Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Životnosť baterie v ENC krabičke

Autor isquash 
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 10:16
I podle sousedního vlákna "ENC krabičky pro placení mýta " to vypadá, že ty starší krabky od HACu jsou lepší. Baterka vydrží dýl a je větší šance na úspěšnou výměnu baterky.
Já mám novější krabku od HACu. Koupeno 7/2012, naposledy použito 2014.
Baterku jsem bez zátěže změřil - 3,66V
V minulosti jsem měl drobnější problémy s otevíráním závor, nejednou jsem musel dosti zuřivě mávat z krabkou z okna, ba i vystoupit, tuším, ale vždycky nakonec OK. Taky jsem to ale půjčil kamošovi a ten s ní bránu zvednout nedokázal, takže "nefunkčnost" krabky může být i "rukama". Já s tím i po něm projel.
Hodlám letos vyzkoušet krabku s nasamčenou pomocnou baterií "na hulváta" a kdyžtak ji pak vyměním.

Je někdo, komu vydržela až do včil funkční baterka v cca 5 let staré "novější krabce od HACu"?
Je někdo, kdo v ní úspěšně vyměnil baterku? V jakém stavu ji vyměňoval (klidové napětí)?
Pod pomocným napětím, nebo bez?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Vlkous (10. 08. 2017 10:31).
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 11:06
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------

> ENC je podle mého zastaralá technologie, poplatná době svého vzniku. Dnes už takovéto systémy nepotřebují krabičku s baterkou, stačí obyčejná bezkontaktní čipová karta.... V mýtné bráně by stačila i čtečka k přiložení karty na straně řidiče vedle tlačítka k výdeji lístku...

Je to sice trocha "mimo misu", ale k tomu citatu:

Najrozumnejsie riesenie by podla mna bolo asi take, ako maju napr. v Madarsku. Zaplatis poplatok za dialnice cez internet, mobilnu aplikaciu alebo na ktorejkolvek cerpacej stanici a ides. Nabity kredit sa sparuje s konkrétnou SPZ. V Chorvatsku by mohli ENC brany nahradit kamerami na citanie SPZ (ECV). Prides k brane, system precita SPZ a rampa ide hore...

Rovnako suhlasim s tym, ze pri ENC pruhoch by mohla byt aj bezkontaktna (myslim tym len to prilozenie karty) citacka beznych kreditných kariet aj SMART kartice. Prides k brane, prilozis kartu a rampa ide hore...
avatar
mdr
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 11:16
Markox, problém je zrejme v tom, že mýtnic je v Chorvátsku strašne veľa a taká zmena by stála veľa peňazí a Chorváti majú v súčasnosti starosti s ufinancovaním samotnej prevádzky diaľnic, nieto zavádzať takúto zmenu spojenú s výmenou hardvéru na všetkých mýtniciach.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 12:04
To vsetko mi je jasne. Ale perspektivne keby sa system zautomatizoval, tak mozu takmer vsetkych "budkarov" prepustit. Ti sa potom mozu venovat pozdvihovaniu Chorvátskeho HDP inym spôsobom (napr. pracou). Existuje system objektivnej zodpovednosti, takze ked je raz auto rozpoznane ako podla SPZ na dialnici ako"neplatic", tak pride ucet majitelovi domov. Ale sa uz fakt odklaname od temy...
avatar
mdr
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 13:33
Áno, sme mimo témy, bolo by dobré, keby admin túto diskusiu presunul inam.

Ešte poznámka, ak by išli robiť takúto revolúciu, tak by mýtne brány so závorami mohli nahradiť bránami ako sú u nás, aby sa nemuselo ani zastavovať.
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 15:05
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Snad by nám uživatel zdendys mohl
> prozradit, jak krabičku "novější od ARZ" otevřel a
> zda je baterie opravdu v držáku.


Krabička se dá lehce otevřít (letos preventivně měřeno - mám ji od roku 2013) - packy na zaklapnutí jsou pouze po delší straně (po 4 na každé straně) a jsou na části bez výstupku na držák (neboli kde jsou popisky a QR kód). Mám i nafoceno, ale nemám žádné úložiště, abych sem mohl dát link (případným zájemcům poskytnu).
Baterie (knoflíková SONY CR 2477 W) je v držáku zaletovaná.
avatar
mdr
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
10. 08. 2017 18:19
Děkuji. Ještě nevím, tím čudlíkem na držáku, který zajede do krabičky se zapíná napájení? Zajímá mě, jestli bude krabička fungovat i bez držáku, kdybych si třeba držák nalepil na sklo a kamarádovi půjčil jen krabičku?
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
11. 08. 2017 14:39
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Děkuji. Ještě nevím, tím čudlíkem na držáku, který
> zajede do krabičky se zapíná napájení? ....................

Je to v tomto vlákně probrané na str. 5 a 6., ale dle zkušeností ostatních funguje krabka i bez držáku (já jsem ho měl vždy zacvaknutý).
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
11. 08. 2017 14:53
Ahoj, taky přidám něco.

Mám novější ENC od HAC.
Koupena a poprvé použita 2008, potom každý rok vždy pro dvě dovolené
Naposledy použita 2016, tedy bez problémů 9 let !!
Letos jsem ji otevřel a změřil 0,04 V
V brněnském GESU jsem koupil novou s drátovými vývody a má naprázdno 3,64 V
Drátové vývody jsem izoloval smršťovačkou a připájel paralelně k tišťáku, kde je původní baterie
Přeci jen jsem ji nechtěl úplně odpojit, i když tam bylo jen 0,04 V
Po odpojení jsem naměřil na staré baterii naprázdno 2,66 V !
Takže POZOR, pokud baterii změříte a je skoro mrtvá, tak po odpojení a bez zátěže to tak být nemusí.
Tím chci říct, že pokud opravdu není dobré baterii úplně odpojit, tak i to málo mohlo stačit k udržení naživu.
Novou baterii jsem po násilném utžení staré od kontaktů, vložil mezi ně.Drátěné vývody se dají krásně naohýbat.
Ani jsem tam nedával lepidlo z tavné pistolky, jelikož tam nijak nelítá. Možná to udělám, pokud to bude funkční.

Jak to celé dopadlo a jestli funguje, napíšu příští týden z Podgory.

Slávek.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
13. 08. 2017 16:40
Krabicka od ARZ (tvar kvapky), kupovana v roku 2011 uspesne zvladla aj tento rok spinning smiley sticking its tongue out
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
23. 08. 2017 15:02
Letos jsem byl po roční pauze v HR, krabička od HAC (novější typ, zaoblená, z roku 2013) běhala naprosto super.
Před odjezdem jsem ale raději:
- rozebral krabičku a zkontroloval baterii obyčejným měřákem, bez záteže cca 3,6V,
- raději jsem ale u GES koupil tu samou novou + pouzdro na baterii a jack 2,5 mm - samec, samice,
- původní baterii v krabičce jsem nechal, připájel k ní dráty, vyvedl je na obal krabičky a napájel na 2,5 mm jack - samici,
- z krabičky tak nic nečouhá, pouze je na ní dírka s tou jack-samicí,
- k tomu pouzdru s novou baterií je připojil drátky a vyvedl je na 2,5 mm jack - samec - připraveno pro paralelní zapojení
do krabičky, jako "posila" stávající baterie.
Když jsem se blížil ve Varaždinu k mýtnici, měl jsem v ruce krabičku a synátor vedle na sedačce připravenou "posilu", abych ji mohl rychle strčit
do krabičce, pěkně samce do samice - ale nebylo to potřeba, krabička jede pořád na původní baterii.
Jasně - nová baterie, pouzdro na baterii, jack samec a samice mě přišly na nějakých 200 Kč + trochu pájení a vrtání, což už není daleko od ceny nové krabičky, ale nemusím běhat po mýtnicích ve všední dny a otevírací hodiny a něco domlouvat a řešit.
Uvidíme za rok, za dva (pokud bude ENC) - ale jsem připraven a klidnější, mám "bypass". grinning smiley
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
24. 08. 2017 23:20
Tak nefunguje !
Přesto jsem vždy zkusil zamávat krabkou, vzal karticu a na výjezdu o5 na ENC zavolal obsluhu, podal karticu a krabku a ta během pár vteřin transakci provedla ručně, zadáním čísla krabky.

Určitě to přesně takto udělám i příští rok. 122 HRK za novou dávat nebudu a úplně novou kupovat taky nehodlám.
Těžko říct, jak dlouho to bude fungovat ale už jsem kdesi četl, že uvažují o zrušení slevy.
Takže budu dál jezdit s nefunkční krabkou . Čekal jsem vždy max. o pár vteřin déle, jelikož obsluha byla velmi rychlá.

Takže asi tak.
Slávek.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil sy99 (24. 08. 2017 23:24).
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
25. 08. 2017 00:12
Tak si místo nové ENC krabičky pořiďte SMART kartu. Je 4x levnější, slevu (zatím) také poskytuje a v porovnání s nefunkční krabičkou Vás na mýtnici zdrží stejnou (ne-li kratší) dobu. Navíc neobsahuje baterku a můžete ji použít i pro jinou kategorii vozidla.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
25. 08. 2017 07:55
Mariusi.
Jak karta funguje ( na přiložení nebo průjezdem mýtnicí ENC? ) a kde ji pořizuješ?
Díky.
J.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
25. 08. 2017 07:56
Ruším a omlouvám se. Teď vidím, že je to ve vláknu níž.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
25. 08. 2017 11:22
pro "sy99":
cestou tam je obsluha, ale cestou zpět pokud budeš chtít použít Demerje tak asi nepochodíš. Buď až na Lučko nebo dříve ve D.Zdenčina.
však uvidíš.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
25. 08. 2017 11:24
Najstarší model ENC (kvapkovitého tvaru).


(obrázok použitý zo začiatku vlákna)

Kúpený v r. 2009 na pumpe, odvtedy používaný 3-4x ročne.
Baterka podľa výrobneho kódu vyrobená v roku 2008, zostatkové napätie 3,64V.

Baterka preventívne úspešne vymenená s pomocou bypassu, použitá mikropájka (nie trafopájka), foto nižšie.

Preventívnu výmenu som zvolil preto, lebo podľa datasheetu pôvodnej baterky je vybíjacia krivka rovná, ale pred koncom životnosti za krátky čas prudko padá, viz: tu
Odhadnúť preto koniec životnosti baterky na základe napätia naprázdno je prakticky nemožné, v jeden deň môže mať baterka plné napätie, na druhý deň už môže byť vybitá.

Nová baterka kúpená v TME, cena s DPH: 3,07 €. Link tu
Napätie naprázdno 3,68V.

Dnešný prechod cez mýtnice bez akýchkoľvek problémov.

Ďalších 8 rokov mám pokoj smiling smiley

Snáď som pomohol.









Upraveno 1krát. Naposledy upravil joey (25. 08. 2017 11:31).
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
31. 08. 2017 08:05
Rosta_Klusak napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Před odjezdem jsem ale raději:
> - rozebral krabičku a zkontroloval baterii
> obyčejným měřákem, bez záteže cca 3,6V,
> - raději jsem ale u GES koupil tu samou novou +
> pouzdro na baterii a jack 2,5 mm - samec, samice,
> - původní baterii v krabičce jsem nechal, připájel
> k ní dráty, vyvedl je na obal krabičky a napájel
> na 2,5 mm jack - samici,
> - z krabičky tak nic nečouhá, pouze je na ní dírka
> s tou jack-samicí,
> - k tomu pouzdru s novou baterií je připojil
> drátky a vyvedl je na 2,5 mm jack - samec -
> připraveno pro paralelní zapojení
> do krabičky, jako "posila" stávající baterie.

Řešení je to OK, až na ten použitý jack. Uvědom si, že zasouváním toho samce v samici na chvíli zkratuješ, tím pádem zkratuješ i tu připojovanou baterii. To se těm Lix bateriím může velmi nelíbit.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
31. 08. 2017 16:37
No jo, ty brďo, to jsem si neuvědomil... eye popping smiley
To budu muset předělat na jiný typ (asi HS 21 -> HEBL 21).
Díky za upozornění.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
04. 09. 2017 11:31
Takže taky napíšu, jak jsem pochodil.

Novější krabka od HACu. Koupeno 7/2012. Nasamčil jsem na původní baterku tuhletu:
[www.tme.eu]
Je trošinku dražší, ale má výhodu, že má dost dlouhé drátové přívody, což usnadňuje případnou "zálohovanou" výměnu. Já ji nasamčil zvenku přes vypínač, takže v klidu je odpojená.

Na první mýtnici Varaždín to nejdřív napsalo - komunikuju, komunikuju ale pak vyskočilo něco jako Uredaj nerozpoznan, uzmite karticu To mě samozřejmě nepotěšilo, ale byl jsem připraven a teprve teď jsem spínačem připojil paralelně novou baterku. No ale ono furt nic, vůbec nic se nezměnilo! Tak to už šlo do tuhýho, takže jsem už už mačkal tlačítko na karticu, ale ještě předtím mě napadlo, že ještě zkusím popojet zpátky a dopředu (krabku jsem měl nalepenou na čelním skle za zpětným zrcátkem, čudlem dolů, jak je to doporučováno, než abych s ní mával z okýnka, jak jsem dělal roky předtím). Tak jsem i udělal a najednou na displeji brány vyskočil můj kredit a brána se otevřela! Takže dobrý, akorát jsem nevěděl, jestli se otevřela kvůli tomu popojetí, nebo se konečně krabka se zpožděním probrala z letargie po posílení novou baterkou. No ale měl jsem ještě 4 pokusy. Na výjezdu u Svaté Heleny byla i v ENC bráně kolona, asi deset aut, nějak se to furt nehýbalo, hotovostní kasy vedle nás jely rychleji. Po chvíli bylo vidět, jak obsluha šibuje auta v koloně, aby odtud mohl vycouvat nějakej osobák, kterej potom přejel do hotovostní kolony. Asi nějakej magor, co tam vjel bez krabky. Pak jsem ještě u dalšího auta viděl, jak si cosi podávají do budky a zpátky. Možná to byl případ, co měl krabku, ale mu nefungovala, ale nevím. Pak už to šlo normálně, rychle. Nechtěl jsem v takové situaci zbytečně experimentovat a připojil jsem čerstvou baterku ještě před vjezdem do brány. Dal jsem si pozor, abych najel až co nejblíž k závoře - a ona se zvedla. Takže dobrý. Další branou byl vjezd na Lučku. Tam byla dost kolona, hlavně od moře, a (asi proto) všechny auta k moři svedli do ENC bran, kde pikolíci rozdávali přímo do okýnek kartičky. No ale já tentokrát čerstvou baterii nepřipojil a jel co nejblíž k závoře, která se otevřela a zobrazila můj kredit! To stejný se pak opakovalo i na výjezdu a potom ještě při mýtnici na mostu na Krk. Zpáteční cesta naprosto bez zádrhelů.
Takže OK, pět let a baterka drží.

Asi ale už ji vyměním, když už mám tu novou koupenou, takže se stejně bude samovybíjet.
avatar
mdr
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
07. 09. 2017 10:35
Mně na Sv. Heleně nechtěla fungovat úplně čerstvá krabka, chytla se až po zásahu obsluhy.
avatar Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
07. 09. 2017 10:55
Na sv. Helene im ENC brany tuto sezonu vobec nejako blbli.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil figaro (07. 09. 2017 10:56).
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
09. 09. 2017 14:09
Moja krabička od HAC kúpená v 06/2012 mi stále bez problémov funguje.
Jedine, kde mi to pravidelne nefunguje je Fast ENC v Demerje. Keď idem cez ľavý Fast ENC tak mi to otvorí rampu naspäť na diaľnicu smer Lučko, z pravého Fast ENC som posledne musel vycúvať, a prejsť do normálneho ENC.
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
19. 09. 2017 18:14
Tak už jsme nazpět. Cestou do Chorvatska jsme se stavili na Lučku v kanceláři HAC. Jelikož mám mýtnou jednotku od roku 2013 a někteří psali že už nefunguje chtěl jsem ji preventivně vyměnit. Obsluze v kanclu jsem řekl že chci novou jelikož už budou slabé baterie. Chlapík si ji vzal přiložil ke snímači. Hned mi řekl na jaké jméno je registrovaná, kolik je tam peněz a hlavně mě sdělil že baterie je v dobré kondici(údajně vydrží ještě dva roky) a je zbytečné mýtnou jednotku měnit a platit 120kn za novou.
Po celou cestu fungovala a načítala v pohodě. Tak příští rok se tam stavím znovu a nechám baterku zkontrolovat
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
19. 09. 2017 18:43
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 09. 2017 23:49
stace napsal(a):
-------------------------------------------------------
> mdr napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Snad by nám uživatel zdendys mohl
> > prozradit, jak krabičku "novější od ARZ" otevřel
> a
> > zda je baterie opravdu v držáku.
>
>
> Krabička se dá lehce otevřít (letos preventivně
> měřeno - mám ji od roku 2013) - packy na
> zaklapnutí jsou pouze po delší straně (po 4 na
> každé straně) a jsou na části bez výstupku na
> držák (neboli kde jsou popisky a QR kód). Mám i
> nafoceno, ale nemám žádné úložiště, abych sem mohl
> dát link (případným zájemcům poskytnu).
> Baterie (knoflíková SONY CR 2477 W) je v držáku
> zaletovaná.

*************************************************************************************

Už jsem i v jiném vlákně psal, krabička nemusí být v držáku,
není mi jasné k čemu čudlík který zajede do krabičky pokud je v držáku, je.
Dá se lehce rozlouskout nožem.
Baterka není v držáku, ani není přiletovaná, ale je přibodovaná na takových plíšcích.
Výměna není úplně jednoduchá...
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
28. 03. 2018 10:52
Ahoj. Kdo máte tuhle krabičku, tak tady je návod na výměnu baterie.


Návod ZDE

Jakou tam dát baterii ZDE

Třeba to někomu pomůže. :-)
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
28. 03. 2018 11:04
hosa87
Přesunul jsem tvůj příspěvek do správného vlákna.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
28. 03. 2018 12:26
Díky, letos mě to taky asi čeká. Již jsem demontoval ten kryt a ulomila se mi jen ta prostřední pátá patka. Máme ENC od roku 2011. Napětí bez zatížení sice OK, ale posledně jsme již ENC museli mávat rukou z okna. Škoda, že autor v článku nepíše, že takto upravenou ENC krabičku vyzkoušel a funguje. Pořád se bojím toho, že odpojením baterie ztratím data uložená v krabičce. Musím si tady na fóru nebo i z jiných zdrojů nastudovat i ostatní zkušenosti.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil MartinR (28. 03. 2018 13:14).
avatar Re: Životnosť baterie v ENC krabičke
28. 03. 2018 15:34
Napojení záložní baterie bude jistota. Ale myslím si, že rychlé přepojení nic nepokazí.
Rychlá akce s přerušením na několik sekund s největší pravděpodobností data nevymaže.
Příkladem je třeba CMOS baterka v PC, ta musí být venku minimálně 15 vteřin aby si člověk vymazal BIOS.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

mdr
Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.