Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

viněta na člun

Autor w 
w
viněta na člun
08. 06. 2005 17:08
Mám nafukovací člun délky do 4m, motor 5 HP. Potřebuji pro vydání viněty průkaz vůdce malého plavidla?
Re: viněta na člun
11. 06. 2005 21:00
potrebujes a hlavne take mezinarodni prukaz od clunu,bez toho neudelas registraci
Alex
Re: viněta na člun
13. 06. 2005 23:03
Vůdce malého plavidla platí jen v ČR. Do Chorvatska musí být mezinárodní průkaz.
Re: viněta na člun
15. 06. 2005 18:08
12.června jsem na HTZ (Chorvatské turistické sdružení) poslal následující dotaz:

Vazeni,
Mam na Vas dotaz ohledne Poplatek za bezpečnost plavby (Naknada za sigurnost plovidbe):
Na serveru [www.ihvar.cz] diskutujeme o výkladu tohoto zákona.

Pokud je to ve Vasich silách, prosím uvedte nas "DO OBRAZU"

Osobne jsem to pochopil tak, ze když mam gumový clun o délce 2,85 metru ale motor 3,7 kW tak bych nemel platit NIC
Vysvetlete mi prosim princip kombinace DELKA / VYKON MOTORU.
Děkuji

Dnes jsem obdržel následující odpověď: (kupodivu formou dopisu) :-)
Přesná citace:

více méně jste pochopil správně, že za gumový člun vašeho kalibru nebudete platit, protože v Čechách se tato plavidla neregistrují, tudíž k nim nemáte žádné doklady a tam (v HR) přihlašují pouze plavidla s technickým a registračním průkazem. Diskuze kolem gumových člunů se již vedou třetím rokem, protože tam s nimi jezdí vlastně pouze Češi. Váš člun je sice delší než 2,5 metru, ale nemá žádnou identitu a tak to nechte být. Zasílám Vám i nejnovější Příručku pro jachtaře, kde je sazebník dle délky a síly motoru v kilowatech a s ním spojená přihlašovací povinnost. Přeji krásnou dovolenou a zdravím
Helena Jajacová


Mirek
lada
Re: viněta na člun
15. 06. 2005 20:26
jdi na www.lode.cz -odkaz časopisRé /na horní liště/ najdi Legislativa
tam maš podrobný překlad.Pokud nemáš mez.registraci / ČR není potřeba/kontrolu provede mistní kapitanát ,vinětu potřebuješ
Re: viněta na člun
15. 06. 2005 21:26
- Nálepku nemusí mít plavidlo, jehož délka je menší než 2,5 m nebo má celkovou sílu pohonných strojů menší než 5 kw.


Slůvko NEBO je snad dost jasný kašlu na to dle mě je to jasný howk

Mirek
avatar Re: viněta na člun
23. 06. 2005 12:35
Abych vše uved na pravou míru - informace přímo z kapitanátu HR včéra jsem se vrátil.

Opravdu platí při překročení 1. míry to je 2,4M nebo 5Kw musí být viněta
NEVADÍ že člun nemá registraci /mezinárodní papíry/ viněta bude vystavena na vaše jméno budou tam údaje o lodi.
Při mojí poznámce že v ČR se nevystavuje pro člun do 3M průkaz mne bylo sděleno že průkaz není třeba že Italové malí průkaz až od 7M a také platí.
Ahoj Standa
Re: viněta na člun
23. 06. 2005 20:58
Tak beru zpět toto vypadá jako konečně reálná informace

Mirek
Alex
Re: viněta na člun
26. 06. 2005 20:13
Hlavně nejezděte do mariny Punat na Krku! Je to tady velká fabrika na tahání peněz z lidí. Parkování auta 49 kun za den (dvojnásobek než v jiných marinách). V marině provoz aut jako na magistrále, s obytným autem se mně snažili vyhnat na pustý svah daleko od moře bez vody a přípojky proudu atd. Všechno chtěli zaplatit předem i když nevím jak dlouho tu zůstanu. Pokud odjedu dřív, poplatky nevrací. Pokud chci platit až při odjezdu, chtějí abych jim dal do zástavy doklady od lodi, takže bych prakticky nemohl vyplout bez rizika pokuty. S hosty jednají jako s potencionálními zloději. Okolí také nic moc a S Dalmácií nesrovnatelné.. V celé zátoce zavedli nesmyslné omezení rychlosti na 2 uzle a molo pro hosty je umístěno až v nejvzdálenějším konci. Tím se každé vyplutí a připlutí prodlouží nejméně o půl hodiny. Voda v zátoce je špinavá a v marině není ani žádný vstup do vody. Takže každé zaplavání znamená hodinu prdlat krokem ven ze zátoky a zase zpět. Takže Punat poprvé a naposledy.
avatar Re: viněta na člun
27. 06. 2005 20:31
Punat je věc názoru mám tam loď již 3 rokem a je to nejbezpečnější marína v HR na počasí. Je pravda poplatky jsou pomálu o 100% větší. Moje kotvení 650euro/ 1měsíc ale na denním kotvení to není velký rozdíl.Hodinu ven nejedeš tak 20 minut a omezení je tam na 4kn.To omezení je na místě při provozu motorové jachty 12M s motorama 2x320HP by při vyšší rychlosti vyskákaly Chorvatům u městského mola bárky na břech.
Co se týká sprch a sociálek a vybavenosti maríny tak je to jasná jednička.
Tam kam tě nasměrovaly s obytným autem to slouží pro přípojné vleky lodí jako parkoviště.
Nikdy jsme tam neviděli nikoho přenocovat nebo být, je to jenom odstavná plocha.
Jinak s těmi penězi s tebou plně souhlasím je to nářez.
Je to tím že marína je státní není jako ostatní soukromé ACI a je zadlužená u Rakouských a Německých bank takže ceny v této maríně už dlouho neurčují Chorvati Jinak na Rabu,Cresu a Pagu se zase v maríně nelíbí nám podotýkám maríně ne městech vše je věc názoru ahoj Standa
Alex
Re: viněta na člun
28. 06. 2005 18:18
Tak to omezení na 4 uzle už neplatí. Ptal jsem se na kapitanátu a potvrdili mi, že platí to co je na cedulích u vjezdu do zátoky, tedy 2 uzle. Při hloubce zátoky cca 1 NM opravdu trvá vyplutí půl hodiny. Naštěstí se to tady tak vážně nebere. Souhlasím s tím, že Rab nebo Cres nejsou žádná výhra. Všude je Němců jako na.... Moje chyba. Měl jsem jet tak koncem května. Takhle je nemožné najít volnou zátoku na vykoupání. Všude nahé tlusté němky a nejméně 4-5 člunů. A\to ještě nezačaly prázdniny. Zlatá jižní Dalmacie. Za ideální marinu považuju např. Vrbosku. Spousta krásných zátok je na Visu a okolních ostrovech. Kouzelná je Korčula atd... Neměl jsem být líný popojet dál na jih.
avatar Re: viněta na člun
29. 06. 2005 16:15
Je pravda zátoky vzhledem k počtu lodí v Punatské maríně jsou plné těch lodí tam je i více jedu v neděly a jsem zvědav řešíme to že jezdíme směrem k Cresu a tam je lodí méně.
Ale i u Němců je znát že už tak nejásají vyjedou z maríny s jejich korábama a kotví v první zátoce ono 1L za skoro 1Euro a loď spolkne 60L/ 1hodinu provozu tak brečí i oni.
Pak je pravda že zátoky jsou obšancované ale jsou to lodě z Punatu.Na ty 2. uzle se hned v pondělí kouknu až budu proplouvat ven na moře.V květnu jsem tam byl ale zima déšť a vlny nebylo o co stát ahoj Standa.
avatar Re: viněta na člun
17. 07. 2005 18:59
Tak jsem okoukl tu značku je tam skutečně 2kn ani jsem si nevšiml na Rabu mají 4kn a na Pagu pro vlny nešlo plout pomálu vůbec.
Docela mne nadchla marína solaris u Šibeniku ale beznadějně plno ahoj Standa
Re: viněta na člun
31. 07. 2005 20:06
lidi, v tomhle tématu úplně plavu. Ale atˇ čtu, jak čtu, vím stejně hovno. Takže pro mně (blbce) prosím jednoduchou odpovědˇ. Chci koupit Zodiac 310 s motorem 5 Hp (pozn. : motáte tady myslím koně a kilovaty, tak co je správně ?). Co musím s touhle "výbavou" udělat, než to dám v HR na vodu ? Dík
lada U
Re: viněta na člun
02. 08. 2005 23:36
Jirko s délkou člunu 310 a motorem 5 hp dej člun na vodu bez obav.
Včera jsem se vrátil a byl jsem na kapitanátu platit za svuj/ale to je trochu jiná kategorie/a těcto zájemcu o tvuj dotaz ve frontě stálo 2/3.Je pravda ,že v dubnu udělali novelu zákona,že registraci podléhají všechny plavidla nad 2,5 m z dosavadních 3 m a motor zvedly na 5 kw-8 hp.Registrují se dokonce aji obyčejné veslice co nemají motor.S gumákem neměj obavy ,pokud nebudeš provokovat vzdálenějčí plavbou od břehu 1500m-bez obav,Ahoj
avatar Re: viněta na člun
03. 08. 2005 15:14
Jirko k tvojemu problému letos jsem byl už 4x na lodi v Chorvatsku jedu zase za 10 dnů gumák tvého rozměru a výkonu / bylo jich tam tak 30/ neměl vinětu na sobě žádný.
Ale nevím jsetly jí neměly jenom nalepenou nebo vůbec.Letos jsem projezdil s lodí Krk,Rab,Pag, nikde žádná kontrola a nic ani na velké lodě.
Podle jejich zákona i na tvojí loďku máš mít vinětu.Je to jen třeba otázka toho kdy někdo na skutru nebo na jiném plavidle začne opruzovat a oni zatáhnou celou zátoku bez rozdílu.
Pak bude zrejmě problém budou tě penalizovat a v případě nezaplacení tě mohou zabavit do konečného vyplacení i loď.
Při dotazu na kapitanátu dával úředník najevo že tak malé lodě je hloupost ale hned řekl zákon je zákon a že je malý pán.
Hrozně se divím že si nechají utíkat peníze když mají něco dané zákonem protože v Chorvatsku není nic zadarmo a je jedno jestly je to gumák nebo laminát.
Očekával jsem důslednější kontrolu jenom si nepřej aby se ti něco stalo /smetla tě velká loď a pod./ pak tě pojišťovna úplně zrujnuje podle zákona nemáš co dělat na moři.
Šťastnou plavbu přeje Standa
Re: viněta na člun
03. 08. 2005 21:32
tak díky za odpovědi. Já sem dosud žádnej člun nekoupil, ale chci pořídit prostě největší možnej s nejsilnějším možným motorem tak, abych nemusel dělat papíry na malý plavidlo a zároven jim neplatit za něco batoh jen proto, že jsem o 5 cm překročil nějakou hranici. Tohle mi zkuste nějak osvětlit.
avatar Re: viněta na člun
04. 08. 2005 13:27
Poplatek za člun musíš zaplatit když je větší jak 2,4m do 4m je to 210Kn pak na motoru nezáleží ohledně poplatku.
Když máš větší motor jak 5Kw musíš mít nějaký průkaz buď náš mezinárodní nebo jejich HR.
Pro tvoji rekapitulaci :
Loď pod 2,4m na moře je skoro blbost každou 2 vlnu budeš mít vevnitř a ve dvou máte problém skoro se plavit.
Chce to gumák tak 3,6m a motor do 5Kw nebude to sice žádné letadlo ale jezdit se s tím dá.
Nemusíš mít žádný průkaz pouze vinětu za cca 890Kč což při pořízení člunu je zanedbatelná položka.
Ovšem i tento člun při provozu u nás v ČR bude podléhat registraci na SPS /plavidlo s motorem nad 3m./
Ahoj Standa
Re: viněta na člun
04. 08. 2005 20:35
no skvělý, konečně sem to pochopil. Myslim teda.
avatar Re: viněta na člun
05. 08. 2005 10:40
Jinak takové malé čluny půjčujou chorvati moc to nestojí a vyjde ti to levnějš vyblbneš se na tom 2 dny a vrátíš když to budeš pořizovat tak dáš balík nebo koupíš vrak který povezeš tisíc kilometrů a stejně se na moři nesvezeš a ještě vinětu a přepravu.
Docela vím o čem mluvím mám v chorvatsku motorovou jachtu a v přepočtu nákladů na den ježdění a ostatní položky jsem značně v mínusu oproti půjčovně.
Ahoj Standa
Re: viněta na člun
06. 08. 2005 00:11
Příspěvek k zmatkům kolem nálepek pro čluny a lodě v Chorvatsku. Při letošní dovolené s člunem délky 3 m a motorem 5 Hp (3,7 kW) jsem navštívil kapitanát abych zaplatil pojíštění.(viz odstavec Pojíštění). K mému překvapení jsem zjistil, že místní úřednici vůbec neznají své vlastní zákony. Za 1. chtěli, abych si koupil nálepku. Když jsem jim ukázal patřičný zákon, kde je jasně napsáno, že nálepku mít nemusím, který jsem po zkušenostech s úřady mměl sebou, tvrdili, že v zákoně je chyba. Místo "ili" (nebo) má být "i" (a). Opravený zákon nebyli schopni předložit. Nastalo telefonování na různá místa. Bez výsledku. Pak jsem jim předloži e-mail od Chorvatského zastoupení v Praze (viz níže). Následoval telefonát do Prahy. Co jim řekli, nevím, ale kapitulovali. Nálepku jsem koupit nemusel a ani pojištění prý nemusím platit. Platí se jen pro lodě s motorem > 15 kW. Zase prokázali neznalost zákona (viz tabulku pojíštění níže). Takže se vyplatí vytísknout zákony v chorvaštíně a vzít si je sebou a nebát se ozvat.
Od 1.1.2006, ale nastane problém. Podle nového zákona musí i pro čluny s motorem o výkonu < 5 kW mít provozovatel zkoušku typu A podle chorvatských předpisů ( viz níže). Celé znění zákonů lze najít n. př. na adrese: [www.chorvatsko.cz]

Výpis ze zákona:

Vinjeta

Članak 6.

(1) Plovilo mora biti na vidljivom mjestu označeno vinjetom.
(2) Vinjetu ne mora imati plovilo čija je duljina kraća od 2,5 metara ili ima ukupnu snagu porivnih strojeva manju od 5 kW.

NÁLEPKA

(1) Plavidlo musí být na viditelném místě označeno nálepkou.
(2) Nálepku nemusí mít plavidlo, jehož délka je menší než 2,5 m nebo jehož celková síla pohonného motoru je menší než 5 KW.


Kopie e-mailu:

Nalepku nepotrebujete ale musite se prihlasit na kapitanatu a zaplatit poplatek pro bezpecnost plavby a dostanete povoleni k plavbe v Chorvatsku.

S pozdravem,

Natali Munitić
HTZ Prag
Krakovska 25
110 00 Praha 1, CZ
tel. +420 222 211 812
fax. +420 222 210 793
e-mail: natali@htz.cz
www.croatia.hr


Pojíštění:

Článek 2.
Poplatek z odstavce 1. tohoto Nařízení vybírají kapitanáty nebo lodní úřady při příležitosti obstarávání nálepky a to podle délky jachty nebo člunu v následujících částkách:

1. Za čluny:

do 2,5 m délky s pohonným zařízením o síle přes 5 KW 140 kn
od 2,5 m do 4 210 kn
-
-

Výpis ze zákona o provozu lodí:

(1) Plovnim objektima koji se ne upisuju u upisnik ili oče­vid­nike, a koji imaju snagu porivnog uređaja jednaku ili manju od 5 kW mora upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj brodice kategorije A.

DODATAK 6:
Program ispita za VODITELJA BRODICE KATEGORIJE A (članak 51.)

PROGRAM ISPITA

1. OSNOVE PLOVIDBE
1.1. Pomorske karte
1.1.1. Čitanje pomorskih karti
1.1.2. Određivanje kursa
1.1.3. Određivanje udaljenosti
1.2. Pravila izbjegavanja sudara na moru
1.2.1. Praktičan prikaz s modelima
1.2.2. Svijetla na brodovima
1.2.3. Dnevni znakovi
1.2.4. Zvučni signali
1.3. Signali opasnosti
1.4. Konopi i uzlovi
1.5. Meteorologija
1.5.1. Vjetrovi na Jadranu


Re: viněta na člun
07. 08. 2005 10:03
Standa* napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jinak takové malé čluny půjčujou chorvati moc to
> nestojí a vyjde ti to levnějš vyblbneš se na tom 2
> dny a vrátíš když to budeš pořizovat tak dáš balík
> nebo koupíš vrak který povezeš tisíc kilometrů a
> stejně se na moři nesvezeš a ještě vinětu a
> přepravu.
> Docela vím o čem mluvím mám v chorvatsku motorovou
> jachtu a v přepočtu nákladů na den ježdění a
> ostatní položky jsem značně v mínusu oproti
> půjčovně.
> Ahoj Standa


no tak tomu docela rozumim. Nerad si ale něco pučuju.
Míra
Re: viněta na člun
27. 08. 2005 17:43
Je nějak omezeno, jak daleko od břehu se může na malém člunu ( 2,4 m, 5 koní motor)?
avatar Re: viněta na člun
28. 08. 2005 15:36
Nevím to určitě ale né více jak 0,75nm což je zhruba 1300m ale stejně to nikdo nekontroluje ahoj Standa
Míra
Re: viněta na člun
28. 08. 2005 15:41
Dík, dál bych se s tím prskoletem, co mám půjčený, stejně neodvážil ...
Re: viněta na člun
08. 12. 2005 12:39
Re: viněta na člun
Autor: plavčík (IP zalogováno)
Datum: 5 August, 2005 23:50


Příspěvek k zmatkům kolem nálepek pro čluny a lodě v Chorvatsku. Při letošní dovolené (7.2005) s člunem délky 3 m a motorem 5 Hp (3,7 kW) jsem navštívil kapitanát (Korčula) abych zaplatil pojíštění.(viz odstavec Pojíštění). K mému překvapení jsem zjistil, že místní úřednici vůbec neznají své vlastní zákony. Za 1. chtěli, abych si koupil nálepku. Když jsem jim ukázal patřičný zákon, kde je jasně napsáno, že nálepku mít nemusím, který jsem po zkušenostech s úřady mměl sebou, tvrdili, že v zákoně je chyba. Místo "ili" (nebo) má být "i" (a). Opravený zákon nebyli schopni předložit. Nastalo telefonování na různá místa. Bez výsledku. Pak jsem jim předloži e-mail od Chorvatského zastoupení v Praze (viz níže). Následoval telefonát do Prahy. Co jim řekli, nevím, ale kapitulovali. Nálepku jsem koupit nemusel a ani pojištění prý nemusím platit. Platí se jen pro lodě s motorem > 15 kW. Zase prokázali neznalost zákona (viz tabulku pojíštění níže). Takže se vyplatí vytísknout zákony v chorvaštíně a vzít si je sebou a nebát se ozvat.
Od 1.1.2006, ale nastane problém. Podle nového zákona musí i pro čluny s motorem o výkonu < 5 kW mít provozovatel zkoušku typu A podle chorvatských předpisů ( viz níže). Celé znění zákonů lze najít n. př. na adrese: [www.chorvatsko.cz]

Výpis ze zákona:

Vinjeta

Članak 6.

(1) Plovilo mora biti na vidljivom mjestu označeno vinjetom.
(2) Vinjetu ne mora imati plovilo čija je duljina kraća od 2,5 metara ili ima ukupnu snagu porivnih strojeva manju od 5 kW.

Překlad:

NÁLEPKA

(1) Plavidlo musí být na viditelném místě označeno nálepkou.
(2) Nálepku nemusí mít plavidlo, jehož délka je menší než 2,5 m nebo jehož celková síla pohonného motoru je menší než 5 KW.


Kopie e-mailu:

Nalepku nepotrebujete ale musite se prihlasit na kapitanatu a zaplatit poplatek pro bezpecnost plavby a dostanete povoleni k plavbe v Chorvatsku.

S pozdravem,

Natali Munitić
HTZ Prag
Krakovska 25
110 00 Praha 1, CZ
tel. +420 222 211 812
fax. +420 222 210 793
e-mail: natali@htz.cz
www.croatia.hr


Pojíštění:

Článek 2.
Poplatek z odstavce 1. tohoto Nařízení vybírají kapitanáty nebo lodní úřady při příležitosti obstarávání nálepky a to podle délky jachty nebo člunu v následujících částkách:

1. Za čluny:

do 2,5 m délky s pohonným zařízením o síle přes 5 KW 140 kn
od 2,5 m do 4 210 kn
-
-

Výpis ze zákona o provozu lodí:

(1) Plovnim objektima koji se ne upisuju u upisnik ili oče­vid­nike, a koji imaju snagu porivnog uređaja jednaku ili manju od 5 kW mora upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj brodice kategorije A.

DODATAK 6:
Program ispita za VODITELJA BRODICE KATEGORIJE A (članak 51.)

PROGRAM ISPITA

1. OSNOVE PLOVIDBE
1.1. Pomorske karte
1.1.1. Čitanje pomorskih karti
1.1.2. Određivanje kursa
1.1.3. Određivanje udaljenosti
1.2. Pravila izbjegavanja sudara na moru
1.2.1. Praktičan prikaz s modelima
1.2.2. Svijetla na brodovima
1.2.3. Dnevni znakovi
1.2.4. Zvučni signali
1.3. Signali opasnosti
1.4. Konopi i uzlovi
1.5. Meteorologija
1.5.1. Vjetrovi na Jadranu

Má-li někdo novější informace, hlavně co se týče "VODITELJA BRODICE KATEGORIJE A" v roce2006, prosím sdělte je.

Všem předem děkuji.




Re: viněta na člun
08. 12. 2005 16:51
Koukám, raději chodit pěšky.confused smiley
Šimako
Re: viněta na člun
09. 12. 2005 14:52
Ahoj!Letos jsem si také kupoval CHorvatskou vinětu na člun-na Korčule.Ze zákonem stanoveného poplatku 210kn bylo nakonec asi 330kn,rozdíl byl dán zřejmě první registrací a nevím čím vším ještě.Musím říct zě v této části Jadranu byla KAPETANIJA opravdu bdělá.Každý den proplouvali kolem ostrovů a dokonce jsem viděl,jak nějakého mladíka s člunem plísnili za to,že jel s člunem blízko pobřeží moc rychle.Dá se říct,že sice neotravovali ale potkat se s nimi dalo.Zkrátka bez tý známky bych si asi vyplout nedovolil.Takže všem doporučuji ty jejich předpisy proštudovat,než vyrazíte.
Re: viněta na člun
16. 03. 2006 09:45
Nevíte prosím vás někdo nějaké nové iformace, zdali je opravdu nutné v Chorvatsku v letošním roce vlastnit nějaké oprávnění na řízení člunu s motorem pod 5KW a délky pod 3 metry, jak se o tom zmiňuje výše "Plavčík"??

Díky za kždou informaci!
Re: viněta na člun
23. 03. 2006 14:54
Pozorně si ještě jednou přečti co plavčí píše , docela dobře to vysvětluje . S motorem pod 5 KW nepotřebuješ nic. Vždyť také s tímto výkonem téměř kopíruješ břeh a bojíš se aby nezafoukal vítr. Průkaz potřebuješ s motorem až ned 5 KWdrinking smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.