Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Jak dlouho vám trvá cesta

Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 09:50
valeri: Taky jsem počítal
CZ - HR 1000 km
Pohodová jízda - průměrná rychlost 90 km/h → čas jízdy 11h 7min
Normální jízda - průměrná rychlost 100 km/h → čas jízdy 10h 0min
Zrychlená jízda - průměrná rychlost 110 km/h → čas jízdy 9h 5min
To už vypadá jinak co?

Aby nedošlo k omylu. Jsem zastáncem normální jízdy.
Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 10:27
Bude to tak, že se bavíme o dvou věcech. Výbava a doplňková výbava. Doplňkovou výbavou se před cestou vybavím. Výbava je respektována, podle dané úmluvy. Například nebudu měnit žárovky a Brit si nepřehodí volant vlevo, ale vesty, hasicí přístroje a i ty špalky musím mít v dané zemi.
Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 11:57
jak mam jednoduse odlisit povinnou vybavu a doplnkovou vybavu ? to je oc tu bezi. Videnska umluva se vztahuje na povinnou vybavu podle registrace statu, ale na dalsi uz ne .. a tam treba spadaji alkotestery ve Francii. Hlavne, ze tu je EU , ktera by tuto zakladni vec mela sjednotit.
Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 12:17
Povinné jsou přece obě. Jedna je pevně spojena a druhá ne. Pokud se podíváme jaké rozdíly byly ve vozovém parku v EU před rokem 1989, tak vyhláška časem ztratí význam.
avatar Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 10:20
Mám vypozorováno že ad jedu 110 km/h nebo 150 km/h budu v cíli v podstatě nastejno.
Když jedu koukám kolem sebe a za cestu mě třeba i několikrát předjede nějaký závodník který mě předjede třeba i 150 km/h.
Já jedu svých max 120 km/h.
Nevím čím to je ale většinou potkám před cílem cesty u mýtné brány toho závodníka který mě několikrát za cestu z Lučka předjel.
Asi tím že jede rychleji je více ve stresu tak potřebuje delší pauzy,asi?
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
17. 04. 2017 18:53
Hill napsal kopie zprávy [forum.ihvar.cz]

Pokud jde o ten čas cesty, uvědomme si, že značnou roli hraje podíl rychlostních silnic na celé délce cesty. Jestli někdo jede z Plzně - Černic (ať je to blízko k dálnici) přes Regensburg dejme tomu do Baška Vody, stihne to i s krátkými pauzami pod 11 hodin a bude mít při předpisové jízdě průměr i přes stovku.
Když to pojedu z Jičína přes Kolín a Znojmo, kde na našem území žádnou dálnici nemám, se stejnými pauzami a stejně předpisově a ještě si přitom objedu slovinskou dálnici, těžko zhruba stejnou vzdálenost ujedu pod 12 hodin, čili průměr se smrskne pod devadesát. A na Pelješac ten průměr klesne ještě výrazněji, to už jedu 14 - 16 hodin, spíše k té horní hranici, čili průměr 77 je běžná hodnota. Ostatně jsem tu vyvěšoval itiky z cesty, tam je to spočítané jak za úseky, tak za celou cestu.
Pak stačí nějaká ta fronta na hranicích, pár semaforů kvůli staveništi, ucpaný Macelj a Lučko, a jsem rád, když se vejdu do průměru nějakých 68 km/h.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (17. 04. 2017 18:56).
Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 17:28
Dejff: ehm-ehm, matematicky anospinning smiley sticking its tongue out 10hod * 100km/h vypadá pěkně...
Fakticky na mých 1000km CZ-HR si hlídám okamžitou rychlost podle GPS a snažím se momentální limit 50/60/70/80/90/100/110/120/130 (ano, tyto všechny na trase potkávám!) nepřekračovat o víc než ukecatelných pár km/h... A nad celkový průměr 100km/h za celou skutečnou trasu se dostanu velmi zřídka! (jo, objíždím SLO bez známky). Stačí jeden špunt na libovolném místě, a celkový průměr dostane na frak.
Sorry za OT, jen jsi mi připomněl starý matematický vtípek: 1 kopáč kope studnu, vždy 1 metr hloubky za 2 hodiny (120 minut). Za jak dlouho by studna byla vykopána, kdyby současně jich kopalo 24? (hint: stejně. V první minutě by se v té jámě pomlátili navzájem a pak by zase kopal sám ten jeden, co přežil)



Upraveno 1krát. Naposledy upravil m-i- (21. 03. 2017 17:29).
Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 19:55
m-i-: Přečetl sem si to 2x. Bohužel jsem nepochopil, co jsi mi tím chtěl říct.
Re: Dopravní předpisy
21. 03. 2017 23:02
Že by mne čistě prakticky zajímalo, na které 1000km trase CZ-HR si "svobodně a nezávisle" volíš, jestli chceš dojet za 9:05 nebo 10:00 nebo 11:07? Nezpochybňuju teoretický výpočet, jen mi ze zkušenosti vychází, že bych musel třebas dálniční úseky hrubě jet přes limit, abych se dostal např. na tvých vypočítaných průměrných 110km/h.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil m-i- (21. 03. 2017 23:04).
Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 07:12
Na trase po dálnici. Zkus si spočítat jakou průměrnou rychlost ti tam dává google, teď ráno je tam na současný provoz 105 km/h a to nemluvím o těch teoretických 117 km/h když budu brát čas jízdy bez provozu.
Re: Dopravní předpisy
24. 03. 2017 11:13
Vůbec mě nenapadlo do průměrné rychlosti započítávat přestávky. To s výsledkem tak zamává, že ztrácí jakoukoliv vypovídající hodnotu. To je jako bych napsal, že jsem předloni jel do Stonu dva dny a pak z toho vypočítával průměrnou rychlost.
Že u cesty CZ - HR nejde mít průměr 100 km/h, při dodržování povolené rychlosti, je samozřejmě nesmysl. Viz zde. Nechcete mi tvrdit, že Google kecá, že ne.
Re: Dopravní předpisy
06. 04. 2017 09:16
Zajímalo by mne, zda v HR na mýtnicích hlídají rychlost výpočtem, stejně jako např.v Itálii. Tam zaplatil kamarád pokutu při placení mýta za to, že placený úsek projel rychleji, než by při dodržení maximální povolené rychlosti zvládl. Obsluha poté, co to na ní zařvalo z kompu, přivolala poldu a ten to s ním pořešil formou "rychlostního příplatku".
Re: Dopravní předpisy
06. 04. 2017 11:13
Někde tady na fóru jsem četl, že maximální průměrná rychlost přes 100 km/h není možná, i když se jede z tisíce km skoro 900 po dálnici. A tady čtu, že někdo měl přes 130 km/h a asi ne málo, když kvůli tomu tahali policajta. To by mě zajímalo kde soudruzi udělali chybu.

Upozornění:
Tento příspěvek obsahuje nadsázku a ironii.
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 04. 2017 11:39
ta prumerna rychlost nad 100km se resile ve smyslu cele cesty, tj nekolik stovek km, kde mam nekolik omezeni, stojim na tankovani, curani, na mytnich branach a pod...

to na co se prta Zahajskej je neco jineho, to jsou relativne "kratke" useky v radech desitek nebo par stovek km, ktere klidne mohu projit "na jeden sup", kde nemusit byt nijake rychlostni omezeni, netankuji a pod. Priklad: Mytna brana Zagreb a sjezd na cokoliv (Karlovac)
jo
Re: Dopravní předpisy
06. 04. 2017 12:01
patrikHr a spol.:
Nekonečná diskuze o dosažení průměrné rychlosti ztrácí logiku. Je velký rozdíl v dosažené průměrné rychlosti počítané z trasy START-CÍL a rychlosti vypočítané z doby, kdy je vozidlo v pohybu.
Potom je na libovůli toho které soudruha, kterou ze dvou hodnot zvolí. Obvykle je pro cestující rozhodující celkový čas, strávený na cestě.

Není mi jasné, proč se donekonečna o takových maličkostech dohadovat.
Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 07:48
Trasa do Pyreneji, cca 1850km, mimo dalnice s bidou 100km, tachometr porad 130-140, co tri hodiny tankovani a prochazka. Prumer tusim 102, bez zapocitani zastavek asi o deset vic...
avatar Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 15:20
Ten nesoulad se projeví ještě víc, když máš na našem území 220 km na hranice, žádnou dálnici, a na jediné slušné silnici to prvních 100 km docela jede, ale pak tě pětkrát zastaví semafory a za nimi třicítkou sjízdné staveniště. A když navíc chytneš červenou vlnu... To je praxe.
Při průměrné rychlosti 90 km/h znamená každá minuta zdržení, že za stejnou dobu ti bude do cíle chybět 1,5 km, To je teorie. Když se vrátím k praxi, těch 1,5 km se ale sotva dožene minutou navíc, protože z dálnice k moři musíš sjet nějakou pomalejší silnicí, na které by ten průměr stejně šel rychle dolů. Čili je rozdíl i v tom, jaký podíl z cesty připadne na dálnice.
Můžeme se tu v teoretických výpočtech vyžívat do alelujá, ve skutečnosti to bude zase jinak.
avatar Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 16:18
Počítáte průměr včetně přestávek? Ja jen abych měl jasno. Průměry přes 100 km/h mi dle vlastnich zkusenosti přijdou nereálný.
Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 08:00
Dejff: Díky za příklad. Opravdu se nechci za každou cenu dohadovat, ale rýpnout si musímspinning smiley sticking its tongue out jet na dovolenou do Zagvozdu, aby líp vyšla prům.rychlost ??spinning smiley sticking its tongue out
Podle příkladu je to 993km, teď aktuálně podle Google prům.106km/h. Fajn. Přidej prosím hloupých 14km do Makarské, což je poněkud reálnější cíl. Podle Google čas vyroste o 26min (souhlasím!), a na celé 1000km trase Ti průměr hned spadne na 102.
Nechám to, jen jsem chtěl vůči Tvému příspěvku 21. 03. 2017 09:50 poukázat na drobný nesoulad mezi teorií a praxí.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil m-i- (22. 03. 2017 08:04).
avatar Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 19:02
Přes stovku by mohl teoreticky průměr přesáhnout jen v případě, kdy se přes 90% trasy jede po dálnici, pak by to pauzu na jedno rychlé tankování sneslo a zůstalo by to nad stovkou. Jinak už jedině nenechat se nikde změřit a vyfotit.
Moje jízdy vychází pro max. 45% dálnice a rychlostní komunikace, 5% okresky, zbytek po silnicích I. třídy, rok co rok víceméně stejnou trasou, ale s různým počtem koní pod kapotou, přičemž dobu, kdy stojím ve frontě či zácpě a nevylezu z auta, počítám jako jízdu, takto: po odečtení přestávek se průměry pohybovaly mezi 73,5 km/h a 90,7 km/h, přestávky je srazily na rozmezí 61,8 až 73,4 km/h.
Extrém nastal víckrát, ale ty dva starší jsem už v záznamech nenašel, tak aspoň ten z 24.7.2010, kdy jsem se musel s odjezdem zdržet, a spadl před každou závorou do kolony, takže například z Ptuje na Macelj jsem poskakoval průměrnou rychlostí 18 km/h, na Trakoščan 12 km/h a ze Zaprešiče na Lučko jsem nedosáhl ani 6,5 km/h (taky jsem to mohl jít pěšky, že...). Ten den jsem tedy bez přestávek jel průměrnou rychlostí 63,51 km/h, ale s přestávkami, tedy s těmi, kdy jsem úmyslně zastavil mimo silnici a opustil auto (a třeba natankoval), vychází průměr na 58,26 km/h.
Zajímavé je, že přes průměr 100 se pravidelně dostávám v Německu, kde jedu jako ostatní, takže není nijak vyjímečný úsek s průměrem i přes 150 (samozřejmě bez pauz), když je slabý provoz na dálnici, tak například úsek Landshut - Deggendorf jezdím s průměrem 180, abych nebyl pořád poslední, ale stačí naše silnice, ať už přes Prahu nebo Liberec, cestou udělat pár pauz, a celkový průměr se zase sotva přetlačí přes 90.
Prostě na průměr 100 a víc možný je, ale s minimálními přestávkami, nebo je nepočítat. Ty začátky a konce mimo dálnice průměr vždycky dost úspěšně srazí. A je jedno, jestli se jede Rakouskem, po slovinské dálnici, či Maďarskem.
avatar Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 20:00
Ja loni na Sestanovaci cestou zpět nastavil 160 na tempomatu a až na odmoriste Vukova Gorica před Karlovacem to držel, krom omezení v tunelech . Ze 160 byl průměr 123... Rychlejší úsek cesty není. I proto se divím jak někdo může mít průměr 100 a vic. To prostě není možný, pokud zapocitam přestávky. Proto ta předchozí otázka
Re: Dopravní předpisy
22. 03. 2017 23:19
valeri: naprostý souhlas. Jasně, každý máme jiná % dálnice a ne-dálnice (a když si kdokoli usmyslí, vybrané úseky mají neplánovaně propustnost parkoviště). Zapojil jsem se do debaty, protože jsem kdysi taky podlehl klamu "tolik km po dálnici s povolenou 130km/h" a ve finále jsem byl (zbytečně) zklamanej. Jak psal Hill, každej kilometr mimo dálnici (a dodávám v přípustném limitu) se holt počítá. Osobně sleduji trojúhelník spotřeba-celkový čas na cestě-hypotetická prům.rychlost během jízdy, a za několik let sledování se kloním k dojmu, že jsem s to ovlivnit ponejvíce celkový čas, a to jen přestávkami; částečně spotřebu, pokud podle okolností volím styl jízdy já a ne ty okolnosti smiling smiley a samotná prům.rychlost už pak "pasivně" vyjde v důsledku předešlých dvou parametrů.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil m-i- (22. 03. 2017 23:26).
avatar Re: Dopravní předpisy
23. 03. 2017 06:12
Ano, souhlasím. V každém případě jezdím tak, abych předepsanou rychlost, tam, kde je omezená a dá se očekávat měření, přiliš nepřekračoval, alespoň tedy ne o tolik, aby to někomu stálo za pronásledování nebo rozesíláni fotek. U automatických radarů s kamerou, ať už doplněných zpomalovacím semaforem či bez něj, či úsekových měření, ale na nějakou toleranci radši nespoléhám. V mnoha zemích v té absenci tolerance nad technicky opodstatněnou přitvrdili, například v Belgii, naposledy pak v Itálii a Švýcarsku.
Pak jsou místa, kde, i když se neměří, je opravdu bezpečnější rychlostní omezení dodržet, to je například při sbíhání šesti pruhů do tří, usnadňuje to řazení do zipu. Toto omezení je na mnoha dálničních uzlech po Německu (protože jinak tam omezení rychlosti na dálnicích mnoho není) a místní to znají a respektují, vědí, proč.

Edit: to už se zase víc týká předpisů, když už o nich toto vlákno mělo být... proto pardon.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (23. 03. 2017 06:14).
Re: Dopravní předpisy
23. 03. 2017 09:40
Průměr cestou do a z HR od 100km/h výše mě připadá jako scifi. Nejedu jako svatoušek, v ČR podle frňáku, v A jsem hodný, SLO stejně jako v ČR a v HR se někdy "zapomenu". A to se dostanu s průměrem jízdy bez zastávek chloupek nad 80, zastávky to srazí ještě o nějakých 20 dolů. Viz.záznam z loňska tam i z5. Cestou tam chybí cca 60km, zapínal jsem navi až v Práglu.


avatar Re: Dopravní předpisy
23. 03. 2017 14:12
Jak tady již výše zmínil valeri - rozdíl mezi celkovou průměrnou rychlostí (vč. zastávek) a průměrnou rychlostí jízdy. Schválně jsem se podíval, jak strašně moc v tom celkovém průměru udělají zastávky.
Nejprve Zahajského příspěvek: 13h34 jízda a 5h58 zastávky (celkový průměr 61, při průměrné rychlosti jízdy 86), respektive 13h29 jízda a 3h41 zastávky (celkový průměr 64, při průměrné rychlosti jízdy 82). Díky kratším zastávkám se zvýšil celkový průměr o 3 km/h při průměrné rychlosti jízdy nižší o 4km/h).
Vzal jsem svoji loňskou trasu téměř zcela mimo dálnice (v úseku Shellka Ladná - Plitvice),.vyjma kousku po Břeclav (cca 4km) a kus A4 Sv. Helena - Zagreb (cca 38km).
Vytáhnul jsem to ze Sygic travelbooku..
1)
Ladná 22:46
Fertőd + 2h27, 158km, 64 / 130 km/h (průměr / max.)
2)
Fertőd 1:15
Lendava + 2h18, 150km, 65 / 132 km/h
3)
Lendava 3:33
ZG - Velika Gorica + 1h28, 102km, 69 / 124 km/k
4)
ZG - Velika Gorica 5:02
Karlovac + 0h58, 59km, 61 / 111 km/h
5)
Karlovac 6:00 (zde zastávka na snídani)
Plitvice + 1h52, 79km, 42 / 105 km/h

Celkem 548km (z toho pouze cca 38km po dálnici = cca 7%) za 9h06, což je celkový průměr cca 61km/h. smoking smiley
Tzn. celková průměrná rychlost (vč. zastávek) srovnatelná se Zahajským, při diametrálně odlišném podílu dálnic, ale také doby zastávek.
Je to jeté stylem, kdy zastávky jsou opravdu pouze občas "cik pauza" a pouze jedna delší zastávka v Karlovaci na snídani.
Celou trasu jsem v navigaci neměl, proto pouze tento úsek. I celkový průměr Slavkov - Pisak mi vychází cca stejně (900km okolo 14,5h), přičemž je jedno, zda to jedu osobákem či "dodávkou" s vlekem ve všední den či ve špičce....
Celé jsem to jel v podstatě předpisově, ať jsme v duchu tohoto vlákna...
smileys with beer
Re: Dopravní předpisy
23. 03. 2017 14:41
Zapoměl jsem uvést, že cestou tam mi ujel trajekt z Drveniku před nosem, čekání na další a v Sučuraji přes hodinu honění kapitána po celém městě kvůli koupi vinjety, proto je čas přestávek tak dlouhý. Cesta zpět je trajektem SG-Split, proto i nějaký ten km kratší trasa. V obou případech navi běžela i na trajektu, z toho důvodu je asi nadmořská výška do mínusu. Obě cesty trajektem trochu ovlivní celkové hodnoty průměrných rychlostí. Dálnice v ČR 17km D10 do Prahy, pak D1 po odbočku na Benešov, po A hranice pár kousků dálnice a pak před Linzem hup na dálnici, z které jsem slezl na chvilku na SLO/HR hranici a najel v Durmanci a sjel až cvor Zagvozd. Zpět nájezd na dálnici v Dugopolje a stejná trasa jako tam.
avatar Re: Dopravní předpisy
23. 03. 2017 20:58
Takže tu máme několika příklady doloženo, že průměr bez přestávek těžko přeleze 85, s přestávkami je 70 slušný výsledek i za tu cenu, že povolenou rychlost místy překračujeme. Tím samozřejmě porušujeme předpisy, nicméně, když to nikoho neomezuje a tím méně ohrožuje, a povede-li se nám nenechat se přitom chytit, oficiálně jsme se neprohřešili.
Ano, jsou místa, kde mi připadá stanovené rychlostní omezení zbytečně přísné, ale o tom už jednou rozhodl nějaký předpis, a těžko s tím něco uděláme.
Sami víte, jak někdy unavuje čtyřicítka tam, kde by se dalo jet osmdesátkou, a naopak, jak vytahané oči nám zbudou, když se snažíme najít kompromis, jak nepřekážet místním, kterým to téměř určitě projde, ale současně příliš rychlou jízdou nedráždit, protože nám by neprošla...
Tím říkám, že v Chorvatsku je výše tolerovaného překročení rychlosti poměrně pružná, a závisí na mnoha faktorech, v nichž nepříjemně často hraje roli země, odkud kdo přijel.
Překlad předpisu jsem tu už dříve uvedl a už mnohokrát jsme tu probrali, že hlavní je dojet v pořádku tam i zpět. Je snad nějaké trhání rekordů důležitější? Vždyť Jadran je tu už miliony let, tak těch pár minut, o které se opozdíme, na nás ještě počká.
Re: Dopravní předpisy
24. 03. 2017 12:05
Google nekecá, stejně jako měření spotřeby výrobcem auta. Obojí vychází z jakéhosi "ideálního" stavu. Ale nakonec to skončí u toho studnaře. Auto ve skutečnosti žere o dva litry více a rychlostní průměr udělám maximálně do devadesáti. S oroseným čelem, šedivým obličejem a do červena rozpáleným turbemgrinning smiley
avatar Re: Dopravní předpisy
24. 03. 2017 12:30
Třeba Sygic se zhruba trefí samozřejmě bez přestávek.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: Dopravní předpisy
24. 03. 2017 13:14
Asi jak kde, podle toho, jak moc mapa odpovida realite. Na trase, kterou jsme se loni v zari vraceli udava google 1385km za 16:25, mapy.cz udavaji o 45minut mene, my jsme tech 16 hodin (+5 hodin nejruznejsi prestavky) meli. A to byl kvapik na hranici limitu, prvnich cca 230km po normalnich silnicich, pak dalnice, v Rakousku dest, jinak HR komplet 140 tachometrove. Prumer bez zastavek 100km/h si za dodrzovani limitu dokazu predstavit jen v pripade, ze zacatek a konec cesty je nekde u dalnice.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 93
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.