Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Lastovo

Lastovo
19. 05. 2012 23:29
Zdravím,
máme Chorvatsko celkem procestované, nejvíc nám přirostl k srdci asi Pelješac. Letos jsme se rozhodli, že zkusíme něco jiného, zaujali nás fotky Lastova-tady jsme ještě nebyli. Uvítám zkušenosti, názory, tipy na ubytování...
Děkuji Miloš
Re: Lastovo
24. 04. 2013 12:24
O Lastovu tady toho moc není a tak dovolte abych přispěl svojí troškou do mlýna a na popud PetrPV se pokusím vložit i nějaké foto. Reportáž jakou má vranka o Visu, ale ode mě nečekejte, takový spisovatel nejsem.
Jeli jsme poslední 2 týdny v srpnu přes CK Valsa, jelikož jsem nechtěl riskovat hledání ubyt. na tak malém ostrově (před tím 2x Hvar na blind) a asi jsem udělal dobře. Příjezd do Splitu v sobotu 9 hod. trajekt odjížděl 10:15, doporučuji přijet dřív, protože na loď jsme se dostali s velkým štěstím. Najeli jsme my, pak posádku ukecal ještě jeden Chorvat, no a pak se zvedla vrata a už jsme frčeli. Na mole zůstalo cca. 6 aut, další jede v 17:30. Ve Vela Luka na Korčule se v sezonu přejíždí na menší trajekt, který už je poloprázdný, na Lastovo pokračuje moc málo lidí. Po příjezdu do Ubli, kde je obchod, benzinka (jediná), bankomat a pošta, zakoupení mapy ostrova a odjezd cca. 5 km do apartmanu. Velký apartmán s výhledem na moře, pod domem betonové molo. Domácí bydlí v přízemí celoročně, s domácí se dá domluvit večeře. Zátoka, spíš záliv s klidnou hladinou ze které se vyjelo na moře, se 4 domy z nichž ten náš se pronajímá, prostě naprostá samota, přesně to co hledáme. Lastovo je především pro jachtaře a lodě, které v zátokách nocují. My máme naf. člun, takže jsme toho také dost projeli. Navíc v Pasaduru je půjčovna skůtrů, na prozkoumání zbytku ostrova ideál, autem se dá taky. Lastovo je nádherné, asi zatím naše nejhezčí Chorvatsko, nejezdíme nikam 2x, ale tady udělám asi vyjímku. Z části můzete vidět na fotkách, které ale po 2 hod. pokusů umístit sem a studiu fora jak se to dělá, vzdávám a nechávám na [oryy.rajce.net]
S pozdravem Jarek
avatar Re: Lastovo
24. 04. 2013 14:34
Jarku, nádherné fotky thumbs up
Re: Lastovo
24. 04. 2013 16:48
Ahoj, díky za inspiraci. Letos jedeme na Šoltu - Maslinica, ale pak už nevím kam jet. Ted jsem viděl tvoje fotky z ostrova Lastovo a myslím že to bude velký favorit na příští sezónu.Tohle místo je to co vždy hledáme. Díky
Re: Lastovo
30. 04. 2013 10:39
Oryy je to moc pěkné.

Chtěla jsem se zeptat jestli je na Lastovu hodně větrno. Mám pocit, že jsem to někde četla. Nebo je některá část více chráněná než jiná?
Ještě mě zajímá kam jste se chodili koupat. Píší, že pobřeží je víceméně skalnaté a klasické plážičky jsou v menšině. A co teplota vody. Není třeba studenější vlivem větrů. Ale jak je uvedeno výše, používali jste nafukovací člun, tak to asi s větry bude standart.
Dík.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil vranka (02. 05. 2013 05:37).
Re: Lastovo
01. 05. 2013 13:18
Neřekl bych, že je tam nějak víc větrno. 1. týden bylo počasí úplně super, nejvíc foukalo v neděli (ještě se k ní vrátím) 2. týden se to nijak dramaticky nezměnilo, ale prostě už to nebylo tak jak ten 1. Koupání, většinou dopoledne pod domem a odpoledne odjezd na člunu na nějakou přírodní pláž, kterých je tam fakt hodně, jsou čisté, sem tam nějaký klacek a takové ty suché lístky, nebo jak to nazvat, mezi kamínky nás nezastaví. Pláže jsou, ale přístupné vesměs z moře. Lastovo je jiné na Hvaru jsem jel, buď doleva, nebo doprava, tady se dá jet pokaždé jinudy, když už v zátoce někdo je, tak nevadí zajedu tam zítra. V zálivech je voda úplně klidná Skrivena Luka, Zaklopatica, Vejo Lago, Malo Lago, ale na moři kolem ostrova, už jsou pravda trochu vlny. Voda byla koncem srpna krásně teplá, všude kde jsme se koupali a nevšimli jsme si, že by v jiné části ostrova byla třeba chladnější.
No a ještě k té neděli. Ráno pod domem trošku větší vlnky než doposud, říkám si přes poledne se to uklidní, odpoledne jedem. Uklidnilo, ale když jsme nasedali do člunu, tak se to zase zhoršovalo. Po výjezdu na moře následoval dotaz manželky, kde jsou nějaké lodě. Odpovídám, že je neděle a končí sezona, tak že asi nikdo nevyjel. Do 5 min. asi 0,5m vlny a čím dál silnější vítr, konstatuji, že tam kam jsme chtěli dnes nepojedem a přečkáme to v nejbliší zátoce. Ani tam jsme nedojeli. Vlny, neříkám že měli metr, ale moc jim nechybělo, otočka a co nejrychlejší návrat. Za manželčina bědování, že pokud to přežijem, tak už nikdy nikam nejede, jsme po 30 min. od otočky, za asistence domácích (taky už nás vyhlíželi), úspěšně vytáhli člun na molo. Dneska už je to sranda, ale tehdy děcka ani nepípli a já sem byl rád, že jsme s těch vln vyjeli.
Re: Lastovo
01. 05. 2013 21:35
Zdravím,

my sa na Lastovo chystáme na konci júna a budem rada, ak nám dáte nejaké tipy- miesta ktoré sa tam naozaj oplatí vidieť a podobne, díky!
Re: Lastovo
03. 05. 2013 08:27
Lastovo není moc velký ostrov, nikde tam není daleko. Určitě si vyjeďte na heliport na horu Hum, odbočka za Ubli, odtud je krásný výhled na celý otrov, můžete prodloužit krátkým výšlapem na samotný vrchol Humu. Potom starobylé městečko Lastovo, je tak zvláště postaveno na svazích údolí. Z Lastova sjeďte do Sv. Juri, pozor hóóódně úzká cesta, dole se dá okoupat a je tam i nějaká restauračka. No potom velké zátoky Skrivená Luka, Zaklopatica, Pasadur a další objevíte na místě. Vůbec nemáme probádanou východní část ostrova, tak snad letos.
Re: Lastovo
12. 10. 2013 15:28
[www.novinky.cz]

Docela mě to zaujalo. Máte ještě někdo zkušenost s tímto místem? I podle fotek od oryy to vypadá dobře...
Re: Lastovo
21. 10. 2013 19:59
Osobně jsem strávil dovolenou na ostrově Hvar, ale kamarádi mi říkali, že se tam byli podívat, když byli na Korčule a ostrov se jim líbil. A celkově slýchávám samá pozitiva na ostrov Lastovo
Re: Lastovo
21. 10. 2013 21:39
Romans.
Mám úmysl napsat report z Lastova .Máme ho letos trošku projeté. No takový malý ostrov to není problém,ale zatím mi čas nedovoluje, tak až začne nečas a nebude práce venku.

Pro zvědavce:nejeli jsme ze Splitu,je to finanční nářez a tak jsme jeli přes Pelješac z Orebiče na Korčulu do Dominče,pak celým ostrovem do Vela Luky a odsud přes dvě hodiny pidi trajektem na Lastovo. Mimo jiné jsme na zpáteční cestě chtěli pobýt na Pelješaci a dolů k Dubrovníku .Místa co jsme již několik let nenavštívili. Muži řízení nevadí a benzin vyjde levněji než loď, ale to je na každém jak se rozhodne.
Ale bylo nám tam moc dobře.
avatar Re: Lastovo
21. 10. 2013 21:48
Vranka: ale nečas už skončil grinning smiley Ale jinak se těšíme na podrobnosti, moc nás to zajímá, dosud nenavštívená lokalita.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: Lastovo
30. 10. 2013 19:51
Tak tedy Lastovo 2013
Vyrážíme jak jinak, než hekticky v sobotu okolo třetí po předchozím zabezpečení babičky a nekonečným radám dorostencům ,kteří poprve zůstávají sami doma. To je vítané.

No a já balím materiály na Hvar,Vis ,Slovinsko a Lastovo. Někde mezi Piešťany a Bratislavou padne rozhodnutí, že teda letos Lastovo. Nic nám nebrání. Stan a spacáky máme sebou a kemp tam na rozdíl od Visu jeden je. To , že nám chybí jakékoliv léky mimo lékarničku v autě zjistíme až časem. Tak jako jedna sklenička pro dva je trošku málo.

Jedeme jako vždy Maďarsko,kousíček Slovinska a pak již po staré. To je Plitvice a dále.Cena trajektu na Lastovo je velmi nehorázná. Jednak proto volíme trasu po vlastní ose na Pelješac do Orebiče. Z Orebiče do Dominče na Korčule ,přes celou Korčulu do Vela Luky a pak trajektem přes dvě hodiny na Lastovo. Na zpáteční cestě chceme navštívit naše oblíbená místa která jsme již delší dobou neviděli.

V neděli ráno ještě pobýváme u pramene Cetiny a u Peručka jezera a pak tradá. Trošku chyba, že jsme zkusili dálnici až do Vrgorac a tam se to tlačilo. Další ztráta nastala na hranicích s Bosnou a tak nevíme jestli stihneme trajekt v Orebiči. Tam opět velké husto ale Orebič dobře známe, takže se nám podařilo nalodit. Za náma asi tři další auta a již jedeme do neznáma.

Korčulou projíždíme téměř nepředpisově. Ještě, že mám skvělé mapy českých autorů. Přístav Vela Luka je téměř/ PRÁZDNÝ /což není pravidlo jak zjistíme cestou zpět/.Z kanceláře Jadrolinie mi volají na loď jestli nás ještě vezmou a už nás navádějí. Ještě asi dvě auta by se vešla,ale trajekt je to pidi.
Stíhání lodních spojů nebylo nic pro slabé povahy ale vše dopadlo ok a nemusíme nocovat na Korčule. To by ale možná taky nebylo k zahození.

Hanibal Lučič nás veze do trajektového přístavu v Ubli. Míjíme ostrov Mrčara po pravé ruce. Ubli na mě nepůsobí skoro nijak. V samotném přístavu je benzina a jeden potravinový obchod ze tří, které jsme na celém ostrově našli a kancelář Jadrolinie. Jediné plus z mé strany je, jak jsme až později zjistili blízkost snad jednoho z nejkrásnějších míst na koupání. To až později.
Jsme tu a jedeme se pohlédnou po kempu Skriveni.

avatar Re: Lastovo
30. 10. 2013 23:38
... Vranko, kouzelné ...
" ... no ale ... co bude dál ... ? " cit: prof. Hrbolka z Marečku, podejte mi pero, při básni básni ... Jako lvové ... grinning smiley
Re: Lastovo
31. 10. 2013 08:53
Pěkné.
smileys with beer
Re: Lastovo
02. 11. 2013 21:46
Kemp Skrivení je kousek před zátokou Skrivena luka v „poli“. Do zátoky jsme chodili pěšo ale vzdálenost nevím. Možná kilák.
Kemp klasika pod olivami ,rogačem. V podstatě je to jejich domácí zahrada v létě proměněna na kemp. Jak s užitkovou zahradou , tak s domácími zvířaty v zádech. Ale pohoda. Ne každé místo mohlo mít auto vedle stanu. Společné mražáky. Sociálky a sprchy asi standart. Byli jsme i v lepších i horších. Paní se snažila.
Součástí je i domácí restaurace, kde se dá jak snídat tak i večeřet. Kod na Wifi nám naklepli do mobilu na požádání. Potřebovali jsme zaplatit cestovní připojištění a pak jsme to využivali stále, když jsme tam pobývali. Jako zpestření večera byl strop plný gekonků a občas některý vypadal jako by ho to nahoře již nebavilo. Cena za ubytování 2 osoby,stan a auto 110 kun.


Pohled ze silnice než se za zatáčkou odbočí do kempu.
Pohled od odbočky ke kempu na Skrivena Luka

Re: Lastovo
03. 11. 2013 14:56
Odpoledne 4.5 po příjezdu, jsme hned začli s průzkumem okolí.
Mimo zátoku Skrivena luka bylo nám nejbližší moře zkratkou přes zahradu kozí stezkou .

Zátoka USKA
Je vidět i částečně při sjíždění hlavní cestou směrem na Skrivena Luka. Je to víceméně přístupné místo lodí nebo již zmíněnou stezkou. Zátočinka z dálky úžasná. Je tam velmi bohatý mořský život ale také nehorázné smetí. Celá pláž na konci zátoky byla asi tak půl metru na výšku plná smetí z moře. Pravděpodobně tady nikdo nikdy neuklízí a tak tato přírodní „ljepota“ má nedostatek. Takže za mě jenom pobyt na skalách. Ale voda úplně čirá a chobotnice metr od břehu. Jinak je to ale nádherné místečko.


Tímto způsobem jsou na ostrově značeny téměř všechny pláže i zátoky.

Re: Lastovo
03. 11. 2013 19:43
Den druhý 5.8
Vyrážíme pěšky do Skrivene Luky. Osada nemá vlastní obchod ale dvě restaurace. Nám se líbila moc tato, Porto Rosso. Je zde patrný velký stavební boom a hromady karisítí na každém rohu. Umím si představit, že bych tady byla ubytována i v soukromí bez lodě. Okolí poskytuje nádherné přírodní scenerie. Cesta nás dovedla na samotný mys Ponta od Stražice. Koupeme se v křišťálové vodě s pohledem na protější známý maják Struga.


avatar Re: Lastovo
04. 11. 2013 09:42
Fakt pěkné,jen malý dotaz,jaká je cesta od trajektu do kempu a ještě zda tam byl někdo s obytným autem ?? Nebo je to dosažitelné jen s osobním a ze stanem. Trajekt jak jsem se díval přepravuje asi vše.

MirekŠi
Re: Lastovo
08. 11. 2013 22:19
Tvsat
Cesta od trajektu do kempu je krásná nová nedávno rekonstruovaná asfaltka. Ani sjezd do kempu nemá žádné obtíže pro obytné auto. Místa by byly hned na kraji ještě před dojezdem k restauraci a označení kempu. Místa jsou vidět na páté fotce shora v popisce kempu. Muž tvrdí, že tam karavany nějaké byly ale já se přiznám ,že si nevybavuji.
Jenom nedokážu říci, jestli v případě Lastova je karavan to pravé. Široká silnice je jen ta napříč ostrovem a to je asi 15km. Z Ubli do Skrivené luky. Jinak pokud jsme zajížděli do různých zátok, tak to byly víceméně uzounké cesty nebo polní. A ty nebyly také nijak široké. Takže bych to moc nedoporučovala.
Většina, se kterými jsem si psala, doporučovali Lastovo spíše na kole. Právě kvůli drahé přeprave na ostrov a také kvůli jeho malé rozloze. Ale to by pro nás nebylo. S osobákem jsem neměla pocit, že by nám tam neposloužil dostatečně. Náše dovolené jsou poslední dobou krátké a tak přesuny jsou časté.
Ano opravdu tam kotvily lodě, které měly vlastní kola a pasažeři prohížděli ostrovem. Takové kololodě. Pokud třeba by jste brali kola sebou, zase je to jiné.
Časem mám úmysl ještě dodat nějaké fotky a tak přidám i silnice pro představu. Asi jich moc nemam nafocených spíše jen ty zvláštní. Co se týká trajektu tak tam nebude problém.


Pokračování výšlapu Skrivená luka poprve:
Zpátky se nevracíme stejnou cestou ale jdeme polní cestou po druhé straně mysu. Podle mobilu máme dojít na stezku nad Uskou. Byla to vynikající volba. Nádherné výhledy na krajinu a jako bonus pláž Kujenčeva Ropa. Později zjišťuji, že je vedena jako naturistická. Vedro jako o žních ale všechno vyváží ta krása.

Končíme Uskou a na oběd do kempu.
avatar Re: Lastovo
09. 11. 2013 17:58
Děkuji ti moc.Jde mi jen o cestu od trajektu do kempu a pokud je tomu tak jak píšeš,tak nic dalšího neřeším,to je to co potřebuji vždy vědět.Samozřejmě jsme na výlety vybaveni.Dříve jsme vozili kola,ale teď v pokročilém věku a horku vozíme benzinové přibližovadlo-skútr.Tak můžeme využívat výhod obytného auta a výlety po kraji děláme na skútru.Těším se na další fotky.

MirekŠi



Upraveno 2krát. Naposledy upravil tvsat (09. 11. 2013 18:02).
Re: Lastovo
11. 11. 2013 10:37
Tvsat tak to na skútru bude dokonalé. Tím přefrčíte ostrůvek křížem krážem v pohodě.
avatar Re: Lastovo
11. 11. 2013 18:29
... Vranko, moc hezké ... a ty lilky thumbs up
akorát ty fotky jsou takové bez lidí ... anivá Pepa ...
smileys with beer
Re: Lastovo
12. 11. 2013 21:00
No tak lidičkové Bessy letos nebyli. Lidí jako šafránu. Je pravda, že celkově jsme potkávali minimum. Jenom ty nejfrekventovanější oblasti měli větší četnost ale obecně roztroušené dvojice nebo mini skupinky.


Totéž místo, tentýž den.
Opět Skrivena Luka ale vydáváme se levým břehem směrem k majáku Struga. První prozkoumáme samotný konec Luk, pláž Mali žalo. Voda velmi mělká, dno zpočátku lehce písčité až štěrkovité, traviny, bohatý život a nádherný samotný dům v čele zátoky. Je to můj favorit a je nepřehlédnutelný téměř při pohledu na osadu z jakéhokoliv místa.



K samotnému majáku vyjíždíme super úzkou silničkou autem, přestože na úpatí kopce je vyvrácená značka, že tedy vstup není žádoucí. Dopoledne jsme totiž sledovali auta plazící se nahoru i dolu a tak jedeme také. Varianta potkat protijedoucí vůz nepřipadá v úvahu.
Samotný maják obývá již třetí generace rodiny Kvintů a je možné se tu ubytovat. Ve „dvoře“ majáku je veselo. Dospělí i děti se kropí vodou z hadice ze studny, která je ve středu dvorku. Domlouváme si obhlídku majáku a okolí zvenčí. Mám silné cukání vidět ty světla naživo ale nezdá se mi vhodné loudit vidět i interier. Tak jenom tady:http://jan.kepic.cz/view.php?cisloclanku=2010100001


Útesy pod majákem.


Zbytek dne trávíme na rybolovu a koupačce pod majákem proti Skrivené . Na závěr ještě jdeme pobřežím opět na špičku mysu pod maják z této strany. Je zde lehce patrný chodníček, památky po požáru, miliony ještěrek. Nemám vhodné obutí a tak vzdávám dojít mizejícím chodníkem až k moři.Škoda.


Re: Lastovo
18. 11. 2013 20:04
A je 6.8 a jedeme do městečka Lastovo ale tam až později později. Nejdříve do zátoky Zace. Je to překvápko.Cesta je z většiny polní a ještě kousek jsme šli pěšky. Malá zátočinka, rodinka s malými dětmi na pláži,lehce studenější voda,výhled v dálce na Korčulu nebo možná je to Mljet. Ještě v tom nemám jasno.
Opět plno celkem vlezlých ještěrek, ve vodě neznámá havěť .Dokonce když jsem delší dobu bez pohybu klidně by mi vlezly na knížku.Asi chtivé vzdělání.
Skupinka z domku v zátoce ulovila škarpinu tak máme i podívanou.


avatar Re: Lastovo
19. 11. 2013 19:46
Vranko,hezké fotky thumbs up . Výhled bude nejspíš na Korčulu a za ní Pelješac.
Re: Lastovo
19. 11. 2013 21:19
Vranka:
Závist.Před lety jsem tady ty zapadly kouty jako Vis,Mljet a Korčula objevoval sám.Lastovo u mě v kolonce "Chorvatsko" zůstavá neobjevené.Ty fotku mě trošičku rozbily,chtěl bych bukovat na konci 11/13 trajekt na oblíbený středomořský ostrov,ale hlodá to ve mě.Vzal bych si kolo (horské prémie mi neva) a trošku to projel.S prachama na těch 16-17 dnů,co tam budu to asi stejně vyjde podobně,jak Sardoška.Trošku asi to počasí,já jinak jak v červnu nemůžu,ale třeba by byla klika.
Skromnej dotaz,ostrůvky Lastovnjaci (Šapljun) jste nezkusili???

Z té zátoky je vidět Korčula.Mljet je z Lastova vidět právě z ostrůvků Lastovnjaci a nebo ze uvaly Barje.
Re: Lastovo
26. 11. 2013 19:30
Zdravím.

Neměla jsem volno a teď jsem choroš, tak jen krátce. Prokládám to slivovicí s čajem a nožky mám ve vařící vodě v kyblíku a pak pelíšek.

Petře nevím jestli je Sardinie zajímavější než Lastovo. To nedokážu posoudit. Na Lastovu je všechno jinak. Alespoň mě to tak připadá. Možná je to tou malou rozlohou nebo nevím. Ostrůvek Saplun byl v plánu ale čas nedovolil. Chtěli jsme ještě na pevnině navštívit místa z dřívějška, kde jsme pobývali a tak tento údajný skvost nám zůstal utajen. Možná jiní ho už navštívili a napíší. Jen mě mátlo, jak některé starší mapy ho uvádějí jako Mladine Měla jsem v tom trošku zmatek.

Tak tedy dále.
Když jsme se nabažili Zace stěhujeme se do zmiňované Barje. Opět autem nelze dojet ale musí se dojít pěšky. Zátoka nemá žádný prostor na břehu pro lelkování. Jsou tu asi tři apartmány v břehu a s dovolením jdeme přes pozemek na takové rádobymolo abych si mohla zaplavat.Rozhodla jsem se ,že se tu budu koupat za každou cenu. Balada. Je tu nádherný výhled na ostrůvky a dokonce jsem teď dodatečně zjistila,že na té přiblížené fotce jsou patrné obrysy toho Mljetu.
V levém rohu zátoky vtéká menší vodopádek do moře. Padající vodu je slyšet již na příchozí pěšině.
V lese jsou roztroušené opuštěné obydlí.

avatar Re: Lastovo
27. 11. 2013 08:10
Tedy ,Jančo, to je počteníčko. Fotky musí hřát lépe, než nápoje, které konzumuješ.
To, co uvádíš, to vyhledáváme. Zátoky, opuštěná místa, civilizace daleko. Kdo nebyl, nepochopí.thumbs up
avatar Re: Lastovo
28. 11. 2013 17:54
... Fousi ... a kdo byl, nepochopí ... jak jsi to dojel do Zavaly na pádla, když Ti došel Natural cestou ... pochopitelně ... z té opuštěné zátoky ... grinning smiley
Vranko ... kouzelné ...
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.