Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vranské jezero

Autor Pavel J 
Vranské jezero
10. 01. 2006 21:24
Dobrý den,
máte někdo prosím zkušenosti s chytáním ryb na Vranském jezeře?
Díky.
Re: Vranské jezero
11. 01. 2006 14:29

Nejaké info mám, snaď pomôže. (Nie som rybár)
Asi pre 3 rokmi sme sa tam vybrali dve rodiny na výlet a rybačku. Kupuje sa tam jednorázové oprávnenie ( teraz je to jedno, lebo sa kupuje všade aj pri mori). Buď sa to dá kúpiť vopred na správe jazera ( kde sme to kúpili aj my)na severnej časti. Dadatočne sme zistili, že prax je taká, že jazero "obchádza" strážnik na mopede, u ktorého sa dá to oprávneie kúpiť tiež. To je asi lepšie riešenie - chytám a keď príde zaplatím. My sme nechytili nič. Ale miestny rýbár u ktorého sme sa radili čo a ako, nám pri odchode daroval asi 10 kaprov - aby sa nám nesmiali ženy, ktoré odišli aj deťmi jedným asutom vopred. To nie je sen to je skutočnosť.
Lovu zdar
Miro

na www so našiel v HR poriadok parku Vransko jezero, tu je časť týkajúca sa rybolovu:
4. RIBOLOV
Članak 34.
Gospodarski ribolov na području Parka prirode nije dopušten.
Članak 35.
Rekreacijsko-športski ribolov dopušten je na području Parka prirode uz uvjete propisane ovim pravilnikom.
Rekreacijsko-športski ribolov smije se obavljati na cijelom području Vranskog jezera osim na području Ornitološkog rezervata (sjevernoistočni dio Vranskog jezera) i vodenog pojasa širine 300 m uz vanjski rub vodene granice rezervata (mirna zona).
U ribolovu je dozvoljena uporaba najviše 2 (dva) ribolovna pribora (štapa) sa najviše 3 (tri) udice po jednom ribolovnom priboru (štapu).
U ribolovu je dozvoljena uporaba svih vrsta mamaca kao i načina lova ribe.
Zabranjen je noćni ribolov i ribolov na dva različita mjesta istovremeno.
Dozvoljena dnevna količina ulova u rekreacijsko-športskom ribolovu iznosi najviše do 5 kg ribe. U dozvoljenu količinu ribe od 5 kg ne ubraja se trofejni ulov jedne ribe koja je teža od 5 kg. Dnevno je dozvoljeno uloviti samo jedan primjerak trofejne ribe.
Najmanje veličine (dužine) ispod kojih se ne smiju loviti ribe su:
– šaran 30 cm
– som 60 cm.
Svi primjerci riba ulovljeni ispod određenih minimalnih veličina (dužina) moraju se odmah vratiti u vodu.
U ribolovu je dozvoljena uporaba brodice s pogonskim motorom najveće snage do 3,75 kW.
Rekreacijsko-športski ribolov smije se obavljati od 15. svibnja do 1. travnja.
Za obavljanje rekreacijsko-športskog ribolova plaća se naknada. Naknada je prihod Ustanove.
Visinu naknade, kao i način plaćanja utvrdit će Upravno vijeće Ustanove.
Članak 36.
Na pitanja koja nisu uređena ovim Pravilnikom, a odnose na na ribolov i zaštitu riba, odgovarajuće se primjenjuju odredbe Zakona o slatkovodnom ribarstvu (opće zabrane i mjere zaštite, vrijeme lovostaja, najmanja veličina pojedinih vrsta riba i dr.).
Re: Vranské jezero
19. 03. 2006 10:42
Vranské jazero je skutočne krásne ale s rybolovom priamo nemám skúsenosti. V diskusiách s miestnymi obyvateľmi som však zistila nasledovné:
Najatraktívnejší rybolov pre miestnych je vždy skoro na jar, kedy miestny združený rybársky zväz (rybárov okolitých obcí) organizuje výlov sumcov. Využívajú najnižšiu hladinu jazera počas celého roka a na lov používajú traktory. Vylovené sumce dosahujú veľkosť viac ako 20 kg, výnimkou nie sú viac ako metrové kusy. V priebehu niekoľkých rokov sa mi nepodarilo zistiť presný termín tohoto výlovu a tak prosím, ak niekto vie o termíne tohoročného výlovu, oznámte mi to.
K lovu v priebehu roka je možné si požičať celú výstroj (napr. celodenné požičanie motorového člne stojí cca 100,- kuna), najpohodlnejší prístup k jazeru je bicyklom, alebo pešo. Treba počítať s dlhými trasami (jazero má cca 20 km), veľkým množstvom hmyzu a bažinami spolu s vysokou trstinou (často sa cez ňu nedá prejsť), preto je dobré držať sa miestnej mapy (je na námestí Pakostane). Na najprístupnejšom brehu je kamp s plným vybavením aj hotelom. Krajšie bývanie je však v Pakostane.
Cesta od hraníc Chorvátska je už dialničná (poplatky sú cca 400,-Sk), vychádza sa výjazdom Pakostane, tesne po dedine Vrana je vľavo jazero a vjazd do vybudovanej zóny jazera.
Príjemnú dovolenku.
Re: Vranské jezero
21. 04. 2006 08:59
Párkrát jsem tam na rybách byl.Jezdil jsem tam z Pakoštane (2-3km)k hlavní bráně kempu kde je možné parkovatJestli jsem to dobře pochopil a vysledoval tak kemp slouží hlavně cizincům,
kdy chlapi od rána chytají ryby a dámy ráno naloží děti a jedou se koupat k moři.
Veškeré krmení a příslušenství koupíš ve výborně zásobeném obchodě přímo v kempu.
Přijedeš najdeš si místo a porybnej si tě najde.Tenkrát stála povolenka 40kn.
Chce to házet dost daleko,nebo si půjčit loďku. Ještě k tomu kempu za celou dobu jsem neviděl že by se někdo koupal u rybářů,asi je to tím že jezdí všichni k moři.Je tam absolutní klid a přes den je tam jen minimum lidí.Doporučuji.thumbs upH.S.
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 08:21
ahoj.
nevíte, jak je to s cyklostezkou? jestli se dá jezero objet na kole? někde jsem četla, že by na nějakém kopci v obci Vrana měla být zřícenina hradu. Víte o tom něco?
díky

leguán
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 09:32
Já bych teda řekl že se asi objet nedá. Na pár místech jsem se snažil dostat k jezeru ale všude je tam strašně vysokej rákos nebo co to je Jinde jsou vinohrady,takže jsem se tam prokousal stejně až kempem. confused smiley A podle toho kolik bylo na silnici "kolistů" tam cyklostezky asi nebudou. Ale jak je to kolem Vrany to netuším. H.S.cool smiley
M
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 15:11
Okolo Vranskeho jazera vedie cyklotrasa , je ciestocne alebo v r.2004 bola znacena.Je ale vhodna pre horske bicykle.Da sa na nu napojit uz z cyklotrasy od Biogradu. Z Vrany je mozne pokracovat do Biogradu po rovine polnou cestou.Tak sa da vylet z Biogradu okolo Vranskeho jazera pekne zokruhovat.Informácie a mapky sa daju ziskat v miestnych informacnych kancelariach ,ktore sa nachadzaju v kazdom vacsom primorskom mestecku.Do Chorvatska uz bez horskeho bicykla ani necestujem. Stastnu cestu.M
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 16:50
díky za info

mám naplánovanou trasu z Murteru (jezera) přesVran.jez. , obec Vrana, pak zpět přes Biograd :-)

už se těším
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 16:51
Cyklostezky tam asi vedou, loni při pobytu v Pirovaci jsem vyfotil mapu okolí, kde jsou nakreslený nějaký trasy. Bohužel jsem neměl kolo abych je projel. Mapu můžu poslat mailem.
pavel
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 18:16
Áno cyklotrasa tam je. Pokiaľ sa dobre pamätám, tak vedie okolo celej Vrany Mám niekde aj mapku, ale sťahovali sme sa...Ak ju nájdem oskenujem a dám vedieť. Mám ju z nejakej info kancelárie v Biograde. Inak na nete som našiel : [www.vransko-jezero.hr] . Tam sa píše okre iného:

Oko Vranskog jezera se proteže više od 50 km Biciklističkih staza koje se međusobno razlikuju težinom kao i krajolikom kroz koji prolaze.... Iný odkaz Chorvátske pobrežie a ostrovy zo sedla bicykla - [www.straky.sk]
Miro
Re: Vranské jezero
20. 02. 2007 19:54
holyfield
vitalita

byla bych moc ráda :-)


stepanova.radoslava@post.cz
Re: Vranské jezero
21. 02. 2007 03:57
Doma som ju zatiaľ nenašiel, ale je to táto istá [biograd.info]. Doporučujem obrátiť sa na Chorvatské turistické združení, Krakovská 25, 110 00 Praha 1
tel.: 02-22211812 tel./fax: 02-22210793. Pred sezónou mávajú celkom slušnú zásobu máp a prospektov. Zašlú zdarma. Aspom ja mám také skúsenosti s Bratislavou. yawning smiley
Miro
Re: Vranské jezero
21. 02. 2007 09:54
A projel jste někdo ty trasy?
M
Re: Vranské jezero
22. 02. 2007 11:25
Ano. Okolie Vranskeho jazera, ciastocne Brac,cely ostrov Pasman, okolie Primostenu , okolie Vodic po Murter a Sibenik, vasciu cast Cresu , okolie M.Losinu ,
okolie Basko Polia a Makarskej , po hasicskych kamenitych cestach v podhori.Ubytovanie v kempoch a transport VW T3 Westfalia 1.6 D s vyklopnou strechou.Niekedy su zamracene dni v Chorvatsku ocakavane aby sa lepsie jazdilo ,no ked je horuco ,s manzelkou startujeme o 5.00-05.30 a o 10.00-11.00 koncime.Plan na r.2007 este nemam , za namety budem povdacny. M.
M
Re: Vranské jezero
22. 02. 2007 11:47
Zabudol som na okolie Novalje na Pagu s fajnovym kempom Strasko. Podla mna najkrajsia a najcistejsia morska voda pri kempe v HR.Na tury do okolia ako som pisal aj v predchadzajucom odkaze treba mat pevny horsky bicykel-kolo , vodu ,prilbu , fotacik a dobre sedadlo a zadok. Neslapeme na cas-sme predsa na dovolenke.Vela prijemnych zazitkov na 2 kolesach s vlastnym pohonom praje M.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 52
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.