Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Příroda u Jaderského moře

Autor Paul 
Příroda u Jaderského moře
26. 02. 2006 13:27
Ahoj přátelé,
jaký máte názor na stále se zvyšující nepořádek kolem pobřeží?Nepořádek po turistech,plasty,cig.špačky a další nechutnosti v okolí?Pár let zpátky nebyl
třeba žádný problém vidět na ostrově Pag krásné želvy a nyní hrůza.Ach jo!!!
Alina
Re: Příroda u Jaderského moře
26. 02. 2006 13:46
Konkrétně přírodě asi válka prospěla, ale jestli se vystřídá za léto u Jadranu pár miliónů lidí, tak to bude za chvíli hnus fialovej..
Přírodu si ničí sami Chorvaté a potom Italové.Přinesou si na pláž plastové lahve s pitím a případně jídlo v obalu.Lahve i obaly nechají na pláži, přijde příliv, který to zvedne a odliv to všechno vezme do moře. Příliv to pak vyplaví na jiném místě pobřeží.Když se potápíte tak někde uvidíte gumy od automobilů či suť ze stavby. Těžko by někdo z turistů tento "bordel" do vody hodil.Obzvláště mladá Chorvatká generace si přírody vůbec nevážía o italech lze říci to samé.Jsou to mé osobní zkušenosti.
Re: Příroda u Jaderského moře
26. 02. 2006 15:26
Loni mne tady silně "nadzvedl" nějaký Anet, asi z Chorvatska, že jim to tam špiníme my (jako Češi). Moje reakce je tady [www.ihvar.cz] a platí stále. Jejich zvyk házet vše do moře je asi starý staletí, ale to byl jiný, "ekologický" odpad z domácností. Dnešní plasty, nerez, smalt apod., to tam vydrží hodně dlouho. Příklady: nádhernou pláž na ostrově Dugi Otok zničil nános dřevité vlny - desítky m3, zafouká-li vítr od moře, přinese vždy soubor všelijakých odpadků (jednou jsem v jinak čistém Primoštenu viděl na hladině plavat cca kýbl pecek od třešní - ty tam taky asi vydrží dost dlouho), na odlehlém místě naproti Kleku jsem při šnorchlování objevil potopené šlapadlo se sporákem a jinými bednami, zde na fóru je řeč o potopeném autě v zálivu v Primoštenu. Mluvím o věcech pod vodou, ty na břehu vidí každý sám. To jsou věci, které tam turisti opravdu nepřivezou.
Když ne samotní občané, tak aspoň chorvatská vláda má asi rozum - viz příspěvky ve vlákně o vracení PET lahví. Na rozdíl od předchůdců (Jéřa, Paul), si myslím, že se to trochu lepší s všeobecným pořádkem a že se blízká na lepší časy. Turistická taxa se platí také za úklid a pořádek veřejných míst, ne?

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
PP
Re: Příroda u Jaderského moře
26. 02. 2006 17:30
Byl jsem svědkem jak jeden místní chorvat vozil na kolečkách nějaké větve,staré cihly,atp.,prostě bordel od baráku a sypal to ze srázu mezi kosodřeviny do moře.Bylo to cca 20m od pláže.
Když je řeč o Primoštenu,tak tam jsem viděl oblázkovou pláž doplněnou sutí ze stavby-omítka,omlácené obkladačky,etc.

Chorvaté jsou prostě myšlením tam,kde jsme my byli před 20 lety,kdy bylo u nás taky zvykem sypat odpadky na černé skládky nebo za barák do lesa a nikomu to divné nepřišlo,poněvadž odvoz odpadků byl jen ve velkých městech.V tomto jsme určitě o dost dál,dneska kdybych to vyprávěl dětem,tak mi ani neuvěří.smiling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PP (26. 02. 2006 17:31).
Re: Příroda u Jaderského moře
26. 02. 2006 18:17
V podstatě máte všichni pravdu. Jen se obávám něčeho mnohem horšího, s čím jsem se na východním pobřeží Jaderského moře zatím nesetkala (ale je fakt, že v oblastech průmyslově exponovaných se nepohybuju) - jedná se o výplavy ropných produktů. Rozdíl je jen v tom, že komunální odpad se dá uklidit, ale s tím usazeným černým sajrajtem to bude nesrovnatelně obtížnější... Naštěstí z tohoto úhlu pohledu je v HR příroda ještě pořád OK. Nebo máte někdo jinou zkušenost?
Re: Příroda u Jaderského moře
26. 02. 2006 20:25
My jsme byli předloni svědkem toho, jak partička mladých lidí (myslím, že byli z BIH, ale už nevím podle čeho jsme tak usuzovali) přišla na pláž, přinesli s sebou autobaterii a vyhodili ji do vody asi metr od pobřeží...Musela jsem zasáhnout - vyndala jsem ji a česky jim vynadalaangry smileyangry smiley
Re: Příroda u Jaderského moře
27. 02. 2006 07:30
Lenka: klobouk dolů !!! Já jsem pěknej rapl, ale nevím, jestli bych si troufl.

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
Re: Příroda u Jaderského moře
27. 02. 2006 09:39
Zase tak odvážná nejsem a ani nemám ráda konfliktní situace, ale tohle mě fakt dostalo - nevynadala jsem jim až tak doslova, spíš jsem jim ostře řekla, že to tam asi nepatří. A u toho projevu jsem táhla tu baterku, u který jsem nečekala, že je tak těžká (bežně je nenosímsmiling smiley, navíc bez bot (ty jsem si v tu chvíli zapomněla vzít) po těch oblázkách nic moc. No měli ze mně akorát srandu...
Moc Vám všem děkuji,snad to bylo alespoň trochu dobré téma.
Jo,nevíte jaké je to v Pakoštane?Koupání,lidi a ostatní?Dík!
Přeji Všem pěknou letošní dovolenou!Paul
Velký omyl, jezdím již pár let na krásné místo, ostrov Lošín, který je chráněná oblast s nádhernou přírodou a milými lidmi v kempu. Dovolenou prožívám uprostřed přírody v karavanu známého, který ho pronajímá a je to super. Nic moc drahé prostě dovolená jak má být. Ne z bytu do bytu. Vůbec nechápu lidi, kteří jedou z jednoho domu do druhého. Kde je romantika a pro děti prostor?Ale abych se vrátila k tématu. Tu špínu, vajgly a papírové kapesníčky na pláži nechávají poslední dobou Češi. Měli bychom se stydět.
ahoj a hezké léto
lahve uz se v chorvatsku valet nebudou od ledna se vykupuji vsechny plastove lahve a i plechovky od piti a novinka: sklenene se vykupuji bez predlozeni pokl. bloku. co kus to 0,50 lipa, ale jeden problem to ma to by nebyli chorvati, vykupuji je jen obchody vetsi nez 200 metru ctverecnich. Ale alespon neco takze lahve zmizely urcite....Ivanacova
Julik
Re: Příroda u Jaderského moře
13. 03. 2006 11:35
Spíš bych řekla, že to je o lidech.
Nikdy by mě nenapadlo odhodit papír na zem v Čechách natož někde jinde nebo si po sobě neuklidit, když odcházím z pláže.

Svého syna od mala vedu k tomu, že papírky a odpadky na zem nepatří,
přidám k tomu pohádku o tom... jak by jsme se jednoho dne probudili a všude by byl nepořádek... nemohli bychom nikam chodit a smrdělo by to tady.... :-DDDDD

Takže vše je o výchově....;-)

Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 198
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.