Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
Re: Dopravní předpisy
04. 01. 2015 19:58
ja by som sa skor pytal ministerstva vnutra resp. Policie a nie ministerstva dopravy lebo ty mi pokutu dat nemozu ale policajti ano :-)
inak ten blinker tam urcite treba opustas predsa hlavnu cestu a je jedno ci pokracujes rovno alebo odbocujes na 90-stupnovej zakrute
avatar Re: Dopravní předpisy
04. 01. 2015 22:12
Pořád musíme v té Evropě mít něco extra: před lety trvali na tom, že při vjíždění do kruhového objezdu se musí ukazovat, že měním směr jízdy vpravo, a při opouštění znovu. To se ukázalo vzhledem k velikosti kruháků jako nebezpečné kravinimum (navíc někteří při jízdě kruhákem ukazovali "pro jistotu" i vlevo, často to byli právě policajti, to bylo opravdu milé, zvlášť, když u Plotišť jeli vnějším pruhem kruháku a vnitřním proto nikdo raději nejel, ať se můžou zařadit , a oni místo toho jen přepli na pravý blinkr a odbočili...) a Dopravní Akademie to potvrdila, tak se přijal německý model, který platí ve většině Evropy (mimo Rakousko, kde se ukazování před opuštěním pokládá pouze za slušnost, nikoli za povinnost, a Francii, kde je třeba dávat pozor na značení, protože na mnoha kruhácích žádné značení není - tam má přednost zprava vjíždějící).
Teď zase máme povinnost ukazovat pouze při změně směru jízdy, zatímco jinde se ukazuje při opouštění silnice s předností v jízdě a při změně jízdního pruhu.
Na druhou stranu - u nás je to stejně mnoha řidičům jedno, přece si nebudou opotřebovávat blikače, proto je používají jen, když si vzpomenou, že je mají.
Dokonce se kolegovi stalo (je to teda už přes deset let), že odbočoval vlevo a smetla ho nějaká teta v otrubkovaném offroadu: vzala to zleva přes zebru před odbočovacím pruhem, protože usoudila, když už se vedle něj zprava nevejde, že jí levým blinkrem ukazuje, aby ho předjela... a pak měla největší starost, že jí manžel už nikdy auto nepůjčí. Nechtěl jsem tomu věřit, ale skutečně to bylo i v protokolu. Ne o tom půjčení, to jen kolega tlumočil per huba, ale o interpretaci levého blinkru to tam bylo černé na bílém. Nevím, zda byla blond, ale Pažout 406 byl naštěstí dost tvrdý na to, aby to skončilo jen s nějakou tou modřinou...
To ve mně na nějakou dobu vyvolalo jistou pochybnost o významu blikačové komunikace mezi řidiči, ale byl to případ zcela ojedinělý, tak jsem se brzy opět stal zastáncem rozumného a důsledného používání tohoto prostředku sdělení, že na té křižovatce nějakým způsobem hodlám měnit směr nebo odbočit na jinou silnici, a to i v případě, že na ni neodbočuji, ale pokračuji rovně.
Re: Dopravní předpisy
05. 01. 2015 17:09
Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise:

[zpravy.aktualne.cz]
Re: Dopravní předpisy
05. 01. 2015 17:56
Dopravní předpisy - snažím se je dodržovat a také je dodržuji. Ale valím oči, jak tím štvu ty ostatní. Hlavně ta rychlost. Vánoce nevánoce těch naschválů bylo dost. Jel jsem s rodinou k synovi do HK a Range Rover Sport v červené barvě byl rudý šátek pro ty býky. Každý nám chtěl ukázat že i jeho auto je rychlejší než to naše.
Takže o nějakých blinkrech bych se ani nebavil, protože i přes jejich logické používání a jejich nutnost - stejně spousta šoférů nepoužívá. Provoz ve zpětných zrcátek sleduji snad sám a možná ještě někdo. Momentálně ale nevím kdo.spinning smiley sticking its tongue out
A naschválů - při zacouvávání na plac při parkování mi vjel nějaký mentolový slon za mojím zadkem popředu a já ho málem zadkem nabral. Normálně zastavil, vystoupil a šel do Makra nakupovat.
To je všechno tak pro pobavení ale ta rychlost tam mne čílí. Pokud jsou to plechy - ty se dají vyrovnat ale zdraví ? Vím o čem je řeč. Můj otec v dubnu 1954 havarie na motorce a bylo hotovo.
To že se někde zpřísňují předpisy - prosím, souhlas ale když vidím značku práce na silnici a "padesátku" tak mne štvou. Někdo jenom v pátek po práci zapomněl značky uklidit.
A prosím pana ministra dopravy - zařiďte práci na opravách dálnic na 24 hod denně. Když to může být v A, CH, D, F ......může to být i u nás.
Již to pustil do etéru !!!thumbs up
Re: Dopravní předpisy
05. 01. 2015 21:10
Klid, Hradečáku. Pracuji v oboru a věřte mně, že viníkům dopravních nehod, kde je příčinou agresivita, to dávají na soudu pěkně vyžrat. A dobře, že tak.
avatar Re: Dopravní předpisy
05. 01. 2015 21:45
Citaci
Hradečák mimo jiné napsal:
...prosím pana ministra dopravy - zařiďte práci na opravách dálnic na 24 hod denně. Když to může být v A, CH, D, F ......může to být i u nás.
Již to pustil do etéru !...

Jestli to pan ministr dopravy myslel tak dobře, jako v létě svůj slib, že v posledním prázdninovém víkendu nechá zprůjezdnit maximum uzavírek, ale vyhlásil to zřejmě pozdě a hlavně - zapomněl nařídit betonu, aby stihl vytvrdnout, v důsledku čeho se na silnicích vlastně nic moc nezměnilo, neuvěřím, dokud to neuvidím.
Re: Dopravní předpisy
05. 01. 2015 23:21
Podobná zpráva jakou přede mnou uvedl Schimi, ale malinko konkrétnější. Zaujala mne informace o úsekovém měření rychlosti: „Instalovány jsou na dálnici A8 mezi městy Weibern a Haag, na dálnici A7 u města Linz, na Pyhrnské dálnici A9 v tunelu Bosruck a v tunelu Plabutsch, na dálnici A2 v tunelu Ehrentalerberg a na dálnici A22 v tunelu Kaisermuehle.“
Re: Dopravní předpisy
06. 01. 2015 15:03
Hill: on už hlavně ministr dopravy co byl v létě a není a je to jinej pán kterej stavařině aspon trošku rozumí smiling smiley
Re: Dopravní předpisy
06. 01. 2015 15:07
Re: Dopravní předpisy
09. 01. 2015 14:04
trochu kontraverzní video o práci dálniční policie,která ve snaze šířit pořádek porušuje sama předpisy,bytˇ mají na svou jízdu spešl výjimku.Takže papežštější než papež.Přečtěte si hlavně výživnou diskuzi pod videem,taky jsem si přihřál polívčičku
[www.stream.cz]
Re: Dopravní předpisy
10. 01. 2015 11:31
Jsou to šašci. Hrozně tam držkujou, jak jede v dešti 160 a sami tolik jedou taky... Ale ta ženská musí bejt úplně blbá, člověk ví, že na dálnicích operujou v Superbech a vůbec jí není divný, že to před ní pálej tolik (navíc 4 laufy, tmavé skla). Asi spoléhala na antiradar, jenomže ji uniklo, že používají PolCam, tudíž je jakýkoli detektor k prdu. A ty kecy o dělnícíh grinning smiley



Upraveno 2krát. Naposledy upravil agent007 (10. 01. 2015 11:33).
Re: Dopravní předpisy
13. 01. 2015 08:57
Jen aby se nadále nezaneřáďovalo vlákno o pneu. K projednávanému přestupku na místě se může řidič vyjádřit, a to písemně. Tj.pokud s přestupkem nesouhlasím, pomahač či městský šašek (tenhle termín jsem tady četl poprvé a moc se mi líbí) musí sepsat záznam o přestupku a já do stejného záznamu (je na to kolonka) uvedu důvody s nesouhlasem. Většinou to skonči v okamžiku, kdy je nutno ten záznam sepsat, pokud už ho napíší a mají i nesouhlas, většinou to vyhodí v oakmžiku, kdy řidič odjede, případně při dalším zpracování. Vyjímečně se to dostane výše, pokud jo, vyhnije to tam. Takže pokud s přestupkem nesouhlasím, toto je postup, jak s tím dál.
Re: Dopravní předpisy
13. 01. 2015 11:57
Já tedy pokutu neplatil od zavedení bodového systému ( ví někdo, kdy to bylo?, odhadl bych v r.2007?), ani jiné opletačky jsem s žádným policistou neměl. Ale alespoň u nás ve Zlíně jsou všichni aktivní - policajti i magistrát - takže tam bych se nespoléhal na nějaké "vyhnití" přestupku. Dřív na to vyhnití stačil rok, nyní je to myslím už 2 roky?
Ani nevím, jak to chodí, ale myslím si, že o každém přestupku musí policie sepsat záznam, ať už se platí pokuta na místě nebo jde do správního řízení a tudíž s ní dotyčný nesouhlasí.
Re: Dopravní předpisy
24. 01. 2015 22:22
1. 7. 2006, viz Wikipedie
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 01:56
Rubbs napsal(a):
-------------------------------------------------------
> 1. 7. 2006

Přesně! Tehdy jsem se vracel z Hvaru, tam jsem jel v červnu a zpět začátkem července, kdy u nás začal platit bodový systém. Pamatuju se na to dost živě, protože cesta od Znojma do Děčína byla hotové peklo. Řidiči si tenkrát asi řekli, že to budou bojkotovat, takže jaksi asi na protest spousta aut jela třeba až o 20km/h méně, než je povolená rychlost.

** Petr **
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 02:32
Karel M. napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já tedy pokutu neplatil od zavedení bodového systému.....

Hmm, tak to já říct tedy bohužel nemůžu. V r.2008 jsem nedal přednost na dálnici a stálo mě to, kromě pár plechů, pokutu 2500Kč a tuším asi 5 bodů. Od té doby nic, body mám už dávno všechny zpět.
Oprava: správně má být - body už mám odepsány grinning smiley

No ale na dálnici, ona to vlastně dálnice ještě nebyla... Přijížděl jsem tehdy od Havlíčkova Brodu a najížděl jsem na D1 směr Brno. Kdo to tam zná, tak asi ví o čem píšu. Mapa je tady . Na mapě přijíždím po E59 od shora, podjíždím dálnici a odbočuji vpravo na kruhový dálniční nájezd. Ihned po odbočení, hned zkraje nájezdu je dopravní značka IP14a Dálnice. Na konci nájezdu je pak dopravní značka "Dej přednost v jízdě". Automaticky jsem předpokládal, že najíždím na dálnici a tedy do najížděcího pruhu. Omyl, najíždí se na odbočovací silnici, vedoucí souběžně s dálnicí, všimněte si na mapě. Skutečný nájezd na dálnici je o dalších 350m dál. Kdo tohle vymyslel, to fakt musela být hlava pomazaná. Stál jsem tam přes 2 hodiny než policajti sepsali protokol... Celou dobu jsem sledoval, jak tam řidiči najíždí. Místní zastavili a rozhlédli se, cizí ve většině případech najeli do silnice rovnou, stejně jako já. Podle mého názoru, buď ta cedule Dálnice nemá dole na nájezdu ještě co dělat, nebo nahoře by měla být značka STOP dej přednost v jízdě. Obzvláště u takto nestandardního řešení dopravní situace.

Nejel jsem rychle, ale prostě jsem tam vjel ve špatný čas, když zrovna projížděl Mercedes dodávka. Pamatuji se, že jak jsem tam vjížděl tak mě bylo něco divné. Nevěděl jsem přesně co, než jsem si uvědomil že dálnice je nějak divně dál, za svodidlama. Jsou to vyslověně zlomky vteřiny, co tohle vše člověku prolétne hlavou, šlápl jsem podvědomně na brzdu ale už pozdě. Stačilo by zabrzdit možná o 20 cm dřív. Švihnul mě do předního nárazníku a jak mě otočil, tak zprava jsem chytnul další facku o svodidla. On měl na autě vcelku menší šrám, já měl trochu pomuchlanou přední část blatníku a pravou stranu zedřenou o svodidla. Nenarazil do mě přední částí svého Mercedesu, ale malý šrám měl v zadní části. Já mu vlastně do té zadní části zřejmě najel, takže jednalo se skutečně o centimetry, případně o nešťastnou polovinu vteřiny, o kterou kdybych tam vjel později, on by stačil projet. Byl rozjetý z dálnice a jel tam ještě dost rychle.

No je to život, stane se. Policajti mě řekli "...jo, to tady máme každou chvilku, musíte si dávat při řízení větší pozor..". Hezké, myslím ale že oni by měli být první, kdo by měl dát nějaký podnět aby se na takovém místě dopravní značení změnilo. Kdyby tam byla "stopka" , nestalo by se to ani mě a jistě ani mnoha jiným řidičům.

** Petr **



Upraveno 2krát. Naposledy upravil PetrK (26. 01. 2015 20:28).
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 09:09
Něco podobnýho je u Bezměrova kousek od nás [zlin.idnes.cz] - poměrně nelogicky/diskutabilně došlo k přeměně hlavního tahu Kroměříž - Vyškov na vedlejší silnici... (otevřením dálničního sjezdu)
Napřed kruháč nešel udělat a po desítkách nehod někomu došlo (zaplať pán bůh), že je to jediné řešení, pokud by teda nevrátili přednost tak jak byla od nepaměti a mohla zůstat.
Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 09:17
pavel72 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Něco podobnýho je u Bezměrova kousek od nás
> [zlin.idnes.cz]
> ebezpecne-krizovatky-u-bezmerova-pwd-/zlin-zpravy.
> aspx?c=A140812_2089926_zlin-zpravy_ras - poměrně
> nelogicky/diskutabilně došlo k přeměně hlavního
> tahu Kroměříž - Vyškov na vedlejší silnici...
> (otevřením dálničního sjezdu)
> Napřed kruháč nešel udělat a po desítkách nehod
> někomu došlo (zaplať pán bůh), že je to jediné
> řešení, pokud by teda nevrátili přednost tak jak
> byla od nepaměti a mohla zůstat.

to tam dobře znám.V době kdy tam stavěli dálnici,měnili na křižovatce přednost každý rok.Kdo to nevěděl a jel podle paměti,jak byl zvyklý,tak byl po smrti.Chvála bohu za kruháč.
Jinak pokud chcete vidět nejmenší kruháč v čr,zajedte si do Prostějova na křižovatku ulic Šárka a Jezdecká.Větší koninu jsem v životě neviděl.Na google earth ani na Mapy.cz to nehledejte,nebylo to ještě vyfoceno.
Anonymní uživatel
Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 12:43
PetrK napsal(a):
-
>
> ........ a tuším asi 5
> bodů. Od té doby nic, body mám už dávno všechny
> zpět.
>
>

......pokud bys měl všechny BODY zpět asi bys nejezdil! Lidi prosím vás stále si to pletete, BODY NEZTRÁCÍTE, ale jsou vám PŘIPISOVÁNY!!!!!!!!!!!!!!
avatar
mdr
Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 12:48
darko, ještě menší, než tento?
[goo.gl]
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 13:26
tonasumik napsal(a):
-------------------------------------------------------
> PetrK napsal(a):
> -
> >
> > ........ a tuším asi 5
> > bodů. Od té doby nic, body mám už dávno všechny
> > zpět.
> >
> >
>
> ......pokud bys měl všechny BODY zpět asi
> bys nejezdil! Lidi prosím vás stále si to
> pletete, BODY NEZTRÁCÍTE, ale jsou vám
> PŘIPISOVÁNY!!!!!!!!!!!!!!


Máš pravdu, ale všichni asi pochopili...
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 13:44
tonasumik napsal(a):
-------------------------------------------------------
> PetrK napsal(a):
> -
> >
> > ........ a tuším asi 5
> > bodů. Od té doby nic, body mám už dávno všechny
> > zpět.
> >
> >
>
> ......pokud bys měl všechny BODY zpět asi
> bys nejezdil! Lidi prosím vás stále si to
> pletete, BODY NEZTRÁCÍTE, ale jsou vám
> PŘIPISOVÁNY!!!!!!!!!!!!!!


Běžně se přece říká, že přijdeš o body. ;-)

A má nějaký podstatný vliv na funkci to, jak to lidi berou? :-D :-D



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Peťas (25. 01. 2015 13:45).
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 13:55
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> darko, ještě menší, než tento?
> [goo.gl]


V Ostravě je takový prcek:

[goo.gl]
Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 14:18
je to ten podobný tomu v Ostravě,stejně veliký,možná i menší,křižovatka bez úprav a středový kruh je poskládán z gumových retardérů
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 15:28
Citaci
PetrK napsal(a):
...Policajti mě řekli "...jo, to tady máme každou chvilku, musíte si dávat při řízení větší pozor..". Hezké, myslím ale, že oni by měli být první, kdo by měl dát nějaký podnět, aby se na takovém místě dopravní značení změnilo. Kdyby tam byla "stopka", nestalo by se to ani mně, a jistě ani mnoha jiným řidičům.

Oni biřici polem pracující ale skutečně do toho nemají co mluvit: správce komunikace rozhoduje o umístění dopravního značení, délce připojovacích pruhů, vedení komunikace s předností v jízdě, zkrátka o celém dopravním řešení.
Příklad: když chci opustit město, musím sedmkrát dát přednost zprava a pak vjíždět zevnitř do nepřehledného oblouku hlavní, kde to po po dvaceti letech vylepšili zrcadlem. Přesto to tam každou chvíli nějaký ten plech odnese. Přitom by stačilo jednou dát přednost zprava a jednou na hlavní na křižovatce, kde je rozhled na všechny strany, nic nepřekáží, ale je tu příkaz k jízdě směrem do centra, ačkoli výpadovka není jednosměrná. A za neuposlechnutí dopravního značení se vybírá. A boduje se, ovšem. Policajti dostanou vynadáno za nesmyslné dopravní značení od každého, koho odchytí, ale asi skutečně není v jejich kompetenci něco navrhnout Úřadu. Město na návrhy a stížnosti nereaguje, jako by se někoho osobně dotklo, že má někdo jiný lepší řešení. Přitom to přeznačení křižovatky by nestálo moc. Zato je letos v plánu, že místo té přehledné křižovatky vznikne v rámci rekonstrukce výpadovky kruhák. Po pětadvaceti letech, kdy už někteří z těch, kdo navrhli buď kruhák nebo aspoň přeznačení křižovatky, jezdí o pár pater výše, se možná dočkáme my, ještě žijící... a to ještě kdo ví...
Re: Dopravní předpisy
25. 01. 2015 19:24
Tak ten prcek - kruháč v Ostravě - je obr proti tomu, co jsem před devíti lety viděl v Irsku. Bílá tečka o průměru tak půl metru. Město (nebo spíš vesnici) si už nepamatuji a fotku jsem pořídil, ale nedaří se mi dohledat.
Anonymní uživatel
Re: Dopravní předpisy
26. 01. 2015 13:01
Peťas napsal(a):
-------------------------------------------------------
> tonasumik napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > PetrK napsal(a):
> > -
> > >
> > > ........ a tuším asi 5
> > > bodů. Od té doby nic, body mám už dávno
> všechny
> > > zpět.
> > >
> > >
> >
> > ......pokud bys měl všechny BODY zpět
> asi
> > bys nejezdil! Lidi prosím vás stále si to
> > pletete, BODY NEZTRÁCÍTE, ale jsou vám
> > PŘIPISOVÁNY!!!!!!!!!!!!!!
>
>
> Běžně se přece říká, že přijdeš o body. ;-)
>
> A má nějaký podstatný vliv na funkci to, jak to
> lidi berou? :-D :-D

No to nemá, ale řeší se zde mnohokráte věci z oblasti sci-fi a tak jen pro pořádek. Když se totiž náhodou někde zmíníš v této dikci, a že stále jezdíš, asi ti co tě poslouchají si budou cosi myslet a zřejmě tukat na čelo. Asi tolik
avatar Re: Dopravní předpisy
26. 01. 2015 13:36
Myslím, že většina lidí ví o čem se mluví, když se řekne, že mu sebrali 5 bodů za přestupek. A ještě jsem neviděl nikoho, kdo by si mlátil do čela.
A to, jestli odepsali 5 bodů, nebo připsali 5 bodů vyjde v důsledku nastejno, vede to například k odebrání ŘP a tím pádem to bude mít tak či onak velký vliv na funkci "rostlináře".
Re: Dopravní předpisy
26. 01. 2015 17:51
Bodový systém znamená, že za některé přestupky se PŘIČÍTAJÍ body. Pokud dostanu celkem 12 bodů, tak příjdu natvrdo na 12 měsíců o řidičák. Pak nutno absolvovat přezkoušení v autoškole+psychotesty. Body se zapisují automaticky po zapsání přestupku do karty řidiče na odboru dopravy. Policista, který udělí pokutu nemusí ani vědět kolik dostanu bodů. Odbor dopravy vyzve řidiče k odevzdání řidičáku, když mám těch 12 bodů.Body se i automaticky odečítají.Pokud během 12 měsíců nespáchám přestupek, tak se odečtou 4 body-nikde se nemusí žádat (nelze do minusu). Lze si i nechat jednou ročně odepsat 3 body absolvováním 7 hodinového dobrovolného školení v centru bezpečné jízdy.Cena průměrně 5000 Kč.Na toto školení můžu jít, pokud mám maximálně 10 bodů a nebyl jsem potrestán 6 bodovým přestupkem.Díky nepřesné formulaci, že toto dobrovolné školení lze absolvovat jednou v kalendářním roce, tak jsou případy kdy řidič byl na tomto školení v prosinci 2014 a hned v lednu 2015 a odečetlo se tak 6 bodů.
avatar Re: Dopravní předpisy
26. 01. 2015 20:30
tonasumik napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ......pokud bys měl všechny BODY zpět asi
> bys nejezdil! Lidi prosím vás stále si to
> pletete, BODY NEZTRÁCÍTE, ale jsou vám
> PŘIPISOVÁNY!!!!!!!!!!!!!!


JJ máš pravdu, tak jsem tam raději napsal opravu.

** Petr **
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 185
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.