Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník

Autor david 
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
17. 06. 2015 12:13
Dík takže a ten posledný zjazd za 222 KN sa aj volá Ploče ? Do Vrgoracu je to 214,- KN od Zagrebu .Tam nezídeme z dialnice ale poračujeme ďalej na Pelješac teda najrozumnejšie je prejsť cez Ploče a ďalej okolo Stonu cez Neum ? Nemáte skúsenosti ako to je na tomto priechode lebo ten Metkovič býva dosť plný , dlhé čakanie a vlastne je asi aj dosť od ruky pri ceste na Pelješac išli sme ním do Mostaru...
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
17. 06. 2015 15:23
Já jezdím také na Pelješac. Sjezd dolů z dálnice se nejmenuje Ploče, protože tam je to ještě nějakých 15 km, ale podle nějaké malé vesnice, na jméno si nevzpomenu, stačí se držet ukazatelů na Dubrovník a myslím, že i Ploče tam je uvedeno.
Já jsem jednou jel z Ploče trajektem, ale je to pomalejší, pokud člověk nepřijede a za chvilku se nenakládá, my jsme čekali dvě hodniny a o dost dražší. Záleží také kam se na Pelješacu jede. Mys e pak z Trpanje museli stejně kus vracet. Takže jezdím z Ploče přes Neretvu a Neum. Já když jedu (v pondělí ) tak je tam dvě, tři auta, ale ve špičkách tam fronty asi budou. ale já už léta nejezdím v době střídání turnusů.
Navíc ne Neumu nakoupím, naftu a další věci. Takže je to pro nás přijemnější po všech stránkách. Maximálně jsem tam čekal jednou asi 15 minut. Našich aut si celníci nevšímají, jenom hlídají cChorvaty.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
17. 06. 2015 18:55
To pojmenování dálničních křižovatek je tam poněkud matoucí - když mineš výjezd Vrgorac, hlídej si 9 km a tam už uvidíš návěstní tabule na čvor Ploče (ten je paradoxně u Malého Prologu), tam se drž vpravo a odboč na výjezd směr D425 Ploče - Dubrovnik. K moři máš ještě 15 km, do Pločí ještě dál.
Pojedeš po této rychlostní čtyřproudovce na mýtnici Karamatići, na ní zaplatíš těch 222 HRK a pokračuješ po ní dál, až sjedeš sešup tunelem Međak na estakádu (říkají tomu "rotor"winking smiley Čeveljuša u Rogotina, tu projedeš dokola, dáš přednost,protože vjíždíš na Jadranskou magistrálu D8 a dáš se po ní vpravo na Neum a Ston.
Do Ploče (jako do přístavního města) vůbec nepřijedeš.
Asi takto:


Polodálnice D425 je jen prozatímní označení, po dokončení by měla mít číslo A10 a vést od Pločí do Sarajeva. Ale to ještě pár let potrvá, nehledě k tomu, že o tom jsem tu už o pár stránek dřív psal. Pohledejte.

EDIT 8.7.2015:
koukám, že už jsou na tento konec dálnice A1 - Dalmatina dotazy i v nepatřičných vláknech, tak to stručně zopakuji.
Úsek A1 mezi čvorem Ploče a čvorem Metkovič bude jednou společný pro A1 (Bosiljevo II - Split - Dubrovník) a A10 (přístav/luka Ploče - Mostar - Sarajevo). Zatím se tímto úsekem dá dostat jen blíž k Međugorje v BiH, protože na čvoru Metkovič se dá jen sjet na starou D62. Někde tam by měla odbočovat v budoucnu dálnice na Dubrovník, jak ukazuje mapka na straně 3 vlevo. Ale zatím prostě není.
Proto se musí odbočit na tu budoucí A10 (zatím označenou jako D425) už na čvoru Ploče, sjet po ní na magistrálu D8 a pokračovat obvyklou cestou buď na trajekt v Pločích nebo přes Neum na Ston či Dubrovník.

Opakování je prý matkou moudrosti, ale mně z toho věčného opakování kvůli každému zvlášť nejspíš brzy jebne, už i obrázky sem dávám...
Slyšel jsem o jednom, co vyzýval: LIDÉ ČTĚTE!! (nebo tak nějak)... zkusme ho poslechnout, prosím...




Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (08. 07. 2015 09:14).
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
04. 03. 2016 21:46
... zajímavé počty ...
Chorvatská vláda má dilema ... zachovat mýtné, nebo zavést dálniční známky ... ?
... ač se Slovinsko, menší sestra Chorvatska yawning smiley za vzor nijak moc nebere, tak se případě dálničních poplatků někdo škrabe ze zadu ... [balkans.aljazeera.net]
... kurňa, proč má Slovinsko roční příjem z dálnic 300 mil Euro ... a Chorvatsko, s dálniční sítí dvakrát větší ... má ročně z dálnic jenom 250 mil. Euro ...
... někdo říká ... s tím by se mělo něco dělat ... yawning smiley
... kontrolní otázka ... myslíte si, že poplatky za dálnice zůstanou stejné, nebo budou menší ? yawning smiley
smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (05. 03. 2016 07:56).
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
04. 03. 2016 21:53
...HR vláda na svém středečním zasedání navrhla zvýšení dálničních poplatků o 125%... thumbs down...s platností od 1.5.2016!...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ziro (04. 03. 2016 21:54).
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
05. 03. 2016 04:06
ziro: Zdroj?
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
05. 03. 2016 08:32
Zdroj sem nenašel. Asi poslední informace je zde - [www.jutarnji.hr]
Provádí se analýzy, výpočty, srovnání s okolními státy. Jsou zde i návrhy cen za známky. Ale tento rok to dle mého názoru nestihnou.
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
05. 03. 2016 09:29
Návrh cen: (z překladače Googlu)
..... že Chorvatsko by mohla zavést 10-denní dálniční známku, že podle některých výpočtů, by mohla stát 100 kun. Také by to mohly být zavedeny měsíční dálniční známky, které by stály 400 kuna.......................................a roční dálniční známky s cenou mezi 1000 a 1500 kun. Konečná cena, samozřejmě, bude tvořit vláda.
To by myslím nebylo cenově tak špatné. Jaký je váš názor?
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
05. 03. 2016 12:47
Pro mne by to byla dost velká úspora, ale těch 100 Kun se mně zdá málo pravděpodobné, přestože po přepočtu na Eura, by těch 14 Euro zhruba odpovídalo ostatním státům :

Slovensko - 10 Euro / 10 dnů
Maďarsko - 10 Euro / 10 dnů
Rakousko - 8,7 Euro / 10 dnů
Slovinsko - 15 Euro / 7 dnů je kapitola sama pro sebe

Teď mně vyjde jedna cesta Macelj - Šestanovac s ENC zruba 197 Kun (bez ENC 238 Kun) takže bych ušetřil 97 nebo 138 Kun (dovolená delší než 10 dnů). V případě kratší dovolené (do 10 dnů) by úspora byla ještě větší
Pro toho, kdo jede kratší vzdálenost např, Macelj - Rijeka a na více než 10 dnů, by to skoro neznamenalo nic : s ENC cca 92 Kun, bez ENC 118 Kun a známka 100 Kun. V případě dovolené do 10 dnů, bychom úspořili, byla by nutná pouze jedna známka pro obě cesty.
Proto se mi ta cena 100 Kun/10 dnů nepozdává, jedině, že by se tím podařilo stáhnout na dálnici i ty, kteří jezdí po staré a bylo by více aut a tím i "chechtáků".

V případě menších nepřesností se omlouvám, počítám jen podle paměti a z hlavy.
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
05. 03. 2016 16:32
Mirus,
upřimně řečeno, zatím to neřeším. Počkám jak to dopadne. . Jedno vím zcela jistě. Já to neovlivním.spinning smiley sticking its tongue out
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
05. 03. 2016 22:16
Václave,
já to taky neřeším, pouze že byla v práci po obědě chvílka času a tak jsem se zamyslel !
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 10:23
[hac-onc.hr]-

No když si tu mapu prohlédnu - je mi smutno.
Na Mohelnici bych nasadil 180 - 200 a u Gradacu bych po sedmi hodinách sundal nohu z plynového pedálu. Najeto 1100km a šel bych se koupat.
To není utopie. Pár nedodělaných a rozhádaných úseků tomu brání. Několik let a jedny a ty samé úseky.angry smiley
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 11:03
... no jo, ale není škoda ... nedat si cestou kávičku ... ? smoking smiley
[hac-onc.hr]- ... nahoře na liště vybrat a kliknout ...
informacije za vozače ... pak vybrat
interaktivna mapa auto cesta i odmorišta ... pak vybrat např.
A1 Zagreb Split Dubrovnik ... pak vybrat ...
odmorišta ... pak vybrat symbol ...
kávičku ... pak kliknou do mapy a zvětšit ji ... a vybrat třeba ...
Zir zapad ... ( na Tvé mapě si obrázky zvětšíš ... )
[www.rajce.net]
... no a tu kávičku bych si tam letos rád dal ...
smileys with beer
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 12:52
kabinet302 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Návrh cen: (z překladače Googlu)
> ..... že Chorvatsko by mohla zavést 10-denní
> dálniční známku, že podle některých výpočtů, by
> mohla stát 100 kun. Také by to mohly být zavedeny
> měsíční dálniční známky, které by stály 400
> kuna.......................................a roční
> dálniční známky s cenou mezi 1000 a 1500 kun.
> Konečná cena, samozřejmě, bude tvořit vláda.
> To by myslím nebylo cenově tak špatné. Jaký je váš
> názor?

No těch 100 kun je úlet. Jak píšou i v diskuzi k článku sami chorvaté, proč kupovat měsíční za 400 Kn? Lepší bude koupit tři 10-ti denní známky po 100Kn. spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 13:53
No někdo někdy potřebuje jezdit i ten jednatřicátý den v měsíci. Takže kdo ví, kolik a jak to bude. Každý si to napočítá, jak se mu to bude hodit.
Možná, že to udělají jako Slovinci. 7 dní - 100 Kun. Ale i tak se mi to zdá málo na celou cestu k moři po dálnici přes Chorvatsko.
Možná to bude dělené ještě podle sezony. Může to být i po zónách. Můžeme se jenom dohadovat.
Stejně to bude jako ve Slovinsku. Kdo bude chtít dát, dá, kdo nebude chtít dát, tak zavede téma : Objezd chorvatské dálnice a bude se zkoumat, jak výhodně jet a neplatit. (Aby ale náhodou zase někdo nenapsal, K. nechce platit,vymýšlí a vymýšlí, to je podezřelé !!!)
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 14:47
Jak a kdy se to všechno rozhodne, je ještě myslím daleko.

1) Na rozhodování bude mít určitě nemalý vliv i množství lidí, kteří jsou nyní zaměstnáni jako obsluha mýtných bran a přijdou o práci a v sezoně, která se neustále prodlužuje i spousta dalších sezonních pracovníků a brigádníků.

2) Nemalým problémem bude zřízení a zajištění kontroly vozidel, která použijí dálnici.
Doposud každé vozidlo, vyjíždějící z dálnice, bylo zastaveno na mýtné bráně a řidič musel jedním ze tří možných způsobů (hotově, kartou a ENC) zaplatit, tedy 100% výběr poplatků.

3) Další věc, kterou bude potřeba vyřešit, jsou majitelé ENC krabiček a případné náhrady za tyto.
Tímto nemyslím vlastní kredit, ale cenu 100 - 120 Kun, zaplacenou za pořízení krabičky.
Někde jsem nedávno náhodou narazil na počet prodaných krabiček a bylo to opravdu veliké číslo.

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Mirus (06. 03. 2016 14:50).
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 14:53
Já bych to zatím tak neprožíval a spíše bral jako jedna babka povídala, nebo jak zacpat hubu velebníčkům. Argumentů je více: různé úseky dálnic = různí majitelé, dohodni se když 2 jsou většinou hodně a v tomto případě tuším dokonce 4. A dalších nemálo lidí zaměstnaných na mýtnících..co s nimi, budou jich na směny určitě stovky ? smoking smiley
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 15:49
já si myslím že z dálničních známek sejde,nevýhody převažují nad výhodami.A Chorvatsko není taky země kde se něco řeší rychle a efektivně.Nakonec se to svede na to že "nema novaca".Klasika....
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 18:51
Aby jsme se nedivili. Zavést známky jako HU či SK na výjez dát čtečku značek a je vystaráno. Pak stačí jen na hranicích kasírovat neplatiče a to by asi bolelo.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Karel z HK (06. 03. 2016 18:53).
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 19:07
napiš to chorvatskému ministrovi dopravy, jestli myslíš že je to taková sranda.Slováci a Madaři zavedli el. mýtné asi proto,že se ze známkami nepodvádělo,že ?
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 19:50
Tě to nějak popíchlo. To že potřebujou peníze to všichni víme a udělaj pro to všechno. No a my to bohužel zaplatíme.
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
06. 03. 2016 21:28
mě to nepopíchlo,ale představuješ si to jako Hurvínek válku.Tady se o mýtné bojuje x let a stále nic.Co se týče "drahoty" případných známek co by zavedly,je si třeba uvědomit že na mýtném v HR zaplatíme 1000-1500 kč,tj. 37-55 E. Ale jelikož se to platí postupně a ne najednou,tak si to nikdo neuvědomuje.Pokud budou mít 7denní známku za 30 E,tak pohoda.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil darko (06. 03. 2016 21:41).
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
01. 04. 2016 14:47
Myslím, že obrovskou výhodou zavedení známek by byl konec tvorby kolon na mýtnicích.
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
01. 04. 2016 23:57
Ale současně vznik front u prodejních míst známek. Další věcí je, kde by parkovali všichni, kteří by si šli koupit známku. Je sice pravda, že se to dá rozmělnit způsobem prodeje (internet, benzinky atd.), ale přesto...
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
02. 04. 2016 07:50
Při prodeji známek někde před dálnicí v HR by to bylo takové časově delší Lučko.
Možná by bylo nejlepší, zaplatit poplatek doma přes internet (jako např. v Maďarsku) a pak jen jejich "sledování" a pokutování aut, jejichž značka nebude " v registru.
Řekl bych, nesnadné chorvatské rozhodování a jistě ještě nějaký pátek potrvá.
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
02. 04. 2016 08:30
Chcete říct, že se někde v Rakousku, Maďarsku, Slovensku apod. tvořily dříve (když ještě nebyla možnost si koupit známku přes internet) nepředstavitelné kolony? Já si na nic takového nepamatuju. Kolonu pěti / deseti aut nepovažuju za kolonu, která obvykle bývala u hranic. Známka šla vždy koupit i po cestě na dálnici / benzínce před vjezdem do země (https://www.google.cz/maps/place/Bratislava,+Slovensko/@48.0180319,17.16929,1225m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368?hl=cs). STOP panic (úplně stejně jako s běženci, aby tady nebylo 400 příspěvků o ničem).

2006 - Makarska, 2008 - Baška (Krk), 2009 - Makarska, 2010 - Fažana, 2011 - Makarska, 2012 - Makarska, 2013 - Makarska, 2014 - Štinjan (Puntižela), 2015 - Primošten, 2016 - Primošten, 2017 - Primošten, 2018 - Primošten + Makarska, 2019 - Makarska, 2020 - Makarska, 2021 - 2xMakarska, 2022 - Makarska, 2023 - Primošten + Podgora, 2024 - Podgora
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
02. 04. 2016 09:32
Pokud někdo ví něco konkrétního - napište to. Podle toho se zařídíme. Osobně mi je to jedno. Než pojedu ......spinning smiley sticking its tongue out? Poplatek - známka, co nadělám. Nějak se tam dostat musím. A já jsem proti nim jenom malinký ...........Hradečák
Jak oni ustelou - tak já si lehnu. Poplatek - známka?
avatar Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
02. 04. 2016 09:47
O kolonách ve výše uvedených zemích, jsem nic nepsal.
Když by ale jaksi nebyla možnost koupit v A nebo Slo (např. zbytečně nasazená vysoká cena) chorvatskou dálniční známku, tak se o špičkách v sezoně zákonitě musí vytvořit kolony někde na prvním (posledním) místě, kde se bude dálniční známka platit. A bylo by to úplně stejné jako doposud.
A jestli jsi za svých 9 návštěv Chorvatska nezažil kolonu na Lučku, ať jedním, nebo druhým směrem, tak jsi šťastný člověk nebo velmi dobrý plánovač.
A jinak. Lidé se dají rozdělit na 2 základní druhy. Optimisté a pesimisté.
A každý má jiný pohled na věc.
Jinak tady zatím diskutujeme o ničem. Letos se bude v Chorvatsku určitě "platit" ještě postaru. A až to přijde, tak příspěvky jistě nebudeš ani stačit počítat.

A ještě jsem si teď vzpomněl.
I přes to, že slovinskou známku prodávají už na benzinkách v Rakousku, stejně před lety na slovinské hranici stála kolona aut na její koupi.
A i v přilehlém bufetu na hranicích stála fronta lidí(20) na její koupi. Navíc tam nebylo ani kde zaparkovat. A to bylo ve čtvrtek kolem osmé večer.
a navíc po slovinské dálnici na jih HR jezdí snad jen 1/3 jedoucích k moři.
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
02. 04. 2016 11:27
Přesně, zatím se diskutuje o ničem a až to přijde, koupím si ji stejně jako rakouskou, slovinskou a donedávna i slovenskou u nás doma ve směnárně nebo v nějaké cestovce, tak jak to dělám doposud. Na sto pro budou k mání, takový kšeft si prodejci nenechají uniknout. Panika v tomto směru vůbec není na místě. hot smiley
Re: Dálnice A1 Zagreb - Split - Šestanovac - Ploče - Dubrovník
02. 04. 2016 16:09
To Kabinet302: Z mé strany to nebyl žádný útok, prostě jen konstatování, že se domnívám, že taková situace nenastane a jak napsala Hulča, obchodníci si to nenechají ujít ... Pokud by mělo HR zavádět známky, proč nejít již cestou koupě známek přes internet, kontrolou přes brány (tj. proč zavádět něco "zastaralého"winking smiley. Ano spekuluju a raděj s tím končím :-).

Kolonu na Lučku jsem zažil největší jen v roce 2006, to se jelo ještě převážně po staré. Od té doby víceméně již ne a nebo to byla jen moje chyba, že jsem moc nevěřil platbě kartou. Jednou jsem to ale zkusil a do té doby zcela bez problémů.

2006 - Makarska, 2008 - Baška (Krk), 2009 - Makarska, 2010 - Fažana, 2011 - Makarska, 2012 - Makarska, 2013 - Makarska, 2014 - Štinjan (Puntižela), 2015 - Primošten, 2016 - Primošten, 2017 - Primošten, 2018 - Primošten + Makarska, 2019 - Makarska, 2020 - Makarska, 2021 - 2xMakarska, 2022 - Makarska, 2023 - Primošten + Podgora, 2024 - Podgora
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 102
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.