Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

ENC krabičky pro placení mýta

Autor misan007 
Re: ENC krabičky pro placení mýta
23. 07. 2017 16:02
Krabku manželka drží přitisknutou na sklo, samozřejmě držákem ke sklu.
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
23. 07. 2017 17:40
My jsme ji zkoušeli taky držet přitisknutou ke sklu vedle zpětného zrcátka, tam, kde je vyznačený prostor, kde by sklo mělo být "propustné", ale asi ne držákem ke sklu, a nic. Ale stačilo vystrčit ruku s krabičkou z okna a fungovala bez problémů, kromě Sv. Heleny ve směru do Záhřebu, kde měli nějaký problém, ze dvou ENC pruhů otevřený jen jeden a každému autu to trvalo, než projelo. Po zkušenosti z výjezdu D.Zdenčina, kde jeden Maďar vjel do ENC pruhu bez ENC a na dlouho ho zablokoval, vím, že i když si na vjezdu nevezmu lístek, ale pípnu si vjezd přes ENC, můžu jet na výjezdu i přes "cash", podat krabičku obsluze a ta mi to odpípne. To jsem dosud nevěděl. To se hodí právě v případě, že je na výjezdu v ENC pruhu problém a v ostatních pruzích je to rychlejší.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
23. 07. 2017 23:01
Napadlo mne, že pokud by měla anténa výraznější směrovou charakteristiku na stranu držáku, tak při položení touto stranou na palubku by se příjem/vysílání výrazně zhoršilo. Ale tuto teorii trochu vyvrací to co uvádí kolega Bukovec, v tomto případě (ručně přitisknuta na sklo "správnou" stranou) by měla krabka fungovat dobře... pokud se tedy nejedná např. o sklo s vyhříváním.
To co je vidět na fotkách vnitřku krabičky vypadá jako wifi anténa se zrcadlem, tedy směrová, ale jak to funguje v pásmu 5,8 GHz fakt netuším smiling smiley .
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
24. 07. 2017 11:15
Tak příště zkusím přitisknout na sklo správnou stranou ;-)
Re: ENC krabičky pro placení mýta
24. 07. 2017 12:44
Ja som ju vždy držal v takom smere ako keby bola prilepená na skle - držal som ju radšej cez okno v ruke, fungovala super, tento rok smerom k moru fungovala hrozne a už som myslel, že je po baterke...po príchode k moru som rozmýšľal, že ja som to musel držať opačne, cestou späť som si dal záležať aby to bolo držiakom ku sklu a fungovala perfektne.... takže je dôležité držať ju správnym smerom aby dobre fungovala
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
24. 07. 2017 19:16
Po šesti letech krabička fungovala bez problémů takže za mě je spokojenost.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: ENC krabičky pro placení mýta
24. 07. 2017 21:08
Tak krabičku mám v držáku, ale přiznám se, že "držet" jí správným směrem mě tedy nenapadlo, ale je to zajímavý námět, rozhodně v srpnu vyzkouším.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
29. 07. 2017 17:16
Dobrý den.Mám dotaz ohledně ENC.Mám jí 3roky,zaregistrovanou vloni nepoužitou.Teď se chystám do Chorvatska a snažím se na stránkách HAC přihlásit ke svému účtu a píše mi to,že mejlová adresa není registrovaná.Má s tímto někdo zkušenost jak se dá ENC opětovně registrovat?
Děkuji.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
29. 07. 2017 18:08
Tak pardón.Už jsem na to přišel.Přečetl jsem 15stran zpět a už mám přístup.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
09. 08. 2017 14:08
Jiri.velmez napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Po šesti letech krabička fungovala bez problémů
> takže za mě je spokojenost.


Bylo by dobrý u takových informací napsat jakou máš krabičku, případně další podrobnosti...
Re: ENC krabičky pro placení mýta
09. 08. 2017 15:21
Vlkous, Jirka píše že 6 let baterie funguje správně, tj. nákup v roce 2011 (mám takové tušení, že to bylo nákup ENC balíčku pouze za cenu kreditu, tj. krabička byla za 0,- Kn). Takže nezaáleží na provozovateli, ale na typu ENC krabičky. Podle datumu to bude první typ co provozovatelé dálnic měli k dispizici. tj ENC kapkovitého tvaru viz. můj přehled ENC krabiček v jiném vlákně. Tam to mám značené jako starší typ.

avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
09. 08. 2017 15:37
Jak píše isquash to je můj typ krabičky kterou vlastním.
Tady je pro jistotu foto mé krabičky [forum.ihvar.cz] .

.
.

_________________________Jirka_________________________



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (09. 08. 2017 15:39).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:12
Hmmm, to vypadá, že ty starší krabky od HACu jsou lepší. Baterka vydrží dýl a je větší šance na úspěšnou výměnu baterky (i podle vedlejšího vlákna "životnosť baterie v ENC krabičke" ).
Já mám novější krabku od HACu. Koupeno 7/2012, naposledy použito 2014.
Baterku jsem bez zátěže změřil, 3,66V
V minulosti jsem měl drobnější problémy s otevíráním závor, nejednou jsem musel dosti zuřivě mávat z krabkou z okna, ba i vystoupit, tuším, ale vždycky nakonec OK. Taky jsem to ale půjčil kamošovi a ten s ní bránu zvednout nedokázal, takže "nefunkčnost" krabky může být i "rukama".
Hodlám letos vyzkoušet krabku s nasamčenou záložní baterií "na hulváta" a kdyžtak ji pak vyměním.

Je někdo, komu vydržela až do včil baterka funkční v novější krabce od HACu?
Je někdo, kdo v ní úspěšně vyměnil baterku? V jakém stavu ji vyměňoval (klidové napětí)?
Pod pomocným napětím, nebo bez?

Pozn.: dám tento příspěvek i do sousedního vlákna, kam asi snad spíš patří.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Vlkous (10. 08. 2017 10:26).
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:13
Napadla mě otázka, na kterou jsem zatím nečetl odpověď: Jaký je minimální kredit, aby mě ENC brána pustila na dálnici? Logika říká, že by to mohl být minimální poplatek, jaký je možné zaplatit, čili po nejbližší sjezd z dálnice, protože při vjezdu systém neví, jak daleko pojedu.

Vím, že kdybych šel do mínusu, do 30 dní jsem povinen to doplatit a předpokládám, že s mínusem na kontě by mě už brána na dálnici nepustila. Má někdo zkušenost v tomto směru?
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:19
Vlkous: Ono jim to někdy taky blbě funguje, jako čerstvý majitel letošní krabky jsem nemohl otevřít závoru na výjezdu Sv.Helena, myslel jsem, že něco dělám špatně, po chvíli přišla paní z vedlejší budky, řekla, ať krabku držím vystrčenou z okna, pak kamsi zašla a po další chvíli mě to pustilo. Na jiných místech fungovala bez problému.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:30
Je to možný, že ty problémy byly (jen) na Svatý Heleně. Taky tuma jezdím.
Ale u toho kámoše to na stopro Svatá Helena nebyla. Ale kdo ví, jak to s ním bylo. Už si to ani nepamatuju, natož abych za něho dával ruku do ohně.
A jaký jsou letošní HAC krabky? Pořád ty "novější HAC"?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Vlkous (10. 08. 2017 10:34).
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:34
Už tady někdo psal, že je tam zřejmě směrová anténa, takže je lepší držet krabku v takové poloze, jako by byla nalepená na skle, tak by měl být signál nejsilnější. V návodu se dokonce tvrdí, že

"The best results are achieved when the transponder holder is installed
so that the small pointer used for taking out the device is turned
downwards; however, other positions are also possible (with the pointer
turned to the right, left or upward)."

Stručně řečeno, doporučují orientovat krabku tak, že čudlík sloužící k vynětí krabky z držáku je dole.

Takže když je slabá baterka, tak podle toho může záležet i na orientaci krabičky.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mdr (10. 08. 2017 10:59).
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:37
Já jsem letos u HACu koupil krabku, která vypadá jako ta "novější od ARZ"
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:38
No, když já ty problémy (možná jen na tý Svatý Heleně) měl, když by baterka měla být ještě celkem OK (2013, 2014).
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:49
Zajímavá je taky informace v návodu k použití:

Při vjezdu:
"ETC antenna on the canopy receives a
signal from the ETC device from the vehicle
and records the @#$%& of the entry station
on it."

A při výjezdu:
"ETC antenna on the canopy receives a
signal from the ETC device from the vehicle
and reads the entry station from it."

To znamená, že místo vjezdu na dálnici se zaznamená v krabičce a ne v jejich systému, jak jsem si dosud myslel? To se pak (teoreticky) může stát, že krabka přestane fungovat během jízdy po dálnici a při výjezdu systém ENC nedokáže přečíst, kde jsem na ni vjel? Zajímavé.
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 10:51
Vlkousi, já jsem ty problémy měl na Svatý Heleně letos s úplně novou krabkou, jak jsem napsal výše.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 11:36
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Napadla mě otázka, na kterou jsem zatím nečetl
> odpověď: Jaký je minimální kredit, aby mě ENC
> brána pustila na dálnici? Logika říká, že by to
> mohl být minimální poplatek, jaký je možné
> zaplatit, čili po nejbližší sjezd z dálnice,
> protože při vjezdu systém neví, jak daleko
> pojedu.
>
> Vím, že kdybych šel do mínusu, do 30 dní jsem
> povinen to doplatit a předpokládám, že s mínusem
> na kontě by mě už brána na dálnici nepustila. Má
> někdo zkušenost v tomto směru?



U HAC je minimum pro vjetí na dálnici 1kuna předpokládám, že i ARZ to bude stejné.[hac-onc.hr]
U HAC doplatit minus 30dní a ARZ je to jen 15dní.
A dobýt lze i při cestě na dálnici (kuponem, kartou)

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 12:15
Letos mi krabka od ARZ s podivem fungovala skoro na stopro. Léta předtím jsem s ní mával z okna jak za prvního máje, skoro pokaždé zastavil před závorou, než se mě to uráčilo pustit dál. Letos jen vystrčil ruku z okna a většinou hladký průjezd. Jen snad jednou jsem už stál před závorou, než se zvedla. Krabku jsem na zdejší rady držel tak, jak by byla na skle, což jsem léta předtím nedělal, proto asi lepší funkce.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 14:13
Tak se taky přidám se zkušenostmi s fungováním - mám ENC od ARZ (novější typ viz zdendys nebo Zoomer] od roku 2013.
Ze začátku jsem zkoušel mít ji položenou na přední palubovce (Ford Galaxy 2006- ), ale mám vyhřívané přední sklo, takže se to moc nechtělo s bránou kamarádit (viz můj příspěvek z 02. 09. 2013 00:56)
Teď už mám krabičku přilepenou na skle vlevo nahoře za zrcátkem (po příjezdu domu zbytky samolepky lehce seškrábnu) a docela to maká.
Je pravda, že na všech mýtnicích nechávám auto pomalu dojet k závoře a vždy, když skoro zastavím, tak se závora zvedne (což ostatně vidím na info tabuli, protože se načítají data - mám to i natočené na autokameře).
To Demerje je jiný kafe - tam to ,,svištím,, 40 a plynule projedu.
Takže když máte krabičku v ruce, tak se určitě musí držet jako by byla přilepena na skle (držákem dopředu).

PS: letos jsem krabku preventivně rozebral a změřil (3,66 V bez zátěže) a vzhledem k tomu, že se momentálně toulá letos po druhé po HR a zatím no probléma, tak doufám, že ještě baterie chvíli vydrží.
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 14:42
Fajn, takže příště zkusím přiložit ke sklu za zrcátkem jako by byla přilepená. Tyto znalosti jsem ještě neměl, když jsem krabku v červenci používal poprvé.

Můžeš popsat, jak se ta krabka rozebírá? Je to jen zacvaknuté? Baterka je v držáku, tedy snadno vyměnitelná (podle této fotky to tak vypadá)? A ještě jeden dotaz - mám pocit, že ten čudlík na držáku po zasunutí zapíná napájení, takže když je krabka mimo držáku, je bez napájení?

Já ji mám novou, takže zatím nechci činit zbytečné pokusy.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 15:48
Nic ve zlém, ale mám takový dojem, že na všechny tvé dotazy je tady již zodpovězeno.
Ale máš "pravdu", číst 105 stránek, komu by se chtělo.
Já krabičku nemám, ale jelikož s jedná o celkem zajímavé "poznatky", tak toto téma občas "zkouknu" a kdybych jednou....tak budu číst znovu, asi od začátku, nebo si vyhlédnu některého "zasvěceného" použivatele krabičky a položím mu dotaz přes SZ, abych nevypadal........
avatar
mdr
Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 18:15
Taky máš "pravdu". Já taky pozoruji, že se lidé ptají věci, na které jsem tady už určitě četl. Ti mají taky "pravdu". Možná by to chtělo, kdyby se někomu chtělo udělat FAQ ke krabičkám, kde by odpovědi na tyto dotazy shromáždil.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
10. 08. 2017 20:42
Zahájo a nebylo to tím ,že v minulosti za tebe platilo auto za tebou grinning smiley

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
Re: ENC krabičky pro placení mýta
11. 08. 2017 08:06
Martine, jenom dvakrátsmiling smiley
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
11. 08. 2017 12:53
Dnes mi tady pán povídal, že ENC krabičky jdou koupit v Mikulově na nějaké čerpačce , s kreditem 2000 (asi kun) , nějak jsem ho nezpovídal, mají se rušit, tak mě to moc nezajímá

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 49
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.