Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Smart karta - další varianta placení mýta

Autor Jiri.velmez 
avatar Smart karta - další varianta placení mýta
13. 07. 2017 12:53
Zakládám téma na Smart karty.
Budu průběžně upravovat:

- Smart karta je pouze platební prostředek na uhrazení mýtného se SLEVOU 21,74% (cenová úspora je shodná s ENC)
- Smart karta je bezkontaktní karta (obdobně jako soudobé debetní a kreditní karty), která neobsahuje baterii (narozdíl od ENC, tudíž nehrozí nefunkčnost z důvodu vybité baterie)
- Smart karta NEOTEVŘE závoru ENC = musí se jet "běžným" pruhem (časový handicap oproti ENC je závislý na provozu v pruzích ENC a bez ENC)
- Smart karta se koupí za 30Kn (pořizovací náklady jsou nižší než u ENC, navíc to dle Valeriho vypadá, že i těch 30Kn se objeví jako kredit)
- Smart karta se registruje a páruje s uživatelským účtem (obdobně jako u ENC)
- Smart karta je nezávislá na vozidle, respektive jeho kategorii (což je podstatný rozdíl oproti ENC, významný pro ty, kteří střídají vozidla různých kategorií nebo občas jedou s vlekem = také změna kategorie)

.
.

_________________________Jirka_________________________



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (13. 07. 2017 18:08).
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
12. 07. 2017 21:22
Zdravim z Gradacu. Dnes jsem se stal hrdym majitelem smart kartice. Nabito 400kn + 30kn porizeni. Nekde na chorvatske strane se ale asi stala chyba, protoze mi na uctu pristalo celych 430kn. Mozna si to jeste dodatečně strhnou, nicmene me zatim dalnice do Sestanovace stala jen 142kn. Takze spokojenost.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
12. 07. 2017 21:43
valeri, toto info jsem očekával thumbs up
Nicméně, trochu to prosím riozveď ... kdy a kde koupeno, registrace(?), reálná praxe použití atd.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 08:39
to Valeri:
paráda první aktivní uživatel, proto navrhuji, abys Valeri založil nové vlákno pro Smart karticu, stejně jako jsme to se Slavkovem požadovali v roce 2014 a nebylo nás vyslyšeno. Myslím si, že to tak bude lepší, aby se to tu nemotalo s ENC, protože budou a už padají dotazy.

to Santy:
Funguje to obdobně jako kreditní bankovní karty či podobně jako ENC.
Smart karticu koupíš na Lučku v pracovní době od 7 -20h a předpokládám že to bude v té budově co se k ní musí zajet na parkoviště za závoru. Stejně jako s koupí ENC se můžeš dopředu vyzbrojit s touto předvyplněnou žádostí. Následně jim zaplatíš 30Kn za kartu plus zaplatíš výši kreditu, který potřebuješ na kartě pro cestu tam i zpět. Dobíjení je stejné jako u ENC tj, hotově, kartou, bankovním převodem. Vzhledem k tomu, že na žádosti je email, tak se to bude moci obsluhovat i přes webové rozhraní jako ENC. Jediné co jsem nikde nevyčetl, jestli se na dobíjení karty dají koupit bony, ale to zřejmě později napíše Valeri, až se přihlásí do web rozhraní zda se mu tam ta volba nabízí či nikoliv.
Na kartě je sleva 21,74% procent na mýtné, stějně jako ENC. Při vjezdu si bereš lístek a na výjezdu musíš do pruhu do hotovosti, kde podáš lístek se Smart kartou, obdobně jako když platíš bankovní kartou či podobně jako s ENC když ti nefunguje baterie v krabce. Zpátky od moře můžeš zajet na Demerje do ostatních pruhů mimo Fast ENC a zastrčíš lístek, vložíš SMART karticu a jedeš. Prakticky to musí ověřit Valeri, jelikož myslím, že logo Smart kartice jsem normalně viděl na stojanu vedle log VISA, Mastercard atd.

EDIT:
aha, tak co jsem to tu sepisoval, tak Valeri mezitím odpověděl, ale vlastně potvrdil co jsem tu napsal a Demerje musíš odzkoušet, Valeri smiling smiley



Upraveno 2krát. Naposledy upravil isquash (13. 07. 2017 15:51).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 09:59
Co se týká Smart kartica, je to stejné jako ENC, to znamená pro tu danou kategorii, a nebo to funguje jako "platební karta" pro všechny kategorie napříč? Jezdím jako kategorie1 - osobák, ale letos jako kategorie 2 - s přívěsem. Přenositelnost by se hodila.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 07:01
to Valeri:
ano prosím, více info, jak to funguje, kde se to kupuje a podobně... spinning smiley sticking its tongue out
Letos jedeme také Gradac, tak už se těšíme.... smiling bouncing smiley
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 08:19
Kupoval jsem na Lucku. Nakup probehne dtejne jak u ENC. Vyplnit formulář, vlozit penize, dostanes kartu a jedes. Musis mit na vstupu dalnice listek a na konci platis misto svoji kartou touhle. Takze nejezdit pres ENC pruhy. Vecer jsem udelal registraci uctu na ARZ, sparovalo se to a hotovo. Na vyjezdu mi to ukazalo platbu 220kn a zustatek 210kn. Na uctu mam zustatek 257kn, to je i s navysenim o slevu. Dost me to zmatlo. Jediny co nevim, jestli bude karta fungovat na Demerje v automatu. Snad jo, nikde jsem nenasel ze by to nemelo jit
Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 10:06
Ano to jsem zapomněl napsat. Smart karta není vázána na kategorii auta! Tzn. vezmeš kartu a neřešíš zda jedeš osobákem, dodávkou, či táhneš vlek. Obsluha se koukne a zařadí tě.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 12:23
ARZ ucet
Ukazuje to moznost SMS bony, ale testoval jsem moznost platbou z karty temer az do posledniho odkliknuti a neni problem. Je to asi nejjednodusi moznost dobijeni



Upraveno 1krát. Naposledy upravil valeri (13. 07. 2017 12:31).
avatar Re: Smart Karta
13. 07. 2017 13:06
Přesunu jsem příspěvky s tématem Smart karty.
Omlouvám se za řazení příspěvků přehlédl jsem čas.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 13:08
valeri napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...jestli bude karta fungovat na Demerje v automatu.

Podle návodu by se měla SMART karta jenom přiložit k automatu, stejně jako při placení v obchodě bezkontaktní kartou.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
13. 07. 2017 13:26
Ja si tech bezkontaktnich ctecek na Demerje vsiml loni. Tahle karta nema magneticky prouzek ani cip. Pokud to tak je, bylo by to skvely.
Vratim se k tem poctum, protoze mi to vubec nesedi. Zaplatil jsem 400 kn za dobiti a 30kn za kartu. Na Sestanovaci to ukazalo platbu 220kn a zustatek 210kn. To je 430kn, proto jsem vcera psal, ze udelali chybu. Bylo mi to divny ale neresil jsem to s tim, ze mam uctenku a kdyz tak to po navratu vyreklamuju. ARZ pricita slevu k dobite castce , ze ano? Pak jsem tam ale mel mit zustatek 400x1.2174=487-220=267kn. Anebo 430x1.2174=523-220=303kn. A ja mam 257kn.
Zkousel jsem vsechny mozny vypocty a prisel jsem na jeden, kde mi to sedi na setiny kuny. 430-(220x0.7826)=257.83kn. Tzn z kreditu 430kn mi odecetli 220kn ponizenych o slevu (172.17kn). Ale proc mi to na Sestanovaci ukazalo zustatek 210kn? Bohuzel se nemuzu dopracovat k zobrazeni plateb na uctu, nevim kde to je. Unika mi neco?
Edit. Tak jsem nasel vypis. Opravdu mi nacetli kredit 430 a strhli 172.17kn. Platbu i zustatek to tedy na mytnici ukazuje blbe.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil valeri (13. 07. 2017 14:55).
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 14:16
JJ, přesně tak jak píše Pedro66, néé zastrčit kartu, jak jsem psal výše ve svém příspěvku, ale přiložit kartu. Ta čtečka se nachází mezi štěrbinou pro bankovní kartu a tlačítkem pro Račun. Před x lety jsem to viděl někdy na videu v chorvatské reportáži. jestli odpoledne najdu, tak to sem vložím.

to Jiri.Velmez:
Díky za vlákno, možná by ještě stálo pozměnit nadpis ve smyslu Smart karta - další varianta placení mýta, aby to bylo na první pohled lépe vypovídající o čem to je. yawning smiley
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 14:54
Smart card mám už od roku 2013 a uplna spokojnost...ja som ju mal ešte za 20 kuna, dnes už je za 30...aj tak finančna uspora rovnaká ako s enc, nejazdím v exponovaných časoch, takže mýtnicou prejdem rovnako ako s enc aj mimo fast ptuhu...vyhoda oproti enc je že nemusim riešiť vybité batérie a následne výmeny za 120 kuna...
A ešte doplním pre @valeri...pri výjazde na mýtnici dostaneš doklad na plnú sumu, ale na konte odráta minus 21,74%, takže žiadny strach...a na demerje to funguje, len priložiš k čitačke, aj na goričane pri vyjazde som videl taku čítačku na búdke, ale neviem či je funkčná, zatial to tam vždy odčítal panáčik v búdke, ale na demerje určite funguje...



Upraveno 3krát. Naposledy upravil yeasty (13. 07. 2017 15:08).
avatar Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:07
yeasty napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... mýtnicou prejdem rovnako ako s enc...vyhoda
> oproti enc je že nemusim riešiť vybité batérie a
> následne výmeny za 120 kuna...

To projíždíš normálně ENC pruhem? eye popping smiley
..
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:11
Ne,ne...myslel som v tom zmysle časovej straty proti enc, že nejazdim v exponovanom čase (sobota)...takže samozrejme klasicky v normalnom pruhu s listkom aj na exite podam kartu s listkom



Upraveno 1krát. Naposledy upravil yeasty (13. 07. 2017 15:14).
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:13
Přemýšlím o ní ale prosím o uvedení do reality. Slevy jsou stejné jako ENC, výhoda je tedy pouze v pořizovací ceně a v neomezenosti použití oproti ENC kde se vybíjí baterie? Může se sní do pruhu pro ENC? Pokud ne, postrádá mi smysl, musí se s ní na mýtnici platit na terminálech jako s obyčejnou platební kartou = čekačka ve frontě.
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:21
Do enc pruhu nemože ist...veľa ludi si enc obstaráva kvoli rýchlemu prechodu...o kolko je reálne rýchlejši prechod fast pruhom oproti bežnému? V 10 km kolone hádam 3-4 minuty...nech 5 min...keď je mýtnica prázdna tak enc je rýchlejší cca 1 min...v tom prípade ja strácam zmysel v enc...
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:22
Do ENC pruhu můžeš pouze na Demereje, kde jsou brány, kromě FAST ENC pruhů společné - mají označení BANK CARD, SMART CARD, ENC.
Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:30
Samozrejme plusy a mínusy nech si vyhodnotí každý sám a nech si vyberie čo mu viac vyhovuje...minutovu stratu pri prejazde považujem za mensiu otravu ako každých 4-5 rokov riešit výmenu krabičky za 120 kuna...
avatar Re: Smart Karta
13. 07. 2017 15:49
Možná by bylo dobré to trochu shrnout, ať se nám to zde nerozpadne:

- Smart karta je pouze platební prostředek na uhrazení mýtného se SLEVOU 21,74% (cenová úspora je shodná s ENC)
- Smart karta je bezkontaktní karta (obdobně jako soudobé debetní a kreditní karty), která neobsahuje baterii (narozdíl od ENC, tudíž nehrozí nefunkčnost z důvodu vybité baterie)
- Smart karta NEOTEVŘE závoru ENC = musí se jet "běžným" pruhem (časový handicap oproti ENC je závislý na provozu v pruzích ENC a bez ENC)
- Smart karta se koupí za 30Kn (pořizovací náklady jsou nižší než u ENC, navíc to dle Valeriho vypadá, že i těch 30Kn se objeví jako kredit)
- Smart karta se registruje a páruje s uživatelským účtem (obdobně jako u ENC)
- Smart karta je nezávislá na vozidle, respektive jeho kategorii (což je podstatný rozdíl oproti ENC, významný pro ty, kteří střídají vozidla různých kategorií nebo občas jedou s vlekem = také změna kategorie)


Jirko, možná by nebylo od věci to přesunout do tvého prvního příspěvku a průběžně to aktualizovat dle reálných zkušeností.
smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Slavkov (13. 07. 2017 16:09).
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 07. 2017 18:11
Upraven název vlákna a přidány podmínky použití karty

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
14. 07. 2017 12:12
A platí Smart na všech dálnicích nebo podle provozovatele?
Tedy konkrétně ZG-Macelj ? sad smiley
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
14. 07. 2017 13:07
Ne. Plati stejne jako ENC
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
14. 07. 2017 14:31
Provozovatel dálnice Zagreb-Macelj, firma AZM, má na tento úsek svoji Smart kartu.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
15. 07. 2017 15:01
SMART kartu je možno stručně definovat jako jednoúčelovou, předplacenou platební kartu pro úhradu mýta v HR. Její charakteristiky přesně vystihl Slavkov. Tato karta spojuje v sobě (některé) přednosti běžné platební karty a krabičky ENC.

Porovnáním obou (SMART a ENC) zjistíme, že:
- oproti ENC je SMART karta levnější (4x), má neomezenou životnost (nemá baterku), je "přenositelná" i mezi různými kategoriemi aut;
- oproti SMART kartě umožňuje ENC rychlejší (plynulejší) průjezd mýtnou bránou.

Společnou mají výši slevy (21,74%) a možnost nabíjení/kontroly stavu konta přes internet.

V porovnání s běžnou platební kartou má SMART karta ještě jednu výhodu, která není na první pohled zřejmá: vzhledem k tomu, že je určena právě k platbě mýta, nehrozí její selhání na mýtné bráně, což se běžným platebním kartám občas stává.
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
15. 07. 2017 15:51
A mozna ještě jednu vyhodu ma a to pri zneuziti. Kdo se boji platit myto vlastni kartou, tady se bat nemusi. V pripade kradeze, ztraty nebo zneuziti prijde jen o tolik, kolik tam bude mit zustatek.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil valeri (15. 07. 2017 17:16).
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
15. 07. 2017 15:52
Marius napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...nehrozí její selhání na mýtné bráně, což se běžným platebním kartám občas stává.

Co to je za blbost? Stejně jako může selhat čtečka na běžné kartě, tak se to může stát i na SMART kartě. V tom není žádný rozdíl.
Že je někomu odmítnuta karta, která má např. prošlou platnost, se snad nedá počítat za selhání.

Přidal bych jednu nevýhodu. Smart karta se dá koupit pouze v síti ARZ.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
15. 07. 2017 16:23
To Valeri: přesně tak, je bezpečnější, což je dáno právě její jednoúčelovostí. Navíc, v případě ztráty či krádeže, lze ji nechat zablokovat (a kredit převést na novou).

To Pedro66: žádná blbost, běžné platební karty mohou z různých důvodů "nekomunikovat" s mateřskou bankou, mohou být blokované, nemít dostatečný zůstatek na účtu či mohou nemít povoleny internetové platby apod. To se SMART kartě z principu nestane, bude fungovat vždy (pokud bude fungovat čtečka karty, ale to je o něčem jiném, ne o kartě), protože je to jejich "vlastní" karta, na rozdíl od "cizí" kreditní či debetní karty.

Ano, faktem zůstává nevýhoda SMART karty, jelikož ji vydává pouze ARZ, je k mání jen na čtyřech místech. No ale přes Lučko jedou téměř všichni yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Marius (15. 07. 2017 16:25).
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
15. 07. 2017 17:26
To co popisuješ není selhání karty, ale selhání jejího držitele. Stejně tak si může "zapomenout" dobít kredit na smart kartě, taky to pak bude selhání karty?
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 53
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.