Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Životnosť baterie v ENC krabičke

Autor isquash 
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
10. 07. 2014 09:39
No oficiálně nevím, ale já to takto dělal dokud mě krabku nevyměnili.Takže prakticky to takto jde. A i po výměně než mě začla fungovat mě bylo řečeno ať si vezmu lístek a na výjezdu předám krabku s lístkem obsluze. Jak už jsem psal - přijel jsem v sobotu cca 30 min po zavření prodeje a řekli,že až v pondělí. Tak jsem takto jezdil po HR dálnicích a opouštěl tam kde jsem potřeboval a zase se na dálnici vracel až do pondělka kdy jsem přijel tunelem Ilija kde sem si zavolal pomoc a obsluha ručně zadala číslo krabky do počítače který mají u každé brány uvnitř zamčený otevřela se brána a tradá na Zagvozd kde mě krabku vyměnili.Když by mě řekli,že chtějí 122 HRK za novou tak bych si vzal zpět svojí nefunkční a jezdil na ní na lístky dál a doma tu baterii vyměnil.
Jenom jsem se zapomněl informovat zda mě běží opět záruka 24 měsíců od výměny. Ale to poznám až ji budu zase měnit.
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
10. 07. 2014 16:08
Můžete někdo kdo máte krabičku po záruce a jde tudíž beztrestně otevřít ji pořádně nafotit zevnitř (myšleno tak aby šlo přečíst označení součástek). Hlodá ve mě myšlenka vyřešit životnost baterie jejím odpojováním.

Krabici potřebujeme týden v roce (takže dalších 51 týdnů nikoli) a baterie se vybíjí nejvíc asi tím, že krabice permanentně žije myslí si že jede v autě a čeká kdy přijde mýtná brána (což v šuplíku v Praze fakt nehrozí) a to jí stojí většinu života její vnitřní baterie. Kdyby se tam udělal obyčejný vypínač, kterým si to zapnu před tím než to mám použít, může stoupnout výdrž mnohonásobně a bez dalších investic (za novou baterii nebo cokoli kolem). Jediné o co mám strach, aby se odpojením napájení nesmazala nějaká vnitřní identifikace, čímž by definitivně umřela (systém ji přestane znát). A k tomu by posloužil přehled typů obvodů, které v tom jsou (z toho už jde usuzovat na koncepci jak je to obvodově řešený tj. jestli to je nebo není riziko odpojit od napájení). Podle mě nejsnazší řešení pro dalších spoustu let je ověřit tohle a pak tomu udělat vypínání.
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
10. 07. 2014 16:36
Pavle, je tam pouze jeden 8-bit taktovaný krystalem a jeden 5,8GHz Rx/Tx budič pro jednoanténový systém.... samozžejmě to chodí do deep sleep módu. Odpojení baterie nebude destruktivní smoking smiley Vše je vidět i na fotkách na předchozí straně. Nicméně je pak otázka samovybíjení té baterky....
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
10. 07. 2014 21:28
Než vložím fotky svojí rozebrané ENC krabičky, tak jsem zatím upravíl svůj příspěvek viz. výše, kam jsem vložil fotky již rozebrané ENC krabičky. Fotky jsou z jednoho chorvatského fóra.

Tak fotky z chorvatského fóra jsou již v mém příspěvku http://forum.ihvar.cz/read.php?4,241541,242013#msg-242013 na straně 1 vloženy. Tož se můžete činit bastlíři. :-)
Za chvíli vložím svoje fotky.

Uff, tak fotky vloženy.

Jinak na tom chorvatském fóru řešili to, že si nejsou jistí, jestli ten čip popř. co tam je, neztratí své informace (zřejmě myšleno jenom svoje číslo ENC, protože nic jiného to neposílá bráně) po ztrátě napětí.
Teď tady nemám měřák, ale předpokládám, že má baterie je OK, když má ten vršek zelený. Alespoň takovou informaci někdo zmiňoval ve vlákně o ENC krabičkách.




Upraveno 2krát. Naposledy upravil isquash (10. 07. 2014 23:18).
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 09:27
Isquash: skvělá práce, za mne díky. thumbs up

___________________________________________________
Baška, Drvenik, 3*Plat, Seget Vranjica, 6*Podaca, Brist, Makarská.
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 10:49
Ano tato i zelená od SAFT baterie se zbarví do červena když je vybitá.
isquash - nejsou tam fotky rozebrané i té druhé krabičky? Jinak super práce. thumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil petr70 (11. 07. 2014 10:52).
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 13:34
Pavel napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Můžete někdo kdo máte krabičku po záruce a jde
> tudíž beztrestně otevřít ji pořádně nafotit
> zevnitř (myšleno tak aby šlo přečíst označení
> součástek). Hlodá ve mě myšlenka vyřešit životnost
> baterie jejím odpojováním.
>
> Krabici potřebujeme týden v roce (takže dalších 51
> týdnů nikoli) a baterie se vybíjí nejvíc asi tím,
> že krabice permanentně žije myslí si že jede v
> autě a čeká kdy přijde mýtná brána (což v šuplíku
> v Praze fakt nehrozí) a to jí stojí většinu života
> její vnitřní baterie. Kdyby se tam udělal obyčejný
> vypínač, kterým si to zapnu před tím než to mám
> použít, může stoupnout výdrž mnohonásobně a bez
> dalších investic (za novou baterii nebo cokoli
> kolem). Jediné o co mám strach, aby se odpojením
> napájení nesmazala nějaká vnitřní identifikace,
> čímž by definitivně umřela (systém ji přestane
> znát). A k tomu by posloužil přehled typů obvodů,
> které v tom jsou (z toho už jde usuzovat na
> koncepci jak je to obvodově řešený tj. jestli to
> je nebo není riziko odpojit od napájení). Podle mě
> nejsnazší řešení pro dalších spoustu let je ověřit
> tohle a pak tomu udělat vypínání.

Někdo tu uváděl že baterii měnil a jestli mu funguje krabka dál tak odpojení nevadí.
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 14:21
to Petr70:
Petře kdyby tam ty fotky byly, tak jsem je do vlákna už přidal.

Možná bych uvítal od majitele ENC od ARZ a novějšího ENC od HACu, jestli by mi neposlali fotku, abych to v tom vlákně zkompletoval jak vypadají jednotlivá ENC zařízení.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil isquash (11. 07. 2014 15:13).
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 14:44
Jsem zvědav, co tam ještě chceš najít... jak se budeme lišit ve výsledku... Dle mého názoru je tam pouze jeden 8-bit (na bázi x51) taktovaný externím krystalem a jeden integrovaný Rx/Tx budič pro jednoanténový systém (je to krásně vidět na těch fotkách od Pepe75 při přímém linku). U té druhé krabky je ta komunikační část tvořena šestinásobným invertorem a dále tranzistory do vf části. Zda to je CPU s EEPROM nebo s kombinací s ROM, případně jak jsou nastaveny zámky atd. jsem nezkoumal... nemá to smysl... s ohledem na nedestrukčnost při odpojení baterie.
Dál to nemá smysl zkoumat, jedině, že by jsi chtěl laborovat s "klonovaným dvojčetem"... nicméně mají kamery... takže by to asi dlouho netrvalo smoking smiley
Bastlení zdar smileys with beer
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 15:16
Slavkove, jestli je to na mě, tak nevím jakou řečí na mě mluvíš. grinning smiley drinking smiley
Já to spíš myslel v tom smyslu, že by byly komplet fotky ENC krabiček staré-nové verze od HACu a ARZ.
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
11. 07. 2014 15:47
isquash, omlouvám se, hodil jsem reakci na soukromý dotaz do vlákna...
Mazat to nebudu, třeba to někomu (kdo rozumí řeči stejného kmene) poskytne nějaké informace grinning smiley
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 09:18
Protože se v sousedním vlákně o ENC objevili od uživatele Zoomer fotografie nové krabičky od ARZ, tak jsem v mém příspěvku na straně 1 udělal takový malý přehled krabiček ENC.

Stále platí moje výzva pro majitele novějšího typu krabiček od HACu, jestli by mi neposlali svou fotku popř. link na fotku krabičky. Předem dík.yawning smiley
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 11:56
Protože mě brzy čeká vybitá ENC, pročítám různé návrhy a zkušenosti.
Po zhlédnutí rozebraných ENC krabiček jsem zaplesal, neboť tento typ baterií měním často v Simaticu na lince ve výrobě. Nic složitého i baterie jsou běžně k dostání. A tedy pár připomínek:
A ) baterii opravdu nezměříte zda je vybita obyčejným měřákem. Jak bylo zmíněno, to je pouze orientační, zda baterka není zničená a ne zda není vybitá.
B ) pokud na chorvatském fóru řešili, zda může být chvíli krabička bez napětí při výměně baterky, mělo určitě na mysli, zda má krabička nějakou paměť s nahranými daty. jsou případy, kdy odpojením od napětí paměť ztratí data. Já také měním záložní baterie na S7 na lince ve firmě pod napětím, jinak by se přišlo v případě, že bych vypl hlavní vypínač o všechna uložená data, nebo chcete-li, všichni máte doma PC ve kterém je také záložní baterie a též se musí měnit pod napětím počítače. Jsou tedy tři možnosti:
- 1. Krabička nepotřebuje stálé napájení a tak baterii můžu s klidem vyměnit nebo na delší čas vysadit (tohle bych neriskoval). I když je baterie vybitá a na mýtnicích již nefunguje, stále má nějaké napětí aby udržela data
- 2. V krabce je elektronická součástka na podržení napětí pro případ výměny. Vyměnit baterii během minutky by neměl být problém.
- 3. pokud ztratí napětí, vymažou se data. Myslím si, že tohle nebude ten případ, ale nevím. Jasnou odpověď nám dá ten, který sem napíše: Měnil jsem baterii tak a tak a dál krabička funguje.

Tady ať každý zváží, zda se vyplatí koupit novou krabičku za 120Kč, nebo si vyměnit baterii odhadem za cca 80Kč.
Trochu jsem opakoval předchozí a tak NAPIŠTE ZKUŠENOST S VÝMĚNOU A BUDE JASNO. - DÍKY



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Grizzly (21. 06. 2015 12:04).
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 12:23
Grizzly napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Protože mě brzy čeká vybitá ENC, pročítám různé
> návrhy a zkušenosti.
.
.
.
> Tady ať každý zváží, zda se vyplatí koupit novou
> krabičku za 120Kč, nebo si vyměnit baterii odhadem
> za cca 80Kč.
> Trochu jsem opakoval předchozí a tak NAPIŠTE
> ZKUŠENOST S VÝMĚNOU A BUDE JASNO. - DÍKY

120Kč asi ne, bude to 120HRK
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 12:44
Beran napsal(a):
-------------------------------------------------------

> 120Kč asi ne, bude to 120HRK

Jo jasně, nějak jsem to zvrznul. I já platil před 3 lety 100 lasiček - PAK JE TO U MĚ JASNÝ, Letos doufám ještě projedu a příští tok to raději vyměním. Pozor na jednu věc. krabičku jsem sice koupi v r 2013, ale bůh ví, jak dlouho byla ve skladu.

a dále moje medvědí počty: Výrobce od Siemense i výrobce baterií, které dávám do Simaticu (stejné jako do krabičky) doporučují výměnu každý rok, proto to pro jistotu měníme po 2 letech grinning smiley z čehož mě vychází že v krabičce to musí vydržet min. 3 roky grinning smiley grinning smiley, takže baterii vyměním po 4 letech grinning smiley grinning smiley grinning smiley
Takže Rafani, stále čekám na osobní zkušenosti.
Ta 1. byla hned v prvním příspěvku od vitality koupeno 2011, vybito 2014. Je někdo kdo již měnil baterii?
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 14:14
Kúpil som v roku 2012, preventívne som batériu vymenil v tomto roku, zatiaľ ale nebola odskúšaná naostro, uvidíme o pár dní. Podľa zmerania bola stará batéria ešte funkčná.
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 14:32
vrto napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kúpil som v roku 2012, preventívne som batériu
> vymenil v tomto roku, zatiaľ ale nebola odskúšaná
> naostro, uvidíme o pár dní. Podľa zmerania bola
> stará batéria ešte funkčná.

O baterii že je nabitá můžeš říci pouze pokud jsi ji změřil zátěžákem a ne jen obyčejnym měřákem. To že ti ukáže napětí neznamená to že je nabitá. To platí o všech bateriích. Takže čím si jí měřil?
Ale hlavně, pokud jsi ji vyměnil, napiš sem zda je krabička funkční. To je informace na kterou mnoho z nás čeká. thumbs up smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Grizzly (21. 06. 2015 14:34).
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 16:05
Grizzly, sofistikovanost modulární S7 to asi nebude ... a žádná live data to téměř jistě držet nebude grinning smiley
Osobně tipuji, že ENC krabka pouze na dotaz brány vysílá jedinečné ID pevně uložené někde v ROM či (E)EPROM (v CPU)... že krabka běžně "spí" v nějakém hlubokém standby módu, z kterého jí "probere" pouze dotaz brány... krabka "pokecá" a opět vesele "usne" smoking smiley

... nějak hluboce vrtat či bastlit se mi v tom opravdu nechce smileys with beer
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 16:10
Slavkov

.... asi tak jak píšeš. A zase jsme u základní otázky. Kdo jste baterii vyměnil a vyzkoušel na mýtnici napište. Bude-li to fungovat, jdeme do toho.smileys with beer
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
21. 06. 2015 19:41
Grizzly napsal(a):
...
> O baterii že je nabitá můžeš říci pouze pokud jsi
> ji změřil zátěžákem a ne jen obyčejnym měřákem. To
> že ti ukáže napětí neznamená to že je nabitá. To
> platí o všech bateriích. Takže čím si jí měřil?
> Ale hlavně, pokud jsi ji vyměnil, napiš sem zda
> je krabička funkční. To je informace na kterou
> mnoho z nás čeká. thumbs up smiley

...to s meraním batérie mi je jasné, preto som nešpekuloval, či vymeniť, alebo nie...( dal som vymeniť v dvoch ENC, do jedného som dokonca kúpil rovnakú batériu, ako v ňom bola originál ( tú fialovo-zelenú zn."TADIRAN" ))
...odchádzam 30.6., takže informáciu budem môcť poskytnúť až potom...



Upraveno 3krát. Naposledy upravil vrto (21. 06. 2015 19:47).
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
30. 06. 2015 08:45
...tak Vás nepoteším...po výmene baterie ENC jednotka nefunkčná.
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
30. 06. 2015 10:52
Mám také provedenu výměnu baterie, krabička byla cca týden bez té původní baterie. Ostrý test funkčnosti ENC bude o tomto víkendu, půjčil jsem ji známému. Výsledek zde napíši hned, jak to bude možné, po zkontrolování jeho průjezdu a tel. ověření. Doplňuji, že výměnu baterie jsem svěřil odborníkům z práce, kteří se vrtají v naši firmě v obráběcích centrech.

___________________________________________________
Baška, Drvenik, 3*Plat, Seget Vranjica, 6*Podaca, Brist, Makarská.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Mahony (30. 06. 2015 17:55).
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
30. 06. 2015 13:45
skiclub napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...tak Vás nepoteším...po výmene baterie ENC jednotka nefunkčná.

Trochu málo informací... jakou baterii jsi použil pro výměnu? Krabička je nefunkční jenom v automatické mýtnici, nebo ti ji nevzali ani u platby v hotovostní budce?
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
30. 06. 2015 14:13
Tak já vyměnu baterie zatím neplánuji, jelikož jsem 27. projel Lučkem normálně s pipnutim a zvednutim závory. Předpokládám, že na zpáteční cestě to bude to samé.smoking smiley Baterie z roku 2008 zatím žije.
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
30. 06. 2015 18:44
Můžu poprosit o víc informací. Jaká krabička (tady byly myslím tři různé typy), jaká baterka a jak bylo postupováno?
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
01. 07. 2015 19:59
Tak kolega má pujcenou moji pixlu a dle výpisu projel, takže zatím OK. Pixla má godinu asi výroby? 2008. Takze doufám, že za 3tydny to bude taky v pohodě.
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
02. 07. 2015 09:40
Skúsim to zhrnúť, lebo je tu kus chaos...
-pri nefunkčnom ENC zariadení je výmena do 2 rokov zadarmo, inak za 122 HRK (výmena batérie nepomôže)
-nefunkčnosť ENC zariadenia nemá vplyv na prejazd, na dialničnom vstupe Vás vyzve k vyzdvihnutiu štandardnej kartičky (je na každom ENC vjazde)
-pri výjazde z dialnice spolu s kartičkou podáte nefunkčné ENC spolu s kartičkou a obsluha Vám sumu odráta z kreditu (ručne zadá Vaše číslo do systému)
-nabíjanie a kontrola kreditu funguje aj pri nefunkčnom ENC zariadení, prichádzate akurát o automatické otvorenie dialničnej brány



Upraveno 1krát. Naposledy upravil skiclub (02. 07. 2015 09:58).
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
02. 07. 2015 09:49
skiclub napsal(a):
-------------------------------------------------------
> nabíjanie a kontrola kreditu funguje aj pri nefunkčnom ENC zariadení...

Pokud toto platí, znamená to, že identifikační údaje jsou zaznamenány nezávise na napětí baterie, proto by výměna baterie neměla mít na funkčnost krabičky vliv (pokud při výměně nedojde k poškození zařízení)

Nenapsal jsi, jak jsi výměnu baterie provedl a jaký typ baterie použil?
avatar Re: životnosť baterie v ENC krabičke
02. 07. 2015 14:03
Pedro66, domnívám se, že je to špatná úvaha. Na krabičce ENC je číslo a BAR kod, obsluha diky tomuto kodu může provést úhradu dálničního poplatku nebo dobití kreditu. Skutečně pri výměně baterie může dojit ke ztrátě naprogramovanyých dat, pokud nejsou uloženy v EEPROM paměti ale v paměti zálohované baterií, čemuž moc nevěřím .
Re: životnosť baterie v ENC krabičke
02. 07. 2015 14:44
To mě nenapadlo, že obsluha může krabičku načíst pomocí BAR kódu, dík za informaci.

Pokud se ale výměna baterie provede pod napětím (např. s připojenou druhou zálohovací baterií), nemělo by to snad mít na funkci rostlináře vliv?
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 172
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.