Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
Re: Dopravní předpisy
07. 12. 2017 23:09
To: Zahajskej : Nechápu, proč v létě bych měl jezdit na zimákách, jak jsi na to přišel?
Píše se tam - "jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum". Leda by nám v červenci nasněžilo :-)
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 07:38
Bohužel pokud nebude u značky dodatková tabulka s platností tak musíš v tomto úseku mít zimní gumy i v létě.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Tom
Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 07:45
Zimní gumy v létě yawning smiley Dobrý fór smiling smiley
Ministerstvo dopravy
Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 15:09
Proboha lidi, používejte hlavy a selský rozum. Zimní gumy v létě, takový absurdistán snad není ani v ČR spinning smiley sticking its tongue out . Když pominu vlastnosti zimní gumy a letní a budu se zaobírat jen legislativou, jasně tam je napsáno v zimním období a to bez ohledu na datum. Nebo myslíte, že zimní období je v HR červen, červenec ... ?
Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 15:13
Tomkin, přečti si to ještě jednou. Když na značce není žádná dodatková tabulka, platí pořád a musíš mít výbavu, kterou zákon předepisuje pro zimní období.
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 15:34
Kdy platí tato značka?

Tato dopravní značka platí od 1. listopadu do 31. března. Pod značkou může být případně umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

Toto je na těch stránkách.
Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 16:14
A to mám na internetu rád. Najdete tam všechno, jen to někdy není pravda. Doporučuji zákon 294/2015 Sb.

přímo od zdroje
[aplikace.mvcr.cz]

když by někdo nechtěl stahovat 100MB dokument
[www.zakonyprolidi.cz]

hledejte přílohu 4



Upraveno 1krát. Naposledy upravil atnarfus (08. 12. 2017 17:04).
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 17:41
C 15a Zimní výbava Zimní výbava
Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky.
Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

C 15b Zimní výbava - konec Zimní výbava - konec
Značka ukončuje platnost značky „Zimní výbava“.

Zdroj

Než jsem to odeslal byl atnarfus rychlejší.

.
.

_________________________Jirka_________________________



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (08. 12. 2017 18:08).
Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 18:37
Zdůvodnění od MD je, že sníh napadne i mimo zákonem uvedené zimní období, proto tato znacka nemà časové omezení. Takže když je bez dodatkové tabulky, která upravuje časové vymezení, je nutno mít zákonem danou zimní výbavu třeba v červenci. Totéž je snad i u značky přikazující sněhové řetězy. S těmi se v létě taky blbě jezdí. Spíše je to obrana vlastníka komunikace, aby se po něm někdo nevozil kvůli rozbytému autu, když náhodou v září začne padat sníh a silničáře to "zaskočí". Stejným způsobem se opravují i díry v silnicích. Díra se nechá, dá se značka na díru upozorňující. Je to levnější řešení. Takto je "opravena" D10 u Brandejsa už několik let i mnoho jiných míst v republice.
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 19:14
... už jsem dva roky nejel v Passatu ( manuální řazení) ... takže první nezvyk a druhý nezvyk, že jsem nezapnul světla, který běžně nechávám nastavený jak v Superbu, tak ve služebním autě a tudíž svítí po nastartování ... a že teda u Komořan byla mlha ...
... tak jsem rád, že mezi řidiči existuje solidarita a že mě na to cestou z Rousínova do Vyškova (po staré cestě) upozornili hned tři protijedoucí řidiči než jsem zjistil vocode ...
... přitom první, kdo mě problikal, byla policejní oktávka ... thumbs up a bylo to zadarmo ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 12. 2017 19:38).
Re: Dopravní předpisy
08. 12. 2017 19:48
Policajti umí i mile překvapit thumbs up

Ještě k té značce. Někde jsem četl, že zákon 594/2015 vznikl jako reakce na požadavek sjednocení předpisů v EU. Je i v zájmu nás řidičů, aby význam značek byl v Evropě stejný. Některé detaily u nás vypadají přinejmenším nelogicky. Dá se ale očekávat, že někde v EU existuje silnice, na kterou není záhodno vjíždět bez zimní výbavy ani v červenci.
Co jsem si ale zatím zdůvodnit nedokázal, že aktuální význam značky Zákaz vjezdu nákladních vozidel. Nechápu proč demontovali hmotnostní limit 3.5t. Jezdím občas Fabií homologovanou jako N1 (pozůstatek té sociálnědemokratické legrácky s DPH) a i ve svém vlastním městě musím zírat na značky, jestli tam mohu, nebo ne.
Re: Dopravní předpisy
09. 12. 2017 18:31
Tak především nelze vykládat význam této značky „ad absurdum“. Značku lze doplnit o dodatkové tabulky s jinak určenou dobou platnosti nebo je možné ji zneplatnit a případně odstranit. To vše budou dělat obce podle svého uvážení s tím, že „ministerstvo věří“, že obce budou toto používat pouze v případech, kdy to bude účelné. Toto opatření by mělo přispět k větší bezpečnosti, když například napadne sníh ještě na začátku dubna nebo naopak na konci října, což není nic neobvyklého. V takových případech by proto řidiči měli splňovat, v zájmu bezpečnosti silničního provozu, podmínky zimní výbavy i mimo zmiňované období.Takže až vás někde v horách v červnu zastaví městská policie nějaké horské obce s tím, že nemáte zimní pneumatiky, i když tam je přece značka, vyřiďte jim od ministerstva dopravy vzkaz, že to nemohou vykládat „ad absurdum“.
Re: Dopravní předpisy
12. 12. 2017 09:16
Vybodovat se můžete jako slušný řidič i tak, že se 4krát zapomenete připoutat bezpečnostním pásem

Nemuze. Musi ho u toho chytit. A uprimne, koho kontroluji pri kazde jizde? Premyslim, kolik km najedu bez toho, ze by mne zastavila hlidka. Za posledni rok jsem najel cca 20tkm a kontrola ani jedna. Takze ano, ten, kdo je chycen pri poruseni predpisu 4x za rok je v drtive vetsine ten, kdo si s predpisy vytira pr*el.

V lepsim prpade skonci jako ta slepice, co si vytesala svuj epitaf online „Samý zákazy, neřeším zákazy“.
Re: Dopravní předpisy
12. 12. 2017 18:50
I při vědomém porušování předpisů (tj. těmi, kteří si "vytírají prdel" s dopravními předpisy) musíte být chycen, abyste se vybodoval.
Poukazoval jsem jen na to, že k samotnému vybodování nemusíte být "silniční pirát", ale i naprosto slušný, pouze zapomnětlivý řidič. A nemusí to být ani 4x za rok, stačí jednou ročně.

(Mimo to ti, kteří svým chováním na silnici "jdou vědomě vybodování vstříc" v tom často umějí chodit tak, aby se až tak často nevybodovali.)
Re: Dopravní předpisy
12. 12. 2017 19:23
Jasne, ze musi byt chycen, ale uprimne, znate nekoho, kdo se ze zapomnetlivosti vybodoval? Ja tedy ne. Takovy obcas vyfasuje par bodu za rychlost.
Re: Dopravní předpisy
12. 12. 2017 20:01
Ano, znám. Ale o to nejde, jde mi spíše o princip.
U bodování za rychlost zase záleží na tom, zda měřili živí policisté, anebo fotoradar.
Re: Dopravní předpisy
12. 12. 2017 20:44
Marius napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ano, znám. Ale o to nejde, jde mi spíše o princip.
>
> U bodování za rychlost zase záleží na tom, zda
> měřili živí policisté, anebo fotoradar.

Jen pro doplnění informací,které se zde probírají.

Řidič příjde od řidičák pokud překročí rychlost jízdy v obci o víc jak 40 Km/hod než je povoleno.Mimo obec to platí pokud řidič překročí rychlost o víc jak 50 Km/hod než je povoleno.
V případě" fotoradaru " (automatického záznamového zařízení ) si hodně řidičů neuvědomuje, že to platí také. Pokud "fotoradar" naměří v obci na 50 tce někomu více jak 93 Km/hod, tak se to neřeší výzvou k zaplacení pokuty do 15 dnů, ale zahajuje se správní řízení a zjišťuje se kdo opravdu řídil.
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 08:08
Ano, znám.

Pak je otazka, jestli clovek, ktery zapomina trivialni veci tak casto, ze se vyboduje, ma mit vubec papiry. Normalni to tedy opravdu neni, princip neprincip.
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 10:01
Za prvé, neuvedl jsem, že dotyčný na něco zapomíná často. V principu jde o to, že stačí, aby byl jednou ročně přistižen na nicotném porušení předpisů k tomu, aby se po třech letech vybodoval (a ani o tom do té doby nemusí mít tušení).

Za druhé mi zase nepřijde normální, že by měl o papíry přijít řidič, který jednou ročně poruší předpisy způsobem, kterým nikomu jinému nezpůsobí žádnou újmu.
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 11:07
To že se někdo vyboduje a netuší to, je jaksi mimo mísu. Body se mohou strhnout až po projednání přestupku. Jak se objevilo v médiích, že byli někteří obeslání, že mají odevzdat papíry do čistírny, protože "přečerpali" aniž by o tom věděli, byla chyba převážně na straně MP. MP odesílala pokyny k odečtení bodů, aníž by přestupek projednala, hlavně za rychlou jízdu zachycenou stacionárním radarem. Měli toho kolikrát tolik, že než se jim podařilo výzvu k projednání přestupku odeslat, byl přestupek promlčený. Ale body již stržené. Stačilo se na tom otočit a člověk byl opět free.
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 13:15
Konkretne, at se nebavime obecne, kterezeto nicotne poruseni predpisu ma za nasledek vybodovani behem tri let?
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 13:34
Pořád píši zcela konkrétně. Přečtěte si laskavě znovu svůj včerejší příspěvek z 9:16.
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 14:17
Jenze to je blbost. Jednak se po 12 mesicich bez dalsiho prestupku ctyri body umazavaji automaticky (nebo se neco zmenilo?) a druhak to neni, ze by se "ctyrikrat zapomnel pripoutat", ale ze by ho museli ctyrikrat chytit jak jede nepripoutany. Coz muze znamenat ze a) ma smulu a jako na potvoru ho pokazde chyti (pak je na case, aby si vsadil sportku, je to asi stejna pravdepodobnost), b) na poutani dlabe uplne, takze se pravdepodobnost, ze ho chyti nastrada.

Jen tak pro zajimavost, kolikrat vas osobne kontrolovala policie za poslednich 10000km? A ted mam na mysli namatkovou kontrolu, ne, ze nekoho zastavi Radar Radarovic nebo si to pred ocima hlidky namirite do zakazu vjezdu...
Re: Dopravní předpisy
13. 12. 2017 23:46
Uznávám, že popisovaný případ je extrémní z hlediska pravděpodobnosti toho, že k němu dojde. Nicméně stát se to může, stejně jako sázející také vyhrávají ve Sportce, byť možnost výhry v 1. pořadí je velmi málo pravděpodobná (myslím, že možnost vyhrát první ve Sportce je asi 1 ku 14 milionům, v porovnání s tím možnost vybodování přes pásy je mnohem pravděpodobnější).

Máte pravdu, že se umazávají 4 body řidiči, ovšem za podmínky, že od posledního zaznamenaného přestupku uplyne celý rok, jinak nikoliv. Takže si lze představit modelovou situaci (extrémní, avšak nikoliv nemožnou), že se starší opatrný řidič zapomene připoutat při krátké jízdě v obci (mimochodem, pamatujete ještě dobu, kdy neplatila povinnost poutat se při jízdě v obci?) a stane se mu to opakovaně např. vždy po 360 dnech. Pokud má děda echt smůlu a pokaždé ho policie při tom chytí (třeba na teplý bonz, nebo si na něj zasedli), pak se mu žádné body neumažou a po 3x360 dnech od prvního přestupku má plný počet, tj. 12 bodů.

Ale primárně mi nešlo o modelování takto extrémní situace. Jen jsem chtěl na reálném, i když extrémním příkladu poukázat na to, že ve stávajícím bodovém systému se mohou vybodovat nejen piráti silnic, ale i docela slušní řidiči.
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 08:03
Na realnem, nicmene extremnim pripade si dokazu namodelovat cokoliv, vcetne toho, ze Zeme je placata.

A ano, pamatuju dobu, kdy se v obci nemuselo poutat, byt tenkrat jeste jako neridic.
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 10:10
Dotaz ke změnám v předpisech. Snad je již údajně dána do souladu hmotnost přívěsu s EU, tj.bere se v úvahu váha celková, nikoliv okamžitá. Takže pokud mám u autí napsaný vlek max.400kg, ale táhnul jsem prázdný s celkovou 750kg, bylo vše OK. Teď už to nepůjde.
Tom
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 16:04
Když konkrétně:
Body se nestrhávají, anóbrž připisují yawning smiley
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 16:58
Marius píše: starší opatrný řidič. To je tedy důchdce a ty mají dost peněz na pokuty a pokud se senilní dědek zapomíná připoutat tak ať raději nejezdí taky by mohl zapomenut zastavit na přechodu před školou. Jinak hloupá tato debata má se jezdit podle předpisu a zdravý hlavy.
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 19:21
Jozka napsal(a):
> Na realnem, nicmene extremnim pripade si dokazu namodelovat cokoliv, vcetne toho, ze Zeme je placata.

Bohužel, placatá země není reálný případ (na rozdíl od výše popisovaného vybodování),
Re: Dopravní předpisy
14. 12. 2017 20:23
Karel z HK napsal(a):
> Starší opatrný řidič. To je tedy důchdce a ty mají dost peněz na pokuty, a pokud se senilní dědek zapomíná připoutat tak ať raději nejezdí, taky by mohl zapomenut zastavit na přechodu před školou. Má se jezdit podle předpisu a zdravý hlavy.

Nemyslím, že by zrovna důchodci měli dost peněz na pokuty. Člověk nemusí být senilní, aby občas na něco zapomněl (např. síla zvyku).
V poslední větě máte rozpor: buď jezdím podle předpisů, anebo podle zdravé hlavy (tj. rozumu).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 62
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.