Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
avatar Re: Dopravní předpisy
12. 06. 2014 22:06
Aha, takže větší prcek už ne...ok,zařídím se podle toho,díky za info.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 11:28
Teď mluvčí ÚAMK Igor Sirota v ČT poskytuje informace o dopravě do zahraničí v letošní sezoně.
Prý řidiči starší 60 ti let mají sebou mít potvrzení o zdravotním stavu , prý nejraději v angličtině. Je toto potřeba i na cestu do Chorvatska,Slovinska a Rakouska? A v jaké formě?
Nebo stačí české potvrzení, které jsem dostal od doktora v 60? Další návštěvu plánuji v 65.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 12:25
Paragraf 87 Zákona 361/2000 Sb. je dotčen změnou uvedenou v zákonu 101/2013 Sb. - u nás je povinné toto potvrzení až od dosažení věku 65 let (nemám výklad, ale podle vyjádření Ministerstva dopravy, zveřejněného na internetu, by se to mělo týkat i řidičů, kterým bylo 60 let před datem účinnosti zákona 101/2013, tedy před 1.7.2013) a v zahraničí se nepředkládá (ani v překladu, pro zahraniční dopravní policii nemá tan papír žádný právní význam), v tuzemsku se už vyžaduje až od dovršení věku 65 let.
Citaci

Čl. I
Změna zákona o silničním provozu
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, se mění takto:
1. V § 87 odst. 3 se slovo „60,“ zrušuje.

Stále se ještě právníci přou o to, zda není v rozporu s jinými zákony, vozit toto potvrzení zdravotní způsobilosti po 65 letech věku. Jediným ze zákona platným dokladem řidiče je totiž jeho řidičský průkaz, jehož platnost má policie kdykoli možnost ověřit a povinností lékaře je ohlásit do centrálního registru řidičů případnou nezpůsobilost konkrétního řidiče.
Výsledek dosud žádný, tak to raději s sebou vozte, ale až od pětašedesáti.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 13:05
Hille, je to tady:[www.ceskatelevize.cz] 50 minuta,36 vteřina vysílání.

Proč s tím teda "straší"?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil kabinet302 (16. 06. 2014 13:07).
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 17:41
Proč? Taky mě tuhle zastavili a chtěli to. Dokonce mi ukazovali černé na bílém §87 z příručky v brašně, že to s sebou musím vozit. Trval jsem na tom, že ne, protože to, co tam stálo, už od července 2013 neplatí, potvrzení sice mám ve svém autě a už ho do služebáků nepřendávám. A doktor že se mi (a nejspíš i dalším) směje, že dostal zaplaceno za papír, který už zase není potřeba. Až od pětašedesáti, jak praví stojednička zákon, povídám (to se mi to vytahuje, když každý rok obnovuji referenťák...).
Zavřeli se s mými papíry v autě a čtvrt hodiny někam telefonovali, pak pootevřeli okénko, podali mi papíry zpět, ani jsem si nevšiml, že by pozdravili, a zmizeli.
Stalo se na silnici I./35 v obci Sadová, 5.12.2013 mezi 15:15 a 15:30. To byl neobvyklý čas, normálně tudy jezdím dopoledne, tak nebyl problém to dohledat v knize jízd.

Shrnu-li to, pak mi vychází, že mnohé policisty polem pracující i osobnosti z ÚAMK změna zákona zcela minula.

A uznejte, bylo by poněkud mimo realitu, jít na lékařské vyšetření před šedesátkou a ještě si ho nechat vystavit v překladu, jestli se u nás ani česká verze podle platného zákona nepožaduje (přinejmenším ne od nás, co nám bylo šedesát až po 1.7.2013). Ostatně za ten rok jsem předkládal řidičák jen jednou v Rakousku (kontrola na B303 před Hollabrunnem letos v lednu, proklepávali přes počítač) a jednou v Bavorech (shodou okolností taky na B303, poblíž Wunsiedelu, ale tam zřejmě někoho hledali, tak to ani pořádně nečetli). Rakušáci chtěli ještě vidět papíry od auta a zelenou kartu, Němci ani to ne.
Jak už jsem napsal: dokladem o oprávnění řídit motorové vozidlo je platný řidičský průkaz, ve vybraných zemích mimo EU může být požadován řidičák mezinárodní, ať už kdykoli nebo jen kvůli půjčení vozidla.
Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 19:39
Dobrý den, s tím zdravotním posudkem to je opravdu tak, že komu bylo 60 roků před 1.7.2013 tak posudek musí vozit u sebe a na požádání policie předložit. Komu bylo 60 po 1.7.2013 tak posudek mít nemusí, až v 65 letech.Posudek si múžete zařídit již 6 měsíců před dovršením 65 let, nejpozději v den narozenin.Další prohlídka v 68 letech a pak každé dva roky.
Jen pro zajímavost. Řidič profesionál (kamion,...) musí zdravotní prohlídku taky absolvovat, ale doklad u sebe vozit nemusí, ale řidič od těch 65 let mít musí. Můžete mě věřit, školením řidičů se živím.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 20:34
...a v takovém Kocourkově nám bude někdo tvrdit něco o cizojazyčném překladu potzvrzení o zdravotním stavu...
Samozřejmě, počet vest v Rakousku a Chorvatsku, alkotester řidiče ve Francii, rezervní brýle ve Španělsku (tam jsem ještě nebyl, ale stejně je vozím už mnoho let), jsou součástí povinné výbavy řidiče.
Hasicí přístroj s platnou revizní známkou například ve Finsku (a platná revize hasičáku, jeho bezpečné uchycení a dosažitelnost z místa řidiče v Rakousku či v Polsku, když už ho v autě máte), to se týká povinné výbavy vozidel.
Ale jde o věci, nikoli o papíry. Vzhledem k nejednotnosti metodiky zjišťování zdravotní způsobilosti v různých zemích ten papír, ani načtyřikrát přeložený do různých jazyků, nebude odpovídat předpisům příslušné země. Ty se ostatně vztahují na držitele řidičáku vydaného v dané zemi, podobně jako limity rychlosti pro řidiče s ještě mokrými papíry (do dvou let od vydání) nebo do určitého věku. Na cizince se to nevztahuje.
Vlastně také zde jde o paradox: když si držitel řidičáku vyjede sám autem poprvé po 20 letech, už je podle místního zákona zkušený řidič.... Když majitel vozidla nejezdí, ale platí povinné ručení na mopeda, naskakuje mu bonus, jako kdyby jezdil bez nehody, ten si převede a po letech konečně bez zkušeností vyjede, je to radost ho na silnici potkat či na něj mít kliku, když couvá z parkoviště... a to do toho chtějí ještě z Brusele kecat...

Podotýkám, že sám řidiče neškolím, ale školení pro referenty organizuji a účastním se. Navíc mám projetý pěkný kus Evropy a závidím řidičům v řadě zemí ty krásně stručné a jednoduché předpisy, zejména tedy v obou německy hovořících zemích... naše jsou zhruba čtyřikrát tučnější a to nepočítám odvolávky na předpisy související v platném znění, v nichž jsou další odvolávky na předpisy související v platném znění...
Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 20:45
Hill
máte plně pravdu a koukám, že máte docela slušný přehled. Je vidět, že na školeních řidičů dáváte pozor.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 21:16
Hill napsal(a):
-------------------------------------------------------
> .... Když majitel vozidla nejezdí, ale platí povinné ručení
> na mopeda, naskakuje mu bonus, jako kdyby jezdil
> bez nehody, ten si převede a po letech konečně bez
> zkušeností vyjede....

Obávám se, že bonus takto převést nelze (pokud bylo myšleno z mopedu na auto)... pouze z auta na auto či z motocyklu na motocykl...
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 06. 2014 21:45
To jsem použil spíše jako metaforické vyjádření vztahu mezi řidičskými zkušenostmi a dobou bezeškodního průběhu pojištění, bonus z nižší kategorie vozidla na vyšší se skutečně nepřevádí.
Re: Dopravní předpisy
22. 06. 2014 22:07
Taky máte navigaci přidělanou přísavkou na čelním okně?


Stanovisko ministerstva dopravy k umísťování navigačních systémů na předním skle vozidla

Obecné určení míst, kde je možné umístit navigační systém připevněný přísavkou na čelní sklo, není možné, protože zorné pole řidiče, tj. pole výhledu řidiče, je nutno posuzovat pro každý typ vozidla individuálně. Plocha čelního skla není u všech silničních vozidel totožná se zorným polem řidiče. V důsledku konkrétních konstrukcí čelních skel a předních částí vozidla dochází v některých případech například k tomu, že řidič čelním sklem vidí na části karoserie a ne na vozovku a okolí vozidla (např. výhled je i na kryt motoru) a tato plocha čelního skla tedy není zorným polem řidiče.

Další plocha čelního skla, která není zornou plochou řidiče, je horní část plochy čelního skla se sníženou propustností (horní ztemňovací pás). Tyto plochy čelního skla jsou uvedeny jako příklady, kdy celá plocha čelního skla není zorným polem řidiče, neznamená to však, že jde o schválení možnosti montovat předmětná zařízení do těchto míst, bez kontroly plnění všech požadavků v konkrétním případě. Při silniční kontrole může policie např. ověřit, zda navigační systém je v konkrétním případě umístěn tak, že nezakrývá výhled řidiče.

Zdroj: [mobil.idnes.cz]
Re: Dopravní předpisy
22. 06. 2014 23:52
Jak píšou na konci článku
Tato problematika je spíše absurdní.....

Osobně neznám nikoho, a ani jsem nikdy o nikom neslyšel, kdo by za to byl sankcionován nebo alespoň buzerován, jak doma, tak v zahraničí. Myslím, že je potřeba se uklidnit a přinejhorším si vzít protistresovou piululku yawning smiley
Re: Dopravní předpisy
25. 06. 2014 09:46
Jste pro zvýšení rychlostního limitu na silnicích prvních tříd z 90 na 110 km/h?
Ano, plošně
25%

Ano, ale jen na vybraných úsecích
65%

Ne
10%


V anketě hlasovalo 222 čtenářů.

Dnešní ožehavé téma :

Můj osobní názor ? Lidí je jak srač..k ! (Z filmu Černí baroni.)
Takže když jsem jel v pondělí z Prahy, někteří mne mimo dálnici předjížděli víc jak 130 km/hod. Někteří i rychleji. No a když nyní budou jezdit 150 a více - bude to masakr.
A vybrané úseky ? Kolik toho je ? Kvůli nedodělaným a nebo jiným silnicím dálničního typu je to asi celkem zbytečné. To že nesplňuje dálniční požadavky v tom, že tam nejsou správná svodidla , že nejsou odpočívadla a pod. přeci nijak nic neovlivní. Co tedy je rychlostní silnice ?
Vždyť jezdíte přes Sloveniji. Z kruháče na Maribor není dálnice ale tzv. Hitra cesta - H 2 a ryhlost tam není omezena pod 130 km/hod.
Chci říci jenom tolik, že jakmile dojde ke zvýšení rychlosti na vybraných úsecích - řidiči budou považovat zvýšenou rychlost všude. Mezi HK a Pardubicemi také je úsek kde je pouze 90 km/hod. A zkuste tam jet podle předpisů. Jak Vás předjíždějí, tak si někteří i ťukají na čelo. Proč nás zdržuješ, blbečku. Jezdit podle předpisu o rychlosti je hrozně nebezpečné. Jedu 90 a jsem předjížděn kamionem a následně mi zabouchne dveře a nutí mne brzdit. Proč si mám opotřebovávat svoje brzdové destičky kvůli jeho nezodpovědnosti ?
Však určitě jezdíte i v Německu, Tam jede 90 a více ani Ň ! I na dálnici ! Proč to jde tam a nejde to zde ? Liknavost policie ? Frajeřina řidičů ?
Jeden známý pracoval léta v kravíně. Nyní je mu asi 36 let a začal jezdit s kamionem. Od prvního dne s návěsovou cisternou a rozváží PHM. Z toho jsem v rozpacích. Do té doby jenom s traktorem a hnůj ze chléva na hnojiště. No a pak se Vám jeví ona rychlost podřadná oproti těm dalším nešvarům na našich silnicích !confused smiley
Re: Dopravní předpisy
25. 06. 2014 10:19
Hradečáku thumbs up a zároveň hot smiley
máš naprostou pravdu, mne se kdosi divil, když jsem zde popisoval chování řidičů u nás, aut, a d.
/vsuvka s tím "cisternovým kamiońákem" je to průser. Dřív si řidiči udělali zkoušky, jezdili nejdřív s trambusem, pak liazkou, pak vnitro a až byli vyježdění, tak ven..... a až byli VYJEŽDĚNÍ, tak do autobusu....dneska? do Zadaru mne kdysi vezl řidič v autobusu mladší dehdy než já a to bylo točo.../

Obecně si myslím, že "LIKNAVOSTÍ policie" je to, že nechytají každého "posr...." poláka na dálnici, kdy on se řítí 160 na 100ce (třeba u Vyškova směr OV), má starýho passata B5, když lépe B6 (sharan, nebo mondeo), většinou z půjčovny a většinou je vidět, že to auto je po smrti (nemám tlumiče, kouří...).

Další masakr je, že vezmu-li např. úsek Brno - Ova, tak až za Olomouc si lidi navykli jezdit dvojím způsobem: pravý pruh 90-110km. Levý od 140 - výše, protože v pravém se jet nedá (nebo donedávna před opravami nedalo). A v levém jet 130, tak furt brzdím při zařazování do pravého, před "tlačícími se" "obchoďáky", poláky, egořidiči v silných vozech a blázny ve vozech slabých....

Brno Praha to samé, jen více uzavírek. Možná všichni spěchají, protože je ta dálníci "krátká" a všichni ti "pracovní řidiči" chtějí být za den "tam i zpět". Možná moc benzínek po cestě - v německu jsou pumpy po 50-100km a to si člověk rozmyslí, když potřebuje natankovat, na záchod a jídlo... smiling smiley

Je to dle mého názoru "lavinový efekt". Dokud dlouhodobě nezačneme všichni jezdit tak, jak "umíme" jezdit hned za čárou....(posra..ní z pokut), změní se toho málo. Je to vina i dálnic a kvality cest, kdysi jsem zde psal, že nekoupit si půl republiky v lednu dálniční známku, ihned by se s tím něco začlo dít a policie by neměla šanci nás pochytat, ale to je na jiné téma.

Porovnejte si při cestě na dovolenou "vlnu aut", které vás předjedou v čr, a které se za hranicí "uklidní" (až na výjimky). Pak jedou tam všichni stejně. A zpět? Všichni fajn, až po čr čáru, tam začínají závody....proč? aby jsme tu "hrůzu na očích" už měli za sebou?
Re: Dopravní předpisy
25. 06. 2014 13:38
Policie trestá maličkosti a to je chyba. Je lepší si stoupnout za "buk" v přehledném a rovném úseku a kasírovat.
Jinak, jak to že nevidí jak jezdí motocyklisté, třeba i přes město. Klidně i stovkou a víc. Jak to, že kolonu aut čekající na červenou v poklidu předjíždějí motocyklisté vpravo nebo vlevo, aby zastavili před světlama jako první? Mají snad nějakou vyjímku z pravidel? Já o ní nevím.
avatar Re: Dopravní předpisy
25. 06. 2014 19:15
90 na dálnici v Německu? To snad ne.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: Dopravní předpisy
25. 06. 2014 20:53
Moje dva zážitky. První průtah Frýdek Místek, kdy jsem jel 80 tam kde je 70. Přitom mě předjížděla cisterna s benzínem nejméně 100. Druhý zážitek opět průtah, tentokrát Zlínem. Jel jsem 60 na padesátce s vědomím, že za mnou jede Mazda s radarem. V levém pruhu nás všichni předjížděli tak 90. Ale já jsem byl měřený, já jsem byl zastavený, já jsem byl pokutovaný. Na moji otázku "A to vám nevadí ti ostatní?" jsem se dozvěděl "To jsou místní, ty si chytíme jindy".
Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 06:47
Jinak na vjezdu do Zlína od Otrokovic a i dalších vjezdů jsou umístěny na sloupech kamery. Takže kdyby Tě nezastavili, dostaneš "pozdrav" domů.
Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 08:47
Gigi3, tak to bych je poslal víš kam angry smiley
Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 08:52
Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 08:56
No přesně tam. Zrovna ve Zlíně s tím mám zkušenost. Jako odsud podsud. Němci nám říkají "cyklisti", jen skloníme hlavu a šlapem jak ovce. Nenechám se šikanovat ani od policajtů.
avatar Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 09:29
Takže když někdo porušuje předpisy a je za to sankciován, tak je to šikana? Není to trochu pokroucené? Tohle by si třeba v Německu nikdo nedovolil říct. Mimo východní Němce. jj, podepsalo se to na nás, ty léta normalizace.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 13:35
gigi- to s tou Mazdou je ale historka staršího data ne ?
Re: Dopravní předpisy
26. 06. 2014 16:42
Příspěvky shora beru s velkým nadhledem, přotože většina z nich patří do kategorie-co nás dělí od civilizované evropy. Protože je zde drtivá většina fanoušků balkánu, neznamená to, že se tak budeme i chovat doma, a chlubit se tím co nás od té civilizované evropy dělí !
Re: Dopravní předpisy
27. 06. 2014 09:36
Ve Zlíně už tu Mazdu s radarem nějakou dobu nemají, teď už to měří Passatem.
Re: Dopravní předpisy
27. 06. 2014 09:52
To MotoMoto, špatně pochopeno! A taky špatně vyjádřeno - omluva.

Historka má trošku pointu jinde, celé je to na déle.... stručně nebyl jsem "chycen" za rychlost, ale několikrát- v řádů desítek- za stání a vjezd jako rozvoz (dokonce i přímo na ředitelství celní správy, kterou jsem zavážel). Jednalo se o situaci, kdy mě jediného z deseti dalších aut chtěli "pokutovat" za stání nebo vjetí do areálu (či zóny), v určité denní době, a to oproti místním "střelcům ze Zlína". .... Vždy, naprosto vždy jsem jim slušně ukázal fakturu, vysvětlitl, že pokud takových faktur mám na sedadle 20 po celé moravě, tak se bohužel nemohu dostat na stanovený čas na jediné parkovací místo - neustále obsazené - u nich ve Zlíně.
Moje reakce pramení z této zkušenosti a proto jsem reagoval výše tak, jak jsem reagoval. A´t se na mě nikdo nezlobí, ale pokud by mne chytili v např. 65 a kolem mne "lítali" ostatní 80km určitě bych se ohradil.

Toť vše. Nikoho jsem tím nechtěl naštvat. Možná jsem to moc zestručnil.
ps jezdím jen do západního německa, kde žila moje rodina
Re: Dopravní předpisy
27. 06. 2014 18:42
Ano, ten Zlín je už trochu starší historka. Ale mám i jednu novější z Chorvatska. Při cestě do Dubrovníku v místě, kde to odbočuje na Metkovič, byla ten den rychlost omezena na 30 km/h. A bylo to překvapení pro hodně lidí, protože už z dálky byl vidět velký chumel a bylo zřejmé, že je třeba pomalu. Když jsme se pak večer z výletu vraceli, manželka říká "Už tam nejsou, můžeš jet". Navíc v obráceném směru bylo omezení na 50. A tak mi tam bylo naměřeno 88. Ale ukecal jsem to na 100 Kn (samozřejmě bez dokladu), tenkrát v kurzu 3,50. Navíc se mi dostalo rady, že o 20 km dál se ještě měří. Kupodivu to byla pravda.
Re: Dopravní předpisy
28. 06. 2014 07:42
Přesně tam, jak píše Gigi, jsem také platil pokutu. Ale to je již 10 let. A také jsem to ukecal na 100 kun bez papíru. Je vidět, že tam stále "úřadují" stejní policajti. Nejmenuje se ta vesnice OPUZEN?
avatar Re: Dopravní předpisy
28. 06. 2014 18:54
Gigi3 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ano, ten Zlín je už trochu starší historka. Ale
> mám i jednu novější z Chorvatska. Při cestě do
> Dubrovníku v místě, kde to odbočuje na Metkovič,
> byla ten den rychlost omezena na 30 km/h. A bylo
> to překvapení pro hodně lidí, protože už z dálky
> byl vidět velký chumel a bylo zřejmé, že je třeba
> pomalu. Když jsme se pak večer z výletu vraceli,
> manželka říká "Už tam nejsou, můžeš jet". Navíc v
> obráceném směru bylo omezení na 50. A tak mi tam
> bylo naměřeno 88. Ale ukecal jsem to na 100 Kn
> (samozřejmě bez dokladu), tenkrát v kurzu 3,50.
> Navíc se mi dostalo rady, že o 20 km dál se ještě
> měří. Kupodivu to byla pravda.

Do HR jezdím několikrát ročně a vždy tam jsou. Ve vesnici Rogozin a nebo Opuzen. To uz je klasika. Tak na to myslete az tudy pojedete.
Re: Dopravní předpisy
28. 06. 2014 19:28
Já v Opuzenu bohužel loni platil taky, ale inflace udělala svoje... Každopádně starší pan policista byl rozený obchodník, dal mi rovnou na výběr jestli za 500 s či za 200 bez... A protože to bylo při odjezdu z HR, výběr byl jasný. Změřili mě tam kolem 22. hodiny. Přiznám se, že jsem ani nesledoval rychlost, protože jsme jeli v takový menší koloně, bohužel kolo štěstí vylosovalo mě... Moje blbost, letos budu dávat větší pozor a úzkostlivým dodržováním, nesmyslných a rychle se měnících, rychlostních limitů způsobím domorodcům pár nervových kolapsů... každopádně sponzovat chorvatský fízly nadále nehodlám.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 169
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.