Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
avatar Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 10:29
Všude se najdou závodníci, kteří by se měli tak nějak trestat. A v tom tvém případě to trestání proběhlo.
Všude by měla být nějaká rozumná tolerance, ne například šikanování pro překročení o 5 km/h.
Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 11:08
No hlavně jsem tím chtěl říci, že je jednoduché se nechat domorodci strhnout třeba kolem té Vídně k rychlé jízdě, ale narozdíl od nich, nás to pak moc bolí. Ono to na první pohled vypadá, že tam je nějaká ta vyšší rychlost tolerována, ale opak je pravdou, málokdy si dovolím o více než +10 km/h, pokud to není v dlouhé koloně která valí.
Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 14:17
Vídeň projíždím s davem, tj. do nějakých 90 km/h max, většinou méně. Mimo, kolem těch 150 a HR max. 160 - taky tak nějak s davem.

Já osobně bych zavedl i pokuty za nízkou rychlost, tací, co na 90 jedou 60 jsou taky na přesdržku.
avatar Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 19:05
agent007, nějak nechápu v čem vidíš problém, samozřejmě, že i to lze pokutovat, stačí v případě nutnosti doplnit dopravní značku Nejnižší dovolená rychlost (C06a), v případě extrému lze pokutovat i bezdůvodně pomalou jízdu.grinning smiley
Trochu tolerance chlape smileys with beer

Nejvyšší povolená rychlost, to rozhodně neznamená doporučená rychlost ani nejnižší dovolená rychlost. Ostatně na to máme i tři rozdílné dopravní značky, zákazovou dopravní značku Nejvyšší povolená rychlost (B20a), Informativní provozní dopravní značku Doporučená rychlost (IP05) a příkazovou dopravní značku Nejnižší dovolená rychlost (C06a).
Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 19:30
Na 90 jede Jouda 60, dojede ho další (nepředjede) až se takhle sjedou třeba 4 auta a jedou. Samozřejmě namačkaný ve štrůdlu (nedodržování bezpečné vzdálenosti) za sebou, neuhnou ani o cm a nastává problém v předjíždění... A takovýmhle "umělcům" bych normálně sypal flastry taky. Píšu to proto, že všude se zmiňuje jen o svižnějších řidičích, ale na tyhle borce se zapomíná.

Někdy to chápu, bojí se, ale co je moc, to je moc. A když denně najedeš 500 km a z toho skoro na každém 10 potkáš podobné individum, už ti to začíná lézt na nervy...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil agent007 (11. 11. 2014 19:32).
avatar Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 21:08
Já tomu rozumím... ale to už je problém, že nikdo neumí všechno... ale bohužel "všichni" řídí smoking smiley
Když vidím ty "rychlokvašky" v autoškole, kdy je nikdo neučí si pořádně najet do křižovatky... při odbočování vlevo si najet ke středové čáře a další elementární věci, tak v kombinaci s tím, že ani fotr neumí jezdit... tak kde se to mají naučit či napodobovat, když ani netuší, jak by se to mělo pořádně dělat... O najíždění do zatáček o brzdných bodech, apexu, kde už si můžu pomoct plynem atd. ani nemluvě.
To, co popisuješ je další problém, že je nikdo nenaučil, že "nalepit se na prdel" autu před sebou a pak ho chtít předjet (s počátečním nulovým rozdílem rychlosti) je prostě problém a je potřeba zbytečně moc místa... 140-2xxPS jim občas trochu pomůže, ale nikdy to nebude jako kdyby to uměli... a to jsou pouze chyby techniky jízdy o předvídání a taktice ani nemluvě.... to vše ještě výrazně podtrženo agresivní bezohledností (to není o rychlé jízdě) a sobeckým "jájizmem" thumbs up smiley
Navíc mám pocit hraničící s jistotou, že tento fenomén se stává akutním i u skupin C, C+E, D.... o "střelcích" v dodávkách by to bylo ještě na delší sloh grinning smiley

Také mě irituje, že PČR umí v podstatě pouze něřit rychlost... protože je to nejpohodlnější a nejjednodušší, že? Třeba se někdy dočkáme, že se nechají inspirovat kolegy v HU, AT,... a začnou v provozu "odměňovat" i jiné nešvary...

Je to opravdu pouze o toleranci a trpělivosti.. KLÍÍÍÍÍÍD smileys with beer
avatar Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 22:15
Třeba mnohým chybí zážitek z jízdy po Ličké magistrále z dob, kdy dálnice končila v Karlovci: běžně 150 km mezi stejnými auty ve štrůdlu, aniž by bylo kde předjíždět. Dokonce ani notoričtí přejížděči plné čáry se nechytali, protože stejný štrůdl se sunul odnaproti. Pravda, pod 70 to jelo jen tam, kde bylo nějaké omezení, ale i tak...
Denně jezdím převážně po pětatřicítce, na které se po většinu týdne nedá předjíždět snad jen mimo čtyřproudový úsek Jičín - Úlibice. A teď, co je ráno ještě tma, stačí jeden jezdec, který hledá svůj jízdní pruh, a přidá jen na chvilku, kdy proti němu nikdo nejede, takže stačí jeden kamion za ním a nepředjede už nikdo. Objeví se suto v protisměru a jezdec zpomaluje.
Za tu cestu se najde jeden dva, kterým nic neříká ani zákaz předjíždění (a ty zákazy tu jsou v místech, kde to opravdu smysl má), a, neznalí zákeřných horizontů, se najednou nemají kam vecpat, když se proti nim vynoří jiné auto. To se stává tak dvakrát třikrát do týdne, a mrzí mě, že tolik jiných musí v tu chvíli myslet za ně, aby dobrzdili.
Ti rychlejší mi nevadí: když má naspěch, pustím, stejně přede mnou v té koloně pojede dalších nejméně 10 km maximálně stovkou, než to zhoustne za nějakým autobusem nebo kamionem, pak jde rychlost zase o něco dolů. Nakonec by mi nevadili ani ti pomalejší, ale, když vedou kolonu, která začíná třemi tahači s návěsem, už začíná být nebezpečno od těch, kdo nevydrželi. Podmíněné riziko.

Také jsem jednou jel od Hoděšovic, no, vlastně už od Nového Hradce Králové, až do Litomyšle v nekonečné koloně rychlostí 50 až 60. Nepředjížděl nikdo, nedalo se, byla tma a hustě pršelo. Tenkrát jsem měl v autě CB, tak jsem poslouchal kamioňáky a najednou jsem uslyšel:
"Ostraváku, to seš tak nahybnutej, že ti to víc nejede?"
"Jelo by, ale hamuje mě klobukař jakysi slepy"
"Jak v tý tmě poznáš, že má klobouk?"
"Ma staru stopětku, proti světlu ma aji hučku..."
Hned se nám couralo veseleji.
Ale každodenní setkání s "uhněte, teď jedu já!" tak veselé nebývá... a navíc mi to připadá, že si takto k nám jezdí zařádit i cizinci, kteří vědí, že tady jim to většinou projde. Totéž si doma nedovolí, zásadně se řídí dopravním značením, nepřekročí rychlostní limit, ale nezdržují, nepřejedou plnou čáru a k ostatním účastníkům silničního provozu se chovají neuvěřitelně slušně.
Re: Dopravní předpisy
11. 11. 2014 22:27
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil JirkaD (21. 04. 2016 17:14).
avatar Re: Dopravní předpisy
12. 11. 2014 00:33
Ano přiznávám , jezdím pomalu , dá se říci jak píše agent007 , jsem klasický " Jouda - Louda " ( ani náhodou Lauda ) a jsem z vesnice o 80ti číslech , z toho půlka luft - prágl , kde auta přijedou akorát v pátek a v pondělí ráno odjíždí .... a je mě celkem jedno , jestli jede někdo přede mnou , nebo za mnou , nervi druhých v davu ne řeším .
Pro mě ted bylo důležité , že jsem dojel tam a hlavně i na zpět z cintorínu o Svátku všech svatých a svých nemocných .smileys with beer
Ano , jsem si vědom , že moje chování je nejenom na přes držku .

[www.imagehosting.cz]
avatar Re: Dopravní předpisy
12. 11. 2014 01:01
Hill napsal(a):
-------------------------------------------------------
>.......... A teď, co je ráno ještě tma, stačí jeden jezdec, který hledá svůj jízdní pruh, a přidá jen na chvilku, kdy
> proti němu nikdo nejede, takže stačí jeden kamion za ním a nepředjede už nikdo. Objeví se suto v protisměru a jezdec zpomaluje......


Tak to je přesně ono, co mě skutečně vytáčí, protože mě to připadá, jako naschvál. Že jede někdo pomaleji, třeba na té 90 jede 60, mě nechává klidným. Kdysi mě to taky rozčilovalo, jak ale léta přibývají, tak jsem se zklidnil. Jen tak něco mě už dnes nevytočí, každý prostě jede jak umí a tak to beru, snažím se předvídat a být ohleduplný k ostatním. ALE, dost často se setkávám právě s tímto nešvarem, že v úseku kde nelze předjíždět se za někým courám chvíli 60, chvíli 70 atd.., pak přijde například stoupání se dvěma pruhy kde si myslím "konečně, v klidu ho předjedu" jenomže on prostě najednou zrychlí. Na tachometru mám 120 a mám problém ho předjet. Pokud se mě to nepovede, dva pruhy se spojí do jenoho, přijde úsek kde se opět předjíždět nedá a on si jede zase svých 70, chvíli 80, pak 60 atd... V tu chvíli bych se za tu přesdržku rozhodně přimlouval. Není to bohužel ojedinělé, poslední dobou je to naopak dosti častý nešvar.

** Petr **



Upraveno 2krát. Naposledy upravil PetrK (12. 11. 2014 01:03).
avatar Re: Dopravní předpisy
12. 11. 2014 06:13
Mám kolegu, který na tom byl podobně: Německem jel svižně i potmě, ale přejeli jsme Železnou Rudu a bylo zle - jak něco jelo proti, neviděl na čáry a zpomalil. Nemluvil jsem mu do řízení předtím ani potom, ale později se mi přiznal, že si nechal zkontrolovat zrak a s novými brýlemi má téměř po problému, tedy pokud to vodorovné značení je aspoň trochu vidět, a ví, že je pořád ve správném jízdním pruhu. Možná prý zpomaluje, když někoho potká v protisměru, ale už na o dvacet. Přiznávám, ani mě předtím nenapadlo, jak můžou čáry na silnici, když jsou dobře vidět, zvýšit rychlost a plynulost zejména nočního provozu, ale hodně na tom je. Tak špatně viditelné, jako u nás, snad nejsou nikde v okolních zemích.
A spousta lidí je zralá na brýle, které jim za světla nechybí, ale potmě už to vidění není žádná sláva...
Re: Dopravní předpisy
12. 11. 2014 12:23
Autá sú rýchlejšie, je ich stále viac a cesty sú zlé. Práve preto jazdím so zapnutou autokamerou, zatiaľ som ju ešte nepotreboval, ale párkrát už bolo na mále, nie mojou vinou. Ono dobehnúť štrúdlu nie je v dnešnej dopravnej situácii žiadny problém. Preto som si na to zvykol a ak sa štrúdla nedá obehnúť, tak sa s tým zmierim. Problém je v strelcoch. V snahe obehnúť štrúdlu za každú cenu im nevadí, že vás z cesty doslova odstrelia. Ten prvý v štrúdli o tom, čo sa za ním deje ani len netuší a v tej chvíli by som ho roztrhol ako hada. Pritom odpočívadiel je popri ceste dosť, môže odbočiť a pustiť všetkých, čo som už neraz videl, ale je toho málo.
Re: Dopravní předpisy
12. 11. 2014 19:56
Tak toto jsem viděl jen občas u vnimaveho JZDaka když popojizdi, ale kloboucnika nebo kochajici se rodinku v aute okolím ani jednou.
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 11:45
... prosím o radu ... smiling smiley
... přikládám 4 fota jedné křižovatky z různých směrů ... [www.rajce.net]

1) nejlépe z první fotky ( z pohledu fotografujícího ) jedu do kopce a chci pokračovat na cestu mírně do leva ...
2) z pohledu na čtvrté fotografii jedu evidentně z leva po hlavní a chci pokračovat do mírného kopce na vedlejší ... ( do prava )
3) z pohledu na fotce 1 a 2 ( pozice fotografa ) musím dát evidentně přednost tomu, koho ještě nevidím a může mi vyjet ze zatáčky ...

... tudíž domnívám se ... že ( z pohledu fotografa na fotce 1 a 2 ) najedu do kžižovatky a ukazuji blinkrem do leva ...
a to je kámen úrazu, protože druhý ve sporu tvrdí, že ukazovat blinkrem vůbec nemusím ...
znovu prosím ... poraďte, a i když Vám budu připadat za blbce, tak bez urážení ... možná že tady jsu jen víc opatrný ...
smileys with beer

... ještě přidávám mapu ... [www.rajce.net]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (02. 01. 2015 12:35).
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 12:02
Podle mě: při jakékoli změně směru (hlavní nehlavní) dávám blinkr a tady je zřejmé, že cesta nejde rovně.

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 12:25
Ta značka zatáčka v pravo jasně říká, že silnice vede v pravo. Ty v této situaci měníš směr jízdy a musíž dát směrovku do leva.
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 12:26
Bessy - Opouštíš hlavní silnici a i kdyby to bylo úplně rovně musíš dát blinkr v tomto případě doleva přesně jak píšeš. Takže se nemusíš domnívat,ale použít.

doplnění - jelikož na fotce číslo 1 není značka křižovatka,ale pouze značka pozor zatáčka je jízda rovně nebo mírně doleva brána jako jízda na místo ležící mimo komunikaci. Vtom případě se směrovka dát musí. Kdyby tam značka křižovatky byla musel by se blinkr použít při jízdě po hlavní vpravo a jízda rovně by byla bez blinkru.
Naopak jízda od fotografie číslo 4 se musí použít směrovka buď vlevo nebo vpravo podle směru jízdy.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil petr70 (02. 01. 2015 14:00).
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 12:35
Podle mě, pokud jedeš rovně, neblikáš i když opouštíš hlavní.

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 12:39
... bohužel spor se mně blízkou osobou šel až na Ministerstvo dopravy a odpověď tady časem taky dám, až to někde vyhrabu ...
... to jen aby jste věděli, jak rychle se musíte rozhodovat v dopravní situaci ...
smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (02. 01. 2015 12:40).
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 13:17
Osobně bych blinkr dal. Jedná se přece o odbočení z hlavní silnice (jak už bylo zmíněno). A dal bych ho i kdybych nemusel, protože tím dávám ostatním najevo, co vlastně chci udělat.
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 14:21
... přesně ... protože může dojít k tomu, že zůstanu stát v křižovatce a budu dávat přednost protijedoucím vozidlům a asi bych měl nějak upozorňovat ty za mnou ...
... aby mě nezačali objíždět, ve snaze pokračovat ať již ve směru do prava, nebo aby to nedej Bože někdo nestřihl do té vedlejší a potkal se s tím komu dávám přednost ...
... v křižovatce taky mohu zůstat stát z důvodu poruchy a nejen pro odbočení ...

... P.S. ostatně ... pokud si najedu do křižovatky, tak z ní odbočuji na vedlejší v úhlu minimálně 25 až 30 st. ...
smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (02. 01. 2015 14:45).
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 16:33
Také jsem zastáncem toho, že blinkry jsou jedním ze základních komunikačních prostředků mezi řidiči, a používám je.
Pokud by vedlejší komunikace pokračovala v ose komunikace hlavní, pak podle platného zákona neměním směr jízdy, proto bych ukazovat neměl. Protože však nemůžu spoléhat na to, že řidič za mnou to ví a ukazoval či neukazoval by v téže situaci stejně, radši ten blinkr dám, tím nic nezkazím. Nehledě k tomu, že na Bessyho křižovatce ta vedlejší nepokračuje přímo, ale mírně vlevo.
Je u nás dostatek řidičů, kteří stále ještě žijí v tom, že kdo jede po hlavní, neukazuje ani v případě, že se hlavní lomí o víc, než do pravého úhlu. To platí například v Itálii, ale setkání s italským řidičem na nafocené Bessyho křižovatce není příliš pravděpodobné, v tomto případě je lepší ukazovat jak při pokračování vpravo po hlavní, tak při odbočování na vedlejší.
Je to sice škoda, že v takové chvíli musím zkusit myslet tak, jak asi myslí ten lepič za mnou, ale v této zemi je bezpečnější předvídat a řídit se obyčejným pudem sebezáchovy.
Když už jsem ty blinkry pokaždé dostal v základní výbavě, neubude mě, když ukážu.

Výklad k zákonu podává jeho autor, těch je víc a každý to vyloží jinak. Ještě, že použití ukazatelů směru na kruhovém objezdu dostalo jednotný předpis s většinou Evropy. Minulý předpis to neřešil a ani biřici polem pracující nevěděli, jak a co se na kruháku ukazuje - a to byla teprve ostuda...
Ještě maličkost: už se mi také stalo, že jsem odbočoval i s blinkrem dostatečně včas, přesto se do mě trefila detroitská Fiesta, a McDave teď dva měsíce dostával z pojišťovny viníka na Slovensku zaplacení opravy oktávky - v obou případech nebyl blinkr nic platný, ten může zpomalit či zastavit jen toho, kdo se kouká na cestu. Ale to nezachrání ani křišťálová koule s novými baterkami.
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 17:47
... Hille ... setkání s Italem na jakékoliv křižovatce, i na Moravě ... pravděpodobné je grinning smiley
... a mě by bývalo takové setkání v nových dílech ( na VW Passatu B5 Variant ) s prací stálo cca 60 tis. Kč ...
... v Itálii zřejmě platí odlišné dopravní zákony než u nás, o čemž povyprávím s průvodní mapkou ... z Moravského krasu ...
[www.rajce.net]
já jel po hlavní a odbočoval jsem samozřejmě s blinkrem do leva na křižovatce s vnitřním ostrůvkem ( po černé šipce ) proti mně se z vedlejší vyřítil Ital v Octávii ale zcela po mé straně ( ve směru červené šipky ) ... uhýbal jsem až tak, že jsem takřka vyjel ze silnice na trávu vnitřního ostrůvku ... stejně jsem na něm skončil takže mě nevzal čelně ... ale do boku ...
... začal ječet ... ( lámaně česky ... pracoval zde pro nějaké supermarkety ) jak to, že jedu na trojúhelníkovou křižovatku do jeho protisměru, že to je jeho cesta a já měl ostrůvek objet ...
na bitku to nevypadalo, tak jsem vše nafotil a počkal na dopraváky ... ti mu samozřejmě dali flastr 2.000,- nikdo z nás nenadýchal ... ale i dopraváci se s Italem pohádali, protože on byl přesvědčen o tom, že má pravdu ...
... už to vypadalo, že ho odvezou ...
mě uklinili tím, že mám velké štěstí, že italova Oktávka je z české půjčovny a zde také pojištěna, jinak bych to z něj asi nedostal ...
... naštěstí to byly jen plechy ... co jsem dostal od pojišťovny, to bylo dostačující na to, aby mi to technik spravil ... a bylo to ...
smileys with beer
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 20:44
avatar Re: Dopravní předpisy
02. 01. 2015 21:25
... tak tak ... já odbočil do leva, odkud vyjel jako duch ten taliján ... a po mé straně ... ( viz. mé foto ) [www.rajce.net]
a pak mi stejně jako dopravákům tvrdil. že jsem měl objet celý ten ostrůvek a až za ním jsem měl odbočit ... on to bral jako kruháč v Itálii ...
smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (02. 01. 2015 21:26).
Re: Dopravní předpisy
03. 01. 2015 09:10
á známá křižovatka "u kaštanu".Taliján se jednoznačně dopustil nedání přednosti v jízdě.Pokud jel od Holštejná na Sloup,má tam "dej přednost v jízdě".

avatar Re: Dopravní předpisy
03. 01. 2015 10:09
... přesně ... on na darkově googlu při příjezdu ke křižovazce viděl několik desítek metrů do leva ( do prava ovšem jen pár metrů ) což pro něj bylo italským rozumem zásadní ... takže když mu nic nenajíždělo ( podle " italských předpisů z italského kruháče " ) z leva ... tak si na " kruháč " nadjel ... prý nečekal, že někdo může jet do " kruháče " v protisměru ...
smileys with beer
avatar Re: Dopravní předpisy
03. 01. 2015 10:25
Výmluva - v Itálii jsem nepotkal kruhák o průřezu ořechu para, vždycky jen kruhový nebo oválný. A je označený jako kruhák. I v zapadlých horských vesničkách.
avatar Re: Dopravní předpisy
03. 01. 2015 16:12
Bessy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... prosím o radu ... smiling smiley
> ... přikládám 4 fota jedné křižovatky z různých směrů ... [www.rajce.net]...........


Jednak opouštím hlavní silnici, jednak taky měním směr jízdy jelikož ta vedlejší silnice nevede rovně, ale točí se vlevo. Ať na ty fotky koukám jak chci, rozhodně jsem Peťo úplně stejného názoru, jako ostatní. Blinkr se v tomto případě použít jednoznačně musí. I kdybych pominul zákon a vzal v úvahu logické důvody, ty už zde všichni popsali také.

Tady v Sokolově máme jednu podobnou křižovatku, pouze s tím rozdílem, že hlavní se také točí vpravo ale ta vedlejší vede naprosto přesně rovně. A i v tomto případě blinkr dávám. Najedu si ke stedu silnice a pustím blinkr, prostě aby každý věděl, kam jedu. Většinou musím i zastavit a dát přednost protijedoucím. Sice jedu rovně, ale ve své podstatě z hlavní silnice přeci odbočuji.
A ve tvém případě je to myslím úplně jednoznačné jak podle zákona, tak samozřejmě i podle zdravého rozumu. Ta křižovatka je v podstatě ve tvaru "V" a každý by měl vědět, kam jedu. Ať už pojednu vpravo po hlavní, nebo vlevo na vedlejší, ani v jednom případě nejedu rovně.

** Petr **



Upraveno 2krát. Naposledy upravil PetrK (03. 01. 2015 16:16).
avatar Re: Dopravní předpisy
04. 01. 2015 14:17
... takže co s tím ... ?
... výklad dle " vyhlášky " je v tomto konkrétním případě ve svém důsledku ... nebezpečný ...
... všichni instruktoři v autoškole i bezpečáci, kteří dělají školení pro řidiče referentských vozidel, kterých jsem se ptal ... se shodují na použití ukazatele směru .... ( blinkr do leva ) ...
Ministerstvo dopravy ... ne ...
smileys with beer
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 156
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.