Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Placení mýtného

Autor Marpar55 
avatar Re: Placení mýtného
06. 06. 2018 12:25
Nejjednodušší pravidlo: platím ENC nebo kreditkou, nemusím to řešit. O ceně na displeji se dá diskutovat jen v případě oprávněných pochybností o kategorii vozidla.
Vzhledem k tomu, že často netuším, kolikátého je, mi připadá takové placení praktičtější, než mít připravené drobné na placení hotovostí a u závory zjistit, že ode dneška se platí víc, a že musím někde vyhrabat ještě třeba 18 HRK, což, zvlášť při cestě zpět, může znamenat docela nepříjemný problém.
Proto doporučuji (zejména těm, kdo si vozí přesně předem připravenou hotovost, aby ani omylem nezaplatili víc) vézt s sebou rovnou o těch 10% víc. Na jinou kategorii to nestačí, tak by se chyba provalila hned.
avatar Re: Placení mýtného
06. 06. 2018 13:15
... při těch sezónních cenových skocích mýtného ... je to jednoznačně tak, jak píše Jarda (Hill) ...
nejhorší varianta ... platit mýtné hotovostí valutou (Eurem) ...
smileys with beer
avatar Re: Placení mýtného
06. 06. 2018 16:41
Me zas prijde logicke, ze na dalnici vjizdis za nejakych podminek a nemuzou se ti behem cesty zmenit
avatar Re: Placení mýtného
06. 06. 2018 17:25
Taky bych to bral za férové jednání: za inzerovanou cenu ke zvolené mýtnici.
Počkal bych tedy na zkušenosti těch, koho půlnoc toho dne "racionalizace cen mýtného" zastihne na dálnici.
Re: Placení mýtného
10. 06. 2018 13:33
Dobrý den.Po delší době se chystáme do HR a chtěl bych se zeptat jak probíhá platba mýtného debetní kartou.V minulosti,když se dobudovávaly mýtnice,tak se karta dávala obsluze nebo vystrkovali ven čtečku.Na Demerje jsem platil vždy kartou a ostatní hotově,dávat kartu z ruky se mi nechtělo.Jak to funguje dnes?Díky
avatar Re: Placení mýtného
10. 06. 2018 17:36
Nic se nezměnilo

MirekŠi
Re: Placení mýtného
10. 06. 2018 18:12
Pro Fandu:
Já si na tyto situace pořídil Chytrou kartu od č. spořitelny. Půjčí mi na měsíc 15 000, co vyčerpám, z účtu zaplatím a když je to zaplaceno do doby splatnosti, tak bez úroků. Ke kartě je i platební nálepka, tu mám nalepenou na pouzdro telefonu, tou jde platit jen 1 000 Kč za den. Karta má limit denně
5 000 na platby do zahraničí tak s ní nakupuju i v Číně. Další bonus jsou I body které se při placení sbírají na účet I bodů a už jsem za ně několikrát nakupoval v Auto Kelly.
avatar Re: Placení mýtného
10. 06. 2018 18:26
Citaci
Fanda napsal(a):
...Jak to funguje dnes?

Už zdaleka ne všude dáváš kartu nějaké obsluze. Většina mýtnic má samoobsluhu v každé bráně označené symbolem platební karty. Do prvního slotu vrazíš dálniční lupen, koukneš na cenu, když je v pořádku, do druhého slotu vrazíš platební kartu a hned ji musíš chytat, protože se tam nezdrží. Zvedne se závora a můžeš odjet. Nebo stiskneš tlačítko Račun a počkáš na účtenku. A můžeš jet.
Když se něco nepovede, nikam nejezdi, i kdyby byla závora zvednutá, stiskni tlačítko pro přivolání obsluhy, ta už to dá do pořádku.
Kartu dáváš z ruky jen tam, kde samoobsluhu nemají.
Ale to tu bylo už dobře probrané dříve, podrobnosti jsou všechny tam.
avatar Re: Placení mýtného
10. 06. 2018 18:51
Já jsem si už dávno před lety pořídil taky kreditku od český.
Je na 30 000 a když si pohlídám bezúročný období, tak mě nic nestojí a ještě se mi každej měsíc vrací 100-300, podle toho jak moc utrácíme.
Limity si můžu nastavit jak chci a třeba při zamlouvání auta v zahraničí ani nic jiného než kreditku nechtějí.
Ale asi ten nejdůležitější důvod je, že mi nikdo nezneužije debetní kartu od hlavního účtu. Maximálně mi ukradnou těch 30 000, ale na to je ke kreditní kartě pojištění proti zneužití.
Bohužel se mi stalo, že mi před lety zneužili kartu od účtu a nebýt rychlého zásahu, tak jsem měl kompletně vybílený účet.
Re: Placení mýtného
10. 06. 2018 22:47
Děkuji za informace.Platit budu na Svaté Heleně asi hotově a v Zagvozdu bych chtěl kartou.Pro ochranu prostředků mám kartu k účtu,kde mám hotovost asi 20000 a když potřebuji víc,tak tam přihrnu přes e-banking.
avatar Re: Placení mýtného
11. 06. 2018 16:28
Na kartě mám taky "rezervu" 20 000 .Většinou jen na cestu. Hotel se vším všudy zaplacen v korunách. Ale na rozdíl od Fanouše nemám odkud hrnout. Hrne mi to tam ale vždy k desátému v měsíci Správa sociálního zabezpečení. Takže jen houšť a větší kapky!
Platím mýtné většinou kartou a menší částky za kratší úseky (Macejl - Zagreb apod.) hotově, zbavuji se drobných, aby mi netrhaly kapsy .Navíc drobné se nedají přehazovat vidlemi, tak co s nimi doma.
Re: Placení mýtného
11. 06. 2018 19:20
kabinet302. Ríkaš desátého? To jenom kdybych náhodou jel kolem.hot smiley
Re: Placení mýtného
12. 06. 2018 11:29
Mám jednu otázku ohledně rakouské známky. Prošvihl jsem dobu, kdy šla koupit online (jedu příští středu a známka se dá koupit minimálně 18 dní předem). Teď ta otázka. Kde mohu za Mikulovem koupit známku ještě než vjedu na rakouskou dálnici, ale až okolo půlnoci?
Re: Placení mýtného
12. 06. 2018 12:30
Podle mě by se nic nestalo, kdybys digitální známku koupil "omylem" jako podnikatel, pak si můžeš zvolit platnost okamžitou. Rozlišení na Spotřebitele a Podnikatele je pouze ve vyšší právní ochraně Spotřebitele (m.j. lhůtou na odstoupení od smlouvy), ale známka je stejná a provozovateli dálnice to může být jedno??

Jinak A známku by bylo vhodnější řešit zde [forum.ihvar.cz]
Re: Placení mýtného
12. 06. 2018 12:42
Jestli se něco nezměnilo, první benzínka hned za hranicí byla otevřená do 22h.
Takže buď vyjet dřív, nebo si malinko zajet na Poysdorf, na konci obce jsou dvě benzínky naproti sobě a jedna byla nonstop, myslím že ta v protisměru, tj. směrem do ČR. Ale radím ověřit!
Re: Placení mýtného
12. 06. 2018 14:31
Hned za hranicemi je nonstop Route B7. Prodávají známky, obsluha umí česky.
Route B7
Ještě odkaz přímo na to bistro
http://routeb7.at/produkte/



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Dejff (12. 06. 2018 14:34).
Re: Placení mýtného
12. 06. 2018 14:55
Loni česky neuměli, ale domluvili jsme se nakonec, za eura byla cena standardní, kartou euro navíc. Vzhledem k tomu že karta se přepočítává ve středním kurzu, tak to není žádná závratná suma, jen ať to někoho nepřekvapí.
Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 12:30
Jen drobné info - tunel Sv. Ilija je bez poplatků. Budky jsou demontované, takže to tak zůstane asi trvale

Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 13:37
Zdravím všechny. Letos pojedeme prvně do Chorvatska autem a chtěl jsem se zeptat, jak je to s platbou kartou mýtného, když nemám bezkontaktní a při každé platbě musím zadávat PIN? Děkuji za odpověď na možná "blbou" otázku :-)
Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 14:04
Již máme dlouho ENC, ale myslím, že při platbě kartou v automatu to PIN nechce. Nevím ale jaké to je při platbě kartou u obsluhy.
avatar Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 14:35
Takže kartu stejně musíš vyndat z obalu.
Čtečky automatické čtou karty jen kontaktně, čili platnou MasterCard nebo Visa (a ještě nějaké další, které s nimi mají něco společného), tam normálně vrazíš do šlicu*) a hned ji chytáš, protože si jen přečte, zaeviduje si platbu, kartu vrátí a zvedne závoru. Ruční terminál se čtečkou, který ti podá obsluha okénkem, umí všechny formáty, tedy jak magnetický proužek, tak čip, i bezkontaktní. V tom případě může na terminálu požadovat vyťukání PINu, ale myslím, že už loni v Karamatičích si jen slízl kartu. Nevzpomínám, že bych PIN zadával, i když platba byla o dost víc, než na naše pětikilo. Ale patrně se PIN požaduje u částek nad asi 160 HRK u karty Maestro a podobné třídy karet.

*) Brána označená symbolem karet (nebo NO CASH) má tři štěrbiny. Ale o tom jsem tu psal mockrát, naposledy tuším tady. Tady není jak zadávat PIN, automat nemá žádnou klávesnici.

Jak si dát bacha na chybně účtovanou částku dřív, než bude stržená z karty, je probíráno tam. Obecně platí, že částka na displeji musí být shodná s tou, kterou inzerovali na tabuli u vjezdové brány pro daný úsek a kategorii vozidla. Není-li shodná, nedávat kartu z ruky, ale napřed stisknout tlačítko na přivolání obsluhy. Ví, o co jde, takže i beze slov.
Viz třeba například příklad. A ještě jeden.

Ano, bezkontaktní čtení je k dispozici, ale je povinné pouze pro Smart kartice a tuším, že stejný systém už používá i Bina-Istra (ale na tyto karty tu jezdí málokdo, tak snad nevadí, že je to bez záruky, protože aktuální stav kolem Smartkartic dlouhodobě nehlídám).

EDIT: oprava překlepu v instrukci odkazu



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (26. 06. 2018 17:20).
Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 15:15
Děkuju za vyčerpávající odpověď. Mám z toho trochu lufta, přeci jen poprvé. Nechtěl jsem tam pak být za brzdu :-)
Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 18:42
Ještě jen k upřesnění - trasu mám tak nějak naplánovanou, že se vyhnu slovinské dálnici a chci to vzít z Ilzu na Bad Radkersburg, dál na Ormož a Varaždín a pak Záhřeb. Takže v Chorvatsku budu platit 2x mýto? Do Záhřebu a pak do Zagvozdu? A myslíte, že ta objížďka slovinské dálnice je OK? Jinak jedeme od Liberce asi 20.7. brzy ráno a ještě přemýšlím, jestli to prubnout přes Znojmo nebo se nějak vyhnout Novým Mlýnům. Díky za postřehy
avatar Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 19:17
Ano, 2x mýto, objížďka je OK, Grizzly ji právě prověřil (příspěvek z 25.6.2018, 21:16).
Ale jsme s tím v nesprávném vláknu, tak jsem to přenesl, doufám, do vhodnějšího.
Také tam najdeš hromadu dalších odkazů, stačí zalistovat kousek zpět.
avatar Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 19:19
Záleží v kolik kde budeš... Znojmo letos není ideální. Objet Nové Mlýny je žádoucí thumbs up
Ano, mýto budeš platit na dvakrát poprvé od Varaždinu na Sv. Heleně, pak je bezplatný úsek kolem Zagrebu... a další lístek si vyzvedneš na Lučku a zaplatíš na Zagvozdu.
Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 19:22
Jirko79. Bacha na prujezd kravínem.thumbs up smiley
Re: Placení mýtného
26. 06. 2018 19:43
Díky za poznatky. Znojmo teda škrtám a zkusím to spíš na radu Hilla přes Strachotín ...
Re: Placení mýtného
27. 06. 2018 08:15
Jirka79: V kolik budeš toho 20.7. u Nových mlýnů?
avatar Re: Placení mýtného
27. 06. 2018 13:03
Co je ve Znojmě za problém ?

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
avatar Re: Placení mýtného
27. 06. 2018 17:25
Myslím, že v samotném Znojmě, průjezd od Moravských Budějovic na Hatě, je bez problémů. Nesmí se ovšem jet "ve špičce".Ranní, odpolední. No a mimo špičku, přes den, je to "o průjezdu Znojma v koloně" od semaforu k semaforu.Je jich na trase 10. A mezi nimi auto za autem. Takže přes den tak jízda od značky Znojmo k značce tak 30 minut, když to dobře jde. Takže žádný problém.thumbs up smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 71
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.