nemá.
Včera jsem se koukal do svých papírů, mám uveden výtlak 0,55m3. Ve srovnání s tvojí kocábkou trochu nepoměr.
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 09:51
Však jsi to již opsal z vyhlášky v předchozích příspěvcích...:

Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Příloha č.2
> 1.02.1. Pro účely této vyhlášky se stanoví tento význam pojmů
> o) výtlak vody V - ponořený objem plavidla v m3,
> p) výtlak plavidla Dmax - celková hmotnost plavidla včetně maximální nosnosti v kg,


Pan Archimédés již před naším letopočtem:
"Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené."
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 10:08
1.02.1. Pro účely této vyhlášky se stanoví tento význam pojmů
-
o) výtlak vody V - ponořený objem plavidla v m3,
p) výtlak plavidla Dmax - celková hmotnost plavidla včetně maximální nosnosti v kg,
-
Zdroj informací
-
a je to uvedeno i zde
-
VYHLÁŠKA ze dne 7. prosince 2015 o vedení rejstříku malých plavidel ...
aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ViewFile.aspx?type=z&id=37363


Dle vzoru Lodního osvědčení je pouze výtlak (jen pro pořádek 1litr cca 1kg)

Pokud raschi má pouze 250kg pro náklad včetně osob tak se vejde do 500kg (váha člunu a ostatních věcí)
a tím to ukončuji debatu o výtlaku a váze lodí (pokud chcete debatovat dále tak prosím po SZ)
-
-
PS: Slavkov odeslal příspěvek dřív než já vše dohledal a byl rychlejší.

.
.

_________________________Jirka_________________________



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (30. 09. 2016 12:50).
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 11:51
Aha, tak ukonči celé fórum, pokud se zde nemůže debatovat na téma.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 13:22
Tohle mi nedá. Možná by se nad sebou meli tzv. moderátoři zamyslet!
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 13:28
[cs.wikipedia.org]

[www.mo-na-ko.net]

[www.veda-hrou.cz]

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 14:00
Děkuji za připomenutí. Definici Archimédova zákona si i přes svůj vyšší střední věk stále pamatuji. Jak ale oba tušíme v mém povzdechnutí o Archimédův zákon nešlo. Jde mi o Váš necitlivý přístup k některým diskutujícím na tomto fóru, proto jsem napsal svůj příspěvek.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 14:22
Citaci
Zahajskej
Jen že se míchají hrušky s jabkama. Výtlak uvedený v dokladech je v m3, tj.kolik vody plavidlovytlačí. Počítalo se to dle ponoru a rozměrů plavidla. Dmax je v kg. Pokud to dává do roviny i SPS, budiž jim odpuštěno. Logiku to ale nemá. Včera jsem se koukal do svých papírů, mám uveden výtlak 0,55m3. Ve srovnání s tvojí kocábkou trochu nepoměr.

Ale jo, celkem tě chápu. Veškeré naše zákonodárství je založené na slovíčkaření a kolikrát smysl zákona dokáže změnit špatně použitá interpunkce. Takže je pravda, že Dmax ve vyhlášce je uvedený v kg, zatímco výtlak v dokladech v m3. Takže by správně měla být ve vyhlášce ještě definována hustota kapaliny, ke které se Dmax vztahuje, protože maximální výtlak je daný tvarem trupu a přípustným ponorem a je stále stejný (v tom se asi shodujeme), zatímco Dmax se bude měnit podle hustoty kapaliny (a tedy Dmax ve slané vodě bude o nějaká 2-3% vyšší než ve vodě sladké). A pokud máš v dokladech pouze údaj o maximálním výtlaku (což máš), pak ti nezbývá nic jiného, než jej přepočítat přes hustotu vody na kg, což je zhruba 1m3=1000kg a dostaneš Dmax. Nic složitějšího bych v tom nehledal. V lihu ani ve rtuti snad nikdo plout nebude, aby se mu Dmax nějak výrazně odchýlil od tohoto pravidla.

Jinak maximální výtlak předpokládám určuje výrobce, takže záleží hlavně na něm, zda chce výsledek přiohnout jedním či druhým směrem (zda z třeba z bezpečnostních důvodů dá raději menší nebo z marketingových důvodů co největší). Tvých 0.55m3 odpovídá tak gumáku 3.2m? (nechce se mi hledat v historii, co přesně máš). Gumák 4.2m už má výtlak kolem 0.8m3, 4.8m už má přes 1m3


Jiri.velmez - nechápu přínos tvých příspěvků...
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 15:12
Berme to jako pragmatickou zkušennost z TK (předpokládám SPS Praha). Již zbývá pouze potvrdit shodnou metodiku v Přerově.
... a jsme připraveni smoking smiley
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 19:15
... můj názor ... je to prasárna, aby někdo jedním dechem zakázal jezdit po setmění a zároveň dal do vyhlášky vrcholové světlo ...
ale od toho máme legislativce ...
já mám výtlak 0,71, ponor 0,22 a výška vlny, do níž mohu vjet je v papírech 2 metry ... ale Bohdá, že do takové s Bushem nevjedeme ...
mimochodem ... jak takovou vlnu změřit, natož jak se přít o porušení vyhlášky ...

... nezbývá, než se držet toho co lze suchozemskou vyhláškou nebo " Námořním právem " uplatnit ...
... jak zachráním nějakého trosečníka, případně jeho člun, tak uplatním náhradu za své náklady při záchraně posádky, ev. lodi,
což vyplývá z námořního práva i za cenu prodeje jeho vraku, na což mám právo ... yawning smiley

... samozřejmě ... 2. odst. je stupidní, ale tak zní zákon ... kdyby se jím takto chtěl někdo tvrdošíjně řídit ... drinking smiley

smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (01. 10. 2016 09:50).
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
30. 09. 2016 19:29
A dle stále platného námořního práva může policie či armáda na loď s vyvěšenou pirátskou vlajkou střílet bez výzvy. Jak je to s vlajkou, na které je půllitr piva, nevím. Taky jsem ji na lodích viděl.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
03. 10. 2016 16:43
Ahoj.
Byť je tvůj příspěvek staršího data, musím reagovat.
Hledal jsem na tebou určeném - dám ti radu, která má cenu asi 6500,- Kč. Do žádnýho kurzu se nehlaš, na www.spspraha.cz jsou kompletní testy, který počítač náhodně generuje

a po pravdě, buď stárnu, což asi každý, nebo blbě vidím.
NIKDE žádné testy jsem nenašel.
Díky předem za radu na mail....p.svenda2004@centrum.cz
avatar Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
03. 10. 2016 16:56
[www.spspraha.cz]
[www.spspraha.cz]
[www.spspraha.cz]
smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (03. 10. 2016 16:58).
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
23. 10. 2016 08:58
Ahoj...myslím ze to tady patři . Minuly týden jsem se na sps ptal ohledně životnosti motoru. Mám starý 2takt Yamaha Rv1998 a měl jsem za to ,ze jeho životnost konci v souladu s nařízeními v roce 2023. Nicméně mi bylo řečeno , ze pokud již byl přihlášen na plavidle tak se již žádná omezeni na nej nevztahují a lze jej provozovat jakkoli dlouho. Tím mi tedy spadl kamen ze srdce a těším se na další dlouha léta provozu s tímto nesmrtelnym společníkem .
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
23. 10. 2016 13:14
Ano, limit stáří motoru 25 let byl zrušen, ale místo něj se při technické kontrole budou měřit emise. Zatím to sice nikdo neumí ani pro to není metodika, ale do budoucna se s tím počítá (a tedy i s dalšími náklady pro majitele lodí, kromě už teď zdražených TK)
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
23. 10. 2016 20:35
Nevím jak budou emise dělat, když motor chrchlá do vody. A to zdražení technické je těžkej úlet. Dá se za ní víc jak za STK na auto, ale mužíkům stačí foťák, tužka, papír a dělaj to na chodníku před barákem.
Re: Pravidla, povinnosti související s provozem lodí
25. 12. 2016 19:54
K pravidlům patří i vdálennosti do břehu a s tím spojené povinnosti, jak rychle, skluz či výtlak, můžu nemůžu?

Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 71
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.