Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Navigace

Autor pepuard 
avatar Re: Navigace
08. 06. 2017 09:49
Rosmarine, ber to s rezervou a pouze pro rámcovou představu, ale orientačně cca 50-100MB na 1000km smoking smiley
Samozřejmě doporučuji v mobilu zakázat jakékoli aktualizace ostatních aplikací atd. (respektive povolit pouze přes WiFi), aby jsi se pak nedivila spotřebovaným mobilním datům...
Re: Navigace
08. 06. 2017 09:58
Waze vezme několik MB na 100km jízdy. Ve městě je to víc, po dálnici méně. Nedávno jsem to sledoval a cesta Jihlava - Ostrava - Jihlava byla za 8MB. Počítej ale s tím, že jak je telefon připojený k netu, tak si něco vezme i systém a ostatní aplikace.

Waze má na cestu do Chorvatska jedinou chybu a to možnost zadat pouze jeden průjezdní bod. Dělám to tak jak píše dbart, mám připravené body a cestu rozdělím na několik částí. Tím ale přicházím o celkový čas dojezdu.
Normálně by jeden průjezdní bod stačil, ale objíždím slovinskou dálnici a tam musím naklikat bodů víc.
avatar Re: Navigace
08. 06. 2017 20:48
Děkuji za všechny informace - pomohli jste smiling smileythumbs up Šťastnou cestu všem.
Re: Navigace
08. 06. 2017 23:12
Doplním čerstvou zkušenost: v minulých letech mi stačil 50MB roaming datový balíček na cestu "tam a zpět"... (na místě využívám wifi). Dnes 7.6. sms operátora po přejezdu Mikulova "byl vám aktivován balíček 50MB" jako obvykle + 8.6. ráno, tj. ještě stále na cestě druhá sms ve smyslu "upozorňujeme, že máte prosurfováno 80% ..." Neumím posoudit, jestli se tak dramaticky zvedly nároky Waze (což vědomě spouštím) anebo nějakých dalších součástí systému :-( Asi využiju dvousimkový slot a (poprvé) si dokoupím data na lokální HR sim.
Re: Navigace
09. 06. 2017 19:27
Průměrně to vychází na 10MB/100Km ale není to pravidlem. Vše záleží co a jak je na trase, když bude vetší penetrace uživatelů a i informací a nebo přepočtů trasy, tak to samozřejmě bude víc než když clověk pojede někde sám. Jestli si dobře pamatuji, tak minulý rok jsem najel celkem 3000km za dovolenou a dle telefonu Waze sežral 230MB.

Jinak kdo má nějaký normální tarif v ČR, tak od 15.6. už nemusí data řešit díky konci roamingu.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil flacek (09. 06. 2017 19:28).
Re: Navigace
09. 06. 2017 20:54
Spýtam sa mám starší Garmin a na ňom mapové podklady NT Europe 2017.10. V mobile mám originál Sygic. Plus tam mám aj WAZE. Je lepší ten Waze alebo to používate len kvôli informáciám. Ja som myslel že je to rozšírené iba u nás na SR a že užívatelia za hranicami to nepoužívajú.
Re: Navigace
09. 06. 2017 21:06
Waze je celosvetova aplikácia. Pred pár rokmi waze prevzal do svojho portfolia Google, ktorý tiež z nej čerpá informácie. Oproti sygicu nie je možno až taká sofistikovaná, ale má viac info z aktuálnej premávky. Waze sa prezentuje ako "sociálna navigácia" kde každý kto ju používa môže zdielať aktuálne dopravné informácie napr. o policajných hliadkach , radaroch, zápchach a pod. v aktuálnom čase. V tomto má oproti iným ako napr. Sygic, igo a pod. výhodu.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil peter964 (09. 06. 2017 21:07).
Re: Navigace
09. 06. 2017 21:40
Ahoj, zatím jsem vždy používal Sygic, prvně Voucher verzi, ale má pomalejší aktualizace map a loni jsem koupil plnou verzi. Za pár euro a doživotní aktualizace, letos už byli myslím tři na mapy.
Ale Waze používám v Čechách, opravdu funguje. Tento týden cestou do Prahy se sama vyhnula zácpě.
avatar Re: Navigace
09. 06. 2017 21:53
Jen si dovolím takovou malou technickou: Sygic již má samozřejmě také online trafic info smoking smiley
Nicméně člověk si musí koupit / přikoupit patřičnou verzi. V březnu jsem zde dával info Evropa lifetime + traffic +.HUD.. 20EUR thumbs up Teď koukám, že se akce opakuje...
Re: Navigace
09. 06. 2017 22:07
Ja tam mám Európa + HUD + Dashcam lifetime license. Počítam teda že trafic nemám asi :-( Ja som to tiež kúpil v akcii ale už dávno za 19,99 €.
Re: Navigace
09. 06. 2017 23:07
ad " Waze 10MB/100km": Mám jinou zkušenost. V ČR nesrovnávám, protože paralelně spotřebovávají i další app. Ale na cestu A-SLO-HR tam i zpět Waze mi několik posledních let po sobě vždy stačilo 50MB - a letos to nedalo ani cestu tam.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil m-i- (09. 06. 2017 23:09).
Re: Navigace
10. 06. 2017 03:19
Ono jak kdy, jak jsem psal, vše záleží jaká je doprava, jaký je přepočet trasy apod.
Zde je ta samá trasa 115km.




Upraveno 1krát. Naposledy upravil flacek (10. 06. 2017 03:20).
Re: Navigace
10. 06. 2017 08:58
Slavkov napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...Sygic již
> má samozřejmě také online trafic info smoking smiley
> Nicméně člověk si musí koupit / přikoupit
> patřičnou verzi. ...


ked porovnam sygic traffic a waze, tak na sygicu je podstatne menej dopravných info ako na waze...aspon teda v okolí Bratislavy...možno v iných lokalitách je to iné...moje skúsenosti sú teda také že na waze je viac ludí...
čo sa týka spotreby dát na waze je to už hádam jedno , kedže roaming končí...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil peter964 (10. 06. 2017 08:59).
Re: Navigace
10. 06. 2017 20:33
No včera som spustil večer WAZE dal cestu do Chorvátska a postupne si prechádzal trasu a jediné čo ma zaujalo boli tam radary ale iba v Rakúsku. V Chorvátsku nič. Keď som zbadal radar a potom asi možno po 15km ďalší radar v Rakúsku znamená to že to je to úsekové meranie začiatok a koniec teda section control? Alebo nemáte niekto zoznam všetkých section control na A2 diaľnici v Rakúsku?
Re: Navigace
11. 06. 2017 00:50
Seznam offline sice nemám, ale upřesním, že Waze za jízdy rozlišuje a oznamuje "před Vámi radar" (rozuměj okamžitá rychlost v jednom bodě) a "před vámi měřěný úsek" (rozuměj "rychlost v úseku od-do"winking smiley. U mne konkrétně nahlas Waze neoznamuje "konec úseku", je potřeba se zorientovat na online mapě.
Edut: opravy překlepů



Upraveno 1krát. Naposledy upravil m-i- (11. 06. 2017 00:52).
avatar Re: Navigace
11. 06. 2017 06:37
Re: Navigace
11. 06. 2017 09:17
A co systémy upozorňující na radary v Rakousku, ať už nějaký antiradar, či upozornění na radar v navi, je přece zakázné.
Re: Navigace
11. 06. 2017 23:37
V pohodě, nikdo netvrdí, že je máš používat spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Navigace
12. 06. 2017 15:05
peter964, ano Waze (obvykle) má informací více a ryvhleji než Sygic. U Waze zase někomu může vadit poněkud "social network" charakter smoking smiley
avatar
mdr
Re: Navigace
12. 06. 2017 15:52
Letos jsem poprvé vyzkoušel Waze a musím pochválit, že mě svedla z chorvatské A4 na starý Goričan, kde nikdo nebyl (přitom nejdříve mě vedla na dálniční přechod, ale během cesty se trasa změnila, takže na dálničním přechodu se zřejmě čekalo). Naproti tomu od Balatonu (Keszthely) mě vedla po místních silničkách k silnici č.84 a pak na M86. Já osobně bych spíše jel po silnici č.76 na Kormend a pak po 86-ce. Asi ta navigace nerozlišuje silnice podle tříd, ale bere je jako rovnocenné. Nedá se tam někde nastavit, aby upřednostňovala silnice I. třídy?

Ale byla to zajímavá zkušenost. Na těch místních silničkách jsem potkával překvapivě mnoho Němců - že by taky jeli podle Waze?
Re: Navigace
12. 06. 2017 21:20
WAZE Ta naviguje podla kriteria: najrychlejsia alebo najkratsia cesta a mozes sa vyhnut platenym cestam alebo nespevnenym cestam

Ja osobne som uz dva krat doplatil, ked som bol mudrejsi ako jej rady smiling smiley

vzdy si pred cestou nahodim na PC do google maps aj do waze trasu a skumam co mi budu radit. je dobre si pozriet kade ma asi bude navigovat

aj teraz mam v plane cestu do Budapesti do Tropicaria a mam na vyber hlavnejsiu cestu, ktora ide aj cez dediny a mesta ( aj s kamionmy) alebo vedlajsiu cestu, o ktorej som vobec neuvazoval, kym mi ju neponukol WAZE. Takze to skusim tam po vedlajsej a ked sa osvedci, tak ju dam aj cestou späť. Ked nie, tak mám stale ďalšiu alternatívu.
Re: Navigace
12. 06. 2017 23:20
Slavkov napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...U Waze zase někomu může vadit
> poněkud "social network" charakter B...

Práve ten charakter "social network" mne vyhovuje. Napr. FB nepotrebujem k životu, a ani ho nemám, ale Waze je pre mňa apka katogérie "must have". Môžem ho mať iba zapnutý bez navi a vidím čo sa deje na ceste predomnou, napr.policajnu hliadku a pod. Áno niekto má mindráky vyplývajúce z paranoje, že ho niekto sleduje. Každému takto zmýšlajucemu hovorím, aby sa zakopal pod zem, v lepšom prípade aby odišiel na opustený ostrov, lebo to by som nesmel mať mobil, internet, bankomatovu kartu, auto a pod.
Re: Navigace
16. 06. 2017 16:24
Waze Česká republika


Včerejší uvolnění mobilních roamingových dat nám otvírá nové cesty po EU s navigací Waze. Pojďme si něco povědět o dálkovém navigování s Waze, protože o něm ví jen málo wazerů. Přece jen většina z nás kvůli drahým datům brázdila jen domácí silnice.

Waze je při výpočtu trasy omezeno vzdáleností 1 600 km. Delší trasu nespočítá. A aby toho nebylo málo, tak pro nalezení trasy počítá jen s milionem segmentů (segmenty jsou třeba cesty mezi křižovatkami, začátky změn povolené rychlosti atd.). Nejedná se ale o milion segmentů na trase, ale všechny segmenty použité při výpočtu nejvhodnější trasy.

Nejvyšší čas na praktický příklad. Spousta wazerů pojede v létě do Chorvatska. Trasa Praha - Makarska má jen 1 100 km, ale Waze hlásí chybu serveru a trasu nevypočte. Brňáci ale na Makarskou s Waze dojedou. Na kratší trase se totiž při navigování z Brna počítá s méně než milionem segmentů.

Jak tedy řešit tuto zapeklitou situaci? Před jízdou si naplánovat trasu v klidu doma. U dlouhých tras dává Waze přednost silnicím vyšších tříd, protože se nikdo nechce dlouho kodrcat po okreskách. Takže si doma naplánuji trasu třeba pomocí Google Map. Určím významné zastávky (hraniční přechod, benzinku, odpočívku atp.), která uložím ve Waze jako oblíbená. Šikovné je pojmenovat zastávky pořadovým číslem na trase, zkratkou státu a názvem (třeba 1 CZ-AT, 2 AT-SI, 3 Sl-HR, 5 Makarska) a na cestě postupně navigovat na oblíbená místa podle pořadí. Waze sice už na českých hranicích spočítá trasu na Makarskou, ale výpočet dojezdového času bude jen odhad. Navíc je dobré plánovat kratší úseky kvůli lepšímu odhadu událostí na trase.

A na konec ještě jeden tip pro ty, kteří se chtějí vyhnout dálnici ve Slovinsku. Stačí si nachystat oblíbený bod před Slovinskem, pak v nastavení zapnout "Vyhnout se zpoplatněným dálnicím" a nastavit další bod na chorvatských hranicích a navigovat se na něj.
Re: Navigace
18. 06. 2017 18:24
Chcem sa spýtať tiež sa Vám neskutočne seká WAZE navigácia v mobile? Mám Samsung Galaxy S6 operátor ORANGE a Android ver. 7. Keď spustím WAZE všetko OK ale akonáhle chcem niečo spraviť tak sa to sekne čaká to až to musím vypnúť.
avatar
mdr
Re: Navigace
18. 06. 2017 18:37
Mne sa waze neseká, ale cestou domov 11.6. svietilo slnko, vonkajšia teplota bola podľa teplomera 29 stupňov a mobil umiestnený pod čelným sklom po čase zahlásil, že sa kvôli vysokej teplote z bezpečnostných dôvodov prestal nabíjať. A spotreba energie pri zapnutom waze je prekvapivo vysoká. Neviem, čo bude robiť, keď budú naozajstné horúčavy.
Re: Navigace
18. 06. 2017 19:47
Na Nexus 5 se neseká. Telefon na skle chladím klimatizací.
avatar Re: Navigace
18. 06. 2017 20:29
Na Xiaomi Note3 běží waze bez problému i další souběžně spuštěné apky. Telefon je chlazen klimatizací tak i s teplotou nemám problém.
Horší to bývá na kole.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: Navigace
19. 06. 2017 07:59
Jakou máte zkušenost se zobrazováním radarů na Waze - jak stacionární tak mobilní CZ, SK, HU, HR začínám s ním tak by mě to zajímalo. DIK
Re: Navigace
19. 06. 2017 08:28
mám 5 rokov starý tablet !!! Samsung Galaxy Tab 7.0 plus a Waze beží stále k spokojnosti. občas je po štarte veľmi pomalý, ale potom sa rozbehne a funguje podľa očakávania.

asi je lepšie mať ako navigáciu nejaké extra zariadenie, nie telefon, ktorý bežne používam a mám tam okrem navi spustených milion ďalších aplikácii.

Zobrazenie stacionárnych radarov, pokiaľ sú v databáze nie je problém, zobrazenie mobilných radarov a hliadok, pokiaľ ich niekto nahlási tiež nie je problém. Skôr je dosť veľký výskyt upozornení na hliadky, alebo odstavené auto, a keď tam dorazíte tak už tam nič nie je. Na nahlásenie hliadky nestačí jedno hlásenie, musí tam byť viac potvrdení a prihliada sa aj na nejaký kredit vodičov. SKratka keď budete neustále nahlasovať čosi a nikto to po Vás nepotvrdí, tak Vám Waze jednoducho nebude verit.
Re: Navigace
19. 06. 2017 10:19
Ahoj, měl bych dotaz ohledně aplikace Waze.Teď jsem si ji stáhl a nainstalovat a zajímá mě, když zadám nějaký cíl a ukazuje mě to, že na cestě jsou kolony,tak mě to tudy povede nebo kousek před kolonou změní trasu?Nebo jak to funguje? Dík
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 56
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.