Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)

Autor vigen 
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
11. 09. 2013 19:27
Rožnov pod Radh.- Komárno-Budapest -Osijek-Sarajevo-Mostar- Ljubuški- Makarská. Tuto trasu jsem jel v roce 1985 se ŠKODOU 105L v pěti lidech. Nádherná krajina kolem řeky Neretvy. Doporučujithumbs up
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
17. 01. 2014 18:17
zdravím, nevíte je teďka cesta přes bosnu asi na hvar? kolega by chtěl jet těmito směry cca 7-8 měsíc a není toho moc na info. dík
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
17. 01. 2014 19:28
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
20. 01. 2014 11:51
I takto se dá jet.


[www.mapy.cz]
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
22. 01. 2014 13:11
zdravím,přidám můj postřeh.Přemýšlím o dovolené v Gradacu a počítal jsem jak by to vyšlo levněji přes Bosnu,nebo "klasika" přes Rakousko a Chorvatsko.Trasa přes Bosnu tongue sticking out smileyrostějov-Brno-Bratislava-Budapest-Osijek-Sarajevo-Mostar-Ploče-Gradac.Trasa měří cca 1150 km,zaleží kudy se přesně jede.Přes Rakousko je to o cca 120 km kratší,opět záleží kudy.Ovšem platí se 2 x cca 200 KN za chorvatské mýtné a Rakouská známka.Přes Bosnu se neplatí nic,jen krátký úsek u Osijeku a před Sarajevem + SK a H známka.Suma sumárum, je to praštˇ jak uhodˇ. Vyjde to co se týče nákladů na stejno, ale přes Bosnu počítám že je to časově náročnější.Jaké máte zkušenosti vy ?
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
22. 01. 2014 14:28
Pokud jde o "levněji" tak jednoznačně je to ta trasa co zde uvedl kolega postak jel jsem ji a neplatí se nic.Cesty také OK,ale lepší je přes den,člověk víc vidí tu krásu přírody.Nebo je možnost před Jajce nejet na Mostar,ale na Livno.Obě varianty v pohodě.Časově je to,ale delší,na kilometry s Prostějova asi kratší,než na Rakousy atd.Možno zakoupit Slovenskou dálniční známku a až na Maďarské hranice jet po dálnici /Prostějov-Rajka/.Na Budapešť je sice perfektní dálnice,ale prodlouží to trasu.U mne je trasa přes Maďary kratší-nejedu na Brno,ale vezmu to na Přerov,Břeclav a Bratislavu a potom stále jak výše popsáno.Na Budapešť,Sarajevo,jsem jel jen jednou a to,když jsme jeli nejkratší trasou do Ulcinj,Černá Hora.

MirekŠi
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
22. 01. 2014 15:30
Zdravím místní cestovatele a požádám o radu kudy volit trasu po D1 přes Slovensko do Maďarska a dále. Jde mě hlavně o průjezd Slovenska bez dálniční známky. Loni jsem to mastil po dálnici až na první sjezd sem sjezd v přesvěčení, že tento úsek je bez dálníční známky a až doma jsem zjistil ,že sem si mohl pěkně vydělat. Jeli byste přes Břeclav po 425 na Slovenskou 2 nebo jinou trasu. Díky za názory.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
22. 01. 2014 17:22
petr70 Ve vláknu Přes Maďarsko2 jsou i mé příspěvky na bezplatný průjezd SVK:
[forum.ihvar.cz]
Jé to jezdím i dál bezplatně přes Maďarsko po 86... je to "pomalejší" než po dálnici, ale zase o hodně km kratší, tudíž ve výsledku budeme dole pod Balatonem za stejný čas... jde o to, zda preferuješ dálniční jízdu či nikoli...
V tom vláknu je dál i varianta z Břeclavi přes AT po okrskách do HU... také klukama prověřené... asi to letos tak zkusím grinning smiley
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
22. 01. 2014 17:39
Moc díky chtěl jsem od těch co to jeli znát lepší trasu. Kouknu na to. Sám jsem loni kupoval Maďarskou známku a jel po dálnici protože sem jel přes Bělehrad do Černý hory a zpět přes Chorvatsko a pak přes Maďarsko jsem jel po okrskách i když mě ještě známka platila,ale chtěl jsem si to projet okolo.



Upraveno 4krát. Naposledy upravil petr70 (22. 01. 2014 17:51).
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
22. 01. 2014 17:57
Já osobně jezdím nejraději na Břeclav a pak přechodem do Rakouska a dále kolem Moravy směr Maďarsko a již se pak napojím na trasu výše popsanou.Neutratím nic za polatky,Prakticky v Rakousku přejíždím obě dálnice vrchem /Bratislava,Budapešť/,pak krásným mostem Dunaj .Jede se kolem toho pole větrných elektráren co jsou vidět při cestě Mikulov-Vídeň vlevo.Tuto trasu používám i do termálů v Maďarsku /Bük,Hegyko/.Jezdím autem v mém profilu,takže trošku větším a nemohu si na rychlost a kvalitu stěžovat.Nákladní auta zde člověk nepotká.Jinak tato trasa tady byla několikrát posána podrobně.

MirekŠi



Upraveno 1krát. Naposledy upravil tvsat (22. 01. 2014 17:59).
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
24. 01. 2014 16:25
Mirku to mě nenapadlo.Já jezdím po staré jedničce na Bratislavu.Letos to nastuduji.Dík
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 12:19
Trochu off topic, ale nechci zakládat další vlákno:
Když jsem jel začátkem 80.let autobusem do Trogiru, měl jsem dojem, že jsme jeli přes Bosnu a že dnešní (chorvatská) D1 přes Knin ještě nebyla zcela postavena (dostavěla se v 2.polovině 80.let?). Poradí pamětníci, jak se tehdy jezdilo?
Tom
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 13:41
No Globíku můžu přidat trošku do mlýna tím, že až budu u našich, tak vezmu tištěnou mapu Chorvatska Borovo z roku 1980 a oskenuju nějaké části.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 14:19
Pokud já si mlhavě pamatuju z mládí, tak naši jezdili samozřejmě přes Maďary a tam buď přes přechod Letenye, pak na Zagreb, Bihač, Knin a na Split. Nebo přes přechod Barcs, pak na Daruvar a Banja Luku.
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 14:35
Kudu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pokud já si mlhavě pamatuju z mládí, tak naši
> jezdili samozřejmě přes Maďary a tam buď přes
> přechod Letenye, pak na Zagreb, Bihač, Knin a na
> Split. Nebo přes přechod Barcs, pak na Daruvar a
> Banja Luku.
To bude určitě ono. Evidentně D1 mezi Korenicí a Gračacem v té době ještě nebyla dostavěna. A přes Bihać je to jen o 7 km delší (byť to podle mě musí být víc přes kopce, tedy pomalejší).

Tom: Myslím, že už netřeba, že je to už jasné. Každopádně ale dík za ochotu.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 17:01
Cesta nám tenkrát trvala 2,5 dne, protože táta nechtěl jezdit v noci. Takže první noc se přespávalo někde v Maďarsku, druhou noc buď v kempu v Zagrebu nebo v Jajcích a teprve třetí den kolem poledne jsme byli "dole" u moře.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 17:32
Citaci
Globík napsal(a):
...Když jsem jel začátkem 80.let autobusem do Trogiru, měl jsem dojem, že jsme jeli přes Bosnu a že dnešní (chorvatská) D1 přes Knin ještě nebyla zcela postavena (dostavěla se v 2.polovině 80.let?). Poradí pamětníci, jak se tehdy jezdilo?

V osmdesátých letech se slutečně ještě nejezdilo mezi Gračacem a Kninem, tedy alespoň autobusem ne. Silnice tam určitě byla, ale asi nic moc, nebo nebyla ještě průjezdná v celé délce.
Kdo se chtěl dostat k Šibeniku nebo Splitu, jel z Rakovice přes Bihać a Grahovo do Kninu. Na Makarskou se jezdilo buď přes Split nebo z Bihaće přes Livno a Omiš, šlo to také z Kninu přes Sinj.
Lička magistrala tehdy vedla po dnešní trase D1 z Karlovce přes Plitvická jezera do Gračacu a po dnešní D24 na Obrovac a dál dnešní D54, pak se u Maslenického mostu napojila na Jadranskou magistrálu. Tudy se jezdilo do Zadru.

Popíšu cestu z roku 1983, psal jsem si to a mám ji na diapozitivech celkem slušně zdokumentovanou:
Hradec Králové - Svitavy - Brno - Bratislava (nocleh) - Rusovce/Rajka - Mosonmagyárovár - Györ - Veszprém - Siófok - Fonyód - Nagykanizsa - Letenye/Goričan - Varaždin - Zagreb (nocleh) - Karlovac - Slunj - Plitvická jezera - Korenica - Gračac - Maslenica - Zadar (nocleh) - Šibenik - Trogir - Split - Makarska - Opuzen - Počitelj - Mostar - Jablanica (zde uzavřená silnice na Sarajevo, délka uzavírky 75km, délka objížďky 210km) - Prozor - Bugojno - Turbe - Travnik - Visoko - Sarajevo. Tam jsme pobyli dva dny na veletrhu dřevozpracujících strojů a jelo se zpět: Sarajevo - Šabac - Novi Sad - Subotica/Tompa - Kiskunhalas - Dunaújváros - Székésfehérvár (nocleh) - Györ - Rajka/Rusovce a dál už stejnou cestou zpět přes Brno do Hradce Králové.

Ona to tehdy byla jedna z nemnoha možností, jak se bez somrování o devizový příslib a vízum dostat do Jugoslávie, jet s ČsVTS. Jen pas se musel vyměnit za šedivý, aby nás pohraniční kontrola vrátila, kdyby nás náhodou napadly hříšné myšlenky. V Sarajevu tehdy navíc vystavovala vývojová dílna Kovo Svobodné Dvory (patřila k ČsHN) sesazovačku laťovkových středů na pianinové skříně, tak bylo o důvod víc.
No tak jsme trochu odbočili od tématu, ale zase ne tak moc...
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
27. 01. 2014 18:16
Hille, koukám, že jste to jeli klasicky jak na Balaton: ... Rusovce/Rajka - Mosonmagyárovár - Györ - Veszprém - Siófok - Fonyód... grinning smiley ... a na vrchem na Szombathely...
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 02. 2014 14:25
Hille, moc pěkný příspěvek. Zajímavá zkušenost stará 30 let. Zajímalo by mě, co se tady bude psát za dalších 30 let... smiling smiley
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 02. 2014 15:12
Taky přidám z let 80tých..Pha - Rusovce - Csorna - Szombathely - Lenti - Lendava - Čakovec - Varaždin - Sesvete/Zagreb - Karlovac - Plitvice - Udbina - Gračac - Obrovac - Benkovac - Biograd n/M a dále tzv. Jadranskou magistrálou až do kempu Čiste (asi 6 km za Živogošči)

Zpět od moře: Metkovič - Mostar - Jablanica - Prozor - Bugojno - Jajce - Banja Luka - Bosanska Gradiška - Daruvar - Virovitica - Barcz - Kezsthely a dále většinou kolem Balatonu, zleva na Szombately a Bratislavu

Škodou 120LS s 2 dětmi a skládacím karavanem..popsanou cestou jsem jel asi 4 x. Tehdá jediná dálnice byla Zagreb - Karlovac smileys with beer
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
09. 02. 2014 12:24
A ještě se pokračovalo na Knin, Sinj, Cista Provo a zde se odbočilo dolů k moři k Brele a sjíždělo se dodnes tak oblíbeným sjezdem na magistrálu.

Druga domovina Hvar - Zavala.
thumbs upRe: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
09. 02. 2014 16:22
Tak tak, jezdil jsem to i já.
Letos to zopáknu.
Zdarec
thumbs up
avatar Re: thumbs upRe: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
10. 02. 2014 09:16
Doufám,že se to do prázdnin tam uklidní a budeme moci tuto trasu bez obav projíždět confused smiley

MirekŠi
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
03. 05. 2014 15:21
Cena za stavbu mostu přes Sávu u Gardišky vzrostla téměř na polovinu oproti projektu z roku 2011. Momentálně se hledají zdroje v EU, oba partneři stavby - Autoputevi RS a Hrvatske ceste jsou připraveni po získání financí začít s výstavbou. Mimochodem, kdo umí navyšovat náklady tak jako Strabag? Snad se dalšího zrychlení na "staré" trase na Pelješac dočkáme. Bude to možná dražší - má se zvyšovat mýtné na úseku Banja Luka - Gradiška, z něhož by se pomohl financovat most (a soukromé benefity pánů ze Strabagu).
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 05. 2014 09:44
Chodievam ku Makarskej po diaľnici, ale už dávnejšie ma láka použiť trasu Šahy - BPT- Mohács - Osjek - Sarajevo - Mostar - Makarska. Pritom si vždy odskočíme na návštevu Mostaru, takže poznám cestu Makarska - Mostar 120 km za 2,5 - 3 až hodiny, ak nie je fronta na hranici EU HR/BIH. Kvalitný povrch, omedzenia 40 - 50 km/hod a častá polícia na cestách - takže doporučujem dodržiavať rýchlostný limit. Naposledy som šiel trasou na Sarajevo asi v r. 1990, ešte pred vojnovými udalosťami. Hltanie km po diaľnici ma už nebaví, takže toho roku skúsim túto pomalšiu, ale zaujímavejšiu trasu. Pri ceste po diaľnici k moru spávame na odmorišti za Jasenicou, kde je už teplo. Na tejto trase cez Sarajevo sa obávam, či mi niekto nevykradne auto v noci pri hoteli.
Nocľah mi vychádza v miestach na trase Dakovo - Zenica, vzhľadom na plánovaný príjazd popoludní na ubytko v okolí Makarsekej. Podľa doterajších príspevkov sa zdá, že by to nemal byť problém, ale dajte niekto vedieť, ako prenocúvate pri ceste cez BIH?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jafurak (07. 05. 2014 09:57).
avatar
mdr
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 05. 2014 10:16
My sme spali vlani v Sarajeve cestou do Čiernej Hory, ubytovanie sme mali v apartmáne v bočnej uličke blízko centra [maps.google.com] , auto zaparkované na ulici a majiteľ apartmánu nás upozorňoval, aby sme si zobrali všetky cenné veci so sebou a potom si ešte obzrel auto, či tam nie je niečo lákavé pre zlodejov a povedal, aby sme si radšej zobrali aj slnečné okuliare, ktoré som mal viditeľne v aute. Tak sme to prežili bez vykradnutia eye rolling smiley
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 05. 2014 11:58
v roku pána 1987 sme išli na jadran cez sarajevo a spali sme v autokempe Ilidža.
[maps.google.sk]
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
07. 05. 2014 18:20
Vyzerá to, že radšej budeme spať v aute, ako potom riešiť problémy. To uvidím pri tejto objavnej ceste priamo na mieste. Sarajevo je pre spánok pri mojom časovom pláne už príliš ďaleko a na miesto činu by som tak prišiel pred 14:00, kedy mám oficiálny nástup na ubytovanie. Ešte zvažujem možnosť nočného odpočinku pri ceste k moru na poslednom diaľničnom odmorišti v HR. Vie niekto ktoré to je a ako to tam vyzerá?
Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
13. 05. 2014 17:59
V 2009 sme šli Pešť-Moháč-Osijek-Sarajevo-Mostar-Pelješac a 2010 Pešť-Moháč-Sarajevo-Nikšíc(MNE)-Podgorica-Ulcinj.
Obe trasy krásne. Úžasná príroda a v podstate aj cesty. Oboje sme išli v prvej polovici júla/červenca a cesty neboli nijak plne.
Ked bude syn vačší ihneď to chceme zopakovať. Kto môžete ísť ani neváhajte.
Ak by bol zaujem o fotky z cesty rad poskytnem.
avatar Re: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)
13. 05. 2014 20:00
Tak jen by mne zajímala část Sarajevo-Nikšic-Podgorica,tedy přesněji ta cesta a přechod.Osobně jsme jeli přesně tak,ale právě cesta Sarajevo na přechod BiH/MNE označená E762 byla katastrofa.Jeli jste jinudy?

MirekŠi
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 62
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.