Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Pas? eye popping smiley

Autor Jirka12 
Pas? eye popping smiley
24. 07. 2012 12:30
Ahoj a dobrý den,
mám dotaz. Letos se chystáme poprvé cestovat na Východ a přítelkyně včera zjistila, že má pas do 03/2012, tedy měla smiling smiley Ráno byla na úřadě a tam jí řekli, že jí stačí občanka. Jedeme SK, HU, SRB, MKD a poté do ČH a pak někudy zpátky. Odjíždíme v pátek ráno, tak mě zajímá, zda skutečně pouští na hranicích jen na OP a nebo musí být pas. Rozhodně bych se rád vyhnul nějakým problémům, stačí že budeme projíždět Albánii smiling smiley I když doufám že ta proběhne v klidu smiling smiley Děkuji za každou odpověď či radu. Jirka
Re: Pas? eye popping smiley
24. 07. 2012 14:01
Občanský průkaz obecně není podle českých zákonů cestovním dokladem umožňujícím cestování do zemí mimo EU. Některé státy, jmenovitě Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Makedonie a Srbsko, umožňují občanům České republiky vstup a pobyt i s platným občanským průkazem.
Cesty do těchto zemí přes vnitřní hranici Schengenu pouze s občanským průkazem (např. autem nebo autobusem) jsou možné, ale na vlastní riziko. Cesty přes vnější hranici Schengenu z českých mezinárodních letišť jsou možné pouze s pasem.

Zdroj informace:
[www.mzv.cz]

Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ferdiik (24. 07. 2012 14:02).
24. 07. 2012 14:03
A to je takovej problém si pas udělat? Udělají ho do 24 hodin, jen s platností na 1 rok. Teda aspoň to tak bylo.
24. 07. 2012 14:48
To Ferdiik: Díky, tohle právě řekli na tom úřadu, spíš jsem chtěl vědět, zda s tím má někdo zkušenost.

To Zahajskej: ano, to bylo, teď se dělají pasy s biometrickými údaji obličeje a otisky prstů, udělání trvá měsíc. Nebo lze udělat pas bez těchto údajů platný na půl roku a ten je hotov za 14 dní. A stojí to 1500,- což je šílený, já platil do druhýho dne 400,-, ale to už je taky deset let.
avatar Re: Pas? eye popping smiley
22. 06. 2013 08:53
Cestovní doklady

22. 06. 2013 09:04
Ostatní dokumenty

22. 06. 2013 23:10
Pro dospělé stačí občanka, bez problémů. Pro děti musí být pas.
22. 06. 2013 23:35
musiš mít pas
23. 06. 2013 22:22
Já už se nedivím, že je Česká republika tak relativně v prdeli. Dotazy některých to tady dokládají. Česká republika je plná snad i negramotných lidí. I debil ví, že do států EU stačí občanský průkaz se strojově čitelnou zónou (ty svislé čárky zcela dole) a do jiných států je nutný cestovní pas. Je jasné, že pokud dítě do 15 roků věku nemůže mít český občanský průkaz, tak musí mít cestovní pas. Jiná volba neexistuje Hlavně že všichni umíme vyjmenovat fotbalová družstva a značky piv. Jen tak dále !
23. 06. 2013 23:00
hanah, tady se ale taky drobet pleteš, i osoba mladší 15 let může mít u nás vydaný občanský průkaz, právě třeba na cestování v rámci unie.
24. 06. 2013 07:29
vydání občanského průkazu pro dítě do 15let je běžné a stojí 500,- Kč
vydání pasu pro dítě do 15 let s biometrickými údaji stojí jen 100,-
navrhované zýšení poplatku neprošlo
dřívější zápisy dětí v pasech (občankách) rodičů už jsou k ničemu smoking smiley
24. 06. 2013 09:38
KaJe napsal(a):
-------------------------------------------------------
> hanah, tady se ale taky drobet pleteš, i osoba
> mladší 15 let může mít u nás vydaný občanský
> průkaz, právě třeba na cestování v rámci unie.

Nechodil bych kolem horké kaše. Plete se skoro ve všem co tady napsal.
do jiných států je nutný cestovní pas - není pravda
dítě do 15 roků věku nemůže mít český občanský průkaz, tak musí mít cestovní pas - není pravda
24. 06. 2013 19:00
Dnes jsem vyřizoval občanský průkaz pro 10 letého syna. Cena: 50 Kč. Doba vyřízení: 18 prac. dnů. Platnost: 5 let

Zbytek příspěvku jsem si vypůjčil z webových stránek Ministerstva vnitra.

Jaké typy občanských průkazů se vydávají
občanské průkazy se strojově čitelnými údaji občanům mladším 15 let s dobou platnosti na 5 let a občanům starším 15 let s dobou platnosti na 10 let. Občan si může zvolit, zda požádá o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo bez čipu,
občanské průkazy bez strojově čitelných údajů:
s dobou platnosti na 6 měsíců, jestliže nelze vydávat občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, protože došlo k technické závadě na zařízení zabezpečujícím jejich výrobu nebo ke katastrofě či jiné mimořádné události,
s dobou platnosti na 3 měsíce, jestliže o něj požádá občan bezprostředně po nabytí českého státního občanství,
s dobou platnosti na 1 měsíc na žádost občana v případě ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu, nebo pokud občan potřebuje občanský průkaz v souvislosti s výkonem volebního práva; žádost o jeho vydání se podává současně se žádostí o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji.
Všechny typy občanských průkazů lze použít k cestě do států Evropské unie.
24. 06. 2013 20:32
Zahajskej : problem to neni ,udelaji ho dle chuti uradu maji na to 14dni , stoji to 1500kc a platnost na 6mesicu a je potreba foto na doklady , nez neco poradis alespon se informuj ....smileys with beer
Jen doplnim ze vetsinou to trva dva pracovni dny.

Upraveno 1krát. Naposledy upravil pago (24. 06. 2013 20:33).
24. 06. 2013 21:05
Fotěj na úřadech ,alespoň tady na Kladně . Fotky se dnes snad ,už nenosej jako dříve ?
24. 06. 2013 21:15
Martine, u nás taky !!! (fotěj)
25. 06. 2013 15:57
O boze o),proc tolik vykricniku ?, psal jsem ze stoji 1500,- jedna se o takzvany rychlo pas ,ouradove na to maji 14dni,realna doba je 2dny ,potrebujete mit fotky klasicke nebot pas je bez biometrickejch údaju zaznamenanych digitálně ,fotej vsude to ano ,ale digitalne

Takze pro jirku12 : pokud pritelkyne potrebuje narychlo pas :stoji 1500,- ,lze pocitat s delkou vystaveni 48h mozno i mene ale zalezi na konkretnim miste , potrebujes standartni papirove foto na doklady a platnost je 6mesicu , v pasu je klasicky nalepena fotografie jak to bylo drive...
25. 06. 2013 16:03
Díky že jste se probrali...tuhle radu jsem potřeboval minulý rok, takže to co tu píšete už vím taky. Pasy chtěli všude, v Srbsku, v Makedonii, v Albánii, v Černý Hoře i v Bosně. Občanku nebrali, všude chtěli pas.
25. 06. 2013 21:49
A jak jste to, Jirko12, zvládli, když přítelkyně měla jenom OP confused smiley
26. 06. 2013 06:05
Tak to tam asi nejeli. Řekl bych.
Ono je nejlepší mít OP i CP a je klid.
26. 06. 2013 07:34
Při jedné cestě na Jadran přes Goričan proběhla kontrola dokladů, manželka podala OP (oba trochu odlišné formátem) letmá kontrola zápisu dětí v OP, pak vizuální kontrola vzadu sedících dětí 13 a 15, jakási nejasnost Maďarsky neumím, nic méně jsem zašátral v kastlíku a vytahuji pasy stále nejasné pohledy službu konajících úředníků confused smiley následně vytáhnul pas i OP syn a to byla poslední šance jiné doklady už nevlastníme a trochu jsme znejistěli. Vytahuji tedy i řidičák a celník pouze NENTUDUM vrací nám vše nazpět a cesta byla volná hot smiley od té doby vozím úplně všechno jestli se to může nebo né místo to nezabere a při případné ztrátě, poškození případně kontrole a prokazování totožnosti mám jistotu jiného dokladu. V kempu na Krku si obsluha nechala například OP a vydali Vám ho až po ukončení pobytu. Náhradou byla jakási papírová kartička ve kterou jsem neměl moc velkou důvěru.
26. 06. 2013 08:31
Zvládli jsme to dobře, přítelkyně nakonec musela vysolit 1500,- za pas, který platil pouze půl roku, vyzvedávali jsme ho den před odjezdem. Kontrolovali nás na každým přechodu, jeli jsem transporterem v devíti lidech, tak jsme si to užili, nejhorší hranice Maďarsko-Srbsko, těm se vyloženě nechtělo, protože kontrola nijaká, jen razítko do každýho pasu. Bohužel se s tím tak mazali, že se udělala kolona na hodinu čekání...jinak pohoda, bouračka v Srbsku na dálnici nám ukázala, s jakýma lidma máme co dočinění, protože takový manévry jsem nikde neviděl, auta sjižděla z dálnice do polí a snažili se jakkoliv dostat z dálnice. Nejhezčí, aspoň pro mě, byla Albánie. Krásně zelená, kopcovitá, nedotčená evropou, samej starej mercedes s tmavýma sklama, prostě super :-D Jinak dálnice v Makedonii taky super, přirovnal bych to k český okresce, co chvíli seděl panáček v budce a vybíral mýtný, v eurech :-D
26. 06. 2013 12:48
PetrV
........................ té doby vozím úplně všechno jestli se to může nebo né místo to nezabere a při případné ztrátě, poškození případně kontrole a prokazování totožnosti mám jistotu jiného dokladu. ..............
Dělám to samé a mám klídek. Celník, poilcajt se špatně vyspí, leze na něj viróza a já se kvli němu nepodělám. CP mám uschovaný tam, OP zase jinde a je pohoda. A ta nezabíjí.
Tom
26. 06. 2013 13:01
Přesně jak píše Hradečák. OP a pas - každý na jiném místě. Prvotně při problému (zatím jeden - pokutoúplatek za plnou čáru) tahám OP.
26. 06. 2013 13:24
inu, já si osobně myslím, že kdo chce cestovat do ciziny (nebo jen do EU), by si měl vyřídit pas, i včetně dětí
a kdo neví , že by si ten pas měl pořídit s předstihem je trochu retardovanovanej, nebo šetřílek kvůli polatku za pas, nebo lenoch, a honí to na poslední chvíli
všechny kecy o občankách jsou zbytečné
a teď do mne smoking smiley
26. 06. 2013 17:14
Jelimane.Naprosto s tebou souhlasím.
26. 06. 2013 20:22
Taky vozím pasy a občanky a ještě si doklady včetně od auta před cestou okopíruji a ty si dám třeba do kufru, kdyby mi třeba doklady ukradli nebo něco a musel jsem řešit nové přes konzulát atd.
26. 06. 2013 20:54
..

Upraveno 1krát. Naposledy upravil jeliman (27. 06. 2013 08:27).
04. 07. 2013 07:43
15. 07. 2013 21:21
Ked isiel svagor cez Srbsko, chceli od neho vylucne pas. Nam za vsetky roky co sme sli busom stacil vzdy OP. Aj cez Madarsko aj Slovinsko.
Z celeho busu, mali iba 4 ludia pas.
Naspat z HR autobus takmer ani nazestavil. Len sofer cosi podal colnikovi cez okno. Asi zoznam osob.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 26
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 538 během dne 21. 05. 2011
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.