Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 20:30
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dotaz ke změnám v předpisech. Snad je již údajně
> dána do souladu hmotnost přívěsu s EU, tj.bere se
> v úvahu váha celková, nikoliv okamžitá. Takže
> pokud mám u autí napsaný vlek max.400kg, ale
> táhnul jsem prázdný s celkovou 750kg, bylo vše OK.
> Teď už to nepůjde.

Ahoj, můžu tě uklidnit, žádná změna zatím není.Pokud máš na tažném povoleno třeba 750 kg, tak můžeš táhnout vlek, který má celkovou hmotnost 1500 Kg za podmínky že v momentě vážení bude jeho okamžitá hmotnost max 1000 Kg.
Zde aktuální znění příslušných paragrafů:

O1 – přípojná vozidla o nejvyšší přípustné hmotnosti nejvýše 750 kg
O2 – přípojná vozidla o nejvyšší přípustné hmotnosti přes 750 kg, ale nejvýše 3500 kg
M1 – vozidla, která mají nejvýše osm míst k přepravě osob (nepočítaje místo řidiče) a víceúčelová vozidla (podmínky pro rozdělení víceúčelových vozidel do kategorií M1 a N1 stanoví vyhláška)= normální osobák
Motorová vozidla základní kategorie N (nákladní automobily) mají nejméně čtyři kola a člení se podle zákona č. 56/2001 Sb. na kategorie:

N1 – vozidla, jejichž nejvyšší přípustná hmotnost nepřevyšuje 3500 kg (osobák s přepážkou do 3500 Kg)

(3) Okamžitá hmotnost jízdní soupravy nesmí být větší než největší povolená hmotnost jízdní soupravy stanovená při schválení technické způsobilosti tažného vozidla.

6) Pro spojování vozidel do jízdních souprav s přípojnými vozidly kategorií O1 a O2 platí

a) okamžitá hmotnost nebrzděného přípojného vozidla kategorie O1 nesmí být větší než největší povolená hmotnost nebrzděného přípojného vozidla stanovená pro tažné vozidlo, která je uvedena v technickém průkazu a osvědčení o registraci tažného vozidla,

b) okamžitá hmotnost brzděného přívěsu kategorií O1, O2 nesmí být větší než největší povolená hmotnost brzděného přípojného vozidla stanovená pro tažné vozidlo, která je uvedena v technickém průkazu a osvědčení o registraci tažného vozidla, za podmínky, že okamžitá hmotnost takového přípojného vozidla není větší než největší povolená hmotnost tažného vozidla u vozidel kategorií M1 a N1 a 1,5násobek největší povolené hmotnosti tažného vozidla u vozidel kategorií M1G a N1G,

1) Nebrzděná vozidla kategorie O1 mohou být zapojována jen za vozidla kategorií M a N, jejichž hmotnost v provozním stavu (dále jen „provozní hmotnost“) je nejméně dvojnásobkem okamžité hmotnosti připojovaného vozidla, pokud při schválení technické způsobilosti tažného vozidla nebylo stanoveno jinak.
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 20:49
To s těma důchodcema byla nadsázka ale pokud občas něco zapomíná a přijde při tom o papíry tak ať ty papíry raději vrátí. Ale vybdovávají se především ty co jezdí jako prase ne důchodci. A jakej rozpor mezi předpisem a zdravým rozumem. Jedu po dálnici kde je 5 cm sněhový břečky předpis říká 130 ale zdravá hlava ubere. Ap.ap.ap.
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 22:06
Pokud občas něco zapomíná a přijde při tom o papíry, tak ať ty papíry raději vrátí.

Když tedy přijde o papíry, tak už je přece nemusí vracet spinning smiley sticking its tongue out

Vybodovávají se především ti, co jezdí jako prase.

Proč si to myslíte?

Jedu po dálnici, kde je 5 cm sněhový břečky, předpis říká 130, ale zdravá hlava ubere.

V tomto případě předpis říká, že je třeba "přizpůsobit rychlost jízdy podmínkám". Mimochodem, kde jste zažil dálnici s 5 cm břečky?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Marius (14. 12. 2017 22:08).
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 22:14
Ze se duchodce vybodoval realne je. Ze se ctyrikrat za tri roky nepripouta a vzdycky ho jako na potvoru chyti uz ne. Jinak by musel skoncit jako kuriozita v kabinetu statistiky. Sorry jako...
Re: Dopravní předpisy
15. 12. 2017 00:21
Ano, souhlasím s Vámi. Skutečně k něčemu podobnému došlo. Ale jak jsem již vysvětlil, nejde mi o kuriózní případy, ale účinnost bodového systému v ČR.
Re: Dopravní předpisy
25. 02. 2018 21:57
Ministerstvo dopravy připravilo návrh, aby 9 místná vozidla (řidič + 8 pasažérů) bylo možno řídit pouze s řidičákem skupiny D1. O tu dnes není prakticky žádný zájem, tak to asi chtějí změnit a zdůvodňují to tím, že pouze musí sladit předpisy s EU, že momentálně máme špatně přeloženou evropskou směrnici o řidičských průkazech.
Re: Dopravní předpisy
26. 02. 2018 10:24
To je pekna blbost, neni k tomu nekde neco blizsiho?
Re: Dopravní předpisy
26. 02. 2018 10:42
Těch lidí, co by muselo po takovém zásahu z Bruselu přehodnotit, čím pojede do HR. Samozřejmě, že pokud budeme papežtější než Brusel, nebude nikoho zajímat, kolik sedaček mám vyndaných, ale kolik jich mám napsaných v techničáku. To, že soused pojede ve stejném autě, ale se zapsanými jenom šesti sedačkami a s Béčkem, už nikoho zajímat nebude.
Re: Dopravní předpisy
26. 02. 2018 11:49
A ono je fakt nekde pozadovana na Tranzit 8+1 skupina D1?
Re: Dopravní předpisy
26. 02. 2018 22:21
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Těch lidí, co by muselo po takovém zásahu z
> Bruselu přehodnotit, čím pojede do HR. Samozřejmě,
> že pokud budeme papežtější než Brusel, nebude
> nikoho zajímat, kolik sedaček mám vyndaných, ale
> kolik jich mám napsaných v techničáku. To, že
> soused pojede ve stejném autě, ale se zapsanými
> jenom šesti sedačkami a s Béčkem, už nikoho
> zajímat nebude.

Ano, je to připraveno přesně tak, má záležet na počtu sedaček zapsaných v TP. Jak to je v EU nevím, jen se na to ti debilové z ministerstva dopravy vymlouvají, ale to už tady bylo několikrát a pravda byla jiná.
Re: Dopravní předpisy
27. 02. 2018 09:07
Tak to je pěkná chujovina, s auty 8+1 z půjčovny jsme byli po Evropě už mockrát, došlo i na silniční kontroly a nikdo skupinu B u řidiče nezpochybňoval. Dá se k tomu někde něco na netu dohledat? Ja nic nenašel, ale možná jen špatně hledám.
Re: Dopravní předpisy
27. 02. 2018 09:56
To je právě ono, s takovými auty se jezdí po Evropě běžně s Béčkem, kontroly od poldů probíhají a nikdo z nich ani neštěkne. Takže výmluva na EU je jen nepřiznaný lobbing od autoškol?
Re: Dopravní předpisy
05. 03. 2018 14:17
Trochu doplnim k tem ridicakum... jedna se o vozy 8+1 A SOUCASNE nad 3,5t, takze bezne osobaky / dodavky jsou z obliga. Rozdil byl v tom, ze pokud byl busik 8+1 a nad 3,5t, u nas stacila skupina C (C1), venku ne.
avatar Re: Dopravní předpisy
15. 05. 2018 06:32
Je to sice už platné několik dní, ale přesto:[zpravy.denikplus.cz]
Ale jelikož normální je nekouřit, tak snad se to nikoho z cestovatelů přes Rakousko nedotkne. Stejně chcete jet většinou přes Maďarsko.
Re: Dopravní předpisy
15. 05. 2018 15:43
Mne se to moc netýká, dýmka či doutník vyžadují dostatek klidu a možnosti ponořit se do svých myšlenek, a to za jízdy přece jen zcela nelze.
avatar Re: Dopravní předpisy
14. 07. 2018 12:00
Všude se píše, že se vyplatí v zahraničí dodržovat maximální povolenou rychlost a vyhrožuje se velkými postihy (novinářští pisálci pomalu vyhrožují šibenicí :-) ). Ale jedu-li po nějaké z nekonečných chorvatských vesnic něco lehce na 50km/hod., tak se za mnou tvoří kolona a místní jsou pak už tak vydráždění, že mě předjíždějí i na plné čáře před nepřehlednými zatáčkami. Tak se vždy po několika dnech se na to dodržování rychlosti už taky vykašlu a jezdím jako bych žádný tachometr neměl.

Třeba včera byly na světelných návěstích na dálnici v Chorvatsku skoro samé omezení na 100km/hod., takže všechny ty, co jsem při 130km/hod. předjel, mě na 100km/hod. pak zase dohnali a předjeli. U Karlovace pršelo a na světelných návěstidlech už byla dokonce 80km/hod a varování, že je "Mokro". Kdybych jel 80km/hod., tak by mě někdo smetl a tak jsem jel v levém pruhu tak 120-130km/hod., což bylo paradoxně bezpečnější. Vzhledem k tomu, že bylo hodně zataženo a deštivo, tak neočekávám, že by se dala udělat nějaká čitelná fotka, kterou by mi pak poslali spolu s výzvou k zaplacení pokuty, a navíc by se asi uposílali, protože tam tu rychlost beztak nikdo nedodržoval.

Jak to vlastně je s tím měřením rychlosti v HR? Je to asi velká náhoda, když tam někde měří, co?
A na dálnicích - tam mají někde nějaké radary? Díky.
Re: Dopravní předpisy
14. 07. 2018 12:08
Na okreskach v Chorvatsku jezdím tak jako místní. Malé obce ignorují, ve větších jezdím tak do šedesáti.
Na dálnicích žádné pevně radary nejsou, ale loví tam v civilních autech. Většinou stačí ale koukat kolem sebe. Passat B7, s registrační značkou ZG..., dvoučlenná posádka a plazí se 110 v pravém pruhu. Chorvati normálně tak pomalu nejezdí.
Re: Dopravní předpisy
14. 07. 2018 18:43
Nebo stojí přimáčknuti ke zdi hned za tunelem, takže jsou vidět, až když je člověk míjí. A to už bývá pozdě. V tunelech jsem hodný, mimo ně někdy "zlobím". Někdy i hodněsmiling smiley
Re: Dopravní předpisy
14. 07. 2018 23:35
Na dálnicích mi přijde, že cedule se 130km/h není max. povolená rychlost, ale doporučená nejnižší rychlost, abych nebrzdil provoz.
avatar Re: Dopravní předpisy
15. 07. 2018 21:41
No pokutu z Chorvatska jsem zatím nezaznamenal , ale Rakousko, Německo , Francie , dokonce Finsko - toho chodí hodně , to pisálci nelžou

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
Re: Dopravní předpisy
15. 07. 2018 22:17
Mám dotaz - jak je to ve Slovinsku s denním svícením ? Stačí, když svítí LED denní svícení (jen vpředu, zadek nesvítí), nebo musí být rozsvícená potkávací světla ?
Našel jsem jen informace o tom, že se ve Slovinsku musí svítit, ale nikde jsem nenašel podrobnější info.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 05:54
Ano, ve Slovinsku musí (na rozdíl od Rakouska a Chorvatska) i dvoustopá vozidla svítit přes den celoročně, ale uznávají světla pro denní svícení, jsou-li schválená. Zatím ale nejsou zprávy o tom, že by po homologaci šli i u cizinců. V tunelech a za snížené viditelnosti platí vždy povinnost rozsvítit potkávací světla.
Zato v Bosně a Hercegovině, stejně jako v Černé Hoře je třeba dát pozor - jejich předpisy, pokud vím, dodnes světla pro denní svícení neuznávají, takže se celoročně musí svítit potkávačkami.
Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 07:51
Mne sa teda už pred dvoma rokmi Slovinec vyhrážal s pokutou 100€ za namontované denné svietenie na Oct.1...
Žiadny brutálny tuning, klasika, decentne Osram, kvalita....
Mal som teda problém mu to normálne vysvetliť, pripadal mi horší jak Maďar....
Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 10:35
Prosím Vás ja svietim cez deň už 20 rokov bez povinnosti. Akonáhle vychádzam na dlhšiu cestu tak už pred 20timi som svietil. Vždy je väčšia šanca že Vás niekto postrehne a vyhnete sa nehode. Ja odporúčam neriešte či sa musí alebo nie ale keď idete na dovolenku zapnite svetlá. Potom sa nestane že hmla a ja stretám neosvietené autá zo zadu a podobne. Kto má automat tak je to v pohode aj keď mne to ide fajn už som videl šero a Citroen s automatom nie a nie zasvietiť.
Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 11:59
Nejde o to zda, ale čím svítit. Vůbec mne nenapadlo, že by jim někde světla pro denní svícení neměla stačit.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 12:25
Jak vidíš, nestačí. V některých zemích je vůbec nezajímají, povinnost svítit autem kolem dokola prostě platí. Třeba proto, že auto s denními světly vzadu nesvítí, a v tunelu je ho špatně vidět.
Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 13:38
V tunelu to nestačí ani u nás.
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 14:36
Hm , tak to mám problém, mě to řídí audina sama , pokud bude tunel dobře osvětlenej, tak se mi asi potkávačky a zadek nerozsvítí ...

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 14:41
Před tunely tedy zastavit a přelepit Audině to čidlo snímající intenzitu okolního světla smiling smiley
avatar Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 15:16
Ja neresim co kde chteji a svitim potkavackama celou cestu. A to mam nakodovany pri dennim sviceni i zadni svetla aby svitily
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 61
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.