Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

upozorneni

Autor Jitka2 
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 10:00
Ano, to co píše Hill je z rakouského "Úřadu na ochranu soukromí" (název zní asi jinak) a ti nepřipouštějí "nic",
nicméně nejen Asfinag, ale i OAMTC je IMHO dostatečně věrohodný zdroj a píšou něco jiného.

Proto jsem to vytáhl, páč zákon je jedna věc a jeho výklad a realizace druhá a nemá to nic (opakuju) společného s odrbáváním.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil pavel72 (24. 07. 2015 10:07).
Re: upozorneni
24. 07. 2015 10:29
Já tada nevim ale kdyby to s těmi kamerami bylo tak horký tak by měl problém skoro každej jelikož kdo dnes nemá na autě couvací kameru ? Sice ano nepořizuju s ní záznam ale kamera to je, a pokud je v zakoně napsané slovo kamera pak by se to vztahovalo na každou i snad na mobil v držáku...
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 11:05
Citaci
pavel72 napsal(a):
Ještě doplním jeden odkaz .... ERLAUBT FÜR REIN PRIVATE ZWECKE...
Bohužel žijeme ve světě, kde se v médiích přebírají zprávy jako na běžícím páse a mýty vznikají rychle a jsou vytrvalé. Podobná je PATRNĚ informace o 10 000 Euro pokutách v Rakousku, přičemž realita je MOŽNÁ jiná a nemá to co dělat s českým národem...

Má co dělat i s českým národem. Snad to v tom druhém vláknu není dost jasně napsané, snad jsi tomu nerozuměl, tak příklad: pro sebe si toč co chceš, okruh osob, kterým záznam můžeš ukázat, je obdobně jako u nás vymezený rodinou a přáteli, s nimiž se často rodina stýká, tam tě nikdo popotahovat nebude. Ale palubní kamerou natočíš dopravní nehodu. I když jsi účastníkem této nehody, nesmíš ten záznam ukázat třetí osobě, a tou je i policie, dokud neznemožníš identifikaci účastníků i případných svědků (obličeje, registrační značky). Ty desetitisícové pokuty hrozí ale jen v případě, že to dáš policii, a na tvém necertifikovaném záznamu někoho poznají a předvolají (policie buď musí převzetí záznamu od tebe odmítnout, nebo si předtím vyžádat souhlas, že ho smí vidět, od Úřadu pro ochranu osobnosti, v tom případě tě nikdo žalovat nebude), ale hlavně tě může zažalovat kdokoli, kdo sebe nebo někoho známého pozná NA VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÉM ZÁZNAMU. Pak vypukne intenzivní hledání, kdo takový záznam zveřejnil, a neomezuje se na Rakousko, ani jen na EU, dostanou to do referátu i policejní orgánové příslušných zemí. Samozřejmě u domácích to budou mít o něco jednodušší, ale zase ne o moc...
Nikde není výslovně psáno, že kameru mít nesmíš, vše se točí kolem předávání záznamů třetí osobě, tedy i zveřejňování.
Policie nemůže pokutovat za kameru v autě, leda by byla umístěná v zakázané části předního okna nebo na některou část držáku chyběla homologace... já vím, je to zástupný problém, ale policajt si to zdůvodnění najde. Buď bude požadovat pár desítek EURo nebo odstranění nehomologované či překážející kamery, ale v podstatě má nárok vyžadovat obojí současně.
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 11:36
No nejsem jediný, komu to není jasné.
Především Zahajskej, který se do mě pustil napsal, že je kamera jednoznačně zakázaná, což tedy patrně není.

Nevím, které druhé vlákno máš na mysli, našel jsem diskusi jen v tomto vláknu, akorát na třetí stránce a tu jsem se snažil přečíst a strávit. Je tam i Tvá (Hille) odpověd Slavkovovi:

"To je opravdu otázka, na kterou nemám odpověď, snad objevím někde odpověď dřív, než za tu kameru bude někdo platit, případně než bude zažalován někým, kdo se bude cítit poškozený na svých právech tím, že se ocitl v cizím záznamu (lze vysoudit až 20 tis. € nezávisle na tom, že už řidič vyfasoval pokutu)."

Z té jsem třeba já domyslel, že opravdu není postoj "ke kameře" jasný, no můžu blbě chápat, nebylo by to poprvé.

Z toho, co jsi napsal teď naposledy (opravdu je to vysvětleno jednoznačeji), by byla odpověď jasná. Kameru tam prostě mít může a natáčet taky může.

Já neřeším situaci, že budu video vystavovat na internet nebo ukazovat soudci. Chci mít jen pro svou potřebu natočenou cestu.

Takže, i když cítím mírnou aroganci /Edit: už to nebudu mazat, taky tam možná vůbec žádná není, jenom mě to na první náraz tak přišlo, omlouvám se/, děkuji za vysvětlení (takto jednoznačně to tu fakt - pokjud jsem to nepřehlídl, což se může stát, není).

Co s tím má český národ, to nechápu pořád, ale budiž. Nechci prudit, snažil jsem se dopátrat "pravdy o kamerách", protože drtivá většina článků v médiích píše jako "Zahajskej" - máš kameru, bác ho 10 000 Euro pokuty.

Ještě jednou díky.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil pavel72 (24. 07. 2015 11:48).
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 16:00
Pavle, realita má co dělat nejen s českým národem, ale také s každým dalším, jehož ministerstvo vnitra má s rakouským protějškem uzavřenou dohodu o spolupráci policejních složek i při vyšetřování přestupků, přečinů či zločinů. Čili, bude-li mít rakouský úřad pro ochranu osobnosti pocit, že to video na youtubu, na které si občan Rakouska na něm natočený stěžuje, že je identifikovatelný, přestože nedal písemný souhlas, pochází od někoho z ČR, obrátí se rakouská policie na PČR s požadavkem na zjištění delikventa.
Jinak si i náš Úřad pospíšil s prohlášením, že kamery ve vozidlech zaznamenávající provoz sice nejsou zákonným předpisem jednoznačně ošetřené, nicméně zveřejnění záznamu schopného poskytnout dostatečně přesnou identifikaci natočených osob pokládá za nezákonné a bude podle toho postupovat.
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 16:23
Ale já to na žádný YT vystavovat nechci. Video, které si natočím, uvidím jen já a nikde ho nezveřejním.
Re: upozorneni
24. 07. 2015 20:55
Možná jsem úplně mimo, ale: OT: proč si to točíte? Není to zbytečné? .....
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 22:13
coudy: známej řešil kamionáka co před ním zastavil a najednou začal couvat a smetl dvě auta

a ty se ptáš proč si to natáčíte? přesně kvůli takovým hovadům

_______________________________________________________
avatar Re: upozorneni
24. 07. 2015 22:31
Coudy, mám v autě kameru a chci si cestu prostě natočit. Nestojí na tom svět, není to zásadní, ale na druhé straně, nic mě to nestojí, tak proč ne?

Navíc budu mít info o průměrné rychlosti, dráhu v mapě a podobné ptákoviny (moje kamera má v sobě GPS modul) a to je pro hračičky jako já, úžasná věc :-)

Peter1: Vzhledem k informacím obsaženým výše je otázka, jak by to vypadalo zrovna v Rakousku, protože použití toho záznamu, byť kvůli nezaviněné nehodě, už může být velmi problematické.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil pavel72 (24. 07. 2015 22:39).
Re: upozorneni
25. 07. 2015 08:48
Co je platné, že máš na kameře záznam dopravní nehody, když se nemůže použít jako důkaz, pokud k tomu viník nedá souhlas?
avatar Re: upozorneni
25. 07. 2015 09:08
Teď nevím, jestli je to otázka obecná, vztahující se i na ČR nebo pořád ještě k Rakousku. Každopádně i když je to problematické, použití není vyloučeno ani u nás ani v tom Rakousku.
avatar Re: upozorneni
25. 07. 2015 10:00
Jj, už se i u nás našlo pár soudců, kteří mají koule a takový záznam připustili smoking smiley
Re: upozorneni
25. 07. 2015 10:42
..nechápem prečo, asi vo vačšine prípadov sa nedá použiť záznam autokamery ako dokaz, keď napr. záznam z bezp. kamier niekde v baráku ( vykrádač bytov ) toho páchateľa identifikujú na základe záznamu a ešte ho zverejňujú v TV...confused smiley

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
Re: upozorneni
25. 07. 2015 12:29
Lebo svet je naruby. Uz tolko prav ma obvineny ze kazdemu rozumnemu cloveku z toho rozum stoji. Ak kamera zachyti niekoho napr. pri znasilneni a nie je tam napisane ze dane miesto je zaznamenavane na kamerovy system, tak sa to ako dokaz nepripusta. Je to chora doba.
avatar Re: upozorneni
25. 07. 2015 12:53
To zveřejňují, ale ne hned - nemůže to zveřejnit ten, kdo k tomu nemá oprávnění podle zákona 101/2000 Sb. v platném znění. Policie a některé další orgány mají však pro to zveřejnění výjimku v §3 odst. 6) uvedeného zákona. Přesněji - tímto ustanovením se odkazují do oblasti působnosti jiných závazných předpisů a zákon 101/2000 Sb. tyto postupy dále neřeší.
Jinak doporučuji pozornosti i §4 téhož zákona, zejména odstavec l), který definuje názvosloví.
V podstatě to máme stejné, jako v Rakousku, až na ten rozdíl, že ještě nemáme speciální předpis pro natáčení záznamů pořízených na veřejném prostranství soukromou kamerou a vyvěšení záznamu na internetu. A hlavně - u nás se po tom tak doslova nejde.
Re: upozorneni
25. 07. 2015 12:55
Mnohdy stačí viníka seznámit s tím, že je to na záznamu a on si dvakrát rozmysli jak bude vypovídat.
Re: upozorneni
25. 07. 2015 15:11
zrovna som narazil na článok : www.idnes.cz a tam ma zaujal úryvok :

Policejní mluvčí Dana Ladmanová potvrdila, že policisté mají i kamerové záznamy. „V současné době je vyhodnocujeme. Byli vyslechnuti všichni účastníci konfliktu, policisté ohledali i vozidlo,“ uvedla Ladmanová. Policie podle ní případ dosud řeší jako přestupek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
avatar Re: upozorneni
25. 07. 2015 17:37
To je v pořádku, náš zákon to policii nezakazuje, použít záznam pořízený palubní kamerou kteréhokoli vozidla v procesu vyšetřování jako podpůrný důkaz. V Rakousku je ale z hlediska ochrany osobnosti policie pokládaná za třetí osobu a jako takové se ani jí nesmí záznam, který by umožňoval jednoznačnou identifikaci kteréhokoli z účastníků děje, bez jeho souhlasu ukázat. Jinak to musí přes soud a Úřad pro ochranu osobnosti na jejich zvláštní souhlas, jednotlivě pro každý případ. V Německu ten záznam může policie vidět, ale smí ho použít opět pouze po souhlasu soudu pro ochranu osobnosti.
Jo, ti bezohlední halt mají na lepší právníky...
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 174
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.